Hello There, Guest! Login Register


Moka Pot

Am obtinut shooturi apreciabile pe Bialetti rasnind mai grosier, în zona v60 sau mai simplu a macinaturii cafelelor Lavazza Matino de raft și cu o preîncălzire a apei înainte de a o pune în Bialetti. Așadar, folosește un fierbător, fierbe apa și toarn-o opărită in Bialetti. Prinde cu o mănușă de bucătărie recipientul și montează sita și recipientul de sus apoi pune-l pe aragaz la foc mediu-iute. Dacă îl lași să se încălzească pe aragaz cu apa rece în el o sa distrugi toate aromele cafelei pe care o să o mai prajesti odată, obținând amăreală și toată paleta de gusturi nefericite. Cât despre acreala încearcă cafele prajite mai sus. Columbia și Brazilia de la Sarkis sunt potrivite pentru cei care nu agreează aciditatea puternica. Tiger Black de la Hedone pe care tocmai am primit-o este și mai mult în zona aciditate scăzută, corp bogat, caramel/ciocolată. O cafea prăjită light în Bialetti o sa fie extrem de greu de gestionat.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
https://www.youtube.com/watch?v=ObkjKlJe68A

La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
Pentru adevarul istoric, am scos de la naftalina un agregat cumparat acum vreo 7 ani din Budapesta . Este cu un alt tip de supapa .
[Image: df7b9ub.jpg]
[Image: wdV2jb5.jpg]
[Image: LZVErXh.jpg]
[Image: aJfbNL2.jpg]
AeroPress,Cafflano Kompresso,Staresso Mirage SP300,Eureka Mingnon Specialita 15BL,1Zpresso Q2 7 core burr 
 
Reply
(20-11-2018, 13:40)nfs01 Wrote: E multa bataie de cap cu moka,prea multe variabile.

Haha, sa vezi daca iti iei espressor.  Smile
Lelit PL41TEM, Kinu M47, Ascaso i-mini i1, Cafflano Kompresso, tamper+nivelator Motta, Bialetti Moka /w IMS.
 
Reply
Da ,am gasit bila neagra,apropo garnituri unde se gadesc? Nu ceva original
 
Reply
(11-01-2019, 15:32)HORATUCU Wrote: Pentru adevarul istoric, am scos de la naftalina un agregat cumparat acum vreo 7 ani din Budapesta . Este cu un alt tip de supapa .
[Image: df7b9ub.jpg]
[Image: wdV2jb5.jpg]
[Image: LZVErXh.jpg]
[Image: aJfbNL2.jpg]

Sunt curios, cum funcționează, asemănător cu Brikka? Face pseudo crema?
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Principiul este simplu: se face presiune care la un moment dat compenseaza greutatea supapei. Pe vremea cand il foloseam zilnic, bineinteles ca imi placea cafeaua rezultata. Am incercat acum de curiozitate si o cam arde dupa gustul meu. Mi-am tot propus sa fac probe cu apa data deja in clocot. Am facut insa una singura, rezultat cat de cat mai OK. Imi place insa mult prea mult la Aero si nu stiu daca voi duce (si cand) la sfarsit cercetarea.
P.S. Nu face crema deloc.
AeroPress,Cafflano Kompresso,Staresso Mirage SP300,Eureka Mingnon Specialita 15BL,1Zpresso Q2 7 core burr 
 
Reply
Moka pot am baut cel putin 10 ani, zi de zi. Super metoda de preparare.
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
O mai folosești? Cum o prepari?
AeroPress,Cafflano Kompresso,Staresso Mirage SP300,Eureka Mingnon Specialita 15BL,1Zpresso Q2 7 core burr 
 
Reply
Nu mai folosesc de cand am luat espressor. O preparam simplu: puneam apa, pana sub supapa, umpleam sita cu cafea, fara sa presez, le montam si puneam pe aragaz. Nu am incercat sa pun apa calda in pot.
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
Mai demult am incercat si eu dar niciodata nu am fost multumit si am renuntat, imi iesea tot timpul cafeaua arsa, si la foc mic si la foc iute si oricum. Doar ca atunci nu stiam nimic nici despre cafea si nici despre tehnica de preparare, nici prin cap nu mi a trecut vreodata sa incerc cu apa fierbinte. Oricum foloseam  cafea proasta din comert. Insa al doilea lucru ca importanta pe care l am invatat de cand am devenit cafeinoman cu acte, (primul fiind acela al importantei cafelei bune),  e  ca trebuie experimentat constant, ce se potriveste unei cafele e posibil sa nu se mai potriveasca la fel de bine alteia. E adevarat ca la unele metode de preparare sunt mai putine variabile decat la altele, dar acelea care sunt trebuie neaparat explorate pana la epuizarea posibilitatilor. Nu sunt de acord cu reteta perfecta si universala nici la ibric, nici la moka pot, nici la v60, la nimic. 

As incerca din nou moka potul acum. cand sunt familiarizat cu domeniul, insa l am ratacit, din pacate. Chiar sunt curios daca as reusi sa scot o cafea care sa mi placa.
Pe.De.Dienes 109 N, v60
 
Reply
(04-02-2019, 00:57)nechezol Wrote: Nu sunt de acord cu reteta perfecta si universala nici la ibric, nici la moka pot, nici la v60, la nimic. 
+1
(04-02-2019, 00:57)nechezol Wrote: As incerca din nou moka potul acum. cand sunt familiarizat cu domeniul, insa l am ratacit, din pacate. Chiar sunt curios daca as reusi sa scot o cafea care sa mi placa.
Au la Ikea ptr 6 pers, de inox.
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
Pana acum cam 10 ani, aveam un filtru din acesta pe aragaz, din aluminiu. Facea o cafea la vremea aceea (bineinteles ca foloseam cafelele din comert) de-mi dadeam pumni in cap. Deabia asteptam sa ajung acasa sa trag o cafeluta. Dupa ce am citit despre problemele de sanatate pe care le da aluminiul, mi-am cumparat insa filtrul asta din inox. Niciodata insa cafeaua pe care o facea cel din aluminiu nu a mai fost la fel de buna. Ma impacam insa la gandul ca cel putin o sa fiu mai sanatos...
AeroPress,Cafflano Kompresso,Staresso Mirage SP300,Eureka Mingnon Specialita 15BL,1Zpresso Q2 7 core burr 
 
Reply
Salutare! Stiti cumva de unde pot lua Bialetti Brikka din Romania?
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
Reply
Emag, www.cafelepremiate.ro.
Prezent: Vibiemme Domobar Super Electronica, Sita IMS Superfine 18÷20g, Inel de dozare Barista Space, Cantar Barista Space, Distribuitor AVX, Honne, Kinu M47, Cafflano Kompresso
Trecut: Lelit PL81T, Sita Ascaso 18g, Portafiltru fara fund, Inel de dozare Suncoffee, Nivelator si Tamper Lelit
 
Reply
Mersi, dar nu e pe stoc
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
Reply
Nu e cam pe nicaieri pe la noi. Un prieten si-a luat saptamana trecuta din Italia. Poti sa comanzi, pe amazon.it de exemplu ajunge la max 40 EUR cu livrare (versiunea mica).
V60, April Brewer, AeroPress, M47 Phoenix brew, 1Zpresso Q, Xeoleo 50
 
Reply
Ai baut vreodata ceva facut la mokka pot, iti place ce iese ?
 
Reply
Am baut baut cafea facuta la moka pot la o cafenea de specialitate si imi place, dar voiam ceva mai apropiat de espresso ca am un moka pot simplu
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
Reply
Chiar ieri am incercat Brikka asta la prietenul mentionat. Am fost placut surprins ca a iesit ceva foarte apropiat la gust de espresso. E diferit de un moka pot clasic, presiunea generata e mai mare si extractia se face instant aproape, in ceva gen 1-2 secunde maxim.
V60, April Brewer, AeroPress, M47 Phoenix brew, 1Zpresso Q, Xeoleo 50
 
Reply
@ Tiranator

Sper să nu fie reclamă, dar îl poți găsi la https://mobexpert.ro/products/bia006782

PS: Am și eu ceva similar, dar e departe de espresso (mi se pare ciudat gustul cafelei în contact cu aluminiul din aparatele de acest tip). Ideea este că trebuie să fii convins să dai peste 200 de lei pe un moka pot. Smile
 
Reply
Si o extractie de 1-2 secunde ar trebui sa fie corecta ?  Confused Huh

Am avut si ordinatura de aluminiu, si Bialetti Venus de inox... n-am reusit sa scot decat ceva ars, incercand cu apa la toate temperaturile si variatiunile posibile de macinatura.
Poate ca supapa aia face ceva miracole... dar ma asteptam sa aud ca extractia dureaza 20-30 secunde, nu 1-2...
Eu zic ca scot ceva mai kosher din aeropress, macinatura de espresso, tampata, curgere dupa standarde, chiar daca presiunea este de doar 2 bari. iar gustul in alta liga fata de moka pot. Si cu aceasi seringa de 130 lei poti face si V60, ai mult mai multa libertate...
 
Reply
(21-05-2019, 19:22)renatoa Wrote: Si o extractie de 1-2 secunde ar trebui sa fie corecta ?  Confused Huh

Am avut si ordinatura de aluminiu, si Bialetti Venus de inox... n-am reusit sa scot decat ceva ars, incercand cu apa la toate temperaturile si variatiunile posibile de macinatura.
Poate ca supapa aia face ceva miracole... dar ma asteptam sa aud ca extractia dureaza 20-30 secunde, nu 1-2...
Eu zic ca scot ceva mai kosher din aeropress, macinatura de espresso, tampata, curgere dupa standarde, chiar daca presiunea este de doar 2 bari. iar gustul in alta liga fata de moka pot. Si cu aceasi seringa de 130 lei poti face si V60, ai mult mai multa libertate...

Si eu am si de aluminiu, si de inox. Si intr-adevar nu imi place ce iese la ele. Ce am vrut doar sa subliniez a fost ca la chestia asta "noua", a iesit ceva diferit si clar mult mai bun decat la primele 2 bialetti.
Nu stiu care e mecanismul, daca e ceva ascuns, si cum se face sau cat dureaza extractia propriu-zisa, cele 1-2 secunde sunt doar timpul in care iti este "ejectat" lichidul preparat in vasul de sus.
Nu compar nici cu aeropress si V60, si nici nu contest ca sunt peste (categoric), si nici nu zic ca merita banii...
V60, April Brewer, AeroPress, M47 Phoenix brew, 1Zpresso Q, Xeoleo 50
 
Reply
Nu stiu, eu cred ca aeropress-ul nu il folosesc la capacitatea lui, mi-am luat si sita de metal extrafina de la abel. Ce am preparat cu el a fost ceva de genul french press dar filtrat cu 18g la 250 apa, inverted, torn toata apa deodata si la minutul amestec de 10x, intorc si torn sau am mai facut ceva gen 15g la 250apa bloom 30, torn restul apei apoi la 1:30 apas. Am incercat odata ceva tip de extractie gen espresso, am gasit pe formu, zicea sa pun filtru de hartie, eu am pus si unul de metal sa incerc sa scot ceva crema si am pus un filtru in cilindru peste cafea ( 18g cafea rasnita pe pass 8 comandante si 60ml apa ) si am apasat puternic. Stiti ceva metode cu filtrul de metal de la abel? Eu am facut la parintii mei un moka cu o ethiopia yirgacheffe si mi-a placut ca am reusit sa scot un gust puternic de fructe de padure si de aia m-am gandit oare ce as putea face cu o brikka, dar poate stric pentru espresso o sa imi iau kompresso si poate un red clix pentru comandante daca nu reusesc cu el asa cum e
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
Reply
In primul rand uita de crema, nu are cum sa iasa prin hartie. 
Si la filtrul meu de metal trebuie sa pun si hartie, ca trece prea lejer prin el apa... poate al tau o fi mai asemanator cu o sita de espresso... si fara hartie storci si o crema cat de cat...

Ai rasnit de espresso, ai tampat ?
Trebuie sa ai acolo un puc cat se poate de adevarat, ceva care cand torni 60 ml apa si te urci pe el cu 56 kg = 2 bar, sa dureze extractia minim 20 secunde.

Dar inainte de a te apuca de experimente din astea, asigura-te ca ai un vas colector corespunzator, cu diametrul FIX cat "portafiltrul" aeropress !
Daca presezi intr-o cana mai mare decat urechile, presiunea se va duce in ele, si le-ai rupt in cateva extractii.
Daca vasul pe care asezi aeropressul este exact cat portafiltrul, urechile vor fi doar presate, si presiunea se duce in placa perforata, care la mine deja e curbata vreo 2 mm, dupa 6 luni si 2-3 extractii din astea fortate saptamanal.
Astept sa se rupa placa perforata, ca sa refolosesc baioneta de la ea in combinatie cu o sita de Pavoni, care se brodeste acolo perfect Wink Poate atunci vorbim si de crema... Big Grin
 
Reply
(21-05-2019, 19:39)zmolk Wrote:
(21-05-2019, 19:22)renatoa Wrote: Si o extractie de 1-2 secunde ar trebui sa fie corecta ?  Confused Huh

Am avut si ordinatura de aluminiu, si Bialetti Venus de inox... n-am reusit sa scot decat ceva ars, incercand cu apa la toate temperaturile si variatiunile posibile de macinatura.
Poate ca supapa aia face ceva miracole... dar ma asteptam sa aud ca extractia dureaza 20-30 secunde, nu 1-2...
Eu zic ca scot ceva mai kosher din aeropress, macinatura de espresso, tampata, curgere dupa standarde, chiar daca presiunea este de doar 2 bari. iar gustul in alta liga fata de moka pot. Si cu aceasi seringa de 130 lei poti face si V60, ai mult mai multa libertate...

Si eu am si de aluminiu, si de inox. Si intr-adevar nu imi place ce iese la ele. Ce am vrut doar sa subliniez a fost ca la chestia asta "noua", a iesit ceva diferit si clar mult mai bun decat la primele 2 bialetti.
Nu stiu care e mecanismul, daca e ceva ascuns, si cum se face sau cat dureaza extractia propriu-zisa, cele 1-2 secunde sunt doar timpul in care iti este "ejectat" lichidul preparat in vasul de sus.
Nu compar nici cu aeropress si V60, si nici nu contest ca sunt peste (categoric), si nici nu zic ca merita banii...

Am Brikka,extracția durează 2-3 min (înainte de cele 2 secunde explozive) si intr-adevar cafeaua iese cam arsa si cu gust metalic,mie încă imi place sa imi fac uneori, are acel 'je ne se quoi'

Marele avantaj ar fi ca e f rapid si usor de folosit, mai bun ca un automat sau capsule, cu lapte e chiar ok si pseudocrema ii da un aspect dragut
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
L-am gasit in casa la bunici, am incercat sa il decalcific dar nu se duce, dupa parerea voastra se mai poate folosi?[Image: KYHlVqh.jpg][Image: cJRgLBj.jpg][Image: Bi4BbGZ.jpg][Image: tFRrmY7.jpg]
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
Reply
Se poate cumpara unul nou Smile
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
Am incercat o kenya de 90pct, pot spune ca imi pare rau ca am stricat o minunatie de cafea, a prins un gust metalic Dodgy , il voi folosi pe post de decor
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
Reply
(24-05-2019, 22:18)Tiranator Wrote: Am incercat o kenya de 90pct, pot spune ca imi pare rau ca am stricat o minunatie de cafea, a prins un gust metalic Dodgy , il voi folosi pe post de decor

... Daca are val. sentimentala , atunci merita restaurat ... fie fiert intr-o oala cu apa , in care sunt puse cateva tije de rosii  ( ... sau de rubarba ) si lasat la fiert cu foc domol cateva minute , apoi lasat la racit complet si sters bine cu servete din hartie , sau cu o solutie formata din jumatate de cana de zeama de lamaie ( ... sau otet ) la care se adauga 2 linguri mari de crema de tartar / la 2 litri de apa - fiert incet cca. 7 - 10 min. si lasat la racit liber , apoi sters bine cu servete din hartie  sau ...  asta daca gasiti pe undeva.
      Personal , sugerez sa lasati sa oxideze putin peste noapte , apoi clatit simplu cu apa si folosit fara frictiuni de natura mecanica ... astfel incat sa nu ajunga iar oxidul in cafea ( ... face rele Undecided   , mult mai bun ar fi inoxul ). Spor ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)