Hello There, Guest! Login Register


Chanelling - distribuire și tampare

#91
(15-10-2019, 20:47)IonutMihail Wrote:
(15-10-2019, 20:22)renatoa Wrote: Zwanger e banat, posibil definitiv, ar fi cam al 4-5 lea nume de user sub care posteaza aici.

Apropo de pluta, daca tot ai pomenit, poate e de folos, in clipa asta la Lidl sunt niste suporti de pahare, a luat sotia chiar azi:
https://www.lidl.ro/ro/p/utile-in-bucata...uta/p27841

Eu daca ar fi sa imi fac asa ceva, as folosi pini de otel aurit, patrat de 0,5mm, lungi de 40 mm:
https://www.adelaida.ro/bareta-2x20-pini-zl2038-40.html

... lipiti intr-o placa universala de test, ca aceasta, din care decupez rotundul corespunzator:
https://www.adelaida.ro/placa-cablaj-tes...pc-12.html

... si totul inglobat intr-un mulaj 3D print pe masura portafiltrului.
Eventual 3D print se poate face si nivelator, in partea opusa acelor. Sunt deja facute destule, un exemplu:
https://www.thingiverse.com/thing:2565111
Mulțumesc de recomandari înainte sa ma apuc de concretizat Smile. Pluta exact de la Lidl am luat, am decupat un pahar din Jumbo care are o canelura exact cat diametru pentru sita Ascaso in care aveam de gand sa inglobez totul dar pare mult mai buna ideea ta. Nu am priceput ultima faza cu modelul 3D. Crezi ca ne putem auzi la un telefon ca sa imi dai ceva detalii sa nu poluam topicul? Mulțumesc anticipat!

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
[Image: 2614a7af9fcb2b45d60e0c0d036a8196.jpg]

(15-10-2019, 20:20)korbus Wrote: Nu-ti poate raspunde, momentan e retinut 
Nu mi-am dat seama ca vorbesc cu o stafie

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Am finalizat micul meu proiect cu ajutorul colegului Renatoa, caruia ii mulțumesc ca m-a ajutat la cateva sugestii la care nu ma gandeam. Am asteptat dupa inelele anti împrăștiere din China, le-am redus din buza la strungar sa incapa in sita Ascaso, ele venind de 57.5mm diametru. Am decupat placa universala de test cu ajutorul unei foarfece de tabla folosite la tinichigerie, s-a decupat foarte usor. Ulterior am decupat suportii de pahar cumparati din Lidl cu cutter, ultimul cel de jos care este la suprafata fiind de la un suport pahar din Ikea care mi s-a parut mai presat si mai rezistent decat cel din Lidl. Am sudat pinii pe partea superioara pentru ca este nociva, am cumparat un borcănel din Jumbo la care am folosit capacul impreuna cu banda dubla adeziva sa imi tina contra la tot sandwich-ul. Asezarea am făcut-o dupa poza postata de colegul nostru la subiectul "WDT si alte instrumente" , la distanta exact ca acolo. Consider ca isi face treaba relativ bine deoarece channeling-ul este aproape nul. Cost total aproximativ 90-100 de lei, cel mai mare cost l-au reprezentat pinii si placa cu transport 18 lei separat deoarece in București nu i-am gasit chiar in zona Maica Domnului unde sunt multe magazine de electronica. Am împărtășit tot procesul poate doreste cineva sa isi faca astfel de scula. Extractii reușite![Image: 8d8c7d1099d511eea8734812ca7f55ed.jpg][Image: 779eed56c9611afb3cd2b65439940a2d.jpg][Image: f84a9568454f21039340c3ad029046dd.jpg][Image: d825a5cd6c895bd1db1e4c98d639d824.jpg][Image: 701ef59ee3b88327ac8fcd3ee1326e52.jpg]
La Pavoni Professional fully upgraded/Niche Zero/Cafflano Kompresso/
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#92
Salut,
Atasez cateva poze cu rezultatul, poza 1 si 2 sunt cu o rotatie la aproximativ 60 grade la cateva grame in portafiltru. Poza 3 la mai multe rotatii stanga/dreapta unde se observa ca sparge toti bulgarasii, poza 4 cam ce e final dupa cateva rotatii stanga/dreapta cu 20.5 grame in portafiltru dar care se aseaza frumos dupa nivelare. Produsul in ceasca e relativ ok, pentru mine este multumitor! Extractii reușite![Image: b96eb668186f77f910dd468c4179a6bd.jpg][Image: e2e34912df22bd9b035a8caecca067b6.jpg][Image: 4ccd31f425440f6ab8deee9482306812.jpg][Image: e2264f4ab0bda3854bdab5d404719403.jpg][Image: 5f22c498c71c4e75ac4a9b6577c28f1c.jpg]
La Pavoni Professional fully upgraded/Niche Zero/Cafflano Kompresso/
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#93
Din ultimele doua poze, pare ca tasezi/tampezi cafeaua o data cu rotirea acelor. Se vede ca rămâne cafea între pluta și suport. O fi bine, o fi rău, nu știu...
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#94
(01-12-2019, 21:47)Laddu Wrote: Din ultimele doua poze, pare ca tasezi/tampezi cafeaua o data cu rotirea acelor. Se vede ca rămâne cafea între pluta și suport. O fi bine, o fi rău, nu știu...
Da, chiar taseaza putin dar am si exagerat cu gramajul in cazul asta. Cafea ramane de obicei dar mai mult pe ace, aici se vede ca a ramas chiar si pe exterior. Cafea nu intra sub pluta sigur ca nu are pe unde fiind foarte fixa pluta. Deocamdată sunt inca in teste, pot oricand sa fac modificari, daca are cineva sugestii sunt binevenite Smile
La Pavoni Professional fully upgraded/Niche Zero/Cafflano Kompresso/
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#95
(01-12-2019, 21:01)IonutMihail Wrote: Salut,
Atasez cateva poze cu rezultatul, poza 1 si 2 sunt cu o rotatie la aproximativ 60 grade la cateva grame in portafiltru. Poza 3 la mai multe rotatii stanga/dreapta unde se observa ca sparge toti bulgarasii, poza 4 cam ce e final dupa cateva rotatii stanga/dreapta cu 20.5 grame in portafiltru dar care se aseaza frumos dupa nivelare. Produsul in ceasca e relativ ok, pentru mine este multumitor! Extractii reușite![Image: b96eb668186f77f910dd468c4179a6bd.jpg][Image: e2e34912df22bd9b035a8caecca067b6.jpg][Image: 4ccd31f425440f6ab8deee9482306812.jpg][Image: e2264f4ab0bda3854bdab5d404719403.jpg][Image: 5f22c498c71c4e75ac4a9b6577c28f1c.jpg]
Salut,

Revin cu o completare la Kribli Grabli meu handmade. Am schimbat pinii cu ace de imprimanta 3D de 0.4mm (cele vechi erau de 0.6 foarte groase), cum recomanda colegul nostru baloozzzy intru-un alt post. Pot sa spun ca s-a observat o schimbare de la prima incercare. O curgere foarte fluenta si fara channeling, cafeaua se electrizeaza de ace aproape insesizabil. Am facut mai mult dispozitivul pentru ca nu se găsește Kribli Grabli pentru grup de 57mm. Extractii reusite![Image: 78ee3fff292f4990d46e37f335d4bb0d.jpg][Image: 69067ae23028910d490e0d1659ce4d35.jpg][Image: 8d50066ce44fabd15c04164d43e4be0e.jpg][Image: 2db4d54d001d8478b616f0d0e08e76d6.jpg][Image: 26051356b90f69a6a1e15ea774e02ced.jpg]
La Pavoni Professional fully upgraded/Niche Zero/Cafflano Kompresso/
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#96
Și inelul ala din inox? In caee e ai pus pluta cu acele?
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#97
(13-02-2020, 21:31)d2florin Wrote: Și inelul ala din inox? In caee e ai pus pluta cu acele?
Este unul din inele retusat la strungar si achizitionat de pe AliExpress. Acele sunt lipite pe placa cu fludor!
La Pavoni Professional fully upgraded/Niche Zero/Cafflano Kompresso/
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#98
Da, faza cu acele lipite de placa de test, pot sa o fac da tre sa vad de un inel.. Ca au niște preturi... Ma doare mintea
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#99
(15-10-2019, 20:22)renatoa Wrote: Zwanger e banat, posibil definitiv, ar fi cam al 4-5 lea nume de user sub care posteaza aici.

Apropo de pluta, daca tot ai pomenit, poate e de folos, in clipa asta la Lidl sunt niste suporti de pahare, a luat sotia chiar azi:
https://www.lidl.ro/ro/p/utile-in-bucata...uta/p27841

Eu daca ar fi sa imi fac asa ceva, as folosi pini de otel aurit, patrat de 0,5mm, lungi de 40 mm:
https://www.adelaida.ro/bareta-2x20-pini-zl2038-40.html

... lipiti intr-o placa universala de test, ca aceasta, din care decupez rotundul corespunzator:
https://www.adelaida.ro/placa-cablaj-tes...pc-12.html

... si totul inglobat intr-un mulaj 3D print pe masura portafiltrului.
Eventual 3D print se poate face si nivelator, in partea opusa acelor. Sunt deja facute destule, un exemplu:
https://www.thingiverse.com/thing:2565111

Salut renatoa, 

  Am un coleg care are imprimanta 3D si asi dori sa imi fac un  dosing ring  si un nivelator .
  Am  un lelit 57 mm .  Ai posibilitatea sa imi dai un fisier .stl cu toate datele necesare . 
  Proiectul din postul precedent e pt 58 mm? Dosing ring asi dor sa fie gen Tidaka.
  Ms mult de ajutor

IonutMihail , acele sunt pt curatare imprimanta 3D  pt kribli :
https://www.joom.com/ro/products/5baf453...01b658e770

ms
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Pluta o am de la Ikea. Nu am ales solutia, cred ca voi sacrifica o sita, sau cu o panie, nu stiu. Renato. acel link e rupt crek.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
La Lidl, cu pluta, da, nu mai exista pagina, se elimina cand scot produsul din oferta curenta.
 
Reply
(14-02-2020, 12:11)d2florin Wrote:
(15-10-2019, 20:22)renatoa Wrote: Zwanger e banat, posibil definitiv, ar fi cam al 4-5 lea nume de user sub care posteaza aici.

Apropo de pluta, daca tot ai pomenit, poate e de folos, in clipa asta la Lidl sunt niste suporti de pahare, a luat sotia chiar azi:
https://www.lidl.ro/ro/p/utile-in-bucata...uta/p27841

Eu daca ar fi sa imi fac asa ceva, as folosi pini de otel aurit, patrat de 0,5mm, lungi de 40 mm:
https://www.adelaida.ro/bareta-2x20-pini-zl2038-40.html

... lipiti intr-o placa universala de test, ca aceasta, din care decupez rotundul corespunzator:
https://www.adelaida.ro/placa-cablaj-tes...pc-12.html

... si totul inglobat intr-un mulaj 3D print pe masura portafiltrului.
Eventual 3D print se poate face si nivelator, in partea opusa acelor. Sunt deja facute destule, un exemplu:
https://www.thingiverse.com/thing:2565111

Salut renatoa, 

  Am un coleg care are imprimanta 3D si asi dori sa imi fac un  dosing ring  si un nivelator .
  Am  un lelit 57 mm .  Ai posibilitatea sa imi dai un fisier .stl cu toate datele necesare . 
  Proiectul din postul precedent e pt 58 mm? Dosing ring asi dor sa fie gen Tidaka.
  Ms mult de ajutor

IonutMihail , acele sunt pt curatare imprimanta 3D  pt kribli :
https://www.joom.com/ro/products/5baf453...01b658e770

ms
Da, exact ca acelea, le. recomanda colegul baloozzy. Eu le am de aici
#Aliexpress € 0,79 71%OFF | 5Pcs/lot Nozzle Cleaning Needle Stainless Steel 0.15mm 0.2mm 0.25mm 0.3mm 0.35mm 0.4mm Part Drill For V6 Nozzle For 3D Printer
https://a.aliexpress.com/_sBjreq

Dar sa fie de 0.4mm, spor!
La Pavoni Professional fully upgraded/Niche Zero/Cafflano Kompresso/
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
Chestia asta cu citarea ar trebui sa faca parte din alfabetizarea de internet.
Ce rost a avut valul de citari in cascada de mai sus cred ca nici autorul nu stie...  Confused Huh
 
Reply
Salutare,

Din ce-am inteles de la voi, poti observa cel mai bine daca ai channeling cand folosesti un portafiltru fara fund. Eu inca nu am, dar observ uneori un fel de intepatura mica in puc (de dimensiunile unei scobitori obisnuite). Fac distributie batand usor cu palma portafiltrul in ambele parti si apoi facand cercuri concentrice cu un ac de cusust. Tampez atent si incerc sa am planeitate perfecta, iar cafeaua este ok si ca gust si ca flow (36-40 g in 25-27s din 18 g). Acum, stiind ca channelingul impacteaza gustul, ma gandesc ca poate fara el gustul ar fi si mai bun.

Intrebarea este: "E channeling sau nu?" 
Multumesc!
Lelit Bianca V2, Honne, Kinu M47 Phoenix, Bravo Tools, Felicita Arc, VST baskets
 
Reply
atasez si pozele de la extractiile de dimineata cu mentiunea ca din gust nu mi-am dat seama ca ar fi ceva in neregula


Attached Files Thumbnail(s)
       
Lelit Bianca V2, Honne, Kinu M47 Phoenix, Bravo Tools, Felicita Arc, VST baskets
 
Reply
Dpmdv nimic grav.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
A doua pare OK, prima pare sa aiba doua gauri in ea. 
Ai observat vreo diferenta de timp intre cele doua (presupunand ca ai folosit aceeasi cantitate de cafea si cam acelasi mod de preparare al puc-ului)?
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
(06-05-2020, 19:30)alchemist Wrote: Salutare,

Intrebarea este: "E channeling sau nu?" 
Multumesc!

As încerca sa scot pucul și sa văd dacă rămâne întreg. Dacă da, nu ai channeling. Dar și dacă se rupe ai putea sa nu fi avut channeling. Dar sa intervină alți factori; cum ar fi prea mult spațiu peste puc, iar apa nu e trasa toată ceea ce duce l un puc ud ( care se Sfarmă la scoatere)

Sa ma corecteze cineva dacă gresesc. Pucurile cu channeling se Sfarmă la scoatere. Cel puțin eu asta am depistat când aveam pf naked.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
(07-05-2020, 11:48)vlaicu Wrote:  
(07-05-2020, 11:54)N3cks Wrote:
(06-05-2020, 19:30)alchemist Wrote: Salutare,

Intrebarea este: "E channeling sau nu?" 
Multumesc!

As încerca sa scot pucul și sa văd dacă rămâne întreg. Dacă da, nu ai channeling. Dar și dacă se rupe ai putea sa nu fi avut channeling. Dar sa intervină alți factori; cum ar fi prea mult spațiu peste puc, iar apa nu e trasa toată ceea ce duce l un puc ud ( care se Sfarmă la scoatere)

Sa ma corecteze cineva dacă gresesc. Pucurile cu channeling se Sfarmă la scoatere. Cel puțin eu asta am depistat când aveam pf naked.

De obicei scot un puck destul de compact, care uneori se mai rupe in doua cand il lovesc de knock box.
Lelit Bianca V2, Honne, Kinu M47 Phoenix, Bravo Tools, Felicita Arc, VST baskets
 
Reply
Am și eu o intrebare : e ok sa faci și Wdt și sa și distribui cu nivelator? Adică mai întâi amesteci cu acul și după nivelezi cu instrumentul de nivelare?
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Nu vad nimic rau in asta. Cu nivelatorul iti asezi cafeaua si te va ajuta sa tampezi cat mai uniform. Acum daca nu-l ai si vrei sa-l cumperi, as zice sa testezi unul inainte. Eu, personal, il prefer.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
(07-05-2020, 13:39)vlaicu Wrote: Nu vad nimic rau in asta. Cu nivelatorul iti asezi cafeaua si te va ajuta sa tampezi cat mai uniform. Acum daca nu-l ai si vrei sa-l cumperi, as zice sa testezi unul inainte. Eu, personal, il prefer.

Mersi de răspuns, exact asta fac,am nivelatorul comuni tatii și chiar pare mai ok și curgerea și gustul, o sa mai fac teste. Cred ca nici eu nu sunt atât de îndemânatic sa tampez drept fără nivelator
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
(07-05-2020, 13:45)dragos.stoian Wrote:
(07-05-2020, 13:39)vlaicu Wrote: Nu vad nimic rau in asta. Cu nivelatorul iti asezi cafeaua si te va ajuta sa tampezi cat mai uniform. Acum daca nu-l ai si vrei sa-l cumperi, as zice sa testezi unul inainte. Eu, personal, il prefer.

Mersi de răspuns, exact asta fac,am nivelatorul comuni tatii și chiar pare mai ok și curgerea și gustul, o sa mai fac teste. Cred ca nici eu nu sunt atât de îndemânatic sa tampez drept fără nivelator

Ca sa-mi iasa drept, ma asez pe scaun ca sa am portafiltrul la nivelul ochilor, apoi incerc sa pun tamperul paralel cu orizontala si-l ajustez cu varful degetelor. Cand cred ca-i ok pozitia, apas usor sa-l stabilizez, apoi ma ridic in picioare si apas mai ferm (intr-un fel e ca la batut cuie Smile)). Acum, cand zic "mai ferm", nu inseamna ca sar pe el ca la wrestling Smile), ci apas pana simt o reactiune din partea puck-ului.
Lelit Bianca V2, Honne, Kinu M47 Phoenix, Bravo Tools, Felicita Arc, VST baskets
 
Reply
(07-05-2020, 12:15)alchemist Wrote:
(07-05-2020, 11:48)vlaicu Wrote:  
(07-05-2020, 11:54)N3cks Wrote:
(06-05-2020, 19:30)alchemist Wrote: Salutare,

Intrebarea este: "E channeling sau nu?" 
Multumesc!

As încerca sa scot pucul și sa văd dacă rămâne întreg. Dacă da, nu ai channeling. Dar și dacă se rupe ai putea sa nu fi avut channeling. Dar sa intervină alți factori; cum ar fi prea mult spațiu peste puc, iar apa nu e trasa toată ceea ce duce l un puc ud ( care se Sfarmă la scoatere)

Sa ma corecteze cineva dacă gresesc. Pucurile cu channeling se Sfarmă la scoatere. Cel puțin eu asta am depistat când aveam pf naked.

De obicei scot un puck destul de compact, care uneori se mai rupe in doua cand il lovesc de knock box.


Încearcă sa îl scoți pe ceva drept sa vezi cât de ferma e prăjitura.
M-am luptat ceva vreme și la mine problema era raportul dintre cafea și mărimea sitei din portfiltru. Rămânea prea mult loc deasupra pucului, și rămânea apa ce se imbiba in puc Dup extracție.
Desigur pucul nu e un element definitoriu. Dar ajuta - cel puțin dacă e bine format e mai ușor de curtat portfiltrul Smile)).
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
Cred ca de chanelling am si eu parte, poate ca nu foarte pronuntat, dar exista. Macinatura este fara bulgarasi, fac distribuire, nivelare si tampare, curgerea este de aprox 36 out in 30 sec cu 18gr in. Si totusi, exista channeling. Unde gresesc? Prajitura este destul de ferma dupa cum se poate vedea.
[Image: PpHwVR1.jpg][Image: MTME1uJ.jpg]
Lelit PL72 William, Lelit PL92T Elizabeth, Kinu Phoenix
 
Reply
După ce tampezi daca învârti de tamper poate să producă side chanelling. Pune o filmare cu o extracție dar sa se vadă sita
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
Reply
Rotirea tamperului nu are nicio legatura cu channeling sau integritatea pucului dupa extractie ci mai degraba as miza pe urmatoarele:
- diametrul prea mic al tamperului
- scuturarea/curatarea portafiltrului dupa tampare prin lovirea portafiltrului asa cum vedem in multe clipuri de pe iutub
- insurubarea in graba a portafiltrului in grup

Un video care te-ar putea interesa: https://invidio.us/watch?v=Wly6tZeH_JY
 
Reply
Salut,
Nu prea am înțeles faza cu polish... Adică trebuie sa tampez și gata, fără sa mai învârt tamperul?
Recunosc ca mai învârteam, sa îl. Mai finisez Smile))
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
De rotit - rotesc tamperul dar nu lipit de cafea, ci deasupra ei.
Sita este IMS Competition dubla ridgeless 58mm, tamperul este Bravo de 58; portafiltrul nu il lovesc ci il scutur foarte usor pentru a se nivela un pic macinatura inainte de a o distribui. Insurubarea o fac chiar cu grija pentru a nu lovi portafiltrul de dus. 
Aici e curgerea:
Lelit PL72 William, Lelit PL92T Elizabeth, Kinu Phoenix
 
Reply
(12-07-2020, 21:11)d2florin Wrote: Nu prea am înțeles faza cu polis

Daca ai fost atent, la 1:51 zice "these are from polishing improperly or polishing at all".
Atunci cand rotesti de cateva ori fara sa apesi dupa tampare, o faci pentru a curata marginile interioare ale cosului nicidecum pentru optimizarea curgerii.
El probabil s-a referit la rotirea apasata ca in demonstratia de la 1:42.

@Leo777, incearca sa macini o idee mai fin si sa reduci presiunea la ~7bar.

Stropii si aspectul curgerii la secunda 19 ma fac sa cred ca in ceasca ajunge doar o parte din solubile si asta se intampla in prima jumatate a extractiei, atunci cand debitul este atat de mare incat esti nevoit sa "o tai" prea devreme.
Intr-o extractie cu preinfuzie, fie ea in gluma la 2-3bar pentru 3 secunde cum o face PL92T, macinatura are nevoie de inca X secunde fata de o extractie normala, X urmand a fi stabilit in functie de macinatura si punctul in care navaleste bitterul in ceasca.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)