Hello There, Guest! Login Register


modare popcorn maker pt prajit cafea

Nu am mai postat de ceva vreme pe aici, asta pentru ca nu mai am grafice sa va arat. Am renuntat la artisan de ceva vreme si prajesc din ochi/nas cu ceva notite pe caiet. Am revenit la 200g per sarja cu amestecare manuala/mecanica cu o lingura de lemn primele 3-4 sau chiar 5 minute.

In rest toate bune... am mai luat 2 poppere de rezerva pentru cand s-o arde motorul la cel curent Smile La 40 de lei bucata, e aproape cat un motor. Big Grin
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
popere silvercrest ? pe unde le gasesti ?! Confused Huh ... ca vrea un amic sa ii fac si lui unul...
 
Reply
Secretul sta in bifinett Smile E acelasi aparat vandut de lidl sub alt brand

https://www.olx.ro/oferta/aparat-de-popc...3dccfcfebd
https://www.olx.ro/oferta/vind-schimb-ma...f63f5ca83f
https://www.olx.ro/oferta/aparat-popcorn...f63f5ca83f

Pretul e in general negociabil.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
(04-11-2018, 09:29)Laddu Wrote: Nu am mai postat de ceva vreme pe aici, asta pentru ca nu mai am grafice sa va arat. Am renuntat la artisan de ceva vreme si prajesc din ochi/nas cu ceva notite pe caiet. Am revenit la 200g per sarja cu amestecare manuala/mecanica cu o lingura de lemn primele 3-4 sau chiar 5 minute.

In rest toate bune... am mai luat 2 poppere de rezerva pentru cand s-o arde motorul la cel curent Smile La 40 de lei bucata, e aproape cat un motor. Big Grin

Bun, daca in Nov, anul trecut, ziceam ca am renuntat la artisan si grafice plus sarja de 200 de grame, astazi declar oficial Smile ca sarja optima este de 100 de grame. Fara o agitatie manuala permanenta, lucru greu de realizat atunci cand folosesti o lingura de lemn, cele mai bune rezultate le-am obtinut folosind agitatia produsa de vortexul popperului la ~90% pe variatorul DC al ventilatorului.

Ca abordare de prajire, momentan experimentez cu Fast Start Slow Finish, folosind ca background cateva profile pe care le-am desenat in Artisan. Cel mai des acesta de mai jos, cu o dezvoltare intre 1 si 2 minute, depinde de ce vreau sa obtin, dar am mers si pana la 3 minute. 

[Image: ravqShZ.png]
(temperaturile sunt ajustate dupa ce imi citeste mie termometrul pe acest aparat)

Am mai concluzionat de asemenea, cel putin pe popper, ca dezvoltarea e mai mult o functie de temperatura decat de timp.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
Graficul ala nu prea arata a fast start, la 45% faza de uscare...  Confused

Parca Silvercrest-ul asta era capabil sa miste din start 200 grame totusi...  Huh
As zice ca e mai important sa le urce de la fund spre suprafata decat sa le invarta intr-un vartej in care nu ai miscare sus-jos de loc...
 
Reply
(28-01-2019, 17:47)renatoa Wrote: As zice ca e mai important sa le urce de la fund spre suprafata decat sa le invarta intr-un vartej in care nu ai miscare sus-jos de loc...

Exact, misca 200g dar doar vartej pana bine dupa uscare si abia pe la 1C, cand se usureaza boabele ceva mai mult, incepe sa aiba loc o miscare pe verticala a boabelor.

Pe de alta parte, cu 100g exista miscare verticala de la inceput.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
Călcâiul lui Ahile la silvercresturi e desprinderea turbinei de axul motorului. Mai trist e când se întâmplă în mijlocul unei sarje. 

În orice caz, am lipit înapoi turbina de ac cu poxipol după care am prăjit încă 2kg fără nicio problema. Sa vedem cât rezista. Smile
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
Eu tot nu pricep cum le misca unora mai mult de 100g... ca la mine nu se petrece, cu silvercrest-ul primit pentru experimentare.
Si, mai ales, unde incap alea 200 grame, nu mai zic si unde au loc sa de invarta si sa salte... ca paharelul se umple doar cu 100 grame, care dau pe afara dupa faza de uscare ca popcornu...
 
Reply
Pai de ce crezi ca se desprinde turbina...?
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Nu de suprasolicitare din cauza boabelor.
Turbina este de plastic, iar axul este rotund, fara nici o randalinare sau excentricitate de fixare.
Asamblarea este facuta pur si simplu prin presare... e doar o problema de timp ca plasticul sa se largeasca, mai ales ca axul se incinge, motorul lucrand mai turat si timp mai lung decat la popcorn.
 
Reply
din cate stiu prelungeau camera de prajire. erau la mare cautare niste tzilindre de la felinare ca sa si vada boabele in timpul prajirii.

am avut eu un silvercrest si cred ca se poate adapta relativ usor o pompa de femeie gonflabila la 220V si sa-i controlezi turatia cu un dimer. scapi si de cheltuiala cu alimentatorul.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
(11-07-2019, 10:05)renatoa Wrote: Eu tot nu pricep cum le misca unora mai mult de 100g... ca la mine nu se petrece, cu silvercrest-ul primit pentru experimentare.
Si, mai ales, unde incap alea 200 grame, nu mai zic si unde au loc sa de invarta si sa salte... ca paharelul se umple doar cu 100 grame, care dau pe afara dupa faza de uscare ca popcornu...

Primul minut agitatia e foarte lenta, timp in care mai misc de popper, il aplec, ca sa fie agitatia mai vartoasa. Apoi le misca singur. 

Cele 200 de grame verzi ajung pana la gura camerei de prajire. Am un felinar pe post de prelungire, ca altfel ar zbura boabele exact ca popcornul.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
Saptamana aceasta la Lidl un nou model de popper https://www.lidl.ro/ro/p/gusta-din-surpr...orn/p24127

Nu pare aceeasi constructie cu versiunea mai veche. O sa trec astazi sa vad cum arata si poate fac si niste poze.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
Iau si eu daca nu are sigiliu, il pot desface si reasambla la loc fara urme, retur in 48 ore.
 
Reply
La lidl returul e egal cu garantia, in cazul asta 3 ani.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
Adica imi iau carutza de scule de constructie, imi fac casa, si le aduc inapoi ? Smile Faina afacere...

Poate nedesfacute in ambalaj, ma indoiesc ca uzate se mai pot returna... pe ce motiv ?
 
Reply
Exact. Si nu te intreaba nimeni nimic. Le zici ca nu esti multumit de produs. Conditia e sa ai bonul.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
Le zici ca ti-e mica si nu te cuprinde...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
A ajuns careva, sa isi faca o idee despre el ?
 
Reply
Am fost in trei magazine, nu l-am gasit, doar pretul... S-a dat ca "painea calda" Angry , sau au avut putine...
 
Reply
Prajitorul de popcorn semnalat de Laddu acum 2 ani, de care s-a discutat mai sus, a revenit azi intr-o noua saptamana americana.

https://www.lidl.ro/p/o-bucatarie-in-sti...orn/p55362

Am luat azi unul, si... are potential... misca singur fara nici un ajutor 80 grame, deci peste 100g daca e dus motorul la 24V, si putere gramada, ce vedeti in imagine a rezultat in mai putin de 3 minute, deci trebuie redusa putere substantial.

Daca vrea cineva unul, pot face un build log cu modarea minimala necesara pentru o prajire corecta, dar doar atat, fara nebunii cu conectare la calculator si profilari.

Practic asta inseamna achizitionare regulatorului AC de mai jos, pentru putere/temperatura:
https://www.olx.ro/d/oferta/variator-ten...0efde21ed9
a unui alimentator 24V 3A, ceva de genul:
https://www.emag.ro/sursa-alimentare-yds...DDXRZGBBM/
Si un regulator de tensiune DC turatie aer:
https://www.olx.ro/d/oferta/modul-regula...ce17467592

... si imbarligarea lor corespunzatoare.

Fara termometru ! Da, se poate si fara Smile


Attached Files Thumbnail(s)
   
 
Reply
Cineva a zis sa urneasca piata asta... la un pret corect, o chinezarie similara costand dublu

https://www.sweetmarias.com/popper.html

Ridica cineva manusa in Europa ?
 
Reply
In asteparea pieselor extra pt prajitorul frankenstein pe gaz cu tambur (Traiasca posta si noul sistem de taxare) astept un needle valve si un ceas de presiune sa pot controla mai precis gazul, am zis sa sar intr-un popper. Daca tot am senzori si surse si ce mai trebuie why not, mai invat una alta, mai am ocazia sa gust in cupping diverse cafele chiar daca nu sunt prajite perfect.

Am luat un trista (cica made in Ch, vezi sa nu) l-am facut bucati, bagat motorul Dc de la ventilator pe o sursa de 24 V (motor ce merge la 17V scrie pe el, saracul) si am pus rezistenta pe un dimmer (nu digital asa cum vrea Renatoa din pacate). Popperul are doua rezistente una de 39 ohm una de 45, am legat-o pe aia mai strong.

Roteste fara greata 100g poate si mai mult, insa prajesc 80g. Cafeaua e o columbia washed typica de la col-spirit. 

Am incercat niste profile manuale care urmeaza sa le cupez, nu am asteptari foarte mari insa nici mici. Daca aveti idei de ce merita incercat, din exerientele si experimentele voastre, va rog sa-mi ziceti si probez.

Doresc sa prajesc mai light, pentru v60/brew folosesc un phidget cu senzori de temp profi de 1.5mm, bagati pana jos in camera de prajire (10mm deasupra fundului).

3 prajiri de ieri (nu sunt tocmai light, dupa FC au mai stat bine in interior, insa nu am mai bagat caldura-obisnuit fiind de la prajitorul cu tambur sa nu ii dau nos dupa FC).

Cele mai bune rezultate le-am avut cu prajitorul preincalzit, prajirea destul de uniforma. Cafeaua asta pierde 4-5% la sortare din defecte, si inca 1-2% peanuts/quackers dupa prajire.

In 80g, out 68-69g pe toate sarjele.

[Image: FK75AYL.jpg]

[Image: 9uIpgS5.jpg]

https://photos.app.goo.gl/9RZptQcQ9RNdB7yB6

[Image: pKHoLp4.jpg]
[Image: XxCk5m5.jpg][Image: 7F0cz0w.jpg]

Le-am facut cupping: 

Prajirea din ultima poza este sever under (intentionat) este super astringenta, fara dulceata, fara miros de fructe, cu gust de legume mai degraba.  Nici nu miroase bine nici nu are gust bun.

Prajirea din poza 2 este ceva intre 1 si 3. un pic mai dezvoltata, insa tot are astringenta, are si dulceata si caramel. Insa astringenta o strica tare.

Prajirea castigatoare e asta de mai jos:

dulce, miros puternic fructat, mar confiat, caramel. Singura problema (24h dupa prajire) este o usoara urma de uscat ramasa pe limba (nu ars).

[Image: 5tJAWaK.jpg]
 
Reply
(27-11-2021, 13:02)Darsidius Wrote: In asteparea pieselor extra pt prajitorul frankenstein pe gaz cu tambur (Traiasca posta si noul sistem de taxare) astept un needle valve si un ceas de presiune sa pot controla mai precis gazul, am zis sa sar intr-un popper. Daca tot am senzori si surse si ce mai trebuie why not, mai invat una alta, mai am ocazia sa gust in cupping diverse cafele chiar daca nu sunt prajite perfect.

Am luat un trista (cica made in Ch, vezi sa nu) l-am facut bucati, bagat motorul Dc de la ventilator pe o sursa de 24 V (motor ce merge la 17V scrie pe el, saracul) si am pus rezistenta pe un dimmer (nu digital asa cum vrea Renatoa din pacate). Popperul are doua rezistente una de 39 ohm una de 45, am legat-o pe aia mai strong.

Roteste fara greata 100g poate si mai mult, insa prajesc 80g. Cafeaua e o columbia washed typica de la col-spirit. 

Am incercat niste profile manuale care urmeaza sa le cupez, nu am asteptari foarte mari insa nici mici. Daca aveti idei de ce merita incercat, din exerientele si experimentele voastre, va rog sa-mi ziceti si probez.

Doresc sa prajesc mai light, pentru v60/brew folosesc un phidget cu senzori de temp profi de 1.5mm, bagati pana jos in camera de prajire (10mm deasupra fundului).

3 prajiri de ieri (nu sunt tocmai light, dupa FC au mai stat bine in interior, insa nu am mai bagat caldura-obisnuit fiind de la prajitorul cu tambur sa nu ii dau nos dupa FC).

Cele mai bune rezultate le-am avut cu prajitorul preincalzit, prajirea destul de uniforma. Cafeaua asta pierde 4-5% la sortare din defecte, si inca 1-2% peanuts/quackers dupa prajire.

In 80g, out 68-69g pe toate sarjele.

[Image: FK75AYL.jpg]

[Image: 9uIpgS5.jpg]

https://photos.app.goo.gl/9RZptQcQ9RNdB7yB6

[Image: pKHoLp4.jpg]
[Image: XxCk5m5.jpg][Image: 7F0cz0w.jpg]

Le-am facut cupping: 

Prajirea din ultima poza este sever under (intentionat) este super astringenta, fara dulceata, fara miros de fructe, cu gust de legume mai degraba.  Nici nu miroase bine nici nu are gust bun.

Prajirea din poza 2 este ceva intre 1 si 3. un pic mai dezvoltata, insa tot are astringenta, are si dulceata si caramel. Insa astringenta o strica tare.

Prajirea castigatoare e asta de mai jos:

dulce, miros puternic fructat, mar confiat, caramel. Singura problema (24h dupa prajire) este o usoara urma de uscat ramasa pe limba (nu ars).

[Image: 5tJAWaK.jpg]
Niste poze nu ar fi stricat. Sau le trimiți prin posta la fiecare că nu îți place digitalul ?

Eu aș vrea o poza cu sonda aia profesională sa văd și eu una măcar în poze.

"Problema" la popper e alta, nu că nu invarte ci doar că le învârte și nu le saltă, de învârtit le învârti și în tigaie.

Renato a digitalizat și vana de gaz, când îți sosește... Poți s-o redirecționezi la Craiova.
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
Eu vad ca le salta de le ia dracu, problema la air popper este ca se invart si alea din mijloc "stau pe loc" dar nu e asa aici, plus ca inclin un pic prajitorul si se invart tare.

https://photos.app.goo.gl/q76UdPo49y4UgZry7

Sonde:
https://at.rs-online.com/web/p/thermoelemente/3971236

Nu doresc digitalizare la prajitorul artizanal.  Am avut deja air roaster cu tc4 automatizat si nu e ceea ce caut.

La ala pe gaz ai inertie (cel putin la al meu care are trambur gros in carne si cu gauri multe in spate) si se fac doar cateva ajustari de gaz, nu stai sa-l bibilesti.

Poze cu boabele de la prajirea "buna" cu ghilimele. E okay, are arome dar nu e cea mai buna prajire.

Sunt curios maine daca pot sa lungesc primele doua faze si sa ajung cu first crack pe la 6:30-7:30.



[Image: YEJpHQe.jpg][Image: hO56B1h.jpg]
 
Reply
(27-11-2021, 22:04)Darsidius Wrote: Eu vad ca le salta de le ia dracu, problema la air popper este ca se invart si alea din mijloc "stau pe loc" dar nu e asa aici, plus ca inclin un pic prajitorul si se invart tare.

https://photos.app.goo.gl/q76UdPo49y4UgZry7

Sonde:
https://at.rs-online.com/web/p/thermoelemente/3971236

Nu doresc digitalizare la prajitorul artizanal.  Am avut deja air roaster cu tc4 automatizat si nu e ceea ce caut.

La ala pe gaz ai inertie (cel putin la al meu care are trambur gros in carne si cu gauri multe in spate) si se fac doar cateva ajustari de gaz, nu stai sa-l bibilesti.

Poze cu boabele de la prajirea "buna" cu ghilimele. E okay, are arome dar nu e cea mai buna prajire.

Sunt curios maine daca pot sa lungesc primele doua faze si sa ajung cu first crack pe la 6:30-7:30.



[Image: YEJpHQe.jpg][Image: hO56B1h.jpg]

Se știe că la gaz se face totul din 3 mișcări
Dar tot aud în ultima vreme expresia: "pe curent este prăjirea mai curata vs gaz"
(Asta îmi face decizia și mai grea în a trece pe gaz)

Sa lungești fazele? Pai nu ziceai că ai dimmer? Faci ce vrei tu cu ele .... Duci FC la 15min daca vrei ....

Legat de sonda nu as zice că e ok 1,5 mai ales în popper, până și graficul urlă asta.
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
Sunt de acord ca senzorii de 1.5mm sunt prea subtiri, si vad asta, dar e okay. Pt ce informatie doresc sunt suficienti. Am 4 senzori din astia de la prajitorul pe gaz, si decat sa mai iau altii (iar din China e exclus colete acum) ii folosesc pe astia.

Ma deranjeaza cafeaua asta ca are multi quackers, pana si in poza de mai sus vad 2-3 (chiar daca am sortat minutios doza si am aruncat deja 10-12 boabe din 68g.

Maine o sa prajesc iar 4-6 ture de 80g si vedem in ce directie merge. Momentan e doar a 2a zi cu prajitorul asta.

Ala pe gaz nu pot sa-l folosesc in casa, ca am alarme de incendiu peste tot, si recirculare de heat exchanger cu centrala blocului, le dau la aia fum.

https://photos.app.goo.gl/4JYhXaiYeL1bpVSB6
 
Reply
(27-11-2021, 23:00)Darsidius Wrote: .Ma deranjeaza cafeaua asta ca are multi quackers, pana si in poza de mai sus vad 2-3 (chiar daca am sortat minutios doza si am aruncat deja 10-12 boabe din 68g.

Pai și? "Nu o mai lua pe drumul cu gauri".
Avem atâta cafea buna in RO.... bine.. nu la preț de warehouse dar .... nici la preț de "gata prăjită"

Simpătic prăjitorul pe gaz.
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
Am primit cafeaua asta mai mult "cadou", adica m-am trezit cu ea la usa. Am si alte cafele de calibru mai mare, insa ca si perioada de luna de miere nu sari pe alea bune, mai ales ca nu stii ce face aparatu sau cel care il bibileste.


Am prajit 3 ture de Columbia Castilo aia de mai sus. Am reusit ce mi-am propus, sa extind faza de dry si maillard, si am obtinut cum mi-am propus un FC dupa 6:30. 

Apoi am zis sa nu raman prost, si sa vad ce se intampla cu o cafea de aia de care trebuie, si care intamplator am avut-o si in filtru si in espresso prajita de el maestro pe Loring in nord. Pai prietene, cand am deschis punga sigilata, m-a lovit un miros de capsuni direct, din boabele verzi. 

Columbia mea de la col-spirit aia ieftina, nu miroase a nimic, miroase a spice, nu a fruct.

Am bagat o tura de 80g si m-a luat prin suprindere faptul ca am scos 67g out desi am tinut-o mai putin dupa FC. Asta denota ca am umiditate mai mare in boabe, si ca merge prajita bine, pe cand columbia castilo de la col-spirit nu prea are umiditate si nici prospetime, deci o cam coc la foc incet, in speranta ca mai scoti ceva caramea. In rest daca ii dai parjol o coci ca nu are apa in ea. M-am lamurit rapid.

Prajirea de azi pe Columbia Castilo- 8 euro per kg- col-spirit:

80g in 68g out
[Image: sXoYAwh.jpg]
[Image: UvaIUyW.jpg]

Si apoi ceva de calibru (nu scump la pret) dar bun ca si calitate:
[Image: ZAhpazP.jpg][Image: qjCsu8w.jpg][Image: Xh1MR0J.jpg][Image: 6ZDxI85.jpg]
 
Reply
Okay pot sa zic clar ca daca ai boabe bune, o sa iasa o prajire wow, daca esti in grafice cat de cat, adica nu le bombardezi cu 300C din prima si nu ai FC in 3 min.  Am sfeclit-o sus la prima prajire pe cafeaua asta si am ajuns la un dev de 16.5%, pentru cafeaua asta este prea mult.

Am bagat un v60 azi din ea, cu 85C brew temp si lasat macinatura 10 minute dupa, am primit in ceasca capsuni, o dulceata exagerata, ciocolata. Super multumit, am si aciditate. Ca sa o dreg am tras-o la 1:13 ratie si apoi adaugat 2 parti apa peste.

Si apoi am zis daca tot avem cafea verde buna, sa deschidem bunaciunea Columbia La Cristalina last crop naturala anaerob 36h o cafea pe care probabil a fost la multi prajitori (Schon, GKC, Gardelli dar si altii).

Cand deschizi punga te loveste instant un miros masiv de fructe fermentate, zici ca e boasca cu prune a lui bunicu.

Boabele sunt de toate pentru toti, toate marimile, toate gradele de devoltare la cirese, mici si mari, urate su frumoase. Stiam de la Matt the preacher Winton (wbrc) ca trebuie dat cu caldura mare la inceput, urci mai incet iar cand te apropii de FC strangi din buci si reduci caldura sa ai crestere pe ET dar scadere sau flat pe BT.  Pun si profilul lui pentru boabe funky.

Le-am tinut 45 si 60 sec dupa Fc in 2 prajiri, o sa le fac cupping si vad.
Am observat ca daca ii dau caldura mare la inceput, imi scoate repede pleava si atunci nu se mai arde. 

[Image: g0KHVXk.jpg][Image: 5y9Aed4.jpg]
[Image: hZWR6tV.jpg]

[Image: Bc2Dyp2.jpg]
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)