Hello There, Guest! Login Register


modare popcorn maker pt prajit cafea

Or arata ele graficele la fel dar nu are nicio treaba agitatia mecanica de tambur a lui roest cu tentativa de agitare a unui popper. Nu stiu ce model ai, dar cam toate popperele rotesc boabele in loc sa le faca fantana arteziana ca la un fluid bed DIY.

Asta duce la incalzire inegala in patul de boabe, in special intre statul de la baza camerei de ardere si cel de deasupra.

Nu vreau sa te dezamagesc, dar popperul nu e chiar ce trebuie. Iti ofera un intro fain in lumea prajiri dar o sa-l depasesti repede.

Ce verde ai? In ultima poza cu boabele neprajite, ai multe defecte de insecte, mai ales in partea de jos a imaginii.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
Popperul pe care il am salta si boabele in centru nu doar le invarteste, nu e chiar stock.

@Laddu ce imi spui tu acum e ca si cum ai zice ca ikawa nu prajeste bine boabele pentru ca le invarte, si nu le salta.

Eu stiu ce face Roest si cum e in interior, si de unde vine caldura si unde pleaca. 

Boabele sunt murate, ai vazut vreodata boabe de semeon abay?

Asa sunt si boabele astea, sunt culese la gramada si apoi puse la murat. Ca e bine sau nu e bine, pe mine ma intereseaza strict gustul. Pot sa-ti dau un miliard de video-uri cu ikawa pro sau ultimul home, sa vezi cum se misca boabele. Ca boabele nu sunt prajite uniform din cauza ca unele sunt rotite in centru iar altele sunt invartite in patul de aer cald? te intreb, uita-te cum arata boabele de mai jos, ti se par egale, sau ciresele coapte egal? nu, unele sunt verzi, altele sunt prea coapte, in asta consta complexitatea cafelelor astora, le baga la gramada, le mureaza cu bacterii si apoi pofta buna. Ce obtii? gust de fructe fermentate gen capsuni, mango, papaya cu acreala de cirese verzi (ananas, pepene rosu).

La minutul 8:10 este video cum invart boabele intr-un ikawa. La mine agitatia este mai puternica iar boabele din mijloc salta 1-2 cm de la inceput, da-mi voie sa ma bucur si sa cred ca pot scoate ceva chiar bun daca am boabele potrivite si nu le lovesc cu temperaturi nesimtite.

https://youtu.be/qSh3X7gxtGI?t=490

Uite astea sunt boabe de semeon abay, o cafea super scumpa:

https://shop.gardellicoffee.com/coffees/...y-ethiopia

Daca te iei dupa cum arata boabele verzi si cate defecte au, nu o sa cumperi nicidoata asa ceva, insa daca ai sa gusti o sa intelegi.


[Image: oYFCYA7.jpg][Image: vHvLmbJ.jpg]
 
Reply
In primul rand felicitari pentru explorari. Din experienta mea cu anaerobicele columbiene extra fermentate pe Roest (care e un hibrid aer-tambur) am observat ca au nevoie de foarte putin timp de dev. time dupa FC mai ales daca doresti sa ai o prajire si pentru filtru, oricum nu prea le recomand pentru espresso "scurt". Eu am ramas in zona 30-35 secunde. Cum zicea si Laddu sunt diferente mari intre sisteme mai ales si intre masinile Roest care sunt diferite, ideal e sa explorezi cat mai bine sistemul pe care il folosesti dar cum bine intuiesti in mare procesul e asemanator. Eu am facut trecerea de la Ikawa la Roest si am observat o largire a plajei de nuante in cafeaua rezultata prajita (a devenit mai complexa devoltarea si mai mult body).
Am prajit chiar de curand o Columbia anaeroba de 90 pct care se dezvolta foarte repede.
Columbia Catura Pedro Jose Guzman

[Image: tkDmLCjl.jpg]

Succes!
 
Reply
Multumesc pentru grafic si post, iti sugerez ceva daca imi permiti, poti proba un TP mai rapid adica sa nu dai caldura jos deloc la inceput sa ai un TP natural in 25-30 sec si sa incepi sa reduci caldura de la minutul 3:30 incet astfel incat sa ai un ET flat la FC cu usoara descrestere in temp. Si sa ne spui daca este mai clean gustul si mai fructat.
 
Reply
Smile e amuzant sa primesc sfaturi de la cineva care nu foloseste sistemul si sa spuna ca cum o sa iasa cafeaua.
Probabil te referi la stilul de prajire rapid a lui Matt si a celor de la Long Miles, bineinteles ca fac tot timpul incercari dar cum totul aici e subiectiv, eu nu am reusit sa obtin complexitatea pe care o caut cu stilul acela rapid, inca. Da, rezultatul e fructat, punchy dar cu asta vin si note subtile de roast, aciditate nebalansata, nu zic ca nu e bine. Ideea e daca ai cafea buna verde mai ales nintyplus o poti praji si la cuptorul de aragaz si iese bine. Matt are acces la cafele pe care eu nu o sa le gust vreodata si nu o sa am rezultatele lui decat daca o sa folosesc cafelele lui de 200 E 100 gr. Oricum totul e open si se pot face experimente, asta e frumusetea dupa parerea mea. Pana la urma e experienta personala care trebuie experimentata personal.

Aici este o Costa Rica naturala prajita in stilul lui Matt, rapido.
[Image: AnP58KYl.jpg]
 
Reply
(30-11-2021, 15:52)Darsidius Wrote: @Laddu ce imi spui tu acum e ca si cum ai zice ca ikawa nu prajeste bine boabele pentru ca le invarte, si nu le salta.

Da, exact asta spun. Orice agitatie bazata pe invartire de genul popper/ikawa (care e doar un popper gratificat la interior) nu produce cele mai bune rezultate.

Mi-a scapat partea ca boabele sunt macerate 36h. Mea culpa. Totusi nu trebuie sa devii asa de defensiv in a apara boabele, e decizia ta ce vrei sa bagi in gura, eu doar remarcam cateva aspecte din acea imagine.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
Multumesc, de ajutor, am sa probez si eu asemenea prajiri si vad ce imi place. Mai am 220 doze de prajit (a cate 80g), poate invat ceva, asta e si motivul pt care am zis sa probez un popper modat. 

Dupa ce invat ceva, si imi termin prajitorul cu tambur (care e 90% gata) o sa trec la ala. 

Asa e, scuze Laddu am sa incerc sa fiu mai politicos. Scuze.
 
Reply
(30-11-2021, 16:16)sorinetta Wrote: Ideea e daca ai cafea buna verde mai ales nintyplus o poti praji si la cuptorul de aragaz si iese bine

Asta zic si eu de vreo cativa ani, cafeaua cu multe puncte e mai usor de prajit bine.

(30-11-2021, 16:24)Darsidius Wrote: Multumesc, de ajutor.

Asa e, scuze Laddu am sa incerc sa fiu mai politicos. Scuze.

Nu e bai si nici nu e nevoie de scuze.  Blush

PS: Tu sigur te-ai apucat de meditatie, s-a schimbat ceva in bine in atitudinea ta.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
Apropo de invatare, la CoffeeMind este un curs online care costa 30 de euro si mie mi s-a parut foarte fain fiindca vine din perspectiva unui om care are experienta cu multe sisteme de prajire si ofera un overview interesant, cel putin mie asa mi s-a parut. Cred ca este bun acest curs si pentru incepatori sau mai ales pentru cei care folosesc Bullet fiindca ofera o privire mai atenta asupra sitemului. Dar cea mai buna lectie de aici pentru mine a fost ca orice sistem s-ar folosi la prajire nu ai nevoie decat de controlul temperaturii si a timpului si asta probat cu date exacte, stintifice, testate. Nu am nici o legatura cu CoffeMind ( nu fac recalama) doar ca mi s-a parut interesant si educational cursul.
 
Reply
Ikawa are fantele in baza rotunda orizontala, amplasate radial, nu circular in peretele vertical.
Asa ca aerul iese cu o orientare puternica in primul rand verticala, si de abia apoi circulara, spre deosebire de un popper, la care fantele sunt verticale si aerul are componenta verticala minimala, ca sa evadeze din incinta, impins de aerul proaspat care vine, nu datorita directiei lui naturale.

   

Scriu asta pentru cei care citesc aici si nu stiu diferenta intre masini.

Roest nu are nimic de tambur in el, e o incinta inchisa statica, in care agitatia este facuta de o morisca.
Toata prajirea este convectie pura. Ca model termal este o varianta inchisa a prajitorului RoestMeister.
Nu trebuie sa detii un aparat ca sa poti vedea la el detalii care le pot scapa si proprietarilor.

Cat despre abordarea prajirii, este discutabila, tipica fanteziilor nordice.
Acolo nu ai convectia turbata dintr-un fluid bed care sa iti permita timpi asa de mici.
Evident ca orice argument contra nu poate sa fie decat de gustibus, pentru ca modelul termal imi da dreptate, o prajire de sub 6 minute intr-un asemenea mediu este "in sange", boaba nu are cum sa fie patrunsa. Dar daca asa place unora, no comment...
Din nou, nu postez pentru cei care dezbat aici, ci pentru cei care nu cunosc aparatele.
 
Reply
Si a venit mestro Renatoa si s-a facut pipi din avion pe toata lumea intinsa pe iarba din parc care vorbea despre prajit cafeaua la ei in camara.

Aveti dreptate nu e tambur la Roest (imi cer scuze) dar nici morisca, sunt niste palete care se rotesc intr-un cilindru de metal.
"convectie pura" aici maestre, vin cu date din pacate pentru afirmatile matale demiurigice: sursa
[Image: 710bwOg.png]
 
Reply
Pipi (pe ei) fac cei care citesc si nu pricep, sau cred orice prostie pentru ca nu pot distinge cum se formeaza si circula un flux termic.

Dovada este ca ce ai postat nu demonstreaza chiar nimic, nici textul nici graficul.
Ce treaba are preheatul cu modul cum se transfera caldura in boabe ?

Conductia e zero, radiatia e infima, ce mai ramane decat convectia ?
Sau trebuie sa explic ce e si aia ? O facem si pe asta: cand transferul de caldura intre doua medii se face prin intermediul unui fluid.

(30-11-2021, 17:06)renatoa Wrote: Ikawa are fantele in baza rotunda orizontala, amplasate radial, nu circular in peretele vertical.
Asa ca aerul iese cu o orientare puternica in primul rand verticala, si de abia apoi circulara, spre deosebire de un popper, la care fantele sunt verticale si aerul are componenta verticala minimala, ca sa evadeze din incinta, impins de aerul proaspat care vine, nu datorita directiei lui naturale.

Un popper de serie se poate modifica sa aiba fantele ca ikawa, dar nu este suficienta taierea si modelarea fantelor, care se face relativ simplu, se taie raze cu un dremel si se creeaza fantele cu o lingura, apoi se astupa cele laterale cu banda adeziva de aluminiu.
Dar va mai necesita o montare diferita, suprainaltata fata de pozitia din fabrica, astfel incat aerul care venea din laterala in vechile fante sa intre sub "podea", la nivelul in noilor fante. Altfel ii va scadea semnificativ puterea de ridicare a boabelor, pentru ca in pozitia din fabrica fundul este aproape complet obturat.
 
Reply
Imaginea pe care am postat-o e pentru a intelege ca daca nu incalzesc "drum-ul" termen folosit de fabricant, de aici si termenul de tambur, timpul meu de prajire este cu cel putin 1 minut mai lung decat atunci cand e incalzit. Eu vorbesc de aparatul Roest pe care il folosesc si la care faceai referire nu teoretic ca nu despre asta era vorba.
 
Reply
eu cred ca cei care pot avea cafele procesate modern, cu umiditatea potrivita, pot sa le dea caldura si sa termine prajirea mai rapid decat clasica 10-12 minute.

Ma deranjeaza ca ajungem sa comparam ikawa cu poppere, amandoua sufla aer cald incalzit prin niste fante.

Daca iau un video si ma uit exact la ce face ikawa nu e cu nimic mai bun decat ce face un popper la miscarea boabelor. Poate aveti voi altfel de poppere, al meu misca boabele mai energic decat asta si le si salta in mijloc din secunde 1.

Poftim la 5:55 cum invarte ikawa boabele, ti se pare ca se intampla ceva magic cu alea din mijloc?

https://youtu.be/PMWBYcyLqaQ


Si apoi eu nu ma astept sa prajesc la nivel de Roest care o face super controlat pe un popper cu dimmer manual. Insa din cauza ca avem access la cafea verde bomba, la internet sa ne informam, si la aparatura sa masor ET si asa zisa "BT" haotica eu zic ca pot sa scot niste prajiri baubile in V60. As fi idiot sa zic ca ma intereseaza espresso roast pe charge de 80g.

Momentan am vazut ca pot sa prajesc si sa aiba gust bun daca boabele sunt bune. Daca boabele sunt proaste sau cu umiditate scazuta, sau vechi, pot sa prajesti ce vrei ca prajesti dejeaba, direct la dumping se duce. Asa ca iau cafea verde doar din recomandari, ori de la prajitori.
Si ce e mai important este sa am un reper de gust cu care sa compar ce fac, ca altfel imi spun singur ca sunt maestru in prajire si cand pun o cafea de la un prajitor bun langa a mea e diferenta de la cer la pamant.

Cafelele ce le-am cumparat (verde) sunt cafele ce le cunosc de la diversi prajitori Europeni, aceasi ferma, aceleasi boabe, mai mult sau mai putin acelasi crop.
Renato pune si tu niste poze cu rezultatele tale, si descrie ce gusti sau ce urmaresti sa obtii din boabe in casa, poate invatam ceva, totusi.
 
Reply
Salut,
Se poate obține un 1st wave printr-o prăjire la un popcorn, fără prea mare bătaie de cap?
Scuzați Interventia brutala.. Yes or no e de ajuns Smile
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
@d2florin Da, Ikawa Home iti ofera experienta de care intrebi, de la cafea verde deja selectionata, la profilul pentru espresso roast 1wave deja testat. E exact pe modelul fara batai de cap. Gasesti mai multe infomatii la ei pe site.
Daca iti doresti o experienta mai pe modelul "peacefull cusine" poti incerca si asta: https://www.youtube.com/watch?v=I7Z5Oh-h...OQ&index=1
 
Reply
Pentru 1st wave iti trebuie o aerisire puternice, hota nu face fata, o sa miroasa in apartament/casa.

Ori prajesti afara/balcon inchis/garaj, insa iarna nu e ideal, orice fluctuatie de temperatura sau vant e naspa. Nu poti sa prajesti la 0 grade.
 
Reply
Cu un FB poți prăji lejer in zona full city, adică mai spre nordul Italiei.
 
Reply
Ce inseamna fb?
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Full Black
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
Nu stiu daca a fost la gluma sau nu, dar fb vine de la fluid bed.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
(30-11-2021, 20:32)d2florin Wrote: Ce inseamna fb?

Fluid bed, atentie insa ca majoritatea prajesc doze mici. 

Pe ikawa (1500euro modelul home) pe un popcorn popper modificat prajesti 50-80 g maxim 100g, iar pe un fluid bed modificat prajesti 150-200g maxim, cu piese mari.

In rest daca vrei 500g sau chestii din astea, iti trebuie altceva, un behmor sau un gene mai degraba pt prajirile ce le cauti tu.
 
Reply
Ms de răspunsuri.. Cu glume și fără glume Smile
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Sunt biassed, dar dimineata un kalita tsubame modificat si acum un Gina brew din cele doua prajiri de Columbia La Cristalina si pot spune ca sunt pe drumul cel bun.

Am fructe (fructe rosii, ananas, mango, prune galbene) am aciditate buna, si claritate. Am si dulceata, si nu simt gust de fum ori ars, nici astringenta de boabe verzi. La doar 24h dupa prajire este foarte foarte buna.

Retetele 3 turnari egale finish in 2-2:20 pt ca e naturala anerobica si pentru ca trag pe Bentwood +apa TWW.

Dupa cum se vede, procesarile astea moderne si ciudate (si sunt multe persoane care nu sunt de acord cu ele) fac ca boabele sa fie culese la diverse stadii de maturitate si sa arate ciudat. Ca si cum prajirea nu este uniforma, dar nu ai cum sa ai o prajire uniforma daca ai boabe de densitati diferite.  Teoretic este un "blend" din cirese necoapte, mai coapte si super coapte care dau un profil aromatic mai aparte, e fie iti place fie nu.


O sa fac un cupping cum fac de obicei cu 4-5 prajiri urmarind profilul de prajire cu notite. Insa pot sa spun ca daca e buna cafeaua verde atunci e buna si prajirea, daca nu o sfeclesti grav de tot:


https://streamable.com/rf7rdu


[Image: VMxrj3G.jpg][Image: VoOgSul.jpg][Image: lojdxcT.jpg]
 
Reply
(30-11-2021, 17:29)sorinetta Wrote: Si a venit mestro Renatoa si s-a facut pipi din avion pe toata lumea intinsa pe iarba din parc care vorbea despre prajit cafeaua la ei in camara.
Va rog, fara exprimari de acest tip pe Espressoman, sigur gasim o varianta mai plastica in care ne putem exprima dezacordul.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Te-a plagiat, Liviu, aproape mot-a-mot, so... why not... cine a dat tonul ?
 
Reply
Cupping azi la 6 cafele, dar m-a interesat strict La Cristalina (anaerob fermented castillo) aia de are boabele urate si non uniforme:

Am doua prajiri din ea, a castigat detasat prajirea cu timp mai scurt, care are un drop in BT dupa FC.

Ce are in plus prajirea mai scurta cu drop de caldura dupa FC:
- aciditate mult mai pronuntata si conturata, placuta (ananas, mere)
- dulceata mai evidenta, aromele mai sharp si mai bine conturate-
- nu are aftertaste nasol sau dry

Cafeaua prajita in timp mai lung si fara drop dar flat dupa FC are aromele atenuate, aciditate aproape deloc, are un fel de ciocolata dar e slab gustul.  Si mirosul este mult mai pronuntat in fructat la prajirea mai scurta.

Saptamana viitoare am drum in Baia Mare si o sa duc cafeaua la evaluat la Delia, sa vedem ce zice. Ca si profil aromatic este 90% egala cu Columbia Delagua de la Meron.

Acum daca am stabilit profilul castigator sa vedem daca se poate sa-l replicam, bag azi 4 ture si apoi le fac cupping maine.

Profilul castigator e cel din background (la mine BT este pus la o fanta de aer cald jos intre boabe, iar ET este sus pe unde iese aerul cald din camera de prajit).

[Image: p56QUrn.jpg]

Apropo lasand la o parte ca e off-topic postez acest video aici, ca prajeste pe Giesen si face aceasi chestie pe care eu nu o gasesc in literatura Rao, dar pe care o gasesc tot mai mult la nordici mai ales, fie ca e Roest, Loring, sau drum roaster (Schon).

https://youtu.be/FnjiKkpHSCY?t=3583
La minutul 59:45 incepe sa intre in FC si duce caldura la 5-10%, dar face o prostie si pune pe auto, ii urca rorul sus (ignorati asta) dar vedeti ca dupa ce intra in FC, reduce foarte foarte mult energia, si se duce intentionat cu ror in jos de tot (ET si BT isi schimba complet traiectul de la ascendent la descendent sau flat). Ce sa mai cred, asa s-or praji cafelele astea procesate.
 
Reply
Video cu boabele la charge  imediat dupa ce le-am turnat, eram cu telefonul in mana si am filmat imediat.

Eu vad o agitare prin rotatie exact cum e la ikawa, daca nu mai rapid aici, este o rotire/agitatie puternica, nicidecum lenta.



https://photos.app.goo.gl/PVGzKoD7mdSTPB1f7

Asa arata o prajire de azi, cu o doza mai mica, in prajirea anterioara am folosit 92g charge, iar azi 80g.

Pune o poza cu boabele verzi sa vedeti ce amalgam de boabe (de diferite marimi si culori, zici ca e blend) si o poza cu prajite:

[Image: 88Ofbkg.jpg][Image: Dl64VMq.jpg][Image: h0CtnKz.jpg]
 
Reply
Azi dimineata 2 kono dripper din fiecare, cafeaua fermentata la Cristalina Columbia:

profilul mai scurt si cu drop in temp dupa FC castiga detasat. Profilul lung si lent cu mai putina energie in prima faza are gust mai puternic de ciocolata, putin ars, aftertaste, aromele fructate nu sunt in fata sunt mute, aciditatea nu este ce trebuie (Fada). Profilul mai lung ca timp are gust de sos de soia, balsamic tare.

O fi baked sau o fi alta problema, insa nu sunt multumit de gustul cafelei din prajirea lunga. Ca si pierdere de greutate amandoua prajirile sunt aproape la fel ~13%

Sunt prajite pe 30 Noiembrie (nu e prajirea de sus):

Va rog tineti cont ca prajesc manual, adica am un potentiometru pe care il tot rotesc, deci repetitia este oarecum asa, freestyle.


[Image: 856ZwPQ.jpg]
si doua prajiri recente dupa aceasi idee, temp mai agresiva la inceput si apoi cazut in cap dupa FC

[Image: 5414X9k.jpg]
 
Reply
Salut, am inceput sa experimentez si eu cu acest mod de a praji cafea acasa.
Investitia initiala in jur de 150 ron, adica aparat popcorn, sursa de 24v, potentiometru pt caldura.

[Image: s0VMu5F.png]

Nu am senzori pe el asa ca nu am grafice, in schimb am schitat pe potentiometru niste puncte de referinta astfel incat ma ghidez dupa ele, timp, miros, aspect.

Sunt foarte multumit de prima prajire, am decis sa incep joaca cu un timp mai scurt (in urma celor scrise mai sus de Darsidius).
Am prajit portii de cate 65g. Am inceput cu potentiometrul setat la 50%, dupa aprox 3 min am inceput sa cresc gradual temperatura. FC start am avut la 6m30s, FC end la 7m30s dupa care am trecut la racirea boabelor.

Dupa o saptamana la degazare, am testat espresso in comparatie cu ceva asemanator de la Claro si au fost foarte apropiate la gust pentru mine, cel putin pe reteta folosita de mine la momentul respectiv.
Stanga este ce am prajit eu, Columbia Excelso EP Genova Quindio de la Kestar.
Dreapta este Columbia Supremo de la Claro.
[Image: N2Dmqwv.jpg]

Cel mai important este ca aciditatea si dulcele este pe gustul meu asa ca o sa continui sa experimentez cu acest tip de prajire, cu diferite origini, etc.
Gaggiuino Lego GCP, Gaggia Classic (PID, preheat box, dimmer), Flair Neo, Staresso Mirage Pro, Orea V3, Hario V60 set, DF83 SSP MP, Kinu m47 Phoenix.
Ex: DeLonghi Dedica, Eureka Mignon Manuale.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)