Hello There, Guest! Login Register


Rasnite manuale moderne, capabile espresso

Ce e ciudat la ea? este un design destul de comun... 
Problema este daca este copiata ca sa arate ca o rasnita, sau chiar si rasneste... vezi postarea mea #64 despre cum lucreaza chinezii.
 
Reply
(15-12-2018, 15:55)renatoa Wrote: Ce e ciudat la ea? este un design destul de comun... 
Problema este daca este copiata ca sa arate ca o rasnita, sau chiar si rasneste... vezi postarea mea #64 despre cum lucreaza chinezii.

Pretul mi se pare ciudat ca e atat de mic pentru o electrica, dar vorba ta! Poate nu e buna de nimic. Ce mi se mai pare ciudat e paharul cu sita aceea, e pentru a scapa de praful prea fin rezultat dupa rasnire? Oare s-au gandit al asa ceva chinezii?
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Daca ne gandim putin, acolo e o mecanica de ceva intre mixer si masina de tocat carne, care sunt pe toate drumurile sub 200 lei...
Cutitele, daca Italmill le face tot pe la banii aia, si plateste salarii europene, inseamna ca in china se fac pe un bol de orez... Smile
In poze nu vad sita, doar paharul de inox, cel care seamana cu un pitcher de frotat lapte Smile Video nu se poate viziona la mine.
 
Reply
Video:
https://cloud.video.taobao.com/play/u/21...670068.mp4
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
Explicabil de ce nu se vedea... au o tzeava la serverul ala... cat gaura de abur...
Il descarc acum local, ca sa il vizualizez off-line. cu 30k/secunda... ca in mileniul trecut.

Cutitele par de jucarie, la fel ca ce am primit eu, dantura facuta prin presare si atat... nu prea vad muchii taioase pe acolo...  Confused
 
Reply
Râșnița Xeoleo văd că a ajuns la Barshaker (s-a precizat pe pagina anterioară despre o comandă). Nu se specifică dacă e 45 mm sau 50 mm, dar după cantitatea de cafea trebuie să fie cea de 50 mm.

http://barshaker.ro/Rasnita-de-cafea-Xeoleo-Black
http://barshaker.ro/Rasnita-de-cafea-Xeoleo-Wood

429,99 RON, nu sunt diferențe de preț cum sunt în China (varianta Wood fiind mai scumpă acolo).

Relativ scumpă aș spune, dar fiecare magazin/cumpărător "își face calculele" pentru el, cum e mai bine.
 
Reply
Daca mai scazi 10% și adaugi suportul local se cam înclină balanța înspre Oradea.

Poate ne tratează @MyR cu un versus Comandante, just for the lulz.
 
Reply
In UK ce de 45 este 44-48 lire ... sub 250 lei...  Confused
 
Reply
Cu tot cu transport?
 
Reply
"...& FREE Delivery in the UK"
Faceam comparatie intre cat il costa pe un englez fata de un est-european presupus sarac...
 
Reply
(24-12-2018, 16:45)renatoa Wrote: "...& FREE Delivery in the UK"
Faceam comparatie intre cat il costa pe un englez fata de un est-european presupus sarac...

Macar stii de unde il poti cumpara cel mai ieftin, felicitari! Big Grin

Daca verifici este vandut direct de producator, si presupun ca stii diferentele ce inseamna sa fi producator si re-vanzator pe o piata unde nu exista produsul si trebuie importat.

Produsul vandut de noi are toate taxele platite ( curier international, vama, tva ), plus este livrat gratuit prin fancourier oriunde in tara in 24-48h (din stoc).
Cei care vor sa cumpere cu "mish-mash"-uri, il sfatuiesc pe ei sa cumpere de pe aliexpres si sa faca o "economie" ( insa daca la posta vor fi depistati cu valoare mai mare decat x, oricum o sa plateasca tva Smile )

Noi ca si un comerciant, oferim produse cu preturi ce ne sustine activitatea (taxele, stoc, chirie, salariile, investitiile, etc ) si din fericire piata este libera, deci toti avem posibilitatea de a alege.
---

@dev - am primit un comandante black de craciun si chiar atunci a intrat in depozit si rasnita xeoleo, si am facut niste extractii cu ambele.
Pot spune ca este capabil de espresso, o analiza mai detaliata nu am putut face intre particulele, incat kruve-ul meu este pe drum. Cand revine la oradea am sa fac un test.

p.s. acum de 3-4 luni cand am avut niste sampleuri de la xeoleo si de la alte producatori chinezi (comparatia am facut cu un kinu v4) si doar rasnita xeoleo a "trecut" peste testele facute.
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
@renatoa și @dev
7,04 £ e transportul în acest moment pentru varianta de 45 mm de care spune renatoa: https://www.amazon.co.uk/gp/product/B07DFCJDZM/
51,23 £ în total, ~ 280 RON (vă recomand să optați pentru plata în lire și nu în RON; de obicei cursul băncii/cardului e mai bun decât cursul Amazon, dar puteți compara să vă lămuriți singuri pentru cardul/banca voastră).

Păcat că Xeoleo de pe Aliexpress nu prea mai are stoc pentru livrare din Spania momentan și nu mai e gratuit transportul de acolo(precizasem că nu mai au transport gratuit din Spania acum o lună, postul #142). Trebuie urmărit oricum, se tot modifică.
Cu livrare din Spania ar fi acum varianta Black, 45 mm, pe la 290 RON cu tot cu transport.
Dar și pentru livrare din China, dacă nu vă deranjează să așteptați 1-2 luni, chiar și dacă nu scăpați de plata TVA, tot iese până în 320 RON (varianta de 50 mm, și până în 280 RON cea de 45 mm, dar aceasta mai bine o luați cu livrare din Spania sau cea de pe Amazon UK link-ul de mai sus). Desigur există șanse să scăpați de plata TVA (e și după noroc) și atunci prețurile scad, 230 RON, respectiv 260 RON, aproximativ.

Link-urile de le Aliexpress le-am postat pe pagina 2, postul #50.
 
Reply
Nu stiu cum, da' mie imi da cu virgula...
63.76E + 13.15E = 76.91E
si daca inmultim cu 4.64 LEI/E (curs BNR)
rezulta minim 357 LEI
asta se apropie de pretul barshaker cu reducerea pentru espressomani
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
Unde sunt preturile astea in euro? Uite un link pe care tu l ai postat pe intai octombrie:
https://www.zipy.ro/p/ali/xeoleo-coffee-...6/#wrapper
Pe.De.Dienes 109 N, v60
 
Reply
Pretul actual:
https://www.aliexpress.com/item/XEOLEO-5...24896.html
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
@lracu
Eu folosesc prețul în $ pe Aliexpress și £ pe Amazon UK, iar estimările de mai sus sunt aproximative pentru plata cu un card Visa Electron (deci după cursul Visa Europe) la care nu am comisioane de la bancă pentru plata online.
 
Reply
Mai mult decat pretul, pana la urma fiecare isi face propriul marketing... m-ar interesa o comparatie intre modelul de 45 si cel de 50...
Nu m-ar mira sa aiba aceleasi cutite si doar corpuri diferite ca diametru... la cum stiu ca le merge mintea chinezilor ...
 
Reply
Mai interesanta era Mym54 fiindcă părea să aducă un design mai fresh, posibil stepless.
 
Reply
https://www.aliexpress.com/item/New-MYM5...86106.html
E mai scumpa dar pare sa aiba "multi-bearing"
https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1J2B.XdzvK...MwVXaK.jpg
probabil merita.

MyR spunea ca din rasnitele chinezesti pe care le-a incercat singura capabila espresso a fost Xeleo.
Nu a precizat celelalte modele pe care le-a testat si daca printre acestea a fost si MYM54
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
(25-12-2018, 11:47)renatoa Wrote: Mai mult decat pretul, pana la urma fiecare isi face propriul marketing... m-ar interesa o comparatie intre modelul de 45 si cel de 50...
Nu m-ar mira sa aiba aceleasi cutite si doar corpuri diferite ca diametru... la cum stiu ca le merge mintea chinezilor ...

La cât de mică e diferența de preț, cred că ar fi greu să fie alte diferențe.
 
Reply
De ce ai pune 54 in numele unei rasnite care are diametrul exterior de 46 mm... care o plaseaza chiar sub Aergrind, care are 47mm... Wink
 
Reply
(25-12-2018, 12:25)lracu Wrote:  MyR spunea ca din rasnitele chinezesti pe care le-a incercat singura capabila espresso a fost Xeleo.
Nu a precizat celelalte modele pe care le-a testat si daca printre acestea a fost si MYM54 

Diferenta intre xeoleo 45 si 50mm este una banala: marimea hopperului la cel mic este doar de 15g, la 50mm este de 25g. Ambele au cutite de 38mm.
Rasnitele xeoleo sunt chiar ok, dar la finisare mai este de dorit, de exumplu la coating. Insa cutia este forte frumoasa, si bine gandita. ( este din carton + hartie kraft ). 
La testing eu am avut din modelele de 45mm, insa acum avem pe cele de 50mm, si pot spune ca era o decizie buna.

Doar o poza am voie sa public din cauza unei contract, (totusi pe poza nu mym54 este ) ci un xeoleo 45mm si un alt produs.
[Image: 6YIYucJ.jpg]
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
Aia neagra arata ca și cum a făcut cineva o copie de kinu pe întuneric.
 
Reply
(25-12-2018, 12:55)renatoa Wrote: De ce ai pune 54 in numele unei rasnite care are diametrul exterior de 46 mm... care o plaseaza chiar sub Aergrind, care are 47mm... Wink

Nu exista legatura intre diametrul cutitelor si nume la modelele BYUAN (ex: MYM57 are cutite de 38):
https://www.aliexpress.com/item/New-MYM5...448cf0FYvR
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
Pentru cine are Xeoleo, am înțeles ca e stepped - cât de mica e distanta între reglaje?

Știu ca m-am chinuit oribil cu Hario Skerton pt espresso pt ca erau prea mari pașii, am modat-o stepless acum, dar tot e praf ca se dereglează după un timp și ma întreb dacă ar merita Xeoleo ca alternatuva pt Espresso
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Are 12 trepte într-o tură întreagă.
 
Reply
(28-12-2018, 17:30)sochaux_ Wrote: Are 12 trepte într-o tură întreagă.

Mersi de raspuns, cred ca nu e prea ok pentru espresso. Ma intreb daca e atat de greu sa faca stepless, o fi o problema atat de costisitoare dpdv tehnologic, sau tine si de segmentarea produselor - adica la nivelul asta de pret punem mai putine optiuni. Cum e pe telefoanele mobile mai ieftine, o camera mai proasta, desi camera in sine nu costa atat de mult Smile
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Nu e nici o filozofie steplessu, nu o mai dati in marketing cand nu e cazul... mai ales ca firma asta nu are un model superior care sa il protejeze.
Faci pasii atat de mici cat sunt jocurile, mai mult nu are sens. Iar la sistemul asta cu reglaj in partea de jos, am mai scris, nu poti reduce jocurile sub o limita, ca s-ar bloca intr-o pozitie si n-ai mai putea regla nimic.
La fel de bine ca un numar mai mare de pasi mergea si un filet cu pas mai fin... pasii se mai pot inmulti daca mai frezezi diviziuni intermediare, dar filetul mai greu il schimbi...

Nu in ultimul rand, mai ne-ok pentru espresso este cutitul, nu finetea reglajului.
Pentru cine a ajuns mai tarziu la distractie, si e nedumerit de afirmatia asta... vezi postul #73
 
Reply
(24-08-2018, 16:54)sochaux_ Wrote: XEOLEO M450 45mm 15g
XEOLEO M500 50mm 25g

Să completăm lista de râșnițe manuale Xeoleo din august (citată mai sus, de la pagina 2), cu modele noi. Smile

XEOLEO LD-57MM 57 mm 35g
XEOLEO W-1 45 mm 15g

Sau așa:
XEOLEO Portable Coffee grinder Aluminum Manual Coffee miller Conical Coffee milling machine 57mm Espresso maker
XEOLEO Aluminum Manual Coffee grinder Conical Burr grinder for espresso coffee Portable Coffee miller Espresso coffee machine

XEOLEO LD-57MM este o idee mai scumpă - 99,99$ + 6,32$ transport, livrare doar din China momentan. Mă aștept să apară vreo reducere de preț. Are o singură variantă de culoare. Diametru mai mare - 57 mm, puțin mai scundă, pahar transparent(probabil sticlă?), mâner rotund precum la Helor, capac superior transparent. Diferă și sistemul de fixare pentru cuțite și sistemul de reglaj puțin. Sunt șanse să fie chiar stepless, deși încă nu aș putea băga mâna în foc, dar așa pare: nu se mai vede ca piulița de reglaj să aibă sistemul cu bile/arcuri care să țină piulița fixată pe fiecare șanț/gaură din șaiba de pe cuțitul interior cum e la celelalte modele. Sperăm să se mai adauge informații suplimentare sau să vedem poze de la clienți.

XEOLEO W-1 pare doar un refresh pentru modelul anterior de 45 mm. Are 4 variante de culoare, majoritatea cu pahar transparent. 55,25$, transport gratuit, livrare doar din China momentan. Dar în pagină apare deja Spania și Rusia, deci ne putem aștepta să apară în stoc pentru livrare din Spania.

LE: Și totuși să nu fie doar despre Xeoleo, am mai găsit câte ceva.
Yuhang Home - BYUAN HOME nu se lasă, au scos și ei model nou la 350,99$:
BYUAN HOME MYM57+ 15g sau 35g sau 80g cafea; interesantă, dar nu foarte bine documentată pentru asemenea preț

Jaffee Minos jaffee027 54 mm - 108$, transport gratuit, din China, interesantă ca aspect
Jaffee jaffee014 50 mm 25g -  99$, transport gratuit, din China, interesantă și aceasta, reglajul în partea de sus
Și mai au și alte modele, unele copie după BYUAN HOME - Timemore, verificați aici: https://www.aliexpress.com/store/group/h...28557.html
 
Reply
Si in continuare freaca acelasi cutit de brew, probabil 38mm... asa ca nu vad pe ce as da bani in plus... Confused
De pahar de sticla as fugi, ajunge o singura greseala...
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)