Hello There, Guest! Login Register


Rasnita Niche Zero

https://youtu.be/FzOY2tHyZ4w

Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
(09-07-2019, 16:16)Dianette Wrote:
(09-07-2019, 12:49)Laddu Wrote: Se misca destul de bine cu livrarea... Am dat comanda in weekend, a plecat ieri, livrare estimata Martea viitoare.

La mine a ajuns mai devreme cu cateva zile fata de ziua estimata.  Smile

Mare dreptate ai avut. A ajuns mai devreme cu 2 zile lucratoare si un weekend

[Image: kFLBfMt.jpg]
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
(12-07-2019, 11:27)Laddu Wrote:
(09-07-2019, 16:16)Dianette Wrote:
(09-07-2019, 12:49)Laddu Wrote: Se misca destul de bine cu livrarea... Am dat comanda in weekend, a plecat ieri, livrare estimata Martea viitoare.

La mine a ajuns mai devreme cu cateva zile fata de ziua estimata.  Smile

Mare dreptate ai avut. A ajuns mai devreme cu 2 zile lucratoare si un weekend

[Image: kFLBfMt.jpg]

Tu cântăreşti şi după ce bei?!  Ag
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
Smile Cu auto tare
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
Fain setup @Laddu  Smile
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
@Laddu - acum ca avem aceleasi "scule", poate impartasim pareri despre setari la rasnita/tip cafea, ca eu am unele cafele la care nu nimeresc nicicum setarea potrivita...  Smile
Flair Signature Pro | Cafflano Kompresso | Niche Zero | Kinu M47 Phoenix | Flair 58 | MyPressi Twist | Gene Cafe | Pavoni Europiccola Mill
 
Reply
(12-07-2019, 14:18)flipu2k Wrote: Fain setup @Laddu  Smile

Multumesc.
 
(12-07-2019, 18:56)Dianette Wrote: @Laddu - acum ca avem aceleasi "scule", poate impartasim pareri despre setari la rasnita/tip cafea, ca eu am unele cafele la care nu nimeresc nicicum setarea potrivita...  Smile

Nu prea stiu cum ne putem ajuta, atat timp cat nu folosim aceeasi cafea, dar sunt deschis la sugestii.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
In ultima perioada, mi se pare ca sunt cam multi bulgarasi dupa rasnire. Cam asa arata macinatura dupa ce a fost turnata din paharul Niche, fara WDT
[Image: 81sxuqH.jpg]

Asa arata dupa WDT riguros in ambele sensuri cu un mini tel
[Image: Yx6QAvJ.jpg]

Tot pare a face bulgarasi oricat de mult m-as chinui eu sa ii elimin.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
@Laddu, nu este de la cafea? Rasnita mea nu mi s-a parut ca se comporta altfel in privinta macinaturii. Am prins cateva cafele, care imi provocau channeling foarte des. Adica din 3 shoturi, 2 imi curgeau total aiurea. Acum spre exemplu, am blendul de la Yumme si curgerea, chiar daca e prajita usor, este foarte ok. Dupa rasnire, folosesc un inel de dozare ca sa nu fac mizerie si apoi fac WDT cu acul de la Suncoffee pentru o distributie cat mai uniforma si nivelare inainte de tampare.
Lelit Bianca V3 | Niche Zero | Kinu M47 | Kalita Wave
Ex: Expobar Brewtus | Lelit PL43
 
 
Reply
Votez și eu sa fie de la cafea.
Am pățit și eu la unele cafele.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
Pahar Niche:

Pentru cei ce au portfiltre de alte dimensiuni.
Kamasi a realizat după schița mea un alt pahar pentru portfiltrul de 54 mm. Ii mulțumesc!
Am doar o sita și nu pot zice ca as putea testa pe 54. Dar am testat pe 58, cu tot cu pf.
Am sa pun câteva poze.

Dedic discuția retenției: pot spune ca cafeaua se electrizează. Mai mult decât la paharul de inox unde aproape deloc.
Dar! Odată întors in pf de 58 se golește binișor.
Apoi am pus pf de 54 și am bătut un pic, caci dimensiunea pe 54 permite - la 58 zboară cafeaua din pf nu pot bate pe fundul paharului. Veți vedea ca după umplerea lui 58 și ulterior golirea mai sănătoasă in pf de 54, retenția este sub 1 g spre 0. In fapt brewista scale nici nu simte diferența între sita de 54 cu restul de cafea și 54 curățat .

Nu prea reușesc sa pun pozele de pe telefon...

[Image: 5mmAYId.jpg][Image: wt74yng.jpg][Image: pCdszD9.jpg][Image: KxrKEVK.jpg]

Aveți in poze paharul cu macinatura, apoi după golirea in pf de 58 cu grija sa nu zboare cafeaua, apoi golirea mai puternica pe 54 caci e pe dimensiune și apoi ceea ce rămâne in pahar apare in sita. Ulterior golesc sita. Între sit cu resturi și sita curată, se vede diferența, adică este retenție. Dar cântarul nu simte diferenta.
Fata de paharul original retenția e mare.

[Image: V9jX7tK.jpg][Image: 3xk21JQ.jpg][Image: orp3LW8.jpg][Image: JTAQTYu.jpg]
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
(13-08-2019, 19:54)N3cks Wrote: Fata de paharul original retenția e mare.

Ai incercat o extractie fara sa bati tot fines din pahar in pf? Poate e spre bine (in gust) faptul ca electrizeaza particulele fine ducand macinatura mai spre unimodal.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
@N3cks, mi se pare ca retentia este destul de mare. Merita deranjul? Doua sugestii:
- poate gasesti o solnita de inox cu diametrul de 54 si sa o folosesti in locul paharului original.
-sa imperechezi paharul original Niche cu un inel (gen cel de la SunCoffee), dar care are diametrul mic, cel care intra in portafiltru de 54 si diametrul mare de 58 sau mai mare. Cand intorci paharul in inelul din portafiltru obtii un fel de "shaker". Eu folosesc un inel si intorc paharul cu cafea in inel, dupa care fac WDT in portaflltru.
Lelit Bianca V3 | Niche Zero | Kinu M47 | Kalita Wave
Ex: Expobar Brewtus | Lelit PL43
 
 
Reply
(14-08-2019, 02:18)Laddu Wrote:
(13-08-2019, 19:54)N3cks Wrote: Fata de paharul original retenția e mare.

Ai incercat o extractie fara sa bati tot fines din pahar in pf? Poate e spre bine (in gust) faptul ca electrizeaza particulele fine ducand macinatura mai spre unimodal.


Pai cum am doar sita de 54 nu am cum sa fac extracție pe 54. Astfel ca extracția s-a făcut pe 58 cu cantitatea care a căzut fără “bătaie” din pf in cel de 58.
Retenția din pahar am bătut-o in cel de 54 doar pentru scop didactic sa văd cât rămâne.

Sa știi ca am observat ca se electrizează și de sita un pic, dar macinatura nu face bulgărași. Nu erau bulgărași mari nici la paharul de inox. Erau mici și se sparg ușor, dar parcata cel de plastic nu sunt nici aia micuți.

Sunt curios cum va fi comportamentul pe 54.

(14-08-2019, 02:21)Lucian. Wrote: @N3cks, mi se pare ca retentia este destul de mare. Merita deranjul? Doua sugestii:
- poate gasesti o solnita de inox cu diametrul de 54 si sa o folosesti in locul paharului original.
-sa imperechezi paharul original Niche cu un inel (gen cel de la SunCoffee), dar care are diametrul mic, cel care intra in portafiltru de 54 si diametrul mare de 58 sau mai mare. Cand intorci paharul in inelul din portafiltru obtii un fel de "shaker". Eu folosesc un inel si intorc paharul cu cafea in inel, dupa care fac WDT in portaflltru.


Fata de inox retenția e mare, da.
Deranjul vom vedea dacă merita. Workflow cu paharul de inox și pf de 58 e super! Dar când nu mai ai pf de 58....? As vrea sa păstrez ușurintă in utilizare.
- nu am găsit nimic in comerț (încă)
- Niche nu face pahare mai mici deși au zis ca au in plan
- asta ar fi alternativa cu inel. Dar as prefera sistemul “original” caci e mai simpou la utilizare. Ai idee unde găsesc un inel de 58 și 54 la celălalt capăt? La sun coffee zice doar una din dimensiuni.


Am tot căutat ateliere care sa strunjeasca un pahar din țeava plină. Unul a făcut ceva si a renunțat iar restul nu fac la bucata... ca nu merita. Mai am doua ateliere pe lista ca eu zis sa revin in Septembrie...
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
Incearca sa vorbesti cu Milan de la Suncoffee si cred ca o sa-ti faca un inel cu dimensiunile dorite.
Lelit Bianca V3 | Niche Zero | Kinu M47 | Kalita Wave
Ex: Expobar Brewtus | Lelit PL43
 
 
Reply
(14-08-2019, 12:57)Lucian. Wrote: Incearca sa vorbesti cu Milan de la Suncoffee si cred ca o sa-ti faca un inel cu dimensiunile dorite.


Mulțumesc de pont!
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
Eu am inel (pâlnie) de la Milan, dar de 53 pt Pavoni. Are un "joc" foarte mic.
Este foarte util
DC Studio, Bentwood Vertical 63, Bravo Tools, Acaia Pearl, brew stuff, apa BWT & Zepter
 
 
Reply
Revenind:

La strung am găsit pe cineva care a confecționat următorul pahar.
Datorită restricțiilor tehnice peretele paharului este mai gros.
Retenția este similară cu cea a originalului.


[Image: e69bc742b6af8994256e78a088a3a2de.jpg][Image: e7fb9cd46e4976ec848553d4f4bad910.jpg]    
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
Ce diametru are la deschidere ?
Exista paharele de inox de 49 mm, poate va aranjeaza...
 
Reply
(13-09-2019, 16:26)renatoa Wrote: Ce diametru are la deschidere ?
Exista paharele de inox de 49 mm, poate va aranjeaza...

Ca si cost sigur! Smile

Unde sunt cele de 49? Si ce inaltime?
Eu am cautat de nebun si nu am gasit nimic. Asa ca solutia a fost sa gasesc un strung, care de altfel a fost tare greu de gasit. E multa munca, de migala si nu e de serie. etc...
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
(13-09-2019, 16:26)renatoa Wrote: Ce diametru are la deschidere ?
Exista paharele de inox de 49 mm, poate va aranjeaza...

Și pe mine ma interesează acest aspect.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
Cautati solnite de inox.
A mea e mai mica, dar uite gasii si 55 mm:
https://www.emag.ro/solnita-pentru-parme...DP027JBBM/
 
Reply
(13-09-2019, 18:30)renatoa Wrote: Cautati solnite de inox.
A mea e mai mica, dar uite gasii si 55 mm:
https://www.emag.ro/solnita-pentru-parme...DP027JBBM/

O idee foarte buna.
Va fi greu de gasit dimensiunile, caci daca nu are inaltimea care trebuie cade cafea si pe langa.
Plus sa intre in pf, si ideal ar fi sa se opreasca in bordura/inel exterior.... dar deja cred ca e mult sa cerem atatea. Big Grin

Multumesc de pont!
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
(13-09-2019, 18:30)renatoa Wrote: Cautati solnite de inox.
A mea e mai mica, dar uite gasii si 55 mm:
https://www.emag.ro/solnita-pentru-parme...DP027JBBM/


Am căutat in tot clujul. Necâștigător.
Am observat ca cutiile astea, solnitele, au l capac niște buline ai pe recipient Șanțuri in care gliseaza. Deci nu prea potrivesc, chiar dacă ar fi pe dimensiune.

Ultima versiune de pahar executata la strung:

[Image: a71e477578c2a187b38330be1934eedd.jpg]

[Image: e8ae6e9e186eb5303c3fe44e94d0c5ff.jpg]

[Image: bd1b1c9cb9489cfcc689e9e9d9a033a6.jpg]

[Image: 6f392264299950ee15b482938642ac06.jpg]


Se comporta similar cu originalul de 58 ce vine cu Niche. Singurul minus, e un pahar mai greu. Caci nu s-a putut prin strungire obținerea unui perete subțire: limitări tehnice.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
@N3cks, paharul arata foarte bine. Banuiesc ca nu mai ai necazuri cu incarcarea electrostatica, asa ca minusul se compenseaza.
Lelit Bianca V3 | Niche Zero | Kinu M47 | Kalita Wave
Ex: Expobar Brewtus | Lelit PL43
 
 
Reply
(20-09-2019, 15:19)Lucian. Wrote: @N3cks, paharul arata foarte bine. Banuiesc ca nu mai ai necazuri cu incarcarea electrostatica, asa ca minusul se compenseaza.

Acesta este al doilea pahar. Primul am dat cote un pic mai mici. COmparand rezultatul am gasit dimensiunile bune.
Nu am reusit sa folosesc ultima versiune (inca). Fata de cel original, cred ca are o retentie si mai mica. Poate ca datorita materialului in cantitate mai mare - dar acest lucru e subiectiv. E ceea ce mi se pare ca s-a schimbat de la paharul original la prima versiune.

Cel de plastic, facut de kamasi, se electrizeaza, as zice tare. Electrizarea apare doar daca se rasneste direct in paharul de plastic, daca se rasneste in unul de inox si apoi se "toarna" in cel de plastic nu apare electrizarea.

Confirm: faptul ca nu se electrizeaza, ca workflowul cu Niche l-am putut relua, acopera minusul de greutate. Are undeva la 300 g.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
salutare, lasand la o parte paharul Tongue , care sunt impresiile voastre pana acum in ceea ce priveste calitatea macinaturii?
Venind de la E37s parca ma cam bate si pe mine gandul de o rasnita single-dose.
Am tot citit despre ea si parerile sunt foarte impartite ..
Fara WDT face channeling ?
ECM Synchronika | Ceado E37s | Niche Zero | Comandante | Kalita
 
Reply
(23-09-2019, 22:01)cosmin_mac Wrote: Am tot citit despre ea si parerile sunt foarte impartite ..

Mai multe  detalii poti oferi? Eventual cu linkuri catre parerile impartite...
 
(23-09-2019, 22:01)cosmin_mac Wrote: Fara WDT face channeling ?

In cazul meu da, fara WDT face channeling. Cei care au portafiltru de 58 si amesteca cu paharul de la Niche direct in portafiltru, precum un shaker, raporteaza mai putine probleme de channeling.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
(23-09-2019, 22:01)cosmin_mac Wrote: salutare, lasand la o parte paharul Tongue , care sunt impresiile voastre pana acum in ceea ce priveste calitatea macinaturii?
Venind de la E37s parca ma cam bate si pe mine gandul de o rasnita single-dose.
Am tot citit despre ea si parerile sunt foarte impartite ..
Fara WDT face channeling ?
Ca si calitate a macinaturii, eu zic ca este foarte buna. Fara aglomerari, pufoasa, fara electrizare si cel mai important, aproape fara retentie. Am mai scris si ma repet, imi place foarte mult usurinta rasnirii, reglajul rasnitei dar si cat de usor se curata. Despre channeling, discutia este mai complexa. Mai des, am observat fenomenul la cafelele prajite light. Dar zic ca este si din cauza limitarilor espressorului, Brewtus in cazul meu. Fac WDT, dar asa cum am spus, la cele light mai apare channeling. Eu zic sa citesti si parerile celor de pe forumul UK. Majoritatea sunt incantati de aceasta rasnita si nu cred ca "parerile sunt foarte impartite". Am citit, aici pe forum, cata pasiune a starnit E37, ca intr-un final, dupa utilizare si cei mai inversunati suporteri sa renunte la ea. Cred ca fiecare rasnita, in gama asta de pret, vine cu plusuri si minusuri
In final, cred ca este o decizie personala ce aparatura cumparam si daca se potriveste cu asteptarile noastre.
Lelit Bianca V3 | Niche Zero | Kinu M47 | Kalita Wave
Ex: Expobar Brewtus | Lelit PL43
 
 
Reply
(23-09-2019, 22:01)cosmin_mac Wrote: salutare, lasand la o parte paharul Tongue , care sunt impresiile voastre pana acum in ceea ce priveste calitatea macinaturii?
Venind de la E37s parca ma cam bate si pe mine gandul de o rasnita single-dose.
Am tot citit despre ea si parerile sunt foarte impartite ..
Fara WDT face channeling ?


Salutare!
Eu unul sunt mulțumit, compar cu Kinu.
Workflow-ul mi se pare super ok.
Macinatura... depinde de cafea. Nu am avut mari bătăi de cap.

Dar... eu știu ca este E37SD. S-ul nu se poate transforma in SD? E single dose...zice... poate știi tu mai multe decât mine.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)