Hello There, Guest! Login Register


Rasnita Niche Zero

https://qumoper.com/products/best-conica...ee-grinder

Care se risca? ?
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
Nu înțeleg, este o clona chinezasca lui Niche Zero?
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
Eu așa înțeleg. Ori identică dar fără brand.
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
Clar clona!
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
Clonarea produselor de succes este aproape inevitabila cand o buna parte din componente sunt produse in China, ori carcasa rasnitei Niche, adica cea mai importanta piesa dintr-un puzzle scump, stiam deja unde este fabricata.
A fost doar o chestiune de timp pana au imperecheat-o cu un motor, cutite si ceva electronica Smile.
 
Reply
E o dubiosenie de site care miroase a țeapă din China până la Chiajna.

Niche e fabricata și ambalata integral în China de pe la inceputul anului. Cred că doar primele 5-600 de bucăți au fost asamblate in UK.
 
Reply
Exista vreun posesor de Niche care a facut upgrade de la Sette 270? Diferenta este proportionala cu diferenta de pret?
Multumesc
Lelit PL91T, Niche Duo, Aeropress   
 
 
Reply
Care diferenta ?
Cum poti cuantifica de 2 ori mai multa aroma? sau satisfactie in exploatare, sau...
La nivelul asta functioneaza regula 90% mai mult efort pentru 10% rezultate in plus.
Ii dai sau nu-i dai... nu poti stii ce e pe limba altora.
 
Reply
De regula asta voiam sa spun si eu.

Chestia e ca noi suntem foarte subiectivi. Ar fi bine sa posteze aici sotiile noatre daca merita sau nu... Big Grin
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
(13-11-2019, 18:35)Fane Wrote: .... Ar fi bine sa posteze aici sotiile noatre daca merita sau nu... Big Grin
Big Grin Big Grin Big Grin
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
Asta chiar la sumele care le stiu ele ca am dat pe jucarii... Big Grin
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
(13-11-2019, 18:54)Fane Wrote: Asta chiar la sumele care le stiu ele ca am dat pe jucarii... Big Grin
Asta e si mai tare .... Big Grin
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
Rupta din viata! Smile)
ECM Classika PID si dispozitiv ECM profilare, Eureka Atom 60E
Lelit PL81T (ex), Eureka Specialita 15BL (ex)
 
Reply
(13-11-2019, 18:35)Fane Wrote: De regula asta voiam sa spun si eu.

Chestia e ca noi suntem foarte subiectivi. Ar fi bine sa posteze aici sotiile noatre daca merita sau nu... Big Grin


Hmmm...
Nu știu ce sa zic... espresorul meu se numește in casa cafetiera. Și toată familia a preluat aceast denumire...


Inafara de a încălzi lapte pentru cel mic la steamwand nu prea au contact.
Singurul moment prețios a fost când a venit din scurt frigul și ne-a prins afara. La revenire in casa cu mâinile înghețate, a fost o întâlnire la propriu calda. Cea mai calda îmbrățișare; prea tare sa nu fac o poza

Poftim dovada:

[Image: 4dcef9b3c9b67ea205a270818081d5d1.jpg]

(13-11-2019, 18:54)Fane Wrote: Asta chiar la sumele care le stiu ele ca am dat pe jucarii... Big Grin


Un pescar pe patul de moarte își zicea sieși:
- mor și nevastă-mea o sa vândă bețele la prețul care l-am zis.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
Aveti dreptate, toti suntem subiectivi mai ales cad investim in ceva, iar mai apoi ne este greu sa ne dam seama daca a fost o investitie buna sau doar ne-a luat valul Big Grin . Am pati-o si eu de cateva ori.
Recunosc, ma asteptam la un alt fel de raspuns, ca doar nu suntem pe un forum unde lumea discuta despre ce MacBook si-o cumparat pt ca o auzit ca e 'cool' sa ai unul, si si-o pus Windows pe el ca macOS-ul il enerva ca ferestrele aveau butonul de 'close' in partea stanga iar cant te uitai la ceas trebuia sa te uiti in coltul de sus.
In general lumea pune intrebari ca sa invete de la altii care au mai multa experienta/cunostinte, iar pe acest forum am observat ca oamenii chiar se ajuta intre ei si isi impartasesc experientele pozitive sau negative.

Dar e OK si raspunsul asta (citesc printre randuri Wink ), nu-i suparare, ca barbati suntem si merita sa ne descretim fruntile.  Big Grin
Lelit PL91T, Niche Duo, Aeropress   
 
 
Reply
NFC, pentru a se evita fenomenul de popcorning. I-am intrebat cand va fi disponibil discul pentru vanzare si mi-au spus ca la inceputul anului viitor. Chiar sunt curios cat de pozitiv va fi rezultatul final.
Lelit Bianca V3 | Niche Zero | Kinu M47 | Kalita Wave
Ex: Expobar Brewtus | Lelit PL43
 
 
Reply
Eu am tiparit si instalat asta:   https://www.thingiverse.com/thing:3871106

Mi se pare o inbunatatire si la macinare, pe langa cea functionala si anume ca nu mai arunca fragmente de cafea.
Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
Arata foarte bine. Maine incerc sa o imprim si eu. Mutumesc!
Lelit Bianca V3 | Niche Zero | Kinu M47 | Kalita Wave
Ex: Expobar Brewtus | Lelit PL43
 
 
Reply
Are totuși un defect. Autorul a pus o margine către exterior. Cand se învarte din cauza forței centripete o sa mai rămână boabe blocate.

Dacă știi putin fusion poti sa faci un model cât mai apropiat de cel din filmulețul de mai sus. Ideea e ca trebuie un model cât mai simplu, doar un disc cu o decupatura, fără alte complicații.
O sa fac și eu unul în zilele ce urmează.
Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
As face asa ceva macar ca prototipizare dintr-o folie de plastic mai tare, gen coperta de dosar.
Taiat un disc, dat gaura in centru, pentru prindere in surubul care se vede, apoi taiat o raza, dar nu complet pana la gaura centrala, ci doar pana la diametrul piesei printate, apoi doua taieturi sfert cerc in stanga si dreapta razei, ca sa formeze un emoticon fatza trista Smile si prins in palnia Niche cu surubul respectiv.
Se va forma un con, inchis complet ! cele doua margini ale taieturii radiale fiind suprapuse.
Pentru alimentare, se toarna boabele in palnia formata de acest disc, se ridica o margine ca sa cada in interior, si apoi se rasneste.
 
Reply
Se lucreaza si la o varianta oficiala. Probabil va fi gata in cateva luni si va veni standard cu toate rasnitele noi iar cei care avem deja rasnita vom plati doar livrarea piesei.
Lelit PL81T+Niche Zero
Ex: Lelit PL62S, Mazzer Major; Gaggia Classic, Vario
 
Reply
Poate ne unim toti sa ne trimita un singur pachet, apoi redistribuim local upgrade-ul.
Eu folosesc un capac de Pringles ca sa reduc efectul de pop-corn.
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
Fata de variantele gen capac aceste discuri reglează si fluxul de boabe în rasnita
Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
tind sa cred ca daca viteza ar fi mai mica nu ar mai aparea acest efect. la kinu m68 nu sar boabele afara.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
(27-11-2019, 10:44)renatoa Wrote: As face asa ceva macar ca prototipizare dintr-o folie de plastic mai tare, gen coperta de dosar.
Taiat un disc, dat gaura in centru, pentru prindere in surubul care se vede, apoi taiat o raza, dar nu complet pana la gaura centrala, ci doar pana la diametrul piesei printate, apoi doua taieturi sfert cerc in stanga si dreapta razei, ca sa formeze un emoticon fatza trista Smile si prins in palnia Niche cu surubul respectiv.
Se va forma un con, inchis complet ! cele doua margini ale taieturii radiale fiind suprapuse.
Pentru alimentare, se toarna boabele in palnia formata de acest disc, se ridica o margine ca sa cada in interior, si apoi se rasneste.

Nu prea inteleg. Un desen nu ai ? Smile
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
(27-11-2019, 16:12)Laddu Wrote:
(27-11-2019, 10:44)renatoa Wrote: As face asa ceva macar ca prototipizare dintr-o folie de plastic mai tare, gen coperta de dosar.
Taiat un disc, dat gaura in centru, pentru prindere in surubul care se vede, apoi taiat o raza, dar nu complet pana la gaura centrala, ci doar pana la diametrul piesei printate, apoi doua taieturi sfert cerc in stanga si dreapta razei, ca sa formeze un emoticon fatza trista Smile si prins in palnia Niche cu surubul respectiv.
Se va forma un con, inchis complet ! cele doua margini ale taieturii radiale fiind suprapuse.
Pentru alimentare, se toarna boabele in palnia formata de acest disc, se ridica o margine ca sa cada in interior, si apoi se rasneste.

Nu prea inteleg. Un desen nu ai ? Smile


Eu as face un concurs! Concurs de desen și fiecare sa deseneze ce a înțeles

Ar fi haios!
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
Facem un topic separat? Cred ca merita analizata constructia si folosirea acelui accesoriu, pe orice tip de rasnita.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
NFC este denumirea data de DaveC de pe UK forum. Din videoclip se pare ca discul lui (cel de la Niche) este confectionat din policarbonat si nu cred ca este printat 3D. Ideea cred ca vine de la distribuitorul Eureka Atom folosita de un utilizator HB. Cel printat si postat de colegul Mesmer are marginile ridicate si nu isi face treaba complet. Asa cum a amintit cineva mai sus, toate Niche noi vor avea inclus discul lui Dave. Pentru ceilalti posesori, incepand de anul viitor, costul fiind doar de expeditie (sa speram).
Lelit Bianca V3 | Niche Zero | Kinu M47 | Kalita Wave
Ex: Expobar Brewtus | Lelit PL43
 
 
Reply
Ok, uite proof of concept facut la minut pentru Kinu, dintr-un capac borcan iaurt, transparent, deci un pic mai dificil de vazut, dar cred eu ca va lamuriti... daca nu, intrebati.
Daca nu e foarte clar, cateodata prea multa transparentza strica Smile boabele alea de cafea stau pe capacul nou adaugat, si au cazut in interior cand am ridicat una din marginile care se vede cum se suprapun in poza 3.

Policarbonat inseamna materialul din care e facut CD-ul, e intradevar cel mai rezistent material ieftin si la indemana.
O varianta a lui denumita comercial Lexan este folosita la masinutze de curse fiind practic indistructibil la impact.
Se muleaza extrem de usor, si cu un phoen mai potent, in jur de 150 de grade devenind maleabil.


Attached Files Thumbnail(s)
                   
 
Reply
Am facut un design nou:

O sa vad maine dimineata cum se comporta. Fata de cel deja existent are o forma mai simpla si tolerante mai mici.

https://www.thingiverse.com/thing:4007828


[Image: cm9jlML.jpg]
[Image: AnPN3fQ.jpg]
Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)