Hello There, Guest! Login Register

Fotografia echipamentului vostru

Uuu suna bricolat masiv
???, Honne Custome Build, Tamper Concept Art dinamometric, baza tampare Concept Art, VST 22g + VST 18g + VST 7g, V60, Cantar Hario,Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress

Reply
(01-11-2019, 20:08)nickso Wrote: De la stânga la dreapta, avem Major trifazic, Robur trifazic (ambele controlate de același convertizor) și un La San Marco E 85 Flexa, upgradat cu boiler de brew Dalla Corte, pid, pompa rotativă și robinet de control debit. [Image: 95d21e38fe217a0b166e72314935eb71.jpg]

Imi pare.....

FASCINANT !
Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky Doserless | Rancilio Silvia V3 PRO
Bravo tools | Reg Barber Tall C-Flat | VST, IMS baskets & screen shower | BODUM®Chambord 12 cup & Kenya 3 cup

Reply
Nu chiar atât de mult bricolaj... Mai am de lucru. Când am pus și roburul ma întrebam dacă o sa țină masa Smile Oricum, am permisiune sa le țin pe amândouă în bucatarie doar o perioada, de testare.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler

Reply
Cum se comporta grupul?
???, Honne Custome Build, Tamper Concept Art dinamometric, baza tampare Concept Art, VST 22g + VST 18g + VST 7g, V60, Cantar Hario,Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress

Reply
Zuper... Cam tot ce-ți poți dori de la un DC Smile
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler

Reply
Maine vine si al meu

Reply
Photo 
Salut,

Cred ca sunt cel mai rookie dintre voi. Smile

Pasiunea pentru cafea am dezvoltat-o in timp si in special in ultimii ani, insa din comoditate si obisnuinta de a nu bea cafea acasa decat in weekend (cand nu folosesc espressoarele de la birou), am detinut pana de curand doar un aparat dolce gusto pentru musafiri si weekend si cam atat. Comoditate. Smile

Am auzit de voi de la un prieten bun si am avut ocazia sa beau la el un expresso cum nu credeam ca se poate bea acasa, asa ca am fost convins sa incerc si eu un aparat semi-automat cu o rasnita decenta. Nu doar ca pot savura un expresso cum gaseam inainte extrem de rar in cafenele, dar sunt efectiv prins total in sumedenia de gusturi si arome noi pe care le poti obtine cu o extractie corecta si setarile corecte pe aparat. Nu as fi zis niciodata ca 3-4 grade la extractie sau rasnirea cu 2-3 trepte in reglajul fin pot obtine o diferenta in gustul cafelei si sunt si surprins ca o pot identifica.

Ma bucur sa fiu aici cu voi, citesc timid din spate ca sa nu spamez cu intrebari, ma documentez si incerc in fiecare zi setari si cafele noi pentru a-mi bucura simturile. 

Momentan greutati am in a reusi sa fac spuma de lapte corect (pentru prietena mea care prefera cappuccino) , dar mi-au iesit cateva si am incredere ca voi perfectiona tehnica.

Multumesc pentru gazduire si reducerea primita la achizitionare.  Smile

Reply
Bine ai venit în comunitate. Toți am trecut prin aceleași etape ( more or less) de învățare asa ca nu-ti fie rușine sa întrebi.
Sa te bucuri de echipament.

Reply
(03-11-2019, 11:28)vladof Wrote: Salut,
...
Ma bucur sa fiu aici cu voi, citesc timid din spate ca sa nu spamez cu intrebari, ma documentez si incerc in fiecare zi setari si cafele noi pentru a-mi bucura simturile. 
...

Salut! Bine ai venit! Si noi ne bucuram ca a mai venit cineva printre noi.
ECM Classika PID / Eureka Mignon Specialita / Kribli-Grabli / Bravo tools & Gaggia Classic 2015 / MDF / Motta tools

Reply
(03-11-2019, 11:28)vladof Wrote: Salut,

Pasiunea pentru cafea am dezvoltat-o in timp si in special in ultimii ani, insa din comoditate si obisnuinta de a nu bea cafea acasa decat in weekend (cand nu folosesc espressoarele de la birou), am detinut pana de curand doar un aparat dolce gusto pentru musafiri si weekend si cam atat. Comoditate. Smile

Am auzit de voi de la un prieten bun si am avut ocazia sa beau la el un expresso cum nu credeam ca se poate bea acasa, asa ca am fost convins sa incerc si eu un aparat semi-automat cu o rasnita decenta. Nu doar ca pot savura un expresso cum gaseam inainte extrem de rar in cafenele, dar sunt efectiv prins total in sumedenia de gusturi si arome noi pe care le poti obtine cu o extractie corecta si setarile corecte pe aparat. Nu as fi zis niciodata ca 3-4 grade la extractie sau rasnirea cu 2-3 trepte in reglajul fin pot obtine o diferenta in gustul cafelei si sunt si surprins ca o pot identifica.

Momentan greutati am in a reusi sa fac spuma de lapte corect (pentru prietena mea care prefera cappuccino) , dar mi-au iesit cateva si am incredere ca voi perfectiona tehnica.

Multumesc pentru gazduire si reducerea primita la achizitionare.  Smile

Bine ai venit pe forum.
Lelit Bianca, Macap M42M, , Lelit Pl481A, PL121 plus, Acaia Lunar, Bravo Tamper.
Past: Lelit PL81T, Hario Skerton

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)