Hello There, Guest! Login Register


Cold Brew

(28-08-2020, 10:23)cradun Wrote: Pt a scadea riscul de amar, as filtra fractia mare printr-un tifon inainte si ulterior as folosi filtrul de la V60. 

Am uitat sa mentionez, la mine fractia mare ramane pe fundul borcanului. Nu agit inainte sa filtrez.
Current: ECM Synchronika, Honne, Atom 75, DIP DS68, Kinu M47, Acaia Lunar , Brewista Smart Scale
Past: Lelit PL91T, Lelit PL72, Niche, Sette, Olympus
 
 
Reply
Nici eu nu am agitat inainte de filtrare, dar nu stiu daca nu trebuia sa o fac periodic in timp ce statea in frigider.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
Eu nu agit decat inainte sa pun la frigider. Nu stiu daca "trebuie" dar imi place cum iese asa si nu am vrut sa mai introduc inca o variabila mai ales ca in felul asta e foarte comod de gestionat prepararea.
Current: ECM Synchronika, Honne, Atom 75, DIP DS68, Kinu M47, Acaia Lunar , Brewista Smart Scale
Past: Lelit PL91T, Lelit PL72, Niche, Sette, Olympus
 
 
Reply
(28-08-2020, 16:10)merlin69 Wrote:
(28-08-2020, 16:10)merlin69 Wrote: Bravos! eu am facut dimineata o Brazilia( Fazenda Boa Vista), la ibrik prrroaspat rasnita (17.08.2020 "arsa pe rug" de la City Roast din Galati) de a trebuit sa fac inca 2 ture de nisip, si pentru vecinii care pe care i-am trezit ....prematur,pe la pranz un vietnamesse coffee cu muuuulta gheata din aceea marunta facuta de freezer.
maine...mai vedem. daca e cald un latte daca nu...un depinde ce chef am. poate un urban, sau un V60. Am ceva Honduras tot de la baietii aceea, pe care ma tenteaza sa-l incerc....Vremea, starea psihica si inspiratia imi face cafeaua. Te admir pentru rabdare!
 
Reply
Eu sunt foarte multumit de rezultatul pe care mi-l da sita aceasta: https://www.aliexpress.com/item/32878309...4c4dkOBHUf
Folosesc un borcan cu capac filetat cumparat de la Carrefour in care intra prin gura borcanului aproape fara joc. Se sprijinia de buza borcanului. La final se scoate sita, fara alte filtrari ale cafelei.
AeroPress,Cafflano Kompresso,Staresso Mirage SP300,Eureka Mingnon Specialita 15BL,1Zpresso Q2 7 core burr 
 
Reply
Salut. Am avut pe mana cateva zile Brrrewer, un cold dripper lansat anul trecut printr-o campanie Kickstarter. Am scris un scurt articol despre el, il puteti citi la linkul de mai jos.
Nu este reclama nici la aparat, nici la prajitorie, aparatul a fost returnat dupa ce l-am testat  Angel

https://cafeafarazahar.ro/brrrewer-ice-e...vara-asta/
 
Reply
Iced coffee nu e cold brew, nici pe departe.
 
Reply
(29-08-2020, 19:41)sebu Wrote: Salut. Am avut pe mana cateva zile Brrrewer, un cold dripper lansat anul trecut printr-o campanie Kickstarter. Am scris un scurt articol despre el, il puteti citi la linkul de mai jos.
Nu este reclama nici la aparat, nici la prajitorie, aparatul a fost returnat dupa ce l-am testat  Angel

https://cafeafarazahar.ro/brrrewer-ice-e...vara-asta/

Singura problema la Brrrewer e ca stratul superior de cafea nu se uda dc pun 25 de grame, ramane "high and dry", dar nu e un strat foarte gros.

E interesanta optiunea cu un brew ratio de 1:10, o sa incerc si eu asa.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
am pus chiar si 40g de cafea (mult peste ce spuneau instructiunile), si s-au udat uniform. important este sa pui unul dintre filtre si peste cafea, astfel apa va acoperi eventual toata cafeaua din cosulet.

@renatoa, Brrrewer Ice Edition este numele aparatului, nu cred ca mentioneaza undeva iced coffee. este un dripper.
 
Reply
(30-08-2020, 17:53)sebu Wrote: important este sa pui unul dintre filtre si peste cafea
Multumesc pt idee.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
(30-08-2020, 09:50)renatoa Wrote: Iced coffee nu e cold brew, nici pe departe.
 
(30-08-2020, 17:53)sebu Wrote: @renatoa, Brrrewer Ice Edition este numele aparatului, nu cred ca mentioneaza undeva iced coffee. este un dripper.

 
Mda, mi-a jucat site-ul festa clasica, nu e prima oara... ma intreb de ce nu reusesc sa scap de genul asta de "iluzie optica" Smile
Eram in pagina anterioara, la postul #150, unde s-a postat un clip de preparat V60 clasic, care apoi era racit cu gheata, ciobaneste... la acela am dat reply instinctiv, pe pilot automat, fara sa observ ca topicul deja avansate si mai era o pagina urmatoare cu cateva postari... asa ca reply-ul meu, caruia ii mai lipseste si citarea, ca sa faca lucrurile clare, s-a asezat la coada, unde NU ii era locul ...

Ar trebui sa fie lectie invatata, dar parca vad ca o voi mai repeta in viitor... Smile
Deci... de memorat: nu da reply la ultimul post din pagina, fara a verifica daca mai exista o pagina urmatoare ! Si, mai ales fiind ca este ultimul post in pagina, include citare, ca sa se inteleaga despre ce e vorba, chiar daca va fi primul post in capul paginii urmatoare, putini dau pagina inapoi sa vada la ce ai raspuns fara sa citezi...
 
Reply
(02-09-2020, 10:50)renatoa Wrote: preparat V60 clasic, care apoi era racit cu gheata, ciobaneste...

Si o varianta mai eleganta: https://www.add1tbsp.com/japanese-iced-c...pour-over/
 
Reply
(02-09-2020, 12:43)alexandrul Wrote:
(02-09-2020, 10:50)renatoa Wrote: preparat V60 clasic, care apoi era racit cu gheata, ciobaneste...

Si o varianta mai eleganta: https://www.add1tbsp.com/japanese-iced-c...pour-over/

Nope, esential este la ce temperatura se face extractia. Ideea este sa nu mai ai apa fierbinte in ecuatie.
Altfel nu scapi de amarul care se dizolva de la 77 grade in sus.
 
Reply
(02-09-2020, 10:50)renatoa Wrote:
(30-08-2020, 09:50)renatoa Wrote: Iced coffee nu e cold brew, nici pe departe.
 
(30-08-2020, 17:53)sebu Wrote: @renatoa, Brrrewer Ice Edition este numele aparatului, nu cred ca mentioneaza undeva iced coffee. este un dripper.



Mda, mi-a jucat site-ul festa clasica, nu e prima oara... ma intreb de ce nu reusesc sa scap de genul asta de "iluzie optica" Smile
Eram in pagina anterioara, la postul #150, unde s-a postat un clip de preparat V60 clasic, care apoi era racit cu gheata, ciobaneste... la acela am dat reply instinctiv, pe pilot automat, fara sa observ ca topicul deja avansate si mai era o pagina urmatoare cu cateva postari... asa ca reply-ul meu, caruia ii mai lipseste si citarea, ca sa faca lucrurile clare, s-a asezat la coada, unde NU ii era locul ...

Ar trebui sa fie lectie invatata, dar parca vad ca o voi mai repeta in viitor... Smile
Deci... de memorat: nu da reply la ultimul post din pagina, fara a verifica daca mai exista o pagina urmatoare ! Si, mai ales fiind ca este ultimul post in pagina, include citare, ca sa se inteleaga despre ce e vorba, chiar daca va fi primul post in capul paginii urmatoare, putini dau pagina inapoi sa vada la ce ai raspuns fara sa citezi...
 
@renatoa
aaam inteles. nu-i bai!  Big Grin
 
Reply
Unde găsesc Dripster de cumpărat în Romania? Big Grin
La Pavoni Europiccola (EL) + Pressure Profiling Kit + Bong Insulator, Circular Heat Sink & Thermometer + Boiler Pressure Gauge, KINU M47, Cafflano Kompresso, Barista & Co. Milk Frother si multe alte accesorii.
 
Reply
Am si eu un Mizudashi de 600 si am facut de cateva ori cu el, cu rezultate ok - am consumat cafeaua incalzita cu apa fiarta (1:1) sau cold brew tonic (cu un strop de gin).

Rezultat decent, nu senzational. Am incercat si cu metoda hot bloom cold brew, parca ii da un pic mai mult corp.
Probabil rezultatul e influentat de faptul ca nu folosesc chiar cea mai buna cafea, de obicei cand am una care a trecut on luna de la prajire o consider. Altfel ma doare sufletul sa o bag la categoria experimente.

Mentionez ca am rasnit cu Kinu /brew pe la 4.7-5.0 (adica multisor peste filtru, unde stau pe la ~3.2)
Rasnita: Eureka Mignon Specialita / Kinu M47 Phoenix
Espressor: Ambient Espresso Minima (ex-Lelit PL82T)
 
Reply
5 minute cold brew... si inca nu a venit vara Smile

https://www.hiroia.com/products/hiroia-z...d-infusion
 
Reply
250 litri cold brew... nu se apuca nimeni ? Smile

https://hardtank.com/technology/
 
Reply
Cupping kit pentru cold brew... orice doar sa ne ia banii Smile

https://altocoldbrew.com/collections/com...upping-kit
 
Reply
Prima interpretare din anul acesta.
[Image: VEF4BpF.jpg]
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
Coca Cola ar fi invidioasa Big Grin
 
Reply
Cold Brew a devenit pentru mine una din metodele preferate de preparare a cafelei.[Image: tSWDXSo.jpg]
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
(18-02-2021, 23:09)renatoa Wrote: 250 litri cold brew... nu se apuca nimeni ? Smile

https://hardtank.com/technology/

noi producem aproape 250 litri cand facem o sarja dubla Smile
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
Reply
In ultimele doua zile am avut 3 caderi serioase de curent, intre 2 si 5 ore fiecare...
N-as vrea sa fiu in locul vostru Big Grin
 
Reply
Pentru pasionatii genului: https://drinkosma.com/
Fara griji pentru caderile de tensiune, ai nevoie doar de 90 de secunde Wink
 
Reply
Berea Ale, painea cu maia, toate ne arata trebuie sa fie luuuungaaa... prepararea Big Grin  ca sa ai de 3x mai multa aroma Smile
 
Reply
Inca o portie de Cold brew. Materia prima: Guatemala de la Rosters Coffee.[Image: dOVYMXu.jpg][Image: 0OGQu8i.jpg]
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
Azi am incercat si eu, pentru prima data, cold brew, la The Bean in Sighisoara. Preparat dintr-o cafea Panama de 98 pct, a iesit o bautura senzational de buna. Am incercat in varianta simpla si in varianta cu apa tonica, ghimbir si gheata, ambele exceptionale.Cu siguranta, cold brew e o metoda de preparare demna de luat in seama, la fel de buna ca si espresso sau V60. Cine nu a incercat inca, sa nu mai stea pe ganduri,mai ales pe caldurile astea...
 
Reply
Esti sigur ca era de 98 de pct? Nu am vazut si nici nu am baut in viata mea o cafea cu un punctaj atat de mare. Am baut intr-o cafenea un brew facut dintr-o cafea de 92 de pct, stiu ca costa in jur de 100 de euro 250g, era ceva de la gardeli din cate imi amintesc
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
Reply
89 de puncte, scuze pentru dezinformare. Cat or fi de adevarate, nu stiu, dar cafeaua a iesit foarte buna in varianta V60, dimineata si cold brew dupaamiaza,asa ca am cumparat si pentru acasa. [Image: 3skbKV7.jpg]
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 3 Guest(s)