Hello There, Guest! Login Register


Cold Brew

Ce progrese ati mai facut?
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Pt mine, french press-ul e preferabil pt cold brew lui Mizudashi.

La Mizudashi nu pot pregati nici mai mult, nici mai putin de 80 de grame de cafea, la un raport fix, cu 1000 sau 1100 ml de apa.

Dc am pus 100 de grame de cafea si apa pana sus, o parte din apa a fost absorbita de cafea si partea superioara a cafelei nu a ramas in apa.

Dc pun mai putina apa, pt mai putina cafea, nu ajunge apa la filtru.

Ce am mai observat e ca trebuie sa scot filtrul cu oarecare grija (valabil pt orice metoda de cold brew cu imersie) pentru ca ce ramane in filtru, daca scurg separat, e foarte amar. Probabil ca asta face ca drip-ul cold brew sa fie preferabil, sunt sanse mai mici sa storci ceva gusturi care nu sunt ok.

Am incercat si nitro de la kofiti, foarte bun si cu o aciditate foarte placuta. Am intrebat ce brew ratio folosesc ei si am inteles ca la nitro folosesc un raport de aproximativ 1:20, iar cold brew-ul il fac adaugand apa unui concentrat de 1:5. Cel putin asa am inteles eu, e posibil sa gresesc pt ca eram pe graba la street delivery.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
Din experienta mea cu Hario Mizudashi;
am avut rabdare aproximativ o jumatate de ora, 45 de minute, sa revin repetat la picurare peste o doza de 140 de grame, rasnite grosier, cel mai grosier (cu referinta toate celelalte moduri de preparare pe care le utilizez).
Reteta de 80g/l am gasit-o mult prea fada. Pentru ca nu sunt adeptul utilizarii tonicului, cel putin nu din perspectiva evaluarii cafelei, am marit dozajul si rasnirea iar rezultatul a imprumutat mai mult din particularitatile cafelei utilizate si a devenit, din perspectiva mea, acceptabil.
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
Venira caldurile, trecem iar pe cold... ca sa aratam asa, cica... Smile

[Image: feature_content_image-1_670x503.jpg]

https://bodybrew.com
 
Reply
Interesant asta. S-o găsi și prin Europa?
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
Vorbesti de ... body ? Big Grin sau de brew... Confused
 
Reply
De body Smile 

Lunga semnătura ți-ai tras.
 
Reply
Foarte mult offtopic. Mai punem, sa fie!
(02-06-2018, 09:47)Laddu Wrote: De body Smile 
E cam skinny, pardon light roast. Ar fi mers spre medium, sa fie si ceva carnita
 
(02-06-2018, 09:47)Laddu Wrote: Lunga semnătura ți-ai tras.
Semnatura era de mai mult timp, doar a bifat afisarea la post-uri.
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
Mai exact, am uitat sa debifez, cum fac la fiecare postare, pentru ca am postat de pe mobil, care nu are optiunea asta.
Nu stiu cum as putea face asta permanent, adica sa am semnatura in profil si sa nu fie adaugata la postari, fara sa mai selectez eu explicit.
 
Reply
Pentru a nu debifa la fiecare postare ...
Din browser (Destop version), de pe mobil nu stiu cum sunt optiunile...
User CP > Edit profile > Change Signature
sub zona in care se modifica semnatura se alege:
Disable my signature in all of my existing posts.
Si se apasa butonul de "Update Signature"
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
De asta stiam si am folosit-o acum ca sa elimin semnatura de mai sus, dar are efect doar asupra mesajelor deja existente, nu asupra celor viitoare.
Daca la ce tastez acum nu sunt atent sa debifez include signature, iar apare.
 
Reply
Scuze, nu am incercat sa postez cu semnatura Disabled.
Acum am vazut optiunea langa zona de Quick Reply (sub emoticoane).
Mea culpa.

Da, am postat, semnatura nu a fost afisata (am debifat, asa cum ai spus) si dupa modificare in Edit Signature a aparut din nou.
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
Ok, on topic, la mine a inceput sezonul de cold-brew Big Grin
Am facut unul azi noapte, la aeropress, 16g cafea / 144g gheata, atat incape in cilindru cuburi, voi incerca si cu gheata pisata mai marunt, si ca sa intre mai mult si ca sa se topeasca pana dimineata, caci azi a trebuit sa mai astept o ora cu el afara din frigider, de abia se topise 2/3, si s-a cam incalzit licoarea...
 
Reply
Dacă pui palnia de la aeropress ar trebui sa între mai multa gheata in cilindru și pâlnie pana sus.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
Si unde sa pun in frigider constructia rezultanta? Smile
 
Reply
Cica aciditatea mai scazuta a cold brew ar fi vraja...

https://www.nature.com/articles/s41598-018-34392-w
 
Reply
... Big Grin ... ( are sens ! ) ... Daca iese , vreau si eu ... Smile ...



[Image: TkgJ4oh.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Incerc sa compun mental cele doua gusturi ... si nu iese decat un cah ... Smile

https://www.foodandwine.com/news/jagermeister-cold-brew
 
Reply
Ma tenteaza sa incerc aceasta metoda de preparare a cafelei. Pentru aceasta doresc sa cumpar un Mizudashi de la Barshaker, varianta de 600 ml. Am vazut ca se folosesc 50 grame cafea si 650 ml apa. Ceea ce nu stiu este finetea risnirii. Este ca pentru V60? Sau ca pentru French Press?
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
French Press
Ia-l pe cel de 1L mai bine
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Multumesc, te voi asculta.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
Ce-ar fi sa incerci intai mai ieftin, cu o cana de filtrat apa, ca sa vezi daca iese pe gustul tau...  Huh
... sau cu Aeropress, daca ai deja asa ceva...
 
Reply
Am mai vazut clipuri cu alta metoda de preparare. Adica intr-un fel de borcan mai mare de o forma mai deosebita si cu capac se amesteca apa cu cafeaua dupa care se lasa sa stea citeva ore. La final lichidul de filtreaza. Poate incerc asa, aeropress nu am.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
Cu cana filtranta am "inventat" propria metoda, nu am gasit ceva similar pe net.
Cand mi s-a consumat primul filtru, l-am desfacut cu grija, sa nu ii stric sitele din constructia proprie, am dat afara cartusul filtrant, am clatit bine, apoi am pus cafeaua in carcasa goala a filtrului, si am umplut cana cu gheata.
In functie de cat de rapid vrei sa fie gata lasi afara, dar tot dureaza vreo cateva ore, si in plus dezavantajul ca bautura se va incalzi in cana, va necesita cuburi de gheata la consumare, fie o lasi peste noapte in frigider si o ai gata dimineata.
Cu apa rece nu merge, va trece prea rapid prin patul de cafea. Se foloseste gheata tocmai ca sa simuleze picatura de la dispozitivele speciale pentru cold brew.
 
Reply
Tocmai degust rezultatul primei incercari Cum am procedat? Am gasit un borcan de 500 ml din acelea cu dop de sticla slefuit cum se folosea in farmacii. Am risnit ca pentru French Fress 35 grame cafea, am adaugat 400 ml apa, am amestecat si am pus la frigider 11 ore. Al filtrat lichidul folosind ustensilele pentru V60 adica dripper, server, filtru. Am pus din nou lichidul in borcanul curat si la frigider.
Rezultatul este pe placul meu, parca seamana cu un V60 rece.
In concluzie am comandat un Mizudashi.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
Ce mi-a iesit mie seamana cu totul altceva, mai apropiat de un espresso rece. Dar ca satisfactie papilara peste orice espresso mesterit de mana mea.
Motivul poate fi ca mie nu imi sta cafeaua in apa 11 ore... asa ca, din pacate, cu Mizudashi nu o sa poti reproduce, ca sa ma intelegi. Un V60 racit poti face in multe moduri.
Cand iti vine Mizudashi, incearca sa faci prin picurare, pune o palnie mare la carafei, umple-o cu cuburi de gheata, cafea in filtru, si lasi peste noapte in frigider. Gheata doar cat apa rezultata sa nu ajunga la nivelul filtrului, cafeaua sa nu balteasca, doar sa fie infuzata lent.
 
Reply
Nu e mai bun un espresso tonic?  Rolleyes
Lelit PL41TEM * Arco Combo/Mazzer SJ/Sage Dose Control Pro 600SIL * Ibric turcesc * Moka Pot BERLINGER HAUS Emerald/ PETERHOF * Pour Over Hario V60-01
 
Reply
(27-08-2020, 13:01)Gabi_M Wrote: gasit un borcan de 500 ml din acelea cu dop de sticla slefuit cum se folosea in farmacii. Am risnit ca pentru French Fress 35 grame cafea, am adaugat 400 ml apa, am amestecat si am pus la frigider 11 ore.

Salut. Si eu folosesc aceeasi metoda la cold brew, doar reteta putin diferita (dupa o serie de incercari): rasnit french press sau putin mai grosier, raport apa 1:5, in general 80-100g cafea la 4-500 g apa, in borcan la frigider, las 24 ore, filtrat cu kit V60. Iese un concentrat pe care poti sa il bei asa, adaugi apa 1:1, tonic, lapte... etc. Poate te ajuta informatia.
Current: ECM Synchronika, Honne, Atom 75, DIP DS68, Kinu M47, Acaia Lunar , Brewista Smart Scale
Past: Lelit PL91T, Lelit PL72, Niche, Sette, Olympus
 
 
Reply
Filtarea la V60 dupa ce a stat cafeaua in apa 11, 12 ore produce destul de multa agitatie, care creste riscul de aparitie a gustului amar, cel putin asa am patit eu. De aceea Mizudashi are filtrul care se scoate pur si simplu, fara alte agitari. Pt a scadea riscul de amar, as filtra fractia mare printr-un tifon inainte si ulterior as folosi filtrul de la V60. 

Probabil asta e motivul pt care multi prefera drip cold brew, asa cum descrie @renatoa, fata de cold brew prin imersie, pt ca notele cafelei devin mai clare dc nu e lasata cafeaua in imersie mult timp. Mie personal imi place si cosistenta uleioasa a concentratului din immersion cold brew, dar e drept ca atunci cand am o cafea deosebita, prefer drip.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
https://timwendelboe.no/brew-guides/how-...b15f58caba

Mie asta mi s-a cea mai buna varianta. Partea cu indulcitul e la latitudinea fiecaruia.
Decent, Comandante, etzmax, bentwood
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)