Hello There, Guest! Login Register


Cafflano Kompresso

(06-06-2021, 12:09)renatoa Wrote: Ma declar surprins de faptul ca piciorul sau tija pistonului, sau cum s-o numi... poate fi scoasa aparent fara sa rupi ceva... eram convins ca e lipita in capat, sub capacul acela rosu.
Chiar mi-as fi dorit aceasta posibilitate, ca sa experimentez un pic cu masurarea presiunii.
Cum se face, deci ?

Sa ne tii la curent daca reusesti sa masori presiunea, chiar sunt curios
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Monteaza manometru, pune si un PID si gata espressorul…
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
(06-06-2021, 16:22)Mihai L Wrote: Monteaza manometru, pune si un PID si gata espressorul…

Si teava de abur!
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
...mai conteaza daca masurarea presiunii costa mai mult decat "seringa" ? Smile
 
Reply
Descriu experiența mea de câteva zile cu Kompresso și Krinder.
Am "kompressat" doar de vreo 10-15 ori până în acest moment.
Momentan folosesc Dark Sin blend de la dropshot. Urmează Nomad și după ce se termină cafeaua, probabil voi încerca și de la Sarkis Amore și Next, datorită recomandărilor primite Smile.

Mă tot joc cu preîncălzirea și de la @dragos.stoian am găsit și metoda de preîncălzire cea mai ușoară.
M-am jucat cu Krinder de la 4 în sus, la 4 am reușit să blochez kompresso, cred că am îndoit un pic și sita, cu toate că am apăsat doar o dată ceva mai tare, astfel încât să mă asigur că nu curge. De la 6 în sus începe să curgă fără prea mult efort și parcă cel mai bine a ieșit cu 8, cu toate că nu a fost extrem multă cremă, însă puc-ul era foarte compact după extragere.

Până acum am folosit cel mai des 13.5 grade după recomandarea lui @renatoa și doar încercat o dată 13, și o dată 12.5, diferențele de gust nu prea le-am sesizat.

Per ansamblu îmi place foarte mult, neavând espresso acasă, am început să îmi fac latte cu 2 shoturi de kompresso.

Mulțumesc tuturor pentru răspunsurile din privat legate de râșniță și kompresso.

Orice sfat e bine primit. Urmează astăzi sau mâine să încerc si metoda descrisă de @renatoa pentru brew.

Și câteva dintre shoturile realizate:
[Image: Qq0rVJV.jpg][Image: opg5LUT.jpg][Image: sdM81Is.jpg][Image: fWZKTlv.jpg][Image: GiTId0t.jpg]
 
Reply
(10-06-2021, 15:24)razvano Wrote: Până acum am folosit cel mai des 13.5 grade după recomandarea lui @renatoa și doar încercat o dată 13, și o dată 12.5, diferențele de gust nu prea le-am sesizat.

13 grade !    Huh

Ce grade ? Sigur am fost eu, don Semaca ?  Confused
 
Reply
Cold Brew la Kompresso. Big Grin
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
E un typo, voiam sa zic de grame Smile
 
Reply
(10-06-2021, 15:24)razvano Wrote: ...
Mă tot joc cu preîncălzirea și de la @dragos.stoian am găsit și metoda de preîncălzire cea mai ușoară.
...

... metoda, care este...  Confused Huh

Nu am gasit nimic in topic pe tema asta.
Altcumva decat intr-un vas cu apa fiarta ?
 
Reply
Un fel de inverted.
Pun pistonul în cilindru și setez garnitura să ajungă pe la 60ml. Apoi le întorc și umplu cu apă fierbinte cilindrul. În momentul în care am terminat de tampat cafeaua, durează relativ puțin să apuc pistonul de jos, să-l întorc și apoi să montez cilindrul pe "portafiltru".
 
Reply
Si cand extragi pistonul ca sa pui apa proaspata pentru extractie, nu deranjezi pucul  Huh Confused
 
Reply
Pai extrag pistonul, montez cilindrul peste puc si sita shower, apoi pun apa proaspata.
(14-06-2021, 15:05)renatoa Wrote: Si cand extragi pistonul ca sa pui apa proaspata pentru extractie, nu deranjezi pucul  Huh Confused
 
Reply
(04-06-2021, 18:36)quad Wrote:
(04-06-2021, 17:09)L Claudiu Wrote: Aveti idee daca ar afecta in vreun fel lipsa bucatii respective?

Eu aș recomanda să o schimbi. Fie vorbești cu magazinul de unde ai luat produsul, fie cumperi separat acel cap de piston: https://www.tastecrafters.ro/cafflano-/p...flano.html

Am luat legatura cu cei de la tastecrafters, de unde luasem cafflano, si mi-au trimis alta garnitura. O sa o incerc zilele care urmeaza..sunt curios daca o sa fie vreo diferenta
 
Reply
https://youtu.be/mZTBAqomRhg
Am filmat o extracție: 14g MilkyWay. Gustul e bun, dar cred că poate fi îmbunătățit. Nu-mi dau seama dacă extracția este/'arată' ok sau dacă ar trebui să macin mai mărunt (1.1.2 pe kinu pheonix, dacă contează - da, știu că depinde de aliniere, din ce am mai citit pe aici), deși mi-e frică să nu cedeze sita...
 
Reply
(19-06-2021, 20:42)L Claudiu Wrote: https://youtu.be/mZTBAqomRhg
Am filmat o extracție: 14g MilkyWay. Gustul e bun, dar cred că poate fi îmbunătățit. Nu-mi dau seama dacă extracția este/'arată' ok sau dacă ar trebui să macin mai mărunt (1.1.2 pe kinu pheonix, dacă contează - da, știu că depinde de aliniere, din ce am mai citit pe aici), deși mi-e frică să nu cedeze sita...

Pare f ok, cam asa macin și eu cu blenduri dropshot (desi prob sunt diferențe de aliniere), si eu apas de ma dor podurile palmelor,ma și las pe piston un pic pt ca îmi place ceva mai extras. Și crema arata f ok la tine, mai mult nu poti pe kompresso decât cu robusta.
Dacă e bun gustul inseamna ca e ok. Eu fac și 10-15 sec preinfuzie
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Pentru a estima presiunea de apasare, poti folosi un cantar de bagaje, apesi doar cu el in capul pistonului, fara sa mai faci manevra cu strangerea urechilor laterale, si vezi cu ce forta faci extractia. Sau faci extractia pe un cantar de baie, de greutate personala, pus pe masa.
Daca nu ai o extractie reusita la 48-54 kg = 8-9 bar, atunci macina mai grosier.
Invers, daca merge prea usor, sub 36 kg = 6 bar, macina mai fin.
 
Reply
Pentru alte versus-uri am facut topic separat
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Ce fel de cafea folosiți de obicei cu Kompresso?
Eventual cum pregătiți Single Origin - mă bate gândul să încerc unul - ceva recomandări?
 
Reply
Ce avem prin casa... Big Grin
 
Reply
Daca are cineva un Kompresso "de aruncat", m-ar putea interesa parti din el...
PM pentru detalii, sa nu incarcam aici.
 
Reply
(26-07-2021, 22:12)razvano Wrote: Ce fel de cafea folosiți de obicei cu Kompresso?
Eventual cum pregătiți Single Origin - mă bate gândul să încerc unul - ceva recomandări?
Ce folosesc la aparat bag si in el,ultima oara am inghesuit 19g in el ca sa nu rasnesc mai fin.
avantaj il bagi la blugi in buzunar
dezavantaj trebuie rasnita espresso capabila
face cafa mai buna decat ce bei prin baruri
ps, mie nu imi iasa mai mult de 3og
ps.1 vrei ratie mai mare sunt si altele care se termina in esso...
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
(23-01-2022, 00:44)orwo Wrote: ...
dezavantaj trebuie rasnita espresso capabila
face cafa mai buna decat ce bei prin baruri
ps, mie nu imi iasa mai mult de 3og
ps.1 vrei ratie mai mare sunt si altele care se termina in esso...

Nu musai, daca nu tii la crema si la definitiile "esso"
Poate sa fie si o rasnita vintage din anii 60, important e sa fie cafeaua proaspat prajita, clar va iesi ceva mai bun decat o comerciala, la orice ratie.
Daca o vrei mai lunga poti face chiar un brew-presso, cu macinare mai grosiera de filtru, cu sau fara tampare, curgere 3 minute, cu presari mici, de 1/4 cursa, scoatere piston, adaugare apa... e foarte versatil, chef de experimentare sa ai.
 
Reply
Renato, daca ai avut ocazia sa folosești un staresso pro, spune-mi te rog, daca tehnica de "brew - presso" se poate aplica si la staresso? 
Pana la urma m-a mancat upgradita si am schimbat Kompresso pe Staresso, nu din motive de calitate ci de cantitate. Intreb pentru ca inca nu a sosit, sarbatoreste si el unirea pe undeva.
 
Reply
Nu, pentru ca iti lipseste acel element unic de design de la kompresso: coloana ingustata.
Practic staresso fara capac e cam ca un aeropress, si apa (nu) va curge cam la fel, adica se va bloca la un moment dat daca nu ai presiune.
La kompresso ingustarea coloanei actioneaza ca un amplificator de presiune, de aprox 4x, mai exact 26/6, cat este raportul suprafetelor pucului si al coloanei, echivaland la aeropress ca si cum ai avea o coloana de apa de 4x mai inalta, si atunci sigur va curge ceva si la aeropress.
Deci va trebui sa creezi putina presiune in staresso ca sa curga intr-un timp rezonabil... prin ce metoda faci asta... surprinde-ne  Big Grin
 
Reply
Sa soseasca, sa vad cum funcționează in realitate, si ne mai povestim pe topicul versus. Am deja o idee, fara flanșe intermediare...  Big Grin
 
Reply
(23-01-2022, 11:35)renatoa Wrote:
(23-01-2022, 00:44)orwo Wrote: ...
dezavantaj trebuie rasnita espresso capabila
face cafa mai buna decat ce bei prin baruri
ps, mie nu imi iasa mai mult de 3og
ps.1 vrei ratie mai mare sunt si altele care se termina in esso...

Nu musai, daca nu tii la crema si la definitiile "esso"
Poate sa fie si o rasnita vintage din anii 60, important e sa fie cafeaua proaspat prajita, clar va iesi ceva mai bun decat o comerciala, la orice ratie.
Daca o vrei mai lunga poti face chiar un brew-presso, cu macinare mai grosiera de filtru, cu sau fara tampare, curgere 3 minute, cu presari mici, de 1/4 cursa, scoatere piston, adaugare apa... e foarte versatil, chef de experimentare sa ai.
Mie îmi convine gramajul și acasă scot 33 g ,spuneam ptr cine e amator,adevărat cu cafea buna ești peste multe cafe-baruri,sincer nu am folosit decât kinu și electricele mele,am obs că îi place fina rasnirea daca pui 12g ....
Am uitat sa spun că am folosit o zilnic câteva luni.pana ma amenajat bucătăria.tine la tăvăleală.
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
Eu am scos shoturi foarte bune cu rasnita Comandante, fara red clicks, reglata la 9 clickuri, cafea 14 grame si apa in cilindru 60-65 ml.Nu am cantarit niciodata rezultatul din cana. Temperatura in kettle 95 grade.
 
Reply
Mi-am luat si eu unul si dupa o luna am reusit sa il distrug....prima oara am incercat sa fac asa cum e prezentat, am strans de jos si apasat de sus, pistonul s-a miscat aproape natural (nici vorba de presiune...). Am incercat apoi sa apas doar, pe piston, tinand aparatul pe o masa...a facut ceva presiune, dar 8-9 bari sunt enormi fata de ce am obtinut eu...urmatoarea incercare: l-am pus pe jos, pe parchet, si pur si simplu am apasat cu toata puterea si greutatea mea...a iesit aproape ce se vede in film. dar dupa o saptamana s-a rupt filtrul de jos... Smile Smile Smile ​​​​​​​ Smile

Ideea e ca folosing metoda din film, in care e strans in maini doar, nu face presiune deloc, nu stiu cum e filmat. Sfaturi?

(19-06-2021, 20:42)L Claudiu Wrote: https://youtu.be/mZTBAqomRhg
Am filmat o extracție: 14g MilkyWay. Gustul e bun, dar cred că poate fi îmbunătățit. Nu-mi dau seama dacă extracția este/'arată' ok sau dacă ar trebui să macin mai mărunt (1.1.2 pe kinu pheonix, dacă contează - da, știu că depinde de aliniere, din ce am mai citit pe aici), deși mi-e frică să nu cedeze sita...

Nu stiu cum faceti voi....eu daca folosesc metoda asta nu primesc absolut nici un pic de "impotrivire" asupra pistonului, care sa creeze presiune. Pistonul se duce pur si simplu in jos. atat. si iese o zeama...
 
Reply
Poti verifica foarte simplu daca apasarea ta este suficienta, cu un cantar de bagaje, chiar daca nu ai, e ieftin si util sa il ai in casa.
In primul rand, nu trebuie sa ai drept tinta 8-9 bari, asta incepe sa devina perimat... the "new black" se cheama acum 6 bari.
Apoi, daca nu ai ajuns inca din acest topic la informatia ca suprafata pistonului este de 6 cm patrati, ai aflat-o acum.
De aici rezulta ca pentru a obtine 6 bari apasarea necesara este de 36 kgf.
Poti determina asta cu cantarul de care ziceam in introducere... pui pe capul pistonului o moneda de 50 bani si apesi pe ea cu cantarul de bagaje, urmarind pe display cate kg inregistreaza. Daca apesi pe piston direct cu tija cantarului poate sa lase o urma, de asta e necesara moneda Wink
Incearca sa memorezi cam ce fel de apasare si pozitie a corpului ai avut pentru obtinerea acestei greutati, dupa care treci la gasirea macinaturii corecte pentru o curgere acceptabila cu apasarea respectiva, desi... inteleg ca nu mai ai cu ce, daca s-a rupt filtrul...  Confused
 
Reply
(15-02-2022, 15:11)CristiFaghi Wrote: Mi-am luat si eu unul si dupa o luna am reusit sa il distrug....prima oara am incercat sa fac asa cum e prezentat, am strans de jos si apasat de sus, pistonul s-a miscat aproape natural (nici vorba de presiune...). Am incercat apoi sa apas doar, pe piston, tinand aparatul pe o masa...a facut ceva presiune, dar 8-9 bari sunt enormi fata de ce am obtinut eu...urmatoarea incercare: l-am pus pe jos, pe parchet, si pur si simplu am apasat cu toata puterea si greutatea mea...a iesit aproape ce se vede in film. dar dupa o saptamana s-a rupt filtrul de jos... Smile Smile Smile ​​​​​​​ Smile

Ideea e ca folosing metoda din film, in care e strans in maini doar, nu face presiune deloc, nu stiu cum e filmat. Sfaturi?

(19-06-2021, 20:42)L Claudiu Wrote: https://youtu.be/mZTBAqomRhg
Am filmat o extracție: 14g MilkyWay. Gustul e bun, dar cred că poate fi îmbunătățit. Nu-mi dau seama dacă extracția este/'arată' ok sau dacă ar trebui să macin mai mărunt (1.1.2 pe kinu pheonix, dacă contează - da, știu că depinde de aliniere, din ce am mai citit pe aici), deși mi-e frică să nu cedeze sita...

Nu stiu cum faceti voi....eu daca folosesc metoda asta nu primesc absolut nici un pic de "impotrivire" asupra pistonului, care sa creeze presiune. Pistonul se duce pur si simplu in jos. atat. si iese o zeama...
E acceptabila extracția din video daca pui mai multa cafea sau râșnești mai fin e și mai ok,depinde de gust.
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)