Hello There, Guest! Login Register


Cafflano Kompresso

@CristiFaghi Cafflano Kompresso nu se bazează doar pe apăsare, nu a fost gândit așa și nu ar fi indicat să se creeze acea presiune doar prin apăsare, ci așa cum a fost gândit: apăsare + tragere/strângere.
În video-ul pe care l-ai văzut și l-ai citat nu cred că e doar strâns în mâini, sunt destul de convins că este utilizat normal cu  apăsare + tragere/strângere. Wink

Din ce înțeleg eu problema ta este alta.
Dacă prin metoda normală de utilizare a acestui produs ți se pare că nu prea se creează presiune, coboară prea ușor pistonul și iese doar o zeamă înseamnă că foarte probabil:
- nu ai râșnit cafeaua suficient de fin sau nu ai râșniță potrivită care să permită acest lucru
- și/sau doza de cafea e prea mică
- sau poate chiar folosești cafea premăcinată(?)
Și șanse mai mici(să fie doar această problemă) cafeaua prea veche și pucul de cafea nu este pregătit și tampat corespunzător.
Iar dacă s-a rupt/îndoit sita/coșul de cafea, înseamnă că ai apăsat prea tare și/sau prea brusc. Ceea ce e foarte probabil dacă ne întoarcem la posibilele cauze menționate anterior. Dacă nu face presiune la apăsare/tragere/strângere normală, poate să facă mai multă presiune la o apăsare foarte bruscă. Idea  Dar asta nu înseamnă că e bine sau că așa trebuie folosit.
Vezi la importator pentru sită/coș sau ce s-a rupt dacă nu am înțeles eu corect.
https://www.tastecrafters.ro/produse?c=cafflano
 
Reply
Mrrr... cand am intrebat si eu de componente de kompresso... #500, nu ai suflat nimic...  Angry
 
Reply
(15-02-2022, 17:37)sochaux_ Wrote: @CristiFaghi Cafflano Kompresso nu se bazează doar pe apăsare, nu a fost gândit așa și nu ar fi indicat să se creeze acea presiune doar prin apăsare, ci așa cum a fost gândit: apăsare + tragere/strângere.
În video-ul pe care l-ai văzut și l-ai citat nu cred că e doar strâns în mâini, sunt destul de convins că este utilizat normal cu  apăsare + tragere/strângere. Wink

Din ce înțeleg eu problema ta este alta.
Dacă prin metoda normală de utilizare a acestui produs ți se pare că nu prea se creează presiune, coboară prea ușor pistonul și iese doar o zeamă înseamnă că foarte probabil:
- nu ai râșnit cafeaua suficient de fin sau nu ai râșniță potrivită care să permită acest lucru
- și/sau doza de cafea e prea mică
- sau poate chiar folosești cafea premăcinată(?)
Și șanse mai mici(să fie doar această problemă) cafeaua prea veche și pucul de cafea nu este pregătit și tampat corespunzător.
Iar dacă s-a rupt/îndoit sita/coșul de cafea, înseamnă că ai apăsat prea tare și/sau prea brusc. Ceea ce e foarte probabil dacă ne întoarcem la posibilele cauze menționate anterior. Dacă nu face presiune la apăsare/tragere/strângere normală, poate să facă mai multă presiune la o apăsare foarte bruscă. Idea  Dar asta nu înseamnă că e bine sau că așa trebuie folosit.
Vezi la importator pentru sită/coș sau ce s-a rupt dacă nu am înțeles eu corect.
https://www.tastecrafters.ro/produse?c=cafflano
am folosit cafea rasnita pentru espresso la magazin de cafea precum si cafea pre-rasnita "pentru expresso". Am folosit si cafea rasnita cu rasnita delonghi dedica pe granulatia cea mai mica. In fiecare caz a fost cam la fel. Cantitatea de cafea folosita a fost o cupa rasa (folosing cupa-tamper). Eu nu cred ca folosind doar palmele pentru presat (apasat-strans) folosind aripile portfiltrului si ale pistonului poti obtine 40kgf...

Tipul asta foloseste bratul dar el are o permanenta presiune (contraforta) din partea de jos, ceea ce la mine nu se obtine niciodata):
https://www.youtube.com/watch?v=8H0A3iX6vNU&t=31s

Iar asta are o gramada de contraforta 
https://www.youtube.com/watch?v=Q7DRbcIArMg

Mie nu mi s-a intamplat asta niciodata...
 
Reply
(15-02-2022, 19:04)CristiFaghi Wrote: ... Eu nu cred ca folosind doar palmele pentru presat (apasat-strans) folosind aripile portfiltrului si ale pistonului poti obtine 40kgf...

Si te-ai insela, dupa cum am povestit aici in prima pagina a topicului:
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...6#pid88346
... si o demonstreaza si video-ul pe care l-ai pus.

Treci pe la o sala de fortza, au acolo scule cu care iti poti masura forta in toate modurile. Wink
 
Reply
@CristiFaghi Din păcate espresso adevărat cu sită nepresurizată (chiar dacă e vorba de un aparat foarte ieftin precum Cafflano Kompresso) nu funcționează așa, cu cafea premăcinată sau cu râșniță care nu poate măcina suficient de fin și nu are suficiente trepte de reglare. Râșnirea se reglează în funcție de fiecare aparat, doză, cafea, vechime cafea etc.
Chiar dacă râșnița de la magazinul de cafea de care zici era o râșniță foarte bună este greu să nimerească cineva granulația perfectă fără să aibă și să testeze cafeaua cu aparatul în cauză. Iar în general cei care vând cafea și o macină la cererea clientului pentru espresso, nu au râșnițele reglate să macine chiar atât de fin, măcinătura e potrivită pentru acei clienți care au aparate cu site presurizate(fac presiune "artificial", chiar dacă măcinătura nu e suficient de fină; dacă ar fi prea fină ar avea probleme acei clienți cărora se adresează astfel de cafea premăcinată, deci e mai sigur să nu fie prea fină; la fel e măcinătura și în cazul cafelelor premăcinate, din supermarket). În general doar acei clienți pot să ceară măcinarea cafelei. Restul care știu cum funcționează espresso adevărat au aparate cu site nepresurizate și au râșniță acasă potrivită pentru espresso, deci cumpără cafeaua doar boabe. Iar cei care au aparat capabil espresso cu sită nepresurizată și nu au râșniță potrivită află destul de repede că au nevoie, cum e cazul tău și cum e cazul multora la început de drum care nu s-au documentat suficient de bine înainte.

La fel și în cazul râșniței Delonghi Dedica, nu este potrivită pentru espresso, la o verificare rapidă nu pare să macine suficient de fin pentru aparate cu site nepresurizate, probabil e gândită pentru cele cu sită presurizată(exemplu).

În cazul tău încă sunt convins că nu este măcinată corect, suficient de fin.

Și dacă e cazul repet, ceea ce menționezi că ar fi diferit la tine față de acele video-uri, adică faptul că nu ai presiune la apăsare, e de la cafea, nu e suficient de fin măcinată. Asta dacă nu ar fi o altă defecțiune la aparat, de exemplu să scape presiunea/apa pe lângă piston. Dar din ce se înțelege nu e astfel de caz la tine, din moment ce doar nu ai presiune și curge ușor ca "o zeamă".

Poate găsești vreun coleg din București care să aibă râșniță decentă(eventual să cunoască/dețină și Kompresso) și care să fie dispus să să-și rupă din timpul lui să faceți niște teste să vezi cum funcționează. Sau poate la o prăjitorie sau cafenea dacă găsești pe cineva dispus să te ajute când nu este o perioadă aglomerată. Sau poate chiar la cei de la TasteCrafters, ai putea discuta cu ei, cine știe... s-ar putea să dai de o persoană dornică să te ajute pentru câteva teste. Plus că ai nevoie de componenta pe care ai defectat-o, deci încă un motiv să ajungi pe la ei. Smile

@renatoa La formularea ta de acolo, ai dat impresia că ai nevoie de ceva "mocăciuni", părți/piese de aruncat, nu produse noi. Tongue
 
Reply
CristiFaghi, in plus de ce a zis colegul sochaux, chiar dacă macini destul de fin la shop, cam după jumătate de zi se invecheste așa tare că tot iese zeama. Spun din experiență că am facut asta o perioada când mergeam la serv cu kompresso și măcinam acasă intr-un mic borcanel etans,ca sa nu mai car rasnita. Dacă o faceam in prima parte a zilei ieșea ok,dar dupa 6-7 ore ieșea zeama, chiar dacă știam sigur că e f fină granulatia.
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
(15-02-2022, 16:14)renatoa Wrote:
In primul rand, nu trebuie sa ai drept tinta 8-9 bari, asta incepe sa devina perimat... the "new black" se cheama acum 6 bari.
Apoi, daca nu ai ajuns inca din acest topic la informatia ca suprafata pistonului este de 6 cm patrati, ai aflat-o acum.
De aici rezulta ca pentru a obtine 6 bari apasarea necesara este de 36 kgf.

Sal! Cred ca pe undeva, in formula de calcul, ar trebui luat in considerare si raportul dintre suprafata pistonului si cea a sitei -> forta mai mica e necesara
Profitec Pro 600 | Honne | Bravo tamper & distributor
 
Reply
Suprafaţa pistonului nu are cum să fie 6 cm pătraţi, maxim 2cmp. Probabil suprafaţa basketului este de 6cmp, aceea contează.
BPlus Apollo şi La Pavoni Europiccola, Cafelat Robot şi Kinu Phoenix, Cafflano Kompresso şi Porlex Mini
 
 
Reply
(16-02-2022, 10:11)eduard Wrote:
(15-02-2022, 16:14)renatoa Wrote:
In primul rand, nu trebuie sa ai drept tinta 8-9 bari, asta incepe sa devina perimat... the "new black" se cheama acum 6 bari.
Apoi, daca nu ai ajuns inca din acest topic la informatia ca suprafata pistonului este de 6 cm patrati, ai aflat-o acum.
De aici rezulta ca pentru a obtine 6 bari apasarea necesara este de 36 kgf.

Sal! Cred ca pe undeva, in formula de calcul, ar trebui luat in considerare si raportul dintre suprafata pistonului si cea a sitei -> forta mai mica e necesara

Vezi explicatia cu vasele comunicante in clipul de la Cafflano, de ce se multiplica presiunea.

(16-02-2022, 10:33)ghrt Wrote: Suprafaţa pistonului nu are cum să fie 6 cm pătraţi, maxim 2cmp. Probabil suprafaţa basketului este de 6cmp, aceea contează.

Diametrul tubului este de 28mm, poti verifica ca suprafata este de 6 cmp.
De fapt o scrie si Cafflano in materialele de prezentare, dar daca dezbatem asta aici din nou, cineva nu a citit inceputul topicului si nu si-a facut temele...


Attached Files Thumbnail(s)
   
 
Reply
Îmi cer scuze la domnii poliţişti Smile) m-am bazat pe ochiometru.
BPlus Apollo şi La Pavoni Europiccola, Cafelat Robot şi Kinu Phoenix, Cafflano Kompresso şi Porlex Mini
 
 
Reply
Godwin's law ... suntem deocamdata in faza pe politisti Big Grin
 
Reply
Un upgrade de Kompresso care incearca sa il aduca cu un pas mai aproape de liga mare, cu sita de 54 mm.

http://www.ebay.fr/itm/334403793666
www.carousell.com.hk/p/unit-one-升級54mm無底粉碗-kompresso-手壓意式濃縮咖啡機-手動咖啡機-espresso-maker-1093329819/
 
Reply
Principalul avantaj mi se pare a fi portabilitatea, eu pentru asta l-am luat şi îl ţin în maşină. Nu am scos niciodată cine ştie ce extracţii cu el, nici pe departe comparabile cu Pavoni şi Cafelat. Dar e mult mai bun decât ce aş putea bea pe la restaurante, benzinării etc. Aşa că nu văd de ce aş investi pe partea de portafiltru când problema lui principală mi se pare etanşarea pistonului, chiar şi cu pistonul cu silicon încălzit o dată cu apa nu îmi permite presiune de extracţie suficient de mare pentru cafelele mai cu pretenţii.
BPlus Apollo şi La Pavoni Europiccola, Cafelat Robot şi Kinu Phoenix, Cafflano Kompresso şi Porlex Mini
 
 
Reply
Mai ales ca la trecerea de la puc de 46 la unul de 54 raportul dintre coloanele de lichid creste, si corespunzator compresia scade cu 37%, mai mult de o treime, la aceasi apasare.
Deci va necesita apasare proportionala mai mare ca sa poti obtina aceiasi bari in puc.
 
Reply
Presiunea e data de forta de apasare si de diametrul pistonului.
Filtru mai mare inseamna cursa mai lunga, la acelasi diametru de piston, dar forta ramane la fel.
PL41TEM, PL43MMI, Kinu Simplicity
 
Reply
Revezi te rog principiul lui Pascal, este explicat cu desene in materialele promotionale Cafflano, postate chiar si la noi la dealeri, la Taste Crafters.
Cele 172 kg care ajungeau pentru un puc de 46 mm nu mai sunt suficiente, acum pentru 54 mm sunt necesare 206kg.
 
Reply
(31-05-2022, 17:24)renatoa Wrote: Un upgrade de Kompresso care incearca sa il aduca cu un pas mai aproape de liga mare, cu sita de 54 mm.

http://www.ebay.fr/itm/334403793666
www.carousell.com.hk/p/unit-one-升級54mm無底粉碗-kompresso-手壓意式濃縮咖啡機-手動咖啡機-espresso-maker-1093329819/

Această invenție este genială.
Am cumpărat recent un al doilea Kompresso, așa de mulțumit îs.
Eu râșnesc idem ca pentru espressor-ul de uz curent, dozez cel mai frecvent 10g, tampez cu capătul mânerului negru al port-pistonului și fac extracția într-o ceașcă de gresie franțuzească veche, apăsând cu greutatea corpului, fără a apuca de urechi.
Nu îmi place ceșcuța de plastec, nici cupa de dozare-tampare, le folosesc numai prin parcări, poieni, benzinării etc. Încălzesc ceașca înainte cu puțină apă care fierbe.
Iese foarte bine, cu cremă și toate notele la locul lor.
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
Daca ai dat 500 lei pe acel upgrade... acum imi pare rau ca am postat  Sad

Cu 400 lei luai un Staresso Mirage care facea tot aia ca un kompresso plus upgrade-ul... si chiar mai bine.
 
Reply
Nu am dat nimic pe niciun upgrade.
Am un Staresso non-Mirage cu care m-am distrat o vreme, dar a început să mă enerveze comedia (dozajul e mic, măcinătura mai grosieră, rezultatul e vrăjeală, nu espresso). Nu mă mai convinge deloc datul la pompiță, nici curățatul atâtor piese.
Conceptul e ok pentru momentul său și msi este ok paharul acela.
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
Cu 10 grame iese cam ca la capsule, nu ma mira... Mirage e alta... vraja Smile
Ce ma mira este ca zici de curatare, ca altceva in afara de sita nu vad ce... Confused
 
Reply
10g și măcinătură fină (clasic) egal espresso.
Hoffmann recomanda 12-15g măcinate medium-fine, ceea ce am făcut și a ieșit o borșeală cam ca a lui.
Staresso NON-mirage ziceam, și sunt de curățat următoarele: sita de plastec cu garnitura ei, cupa presurizată din inox pentru sită, bușonul de plastec de fixare a cupei care are și o supapă, eventual sita dușului cu garnitura ei.
Acest Staresso m-a servit bine o vreme, și-a justificat pe deplin acel Red Dot Award pentru design (îl deține și Cafflano), dar nu mă mai întorc la el.
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
Cui i s-a rup sita... sau pur si simplu vrea sa experimenteze...
Imaginile spun tot... cred...
Dar pentru cine nu cunoaste dimensiunile, o precizare... plasticul necesita un pic de raschetare ca sa fie largita gaura de la 46 la 47mm cat e filtrul, plus un pic de profilare a suprafetei pe care va sta gulerul.
Se face cu un cutter daca ai un pic de indemanare.


Attached Files Thumbnail(s)
           
 
Reply
Interesant, am 2 site deci as încerca...tu ai încercat? O fi clara diferenta de gust?
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Chiar ai site din alea asa mici Huh zacconi nu e chiar o firma comuna... Confused

Nu am mai apucat sa incerc, acum am Staresso Big Grin
 
Reply
(31-05-2022, 17:24)renatoa Wrote: Un upgrade de Kompresso care incearca sa il aduca cu un pas mai aproape de liga mare, cu sita de 54 mm.

http://www.ebay.fr/itm/334403793666
www.carousell.com.hk/p/unit-one-升級54mm無底粉碗-kompresso-手壓意式濃縮咖啡機-手動咖啡機-espresso-maker-1093329819/

Intre timp adaptorul de sita standard 54mm a ajuns pe Ali, la un pret care il face sa devina interesant... 214+72 transport. Pret care include si un tamper, pe langa adaptor si o sita.
https://www.aliexpress.com/item/1005005927728024.html
Ce il face si mai interesant este ca ai ocazia sa folosesti sita presurizata, si sa nu mai conteze asa mult calitatea macinaturii. Deci ai putea sa ii scoti pretul folosind o rasnita de 2-300 lei in loc de una de 700 Wink
Asta apropo de ce intreba colegul un pic mai sus in pagina, acum vreun an jumate Smile
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)