Hello There, Guest! Login Register


Cafele din toata lumea

#31
Eu nu vad ce contributie aduc postarile voastre la Cafele din toata lumea. Si nu vad nicaieri stadioane.

Si nici nu ma vad comentand sau facand postari pe aria de cafele comerciale. Stiti?
 
Reply
#32
(12-01-2019, 15:39)radudani Wrote: evolutie, ha! inevitabil, da Smile

 ... Big Grin ... poate ar trebui sa mai beau si eu - macar ocazional - cate o cafea lunga ... Smile ...


[Image: PhKYcjJ.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#33
Salut.
Scuze de off-topic insa mi-ati deschis subiectul. O sa ajung intr-o luna in Viena. Cei care stiti/ati fost pe acolo - unde recomandati sa beau un espresso bun? 2-3 locatii, nu mult.
Din nou, sry de off-topic.
 
Reply
#34
La mine acasa.

Incearca la

Cafe Couture: Garnisongasse 18, 1090 Wien
Kaffeemodul: Josefstädter Str. 35, 1080 Wien
Fenster Cafe: Fleischmarkt 9, 1010 Wien

Atentie la program, in Viena nu prea sunt deschide in weekend, exista si exceptii, Fenster e deschisa.

La Fenster au si cafea italiana/blend mai ieftin (ca in Italia) dar au si cafea de specialitate (mai scumpa) cand ceri trebuie sa alegi.
 
Reply
#35
No bueno Hector. A prins gust si miros de kaiser. Prajita in urma cu 8 zile avem o Rwanda. II mai dam o sansa peste ceva timp, dar daca in v60 are un hint de carnatu lui bunica in espresso o sa fie lacrimogena, eu sunt sensibil, eu nu beau alcool, nu fumez, nu manac dulciuri, am papilele foarte sensibile.

https://hub.cropster.com/store/listings/2615

Ca sa vorbim despre cafea, ii atribui culoarea rosie, iar gustul ma duce imediat si instant la maciese, fructe usor acrisoare cu ceva astringent, afumat, si cacao care strica distractia. Cafeaua este dulce-acrisoara. Ca un ceai de maciese cu miere de albine in care cineva a scapat ceva din greseala (1 lingura de cacao? Big Grin).

[Image: i9XeYIa.jpg]
[Image: JcSPci7.jpg][Image: JI0POmr.jpg][Image: lqTWd84.jpg]
 
Reply
#36
Nicee
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#37
Tocmai ce m-am intors din Viena, voi scrie ceva mai elaborat in viitorul apropiat.
Cafe couture are 2 locatii. O recomand pe cea cu prajitoria (cu adresa de mai sus) pentru ca de acolo te poti duce si la Coffee Pirates. Eu la Fenster cand am vazut ca un espreso e 3 euro si ca au oreo latte si altele asemanatoare, am zis pas. La Kaffeemodul nu am ajuns.
Nu am ajuns nici la locatia celor de la Gota Coffee experts, dar la festival am baut cele mai bune espresso la ei la stand. Plus ca noul (si vechiul) campion barista al Austriei, lucreaza acolo/
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
Reply
#38
Pai și nu ai zis nimic? Veneai să bei o cafea. Confused

Fenster Cafe are chestiile alea in meniu pentru ca are cea mai buna locatie din Viena, si vin foarte multi turisti care nu au cultura cafelei (stie si rusa). Dar daca ai vazut pe meniu, are si espresso classic italian si specialty coffee cu cafea chiar de la Suessmund, aia de i-am postat mai sus (Wolfgang roasted by Suessmund).

Imi pare rau ca nu ai ajuns pe la mine, si ca nu ai ajuns la Kaffeemodul unde era de 3 ori campion national la brew.
 
Reply
#39
Rar ma uit la locatia colegilor de forum, acum imi pare rau ca te-am ratat. Poate in vara, cand e si ziua mai lunga si mai caaaaald, sa revin in "zona" Smile
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
Reply
#40
Salutare,

Zic sa va impartasesc din experienta mea recenta din Atena. Recomandarile voastre pt viitoarele vizite sunt binevenite.

Am avut ca ghid acest articol: https://www.perfectdailygrind.com/2016/0...fes-athens
Nu am reusit sa vizitez decat cateva dintre cafenele: Kaya, Taf, Just Made 33, Tailormade, The Underdog si inca una fix langa Taf, dar cu cafea de la Sapid.

Observatii generale:
O fi speciality-ul pe val in Atena, dar, la fel ca si la noi, multi patroni vad doar $$$ si nu pasiune (pungi de cafea mai vechi de 1 luna la vanzare, amabilitate fatarnica graba in servire, etc.).
Se pare ca marele hit al sezonului sunt Latino Americanele. Amgustat o Costa Rica de la Taf, mai lemonada chiar decat ce i'ar placea lui Lyvyoo Big Grin
*Cam la toate cafenele au aceste 2 blenduri, unul cu mai multa LatinoAmericane, unul cu mai multa africane.

Kaya minimalisti, dar cu dita'mai echipamentul, 2 blenduri de espresso permanente*, si inca 2 cafele care se schimba. Nu le prajesc ei, nici nu mi-au zis cine le prajeste Sad 
Cappuccino cu blendul latinoamerican - foarte bun, dar cu un aftertaste "napoletan". Americano cu blenul african - aciditate specifica, dar vaga fara fructe, fara flori, as ziceprajita "a la Sarkis" Smile
Am observat cana fiind de la Taf, dar nu aveau pungi de vanzare.

[Image: LpMfxEe.jpg]
Taf
Din cate am inteles de pe la unii altii, sunt printre cei mia mari prajitori din Atena (notorietate si merchandise personalizat). 2 blenduri Competition, in aceeasi ideie americane vs africane. Cappuccino cu americane a fost cel mai gustos lucru gustat in tot tripul de 1 saptamana, si cel mai bun cappuccino din ultimile 3 luni. Espresso fredo (ca de, Grecia) cu africane, l-am lins. Fructat, cu aciditate ne-astringenta (spre deosebire de acea Costa Rica lime+green ananas lemonade). Nu aveau de vanzare pungi rajite recent.
Am incercat Costa Rica a doua zi pe V60 (prajita pt brew) si era complet opusa espresso-ului de o zi inainte, zici ca au schimbat cafelele intre ele.   
[Image: k348PAp.jpg]

Just Made 33
O cafenea orientata mai degraba spre mancare decat spre cafea. Columbia espresso: corpolentsa si caramel - exact ce vroiam. M-am ales cu o punga. Am vrut sa incerc ibrik cu acea Panama Gesha - campionul era, dar nu si cafeaua. Cam grabiti ospatarii, dar in cunostinta de cauza. Mi-as fi dorit mai mult timp de taclale cu cineva pasionat.
[Image: ThRURrS.jpg]

Tailormade
Un spatiu de hang out si coctail bar. Cica micro prajitorie, cica au prajit cu o zi inainte, cica nu le-a mia ramas nici o punga . . . Au fost singurii care au avut Ethiopia, nu ne-am putut intelege de care Etiopia, dar un lucru e sigur nu a fost memorabila.
[Image: IhR0Web.jpg]

The Underdog
De departe, cel mia cool si bine amenajat loc. Cafea, cafea de origini la punga pt espresso si brew, merchandise, bere artizanala. Multe trofee, care au contribuit, probabil impreuna cu locatia la poalele Acropolisului, la pretul mia ridicat decat la restul cafenelelor de specialitate.

Africana aveau doar la brew (data viitare), pt espresso aveau o Brazilia si o alta americana.
Musai de incercat si berile Smile

[Image: 9jhMABQ.jpg][Image: 8hXrsVq.jpg]

Am uitat de BOB. Aveau un raft cu "coffee from friends" si surpriza, era si BOB acolo Smile
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#41
(30-01-2019, 01:14)otniel.magda Wrote: [Image: 23f6b35957c90601fb2f477351ae9f79.jpg][Image: 571e203887c87363a1e8593ac4fa3039.jpg][Image: deb95f523bc1d4e3f8d194dd74044bbe.jpg]

Hanging around in Florence, prin cafeneaua lui Francesco Sanapo :x Ditta Artigianale. Mișto cafea!
Maine sper sa prind și fabrica La Marzocco...

Citez postul tău aici, se potrivește mai bine pe acest subiect. Săptămâna trecută am ajuns și eu pe la Ditta Artigianale din Florența. Smile
Am încercat în ambele locații(1, 2), desigur a doua (unde ai făcut și tu pozele) e mai faină și mai mare.

Nu am încă "gusturi rafinate", dar după mine a fost gust de espresso clasic "italian", nu am simțit acel ceva precum m-am obișnuit la alte cafele single origin artizanale cumpărate la noi. Desigur părerea nu e cea mai obiectivă pentru că o fi fost blend de-al casei(probabil special făcut așa) în flat white și caffe latte pe care le-am servit. Dacă eram așa curios puteam încerca și un espresso din single origin, dar m-am dezobișnuit(în ultima perioadă servim cafea exclusiv pe bază de lapte).

Planul mai era să iau 1-2 pungi pentru acasă, dar nu am mai fost așa convins(+cele afișate pe rafturi erau prăjite pe la jumătatea lui ianuarie, însă miroseau foarte bine), am ezitat și nici nu m-am mai întors cât mai aveam posibilitatea... Rămâne doar experiența. Observ poza cu cele 2 pungi, presupun că sunt cele pe care le-ai cumpărat. Cum ți se par? Măcar să-mi pară rău acum. Smile

Apoi în weekend am încercat și la Pappare' din Bologna. Nu m-am documentat prea mult(un search rapid pe google să văd ce opțiuni ar fi), nu știu detalii despre cafea, pur și simplu mi-a plăcut cum arăta și când am trecut pe acolo am intrat, apoi am revenit și în următoarea zi. Din meniu am înțeles că e tot așa un blend al casei. Și mai au câteva single origin doar pentru espresso, deci cumva aceeași "politică" precum la Ditta Artigianale.
Cafeaua de specialitate single origin ar trebui servită fără lapte, poate. Tongue
Aici am servit cappuccino în cele 2 zile și sincer mi-a plăcut mai mult decât ceea ce am consumat la Ditta Artigianale.
PS: M-am îndrăgostit de croissant-ul cu cremă de fistic. Big Grin
[Image: G0xZLjy.jpg]
[Image: cs9Rkkp.jpg]
 
Reply
#42
Un espresso excelent dintr-o costa rica naturala la baietii de la La Cabra, Aarhus/DK. Interesanta si combinatia cu artisan bakery/sourdough bread

[Image: 4ACb7kK.jpg]
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#43
(30-03-2019, 04:55)flipu2k Wrote: Un espresso excelent dintr-o costa rica naturala la baietii de la La Cabra, Aarhus/DK. Interesanta si combinatia cu artisan bakery/sourdough bread

[Image: 4ACb7kK.jpg]
Ca sa ramanem la Danemarca...

Sunt de 6 sapt in Copenhaga si nu am ajuns sa-i incerc pe la Cabristi.
Daca stiti la ce cafenea se poate servi . . . give me a hint.

DAR

Am incercat Starbucksul lor aka Espresso House. Unde mi-a placut la nebunie . . . patiseria aia cu nuci de macadamia Smile

Am incercat mult laudatul Coffee Collective, Americanele bune, corpolente, facute bine in flat white. Africanele (Keny, Rwanda) nu foarte fructate pe v60. Ramane sa le iau la o tura acasa.


Am incercat Kenya de la April la coffee shopul speciality (mai sunt si altele) din cartier "at the corner" intr-ul cappuccino fara cusur.

La Risteriet Coffee shop mi-a placut faptul ca vindeau si cafea verde, pe langa accesorii. Oferta variata, cateva blenduri si nici o Ethiopia. Am incercat o Brazilia cu apucaturi Africane, care i-ar fi placut si lui Lyvyoo. 

La Democratic Coffee se vede ca nu au propria prajitorie pt fine tuning. Nu mi-a placut deloc acel batch brew - mai rau decat cafeaua la filtru din faculta. 

​​​​​​​Prolog. Cred ca cel mai pasionat barista pe care l-am intalnit in afara Romaniei. Un batch brew fix ca un v60, din Rwanda. 



Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#44
Salut,
Anul trecut am baut lacabra la "Forloren Espresso" si aveau si de luat acasa.
Decent, Comandante, etzmax, bentwood
 
Reply
#45
Pentru Barcelona am scris pe pagina de facebook cateva recomandari.

[Image: XdX6Ht0.png]

Hidden mi s-a parut cea mai tare prajitorie, cu un light roast foarte interesant ce nu ar speria pe nimeni dintre cei la limita cu preferintele mai spre mediu, ambele espresso incercate din origini diferite (columbia si Kenya) fiind un smoothie dulce si fructat, fara pic de bitter. Am luat o punga si acasa de care ma iau in curand.

[Image: 0xblQUW.jpg][Image: ktr4N7Q.jpg][Image: DgJcgb7.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#46
(16-05-2019, 11:53)miro Wrote: Salut,
Anul trecut am baut lacabra la "Forloren Espresso" si aveau si de luat acasa.
Multam. Pus la "to go"

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#47
Vreo recomandare, de preferat testata, in Tenerife?
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#48
Depinde, care tenerife? La Palmas de Tenerife?

Daca da, nu stiu de cafenelele dar stiu ca au o plantație de cafea (singura din Europa)
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#49
[Image: QFiySRO.jpg]
Decent, Comandante, etzmax, bentwood
 
Reply
#50
Salutare comunitate! Am o întrebare, voi merge intr-o mica excursie in Viena si ma intrebam daca stie cineva de aici ceva cafenele/prajitorii care ar merita o atenție mai deosebită
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
Reply
#51
Nici nu trebuia sa cauti mult. Fix pe aceasta pagina, postarea 33.
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
Reply
#52
#aventuradaneza

Da-ta doamne-doamne de am gustat si eu o Panama Ghesha, si nu oricum ci la aeropress.
Era ieri, caldura mare - vreo 16 grade partial innorat, vreme numa buna de stat la terasa cu o cafea buna in fata Wink

Dupa o masa copioasa, fara carne, sare, zahar sau grasimi, pedalez pana la prietenosii de la Coffee Collective cu gandul la multele topicuri cu care ii voi exaspera.

Cand sa intru, ce sa vezi, o punga mica, de culoarea celor ce lupta impotriva cancerului, dara fara vreo legatura cu ei.
[Image: BKeRvSS.jpg]
Pretul deasupra pungii de 120gr - 65koroane (40 lei). Zic "ieftinake" si dupa doar 4-5 intrebari comand una.
[Image: NFlwPFY.jpg]

Fructe exotice, bomboane africane, gusturi mirifice de pe tot felul de insule tropicale pe care nu am fost - fara gluma, o cafea super placuta, super fructata, cu multe straturi.

Din poza de mai sus va puteti da seama ca 40 lei a fost 1 cafea si nu toata punga Smile
Cica au pus mana pe ceva lot calumea inaintea altora.

Baieti seriosi Coffe Collective astia, nu ca mai cunoscutii (poate) pastori de la La Cabra.

Va continua...

Am uitat sa adaog metoda de preparare cu Aeropress cea clasica nu inversata.

[Image: LwwPV4u.jpg]
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#53
#aventuradaneza

Veni, in sfarsit si randul "pastorilor" La Cabra.

[Image: nzglmux.jpg]
M-am tot codit sa comand cafea de la ei fiind si cea mai scumpa si negasind unde sa o gust mai intai. Unde mai pui ca nu poti sa o ridici de la prajitoria din CPH si tre sa mai pui 20 lei pt transport.

De ziua mea (4 iulie), impulsionat de impresionantul discount de 10% la prima comanda daca-i lasi sa te spameze, am facut pasul.

Evident ca nu puteai alege Kenia cel mai microlot (doar la abonament), si nu mai aveau nici Brazil Jaci Honey de erai si cele mai scumpe, dar si cele mai de luat in seama.

Ata ete, luai ce gasii: Columbia El Congreso si Brazi Jaci Natural.

Da, am observat si eu ca aveau cate 2 din toate originile cu diferente mici la metoda de procesare, dar mari (30%) la pret. Preturile le gasiti pe site.

Vorba lunga, carcel la degete.

Nu am gasit inca plusuri, din pacate doar minusuri:
- Inceti la comunicare. Comanda facuta pe 4, confirmata ieri si livrata azi pe 10 iulie. De la Barn a venit in 3 zile)
- Cafeaua prajita pe 1 iulie, sa zicem ca-i degazata Smile
- Cei 10% "lost in translation"
- Am descoperit la Columbia pe Aeropress si dupa si pe shoturile de espresso un gust neplacut de chimico-prajito-afumat nu foarte evident, dar prezent.

Accept si sugestii caci mi s-a cam luat de una calda una rece Smile
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#54
#aventuradaneza

De data asta 2 Ethiopii, prajite pt espresso:
1. Un varietal Etiopian mix Halo Espresso de la Coffee Collective (109dkk)
2. Yrgacheffe Testi Adorsi de la April (130dkk)

1. Halo Espresso
[Image: bK0Jlh2.jpg]
Am luato prajita de 2 sapt, cu gandul la prepararea imediata. Mirosul din punga nu mi-a placut, cam lemnos, parca nedezvoltat. Boabele destul de bronzate, dar parca putin fugarite.
M-am chinuit putin sa iasa o curgere frumu si cremoasa - se pare ca aveam planuri putin diferite Smile
Tot cu panama aia am ramas in minte...

2. Ethiopia Yrgacheffe Testi Adorsi de la April
[Image: nCtcSwx.jpg]
Aciditate da, putin corp, fructe; cafea buna, dar nu wuau (80 lei...)

Ma surprinde faptul ca NU au trecuta pe punga data prajirii ci a expirariia si mentiunea "roasted 2 months prior best before"
Daca e sa ma iau dupa asta ar fi prajita 2 zile innurma, asa ca o mai las putin.[Image: eO04nVn.jpg]

Daca am invatat ceva pana acum, e ca nu trebuie sa te iei dupa pret. Acesta nu reflecta neaparat rezultatul din ceasca.

Toate cafelele le incerc si pe Aeropress - in cazul in care imi scapa ceva pe espresso.
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#55
#aventuradaneza a luat putina vacanta sa guste niste gyros si bougatsa, dar si niste fredo espresso.

Long story short:

The Uderdoog, vizitat de 2 ori.
[Image: aMuhka6.jpg][Image: 0Sx8hQl.jpg][Image: xWx1kWM.jpg]
Gustat cappuccino-uri si latte- uri cu Columbia, Brazilia si Honduras - toate naturale. Mi-a ramas gandul si inima la acea Columbia (pe care nu o aveau de luat acasa).
Gustat v60 on the rocks cu Panama Gesha Volcan - putin dezamagit.
Gustat Cold Brew cu aceeasi Panama Volcan - foarte siropoasa (textura mai groasa la curgere) fara a fi dulce, cica folosesc ei un proces de cold brewing. Servit frumos cu un singur cub de gheata cat tot paharul.

Vizitat TAF coffee (prietenii lui Alex (BoB) - am aflat ulterior).
[Image: OcY139c.jpg][Image: Vsz4Qqt.jpg][Image: 4CNHtg6.jpg]
Parca stiau ca vin si s-au aprovizionat cu niste Ethiopia Yrga fermentatie anaeroba.
Gustat espresso freddo, putin grabita, dar cu toate calitatile la ea: cremoasa, acida, funky.
Gustata pe noul pour noul Brewista Gem Brewer (dezvolatat cu Stefanos de la TAF - am aflat ulterior, pareau tare mandri de treaba asta) a capatat parfum cu nuante de compot de prune prune uscate cu o tenta de cuisoare.
Cappuccino-ul insa m-a data gata, si anume consistenta foarte cremoasa a cremei de lapte. Nu exagerez, am mancat-o (nu baut-o) cu lingurita ?.

Ca sa incerc si ceva mai nou, i-am vizitat pe cei de la Mind the Cup si nu mi-a parut rau.
[Image: MJNf2KY.jpg][Image: B3nJXgp.jpg][Image: 7cyzzUV.jpg]
Am aflat care este cea mai populara bautura, daca nu a grecilor, cel putin a celor ce viziteaza localul - Aperol shpritz. Cat am stat acolo, pe capul barmenului (de pe la 16 la 17.30) 4 din 5 bauturi comandate asta erau.

Am incercat o Panama Ghesha Lot 61 cold brew, care mi-a placut mai mult decat cvazi-cold brew-ul de la Underdog, pentru ca chiar asta era - un cold brew fenomenal. Aromele de bomboane barbaris sau coarne coapte (cornelian cherry) m-au transportat in copilarie
I-am laudat pt curajul de a face cold brew din Gesha (care e, pana acum, cea mai ieftina Gesha gustata de mine - 4 euro).

Dupa aceasta experienta proustiana, Kenya Kiambu (v60 on the rocks) a parut a avea gust de tree-tomato (gust rosie acrisor-amarui-metalic).

Trecut repede peste cu un cappuccino din Guatemala Huehuetenango.

Overall, o experienta placuta, oameni deschisi si cafea buna.
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#56
Primite din Kenya
[Image: 361f6b1fd2c7446e79ebc99d7d767e6c.jpg]
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#57
Ahh... Kenya ... Smile

[Image: WpCaXzK.jpg]
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#58
Nu va entuziasmati asa tare, prajirile lor locale sunt cam de toata jena...
 
Reply
#59
(30-08-2019, 11:56)renatoa Wrote: Nu va entuziasmati asa tare, prajirile lor locale sunt cam de toata jena...

Cu lapte, merg Smile
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#60
#aventuradaneza ultimul capitol

"Cu binele te obisnuiesti usor" si e chiar placut sa-si bata altii capul cu inovatii si experimente (in ale cafelei)

Culegand informatii despre datele de prajire pentru comenzile din acest thread, am trecut pe la Coffee Collective si am gasit ceva foarte interesant: Nitro si Kombucha.

Avand recenta experienta (seaca si nu foarte fructata sau corpolenta) cu Sparkling Cold Brew de la April, am ales Kombucha. 

Pe limba lor: "Kombucha is usually a fermented sweetened tea made with a SCOBY (Symbiotic Culture of Bacteria and Yeasts). The SCOBY eats sugar and caffeine and produce a bunch of organic acids and probiotics that are really healthy. And of course tasty. In our version we've replaced tea with... well you guess it... COFFEE. The SCOBY happilly accepted the substitute and produced a great tasting, acidic and slightly fizzy coffee kombucha."
E clar o bautura de vara, acidulata si destul de dulce. Imi aduce aminte de kvas. La baza ar fi o Kenya. Nu sunt sigur ca avea prea multa cofeina, dar dupa o masa copioasa s-a potrivit perfect.
Pana plec , incerc si Nitro-ul  Big Grin

Din pacate, au renuntat la imbutelierea acestor preparate, deci va trebuie ori sa treceti pe aici ori sa ma credeti pe cuvant  Cool

[Image: NWgO7Z6.png]
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)