Hello There, Guest! Login Register


Cafele din toata lumea

#1
Salutare

Urmeaza sa plec cateva zile in Brussel si Amsterdam si vroiam sa stiu daca se poate lua ceva interesant in materie de cafea din Bruxel sau Amsterdam?

Ma refer la vre-o prajitorie, ceva specialitati, sau cesti si alte asemenea.
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#2
Doar cafea? Smile
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
#3
(27-02-2018, 16:05)tecsi78 Wrote: Doar cafea? Smile

Smile Pentru alte experiente, va pot face un review Smile

Pt ca cititul forumul dauneaza grav plictiselii,

Am gasit 2 referinte la prajitorii in Amstd si paprerea de rau ca plec fix inainte sa inceapa festivalul https://www.amsterdamcoffeefestival.com/

https://www.bocca.nl/shop/ si http://www.screamingbeans.nl/screamingbeans.nl/shop unde nu se incarca pagina.

Accept sugestii si propuneri.
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#4
Eu am fost incantat de experienta pe care am avut-o in Amsterdam, in materie de cafea de specialitate.

Iti recomand sa mergi la urmatoarele, in ordinea in care mi-au placut: Lot Sixty One, CC Branderij (https://www.coffeecompany.nl/locations/zeeburgerpad-13/), White Label Coffee, Screaming Beans, ESPRESSOFABRIEK
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#5
Salut,

Dupa multe discutii in grupuri restranse despre ce cafele bem pe unde calatorim, am decis (impreuna cu @Lyvyoo) sa facem un thread in care sa impartasim aceste experientele.
Putem folosi acest thread pentru a face scurte recenzii ale cafelelor si locurilor din toata lumea pe unde ne duce viata sau eventuale recomandari!

Am sa încep cu o cafea din Los Angeles
[Image: 86b8a21bf5c613be6a4b17d310ee6fbc.jpg]
[Image: d919b07ce99ac65deda0404bd9c9464e.jpg]

O cafea destul de lăudata după ce am citit. Experienta cu ei a fost foarte bună. Cafeaua este comparabilă cu ceea ce găsim la noi.
Aciditate medie.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#6
Adica prajita in LA... nu cultivata acolo...
Sincer nu vad informatia relevanta care ar putea fi adusa in acest mod...  Confused
Avem deja topic cu cafenele din lume, cat despre prajit cafea in multiple moduri... 
Nu mai vorbim de efemeritatea unui lot de cafea de specialitate la o microprajitorie... 1,2...10 saci, cel mult cateva luni si au devenit amintire.
 
Reply
#7
E similar cu "unde am baut o cafea buna" sau nu asa de buna Smile. Doar ca e vorba de strainatate. Eu zic ca e ok.

Raspunsul e offtopic , e un raspuns pentru renatoa. Admin il poate sterge daca considera necesar.
 
Reply
#8
@renatoa da este prajita in Los Angeles
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#9
Și eu off-topic puțin. Ar fi ok dacă am putea centraliza cumva sa fie informațiile mai ușor de găsit. Am fost pus in situația sa caut pe forum locații din diferite orașe și a fost destul de dificil de găsit. Poate o harta interactivă?
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#10
Propuneți și facem


Sent from my iPhone using Tapatalk
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#11
[Image: br3waUL.jpg][Image: 8kCWEXN.jpg][Image: ve1eItX.jpg]
 
Reply
#12
Off - topic

        ... Pungile alea cu cafea , din spatele espressoarelor ma intereseaza ... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#13
Faină selecția de cafea din spate?

Nu ai degustat ?
 
Reply
#14
(11-01-2019, 17:32)dev Wrote: Nu ai degustat ?

... Pai tocmai aia ... este iarba care-i place murgului ... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#15
38 Cate sunt, 6? Vreau si eu cate 1kg din fiecare.
Nu de alta dar a inceput sa scartaie rasnita de la atata agurida.
 
Reply
#16
(11-01-2019, 17:42)vdub Wrote: Cate sunt, 6?

... 6 doar de Passalacqua ... si cu 3 de Lollocaffe si ceva Slitti ... iar mai sus , se vad doar 3 de Lucaffe si una de Slitti ... 5 ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#17
Nu stiu ce profilare fac baietii acolo pe aceste cafele...  Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#18
Există și cafele light este o hala pe 3 etaje.


Multe scule totuși. Kwdw Slim Jim, mazzer zm, slayere, faema f71, compak pkr, de toate pt toti.

In materie de băuturi găsim cu ușurință tot, inclusiv mâncare cu cafea, și coldbrew acum.

[Image: ktrF539.jpg][Image: bABwDEp.jpg][Image: 1fbGoe9.jpg][Image: ePqY0Jy.jpg]
 
Reply
#19
multumim pt imagini
keep them coming  Smile
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#20
(11-01-2019, 17:50)Lyvyoo Wrote: Nu stiu ce profilare fac baietii acolo pe aceste cafele...  Smile

... Pai , se aseaza din profil , cand fac extractia ... Big Grin ... k sa nu-i loveasca aroma drept in fatza , pentru ceilalti insa  au aruncat punga aia de Etiopia Meteku ... un fel de praf ochiometric ... Cool ... ( sau dertartrant ) .
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#21
@Levo Passalacqua ma interesa, in special Vesuvio si Mekico dar nu am supar nici cu celelalte.
Plot twist: Denis deja a ajuns acasa, savureaza o italieneasca corpolenta, din orgoliu refuza sa posteze si tine topicul deschis in incognito mode razand de cum ne agitam ca pestii pe aici Smile
(11-01-2019, 17:50)Lyvyoo Wrote: Nu stiu ce profilare fac baietii acolo pe aceste cafele...  Smile

Pentru efectul wow ce tine mai mult de 30 secunde Wink
 
Reply
#22
2 ore cu ambasadorul la marzocco. Le am dat niste sugestii. Ne am împrietenit.

[Image: GSMO00c.jpg]
 
Reply
#23
Ce sugestii mai exact? Ce impresie LM despre profilare?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#24
Cam atat, am stat de la 14  (ora de deschidere) pana la 19:30.

M-am uitat, am probat, am baut si cateva cafele (nu multe) am baut si brew pe Bunn.

Au fost aparate foarte variate, de la La Marzocco, Kwdw, Cimbali, Faema, Rancilio, Lelit, Slayer. Le-am vazut de aproape, m-am uitat la finisaje, le-am pipat. Puteai atinge orice.

Rasnite am vazut si Compak PKR, dar si Mazzer ZM, si multe alte rasnite. Foarte multe ek43, in stare normala, folosite la brew.


Inca de la ora 14:00 de la deschidere era foarte multa lume. Erau si elevi/studenti dar si oameni mai in varsta. Exagerat de multi, voi stiati ca Austria are consum de cafea mai mare decat Italia? ca eu nu stiam. Cu toate acestea la eveniment au fost prezenti atat prajitori comerciali (Dalymar, Julius Meinl) dar si prajitorii artizanale majoritatea austriece (Die Rosterin, Suessmund) Au fost prezenti si fermieri, si reprezentanti Nordic Aproach.

Ce nu mi-a placut? 95% din cafelele servite pe rasnite erau pentru Austrieci (cum este si normal de altfel). Adica dejeaba avem Leva, ori Slim Jim daca bem shoturi clasice cu o mica rampa si drop pe cafea prajita in second crack, sau ma rog full city.

Am gasit si stand cu cafele light, dar erau de la o firma Italiana, mi-au tras o Kenya foarte citrica, acida, trasa in 28 sec la presiune mare sa fie acida, echilibrat deloc, aciditate mare, dulceata putin, aftertaste de fan.

Uite de la profesionistii astia am baut cafea:

https://lcdc.at/index.php/mumoc-academy/

Ba sa vezi, ca am baut si cafea pe care o stiam eu de la Suessmund, o El Salvador Pacamara prajita light, trasa pe o conica si un espressor cu profilare in 34 sec. A fost iar jale, asta este, atat se poate. Sunt eu prea fandosit, credeam ca am ajuns la un eveniment de specialitate, dar ma simteam ca la mall.

Ne cumparam Ferrari sa mergem cu 100km/h prin Romania. Ne cumparam espressoare cu posibilitate infinita si high tech sa extragem espresso classico in 30 secunde. Ne cumparam rasnite de zeci de mii de lei sa rasnim cafea prajita full city.  Ne cumparam ceva care sa ne puna zambetul pe buze, pe asta ultima o inteleg.

Ma bucur ca am ajuns, pentru ca am cunoscut oameni noi, m-am intalnit cu prieteni, si am vorbit mult. Ma bucur ca scot acasa la alt nivel fata de cel prezent la eveniment. Asta e de bine si ma incurajeaza ca sunt pe drumul bun pentru nevoile si cerintele mele.
 
Reply
#25
Interesant ce povestești. Cafea buna în Austria e drept ca nu am băut, insa ma surprinde faptul ca sunt asa mari consumatori! E chiar mai rău: mult și prost!
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#26
daca vezi cate starbucks sunt in Viena si ce pline sunt...
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#27
... Asta e chestia , intalnirea a doua lumi ale cafelei ... cea veche ( ... si cea mai cunoscuta ) pe de -o parte , iar pe alta  , lumea cea noua ( ... insuficient explorata ) de catre publicul larg ... dar curioasa si avida de nou .
    In final , indiferent de cafeaua folosita ... tehnologia isi va spune cuvantul si chiar ( ... si  folosind un branci  ) va indrepta lumea spre evolutie , inevitabil ... Cool ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#28
Referitor la cât de consumatori sunt austriecii, oarecum m-a surprins ce rulaj au pe vânzări de aparate la mâna a doua pe site-ul despre care am aflat tot de aici de pe forum de ceva vreme. Și îl urmăresc din când în când. Apar mereu aparate la vânzare și mă refer la cele "capabile espresso".
https://www.willhaben.at/iad/kaufen-und-...hinen-5648
 
Reply
#29
Interesant
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#30
[Image: C6tYBA2.jpg]
Levo Wrote:... tehnologia isi va spune cuvantul si chiar ( ... si  folosind un branci  ) va indrepta lumea spre evolutie , inevitabil ...

incercati sa va imaginati postura unuia de se-aseaza in mijlocul stadionului si-si bate joc de ceilalti ca-s mai prosti, pentru ca vad... cafeaua altfel decat el!
sau, imaginati-va multi oameni imbracati ca de-o duminica trista, mergand... inainte spre un aranjament  modern Starbucks!?
evolutie, ha! inevitabil, da Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)