Hello There, Guest! Login Register


BravoTamper, BravoDistribuidor

#1
Cu ajutorul colegului vladP, caruia ii multumesc si pe aceasta cale, am intrat in posesia a doua instrumente noi.
Tamper dinamometric cu autopozitionare si nivelator/distribuitor cu autoreglare a inaltimii si a fortei de presare.
Exceptionale!
Executie de finite,  cu mare grija la detalii, finisaje superioare, dimensiune ideala pentru sitele VST si IMS.
Usurinta maxima in utilizare, rezultate uimitoare, aderenta la particulele fine de cafea nula.

[Image: 5czqb9J.jpg][Image: fRfc9ln.jpg][Image: ufIAsqI.jpg]
[Image: q2uiWkR.png]
[Image: a791ztC.jpg]
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#2
Pentru cei nefamiliarzati cu realizarile producatorului brazilian din spatele brandului Bravo, va las un link pentru admirarea realizarilor acestuia:

https://www.flickr.com/photos/148785676@N08/

Ca fapt divers, rasnita manuala Bravo Mini se poate imperechea cu un stand care permite rasnirea direct in portafiltru.
 
Reply
#3
dupa cum arata, par facute la mare arta toate finisajele.
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#4
Ok.Si pe meleaguri mioritice cum putem achizitiona respectivele?Eu unul asi da ce am si asi lua asa ceva ,plus un cilidru de tampare sau cum sa ii spun ,echivalentul sub aspectul folosintei cubului de la Tidaka,produs pe care vad ca il au in portofoliu
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#5
Multumesc pentru poze si idee, chiar weekendul care a trecut am cutreierat forumurile si youtube pentru a gasi un tamper in genul asta.
Poate se lasa cu un group-buy? Big Grin
Lelit PL81T+Niche Zero
Ex: Lelit PL62S, Mazzer Major; Gaggia Classic, Vario
 
Reply
#6
Eu l-am contactat anul trecut și mi-a răspuns:

The Bravo tamper is costing R$ 350,00 (Brazilian Real), and the shipping cost is R$ 122,00 (Brazilian Real).
I will have the tamper for delivery in 45 days, if you want the warning when ready.
The measure you can choose one that for the better, 58.4 or 58.5, ..... or another.
Expobar Brewtus IV+pulsor, Niche Zero, VST 18/20g, Bravo Tamper & Distribution Tool, Felicita Arc Scale
Gaggia Baby Millennium+PID, Kinu M47, site IMS, nivelator Motta 58.5, Espro Calibrated Tamper 58.35
 
Reply
#7
Ar merita facuta o comparatie cu tamperul lui Milan.
Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
#8
Eu am nevoie de ambele si vreau sa dau o comanda zilele astea. Cam acelasi pret l-am primit si eu pe mail, dar transportul 200 R$ si durata 13 zile.
Mai e cineva interesat? Nu cred ca putem obtine reducere la cateva bucati dar poate impartim transportul.
Lelit PL81T+Niche Zero
Ex: Lelit PL62S, Mazzer Major; Gaggia Classic, Vario
 
Reply
#9
Nu uitati de vama, TVA
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#10
(27-03-2018, 16:19)Mesmer Wrote: Ar merita facuta o comparatie cu tamperul lui Milan.

Din ce am inteles tamperul Milan are autonivelare pe cand tamperul Bravo are autonivelare si e dinamometric.

(27-03-2018, 21:21)Adonnis Wrote: Eu am nevoie de ambele si vreau sa dau o comanda zilele astea. Cam acelasi pret l-am primit si eu pe mail, dar transportul 200 R$ si durata 13 zile.
Mai e cineva interesat? Nu cred ca putem obtine reducere la cateva bucati dar poate impartim transportul.

M-ar interesa si pe mine in viitorul apropiat.

HoratiuC, Adonnis,  cum (daca) s au concretizat comenzile? Care au fost preturile finale dupa aplicare transport, vama, tva, etc?
Profitec Pro 600 | Honne | Bravo tamper & distributor
 
Reply
#11
Eu nu am mers mai departe cu comanda.
Expobar Brewtus IV+pulsor, Niche Zero, VST 18/20g, Bravo Tamper & Distribution Tool, Felicita Arc Scale
Gaggia Baby Millennium+PID, Kinu M47, site IMS, nivelator Motta 58.5, Espro Calibrated Tamper 58.35
 
Reply
#12
Eu tocmai am intrat în posesia unui tamper și distribuitor Bravo, făcute de ei pentru diametrul de Mina.

Tamperul este într-adevăr dinamometric, iar nivelatorul mi se pare pur și simplu ingenios. Nu trebuie reglat nimic, pentru că baza culisează, astfel încât ai aceeași apăsare pe măcinătură, indiferent de cantitatea de cafea din coșuleț.

[Image: gR1R8uX.jpg]
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#13
Buna,
Le ai comandat direct la tipul care le produce? Cat a costat la final totul?
Profitec Pro 600 | Honne | Bravo tamper & distributor
 
Reply
#14
Exact. Cat și cum?
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#15
(25-08-2018, 14:04)organon Wrote: Exact. Cat și cum?

110$tamper+45$transport(+5511989661604 este nr de tel.a lui Bravo,cel care le face;se poate lua legatura cu el pe wattsap)
Robot Cafelat,Hario V60,feldgrind1,ibric soy
 
Reply
#16
Hm. Ajunge prea sus prețul pentru un tamper. Ar fi bine dacă omul ar vinde prin Europa. Păcat. Asa, doar întâmplător cineva sa treacă pe acolo și sa ia mai multe.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#17
Nu prea exista jucarie de genul asta sub 150 de euro, in afara de alternativa autohotna.
 
Reply
#18
Mi le-a adus @VladP din Brazilia. M-a costat fix prețul de acolo. Culmea, nimic în plus pentru că au fost făcute la dimensiunea dată de mine.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#19
Daca tot a fost mentionat numele colegului @VladP, doresc sa ii multumesc si prin intermediul forumului.
Si-a incarcat bagajele cu un plus de greutate destul de mare, pentru a ne aduce aceste scule.
Gil face o treaba minunata, iar tamperul si cu nivelatorul fac o treaba exceptionala, prin comparatie cu toate celellalte dispozitive similare pe care le-am avut.
In plus, satisfactia de a lucra cu ele este maxima.
Multumesc @VladP !

Mai pun niste poze, desi cele de aici, https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...6#pid89986 , in opinia mea,  spun totul

[Image: Qk4jAn9.jpg][Image: bEKZquM.jpg][Image: Z3zrVDN.jpg]
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#20
Am primit tamper-ul si nivelator-ul Bravo. Impresionant, de la impachetare pana la executie, plus suportul cadou:
[Image: nuqUFZC.jpg]

[Image: 4Z7uY3Y.jpg]

[Image: AG2Fscq.jpg]

[Image: vbhbT0l.jpg]

Nu stiu daca merita pretul (putin peste 200 euro cu transport si TVA) dar in mod sigur arata foarte bine.
Gilberto este foarte OK, prompt in a raspunde la email.
QuickMill QM67,  MK E65S, tamper si distribuidor Bravo
 
Reply
#21
Nivelatorul acela il am si eu si confirm calitatea si eficienta. Zici ca este o bijuterie pur si simplu, nu are probleme cu macinatura lipita si cel mai important, piesa din inox si suportul negru nu sunt lipite / insurubate, ci culiseaza, asezandu-se pe puc atat cat e nevoie. 
Trebuie totusi sa tii portafiltrul drept ca sa se aseze intreg distribuitorul asa cum trebuie. 

Tamper am de la Panthera, cel cu autonivelare, iarasi o super scula. Despre cel Bravo am auzit de asemenea vorbe foarte bune, poate mai scriu utilizatorii pe aici...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#22
1. Manerul tamperului in varianta neagra este metalic sau lemn vopsit?
2. In utilizarea distribuitorului Bravo s-a lovit cineva de problema presarii prea mari a pucului de cafea (ca un fel de pre-tampare), avand in vedere ca partea argintie ce se sprijina pe puc pare destul de grea?

Impreuna cu inca un coleg de forum, am vrea sa comandam saptamana viitoare 2 tampere + 2 distribuitoare din Brazilia.
Daca apreciati ca detineti orice informatie ce ne-ar putea fi utila, asteptam cu interes orice sfat, aici sau pe PM.

Multumiri anticipate!
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#23
(30-09-2018, 19:19)KrisssKros Wrote: 1. Manerul tamperului in varianta neagra este metalic sau lemn vopsit?
2. In utilizarea distribuitorului Bravo s-a lovit cineva de problema presarii prea mari a pucului de cafea (ca un fel de pre-tampare), avand in vedere ca partea argintie ce se sprijina pe puc pare destul de grea?
..

1- manerul in variant neagra este metallic
2- exclusa presarea prea puternica. Talpa profilata culiseaza liber in interiorul manerului, apasarea macinaturii fiind facuta doar de greutatea acesteia. Cursa este suficienta, astfel incat indifferent de cantitatea de cafea din interiorul sitei aceasta va fi presata, mereu, cu aceeasi greutate, repet, cea a talpii profilate - care nu este atat de mare incat sa consideram ca tampeaza. Tampare=cca 20 kgf, greutate talpa=cca 0,3 kg
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#24
Uneori am avut si eu impresia ca tampeaza, pentru ca spre deosebire de un nivelator clasic ce poate fi reglat ca doar sa "mangaie" suprafata cafelei, lasand in macinatura doar o cvasinetezire, distribuitorul Bravo lasa in urma o suprafata perfect plana, aproape ca o tampare. 
Insa contraargumentul cel mai bun pare sa fie calculul lui RaduCarutasu, caci o apasare de 0.3 kg forta nu poate fi considerata tampare.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#25
Nu pot inca sa ma pronunt in legatura cu beneficiile celor doua accesorii, inca experimentez cu o cafea noua, dar pot sa spun ca design-ul e unul "smart".
De exemplu la distribuitor:
- se poate regla adincimea din surubul mare din capat
- de asemenea, daca se scoate unul din cele trei suruburi mici cu cap inbus, dispare vidul creat si banuiesc implicit se reduce forta de apasare - in cazul in care am fi ingrijorati de o psibila tampare.

De asemenea la tamper, forta de apasare se poate regla dintr-un surub cu cap inbus aflat la partea interioara a surubului mare din capat. La mine era aveam in jur de 20kg, l-am dus la 15 (nu post spune cu precizie, totusi, fiindca am folosit un cantar de baie).

Intr-un cuvant, o achizitie "feel good" - ramane de vazut si cat de utila.
QuickMill QM67,  MK E65S, tamper si distribuidor Bravo
 
Reply
#26
Practic, imi dau seama ca este vorba chiar despre greutatea totala a dispozitivului, pentru ca atunci cand este asezat in portafiltru, pentru cca 1 secunda (sau poate mai putin), acesta apasa cu toata greutatea sa pe patul de cafea, pana piesa exterioara / "carcasa" (vopsita) ajunge sa se sprijine pe buza sitei.
Daca cineva are amabilitate si timp, ar fi interesant de stiut greutatea totala a nivelatorului (poate si a tamperului).

Totusi, analizand prin prisma metodei de calcul sugerata de Radu, este foarte posibil ca temerea mea sa fie absolut neintemeiata.
Multumiri pentru info!
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#27
da, este neintemeiata temerea ta, poti sa pui comanda linistit Smile
uite si masele pt amandoua in poze.

[Image: 5b425275671cdb6e99595679c76eabf2.jpg]
[Image: 1aa0d9992f8b7123b1c158a175209043.jpg]
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#28
(01-10-2018, 11:15)pacala Wrote: De exemplu la distribuitor:
- se poate regla adincimea din surubul mare din capat
- de asemenea, daca se scoate unul din cele trei suruburi mici cu cap inbus, dispare vidul creat si banuiesc implicit se reduce forta de apasare - in cazul in care am fi ingrijorati de o psibila tampare.

imi pare rau, dar trebuie sa corectez cele doua afirmatii de mai sus despre Distribuidorul Bravo:

- surubul mare, central este de fapt numai un capac. El trebuie sa fie insurubat (si sa ramana) la acelasi nivel cu suprafata corpului mare, negru. Intr-adevar, daca il insurubezi la maximum, el va limita cursa piesei de distriubuire, care nu va mai putea intra complet in butonul negru. Dar cursa maxima (in jos) a acestuia, cea care de fapt ne intereseaza si care conteaza, va ramane aceeasi. Deci, daca umpli bine de tot filtrul cu cafea macinata, si insurubezi butonul mare la maximum, s-ar putea chiar sa anulezi complet functia de distribuire - dar de ce ai face asta?

- intr-adevar, prin inlaturarea unuia/mai multor surubele cu cap inbus, piesa mobila va aluneca in patul de cafea, la distribuire, mai repede, cu o viteza mai mare, deci procesul de apasare pe patul de cafea este accelerat, dar forta de apasare ramane aceeasi, ea fiind data de greutatea partii mobile, care este ca. 240gr. Eu personal prefer sa las cele trei suruburi montate si mi se pare ca asa functioneaza perfect.

Din practica pot sa confirm ca distribuitorul NU compacteaza prea tare cafeaua, ci, spre deosebire de alte distribuitoare, se adapteaza dinamic, fara ajustari suplimentare, la cantitatea de cafea pe care o ai in portafiltru! Asta nu face de exemplu nici OCD 2.0 (pe care il detin), si pe care trebuie sa il ajustezi in mai multe iteratii de fiecare data cand schimbi filtrul sau cantitatea de cafea in acelasi filtru.

Mie mi se pare ideea si realizarea Bravo "smart".
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#29
Multumesc tuturor pentru informatiile foarte utile!
Pentru a imi confirma si practic spusele lui RaduCarutasu, am umplut o sita cu cafea praspat rasnita, am batut usor cu palma in cele 4 puncte cardinale pentru a indeparta efectul de piramida si am asezat "la liber" un tamper de aproape 500g pe patul de cafea. Intr-adevar, nu s-a lasat deloc in jos, patul de cafea nu s-a presat. In consecinta, temerea mea era total falsa.
Asa ca... deja astept raspunsul lui Gilberto cu preturile  Cool
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#30
Ma tenteaza si pe mine o achizitie a tamperului si distribuitorului. Voi la ce diametre le-ati comandat? Si pentru ce diametre de site portafiltru?
Si distribuitorul si tamperul le ati luat cu acelasi diametru sau distribuitorul ar fi bine sa aiba diametrul ceva mai mic pentru o rotire mai usoara? Merci!
Profitec Pro 600 | Honne | Bravo tamper & distributor
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)