Hello There, Guest! Login Register


Ajutor incepator !!!

#1
Buna ziua,
Am cumparat un Caggia Classic si am pierdut piesa de plastic sau ebonita ce se afla intre portfiltru si filtru , a cazut in chiuveta si sa dus !!!
De unde pot achizitiona acest tzucumbar mic fara de care nu mai bem cafea buna ???
Multumesc anticipat !
Gaggia classic 2015, Bezzera BB005, tamper dinamometric , sita  Micro Sieve Reneka 16g, sita VST Marzocco 7 gr
 
Reply
#2
Pai cel mai simplu suni la service-ul de garantii.

Dar de ce folosesti acel tumburus si site presurizate? Nu ai rasnita si site nepresurizate?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Sunt incepator rau , doar am cumparat filtru si acum citesc si vad pe aici cu ce se mananca ! Cu sitele VST , astea merg cu portfiltrul meu sau trebuie alt portfiltru ?
Gaggia classic 2015, Bezzera BB005, tamper dinamometric , sita  Micro Sieve Reneka 16g, sita VST Marzocco 7 gr
 
Reply
#4
Din cate stiu eu, acel tamburus se vinde numai impreuna ca portafiltru (asa mi-au spus cand am cumparat
espressorul) - deci nu vad de ce ai da atatia bani pe un lucru pe care nu-l folosesti.
Cred ca daca desfaci sifonul de la chiuveta, il gasesti acolo.

Sitele VST merg cu portafiltrul tau, dar nu e obligatoriu sa-ti iei direct VST...
Poti sa-ti iei o sita normala nepresurizata pt. inceput.
Gasesti de vanzare la magazinele de profil sau mai simplu aici:
http://www.espressoman.ro/forum/showthread.php?tid=142
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#5
Nu te arunca de acum la site VST. Ai nevoie de macar o sita normala nepresurizata iar tumburusul iti va fi inutil atunci. Motivele sunt insirate aici.

Dupa ce ai inteles cu ce se manaca sitele astea, citeste de ce ai avea nevoie de o rasnita si cum sa o alegi, in articolul acesta. Ea da de fapt calitatea unui espresso nu neaparat espressorul in sine.

Mai departe, regulile de preparare ale unui espresso sunt sintetizate aici, astfel incat nu ai cum sa gresesti, indiferent cat de incepator esti.

Pentru alte probleme poti reveni oricand pe forum,
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
Caut sita normala dar am vazut in prezentari ca portfiltrul pentru sita este altfel decat al meu , nu are chestia aia pentru scurgere in doua cesti ! Am desfacut sifonul si nu era ! A avut grija sa spele totul cu multa apa , (nevasta ) si nu-l mai gasii !
Am vb cu Alex si a spus ca are sitele urmand sa ma intalnesc cu el si sa le iau si cu tumburusul mai vedem ...
Multumesc mult !
Gaggia classic 2015, Bezzera BB005, tamper dinamometric , sita  Micro Sieve Reneka 16g, sita VST Marzocco 7 gr
 
Reply
#7
La site nepresurizate nu se foloseste tumburus oricum.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
Da dar nu se vede asa frumos spuma ca in avatarul tau !
Am gasit pe un site si sita si portfiltru cu vedere la sita http://www.mag-pro.ro/index.php/romanian...25912.html
E ok ?
Gaggia classic 2015, Bezzera BB005, tamper dinamometric , sita  Micro Sieve Reneka 16g, sita VST Marzocco 7 gr
 
Reply
#9
Aaa..tu vrei portafiltru fara fund... Da, e foarte ok, numai ca rasnita si cafeaua proaspat prajita fac acea curgere frumoasa. Altfel iti va stropi toata buctaria, folosind o cafea gata macinata indiferent de marca.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
Iauzi ! Mai strangem banuti si investim atunci , multumesc de sfaturi !
Gaggia classic 2015, Bezzera BB005, tamper dinamometric , sita  Micro Sieve Reneka 16g, sita VST Marzocco 7 gr
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)