Hello There, Guest! Login Register


cum sa alegi un tamper

#1
nu-mi vine sa cred cate variabile implica alegerea unui tamper!
diametru, material baza, material maner, forma baza, forma maner, cu sau fara inel de cauciuc, cu marginea la baza rotunjita sau ascutita, pret, furnizor si ... mai stiu eu ce ... parca nu se mai termina!
ce spuneti? cum alegi tamperul corect? de unde?
BEZZERA MAGICA | EUREKA MIGNION SPECIALITA | BEHMOR 2020SR PLUS
 
Reply
#2
Talpa e primordiala. Sa fie din inox si la dimensiunea potrivita. Apoi manerul e doar o chestiune de feeling. Poti folosi si unul din aluminiu, insa mie mi s-a parut destul de usor, lucrand mai bine cu cel de inox. Exista si de inox total, forte ok, iar unele au doua capete, unul pentru 58 mm iar celalalt mai mic (nu stiu exact dimensiunea) pentru sitele de 7g VST sau La Marzocco.

Ca marime, intr-adevar, nu trebuie sa se creeze acel efect de vacuum, adica nu trebuie ca un tamper care sa intre fix pe fix, pentru ca atunci cand vei trage de el zici ca vei desfunda chiuveta Smile In plus, la apasare, se vor mai strecura particule de cafea intre el si sita, impiedicand inaintarea. Desigur, nu trebuie sa fie nici mai mic, adica gen 57mm pe o sita de 58, pentru ca raman parti netampate si trebuie sa revii. O diferenta de 0,4mm cred ca este ok, insa asta in conditiile in care masori ambele accesorii, si sita si tamperul, cu un subler electronic.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
(03-04-2012, 00:40)Lyvyoo Wrote: Talpa e primordiala ...
O diferenta de 0,4mm cred ca este ok, insa asta in conditiile in care masori ambele accesorii, si sita si tamperul, cu un subler electronic.

multumesc, problema diametrului s-a clarificat ... dar

plata vs convexa?
cu inel vs fara inel?
calitate vs cost?


BEZZERA MAGICA | EUREKA MIGNION SPECIALITA | BEHMOR 2020SR PLUS
 
Reply
#4
Liviu a incercat un tamper convex si nu a fost multumit de rezultate. e si logic, apa ciscula prin puc pe principiul minimei rezistente, asa ca rezultatul e o extractie mai mult pe mijlocul pucului si mai putin pe marginile lui. pe forumurile straine erau discutii lungi despre plat vs. convex, eu ti-am prezentat parerea mea.

inelul de cauciuc mi se pare o imbunatatire neinspirata a tamperului. unii barmani obisnuiesc sa tampeze, apoi sa loveasca de cateva ori cu marginea tamperului in portafiltru si dupa care sa tampeze din nou. cineva a avut ideia sa puna un inel de cauciuc pe marginea cu care lovesc. in plus inelul ala ocupa si el ceva spatiu si diametrul talpii va fi ceva mai mic decat e la un tamper fara inel de cauciuc. daca este fix apare fenomenul de succiune de care vorbea Liviu mai sus.

in privinta calitatii iti cumperi cat esti dispus sa investesti in el. daca functionalitatea e ok (diametru corespunzator, comod la mana) restul aspectelor (calitatea materialelor din care e facut, designul, calitatea executiei si nivelul de finisare) contribuie la trainicie si la estetica.


mai sunt si tamperele dinamometrice. daca esti dispus sa platesti asa ceva, ofera avantajul ca de fiecare data forta tamparii va fi egala si optima.
 
Reply
#5
unul dinamometric este solutia ideala, dar este scump ...

in ceea ce priveste tamperul convex, ai dreptate, dar atunci de ce mai exista asa ceva, ce avantaje-ti ofera un astfel de tamper?

am citit ca tampezi direct pe cantar, mi se pare o solutie foarte eleganta pentru a scoate o variabila din ecuatie, felicitari, la fel voi proceda si eu, am un cantarel de bucatarie de la ikea, numai bun pentru asta
BEZZERA MAGICA | EUREKA MIGNION SPECIALITA | BEHMOR 2020SR PLUS
 
Reply
#6
Cel de la Ikea de bucatarie este de maxim 3 kg, probabil ca unul de baie folosesti. In acest caz unul analogic nu stiu cat de precis este in plaja 10-15 kg si daca este digital cred ca trebuie mentinuta sarcina pana o afiseaza la final, ceea ce cred ca face destul de dificila ajustarea cu acuratete sa fortei de tampare.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#7
in mod normal folosesti cantarul de cateva ori pana ce-ti dai mana, mai mult ca sa vezi cam ce insemna 20kg forta. nu cred ca sunt multi care folosesc tot timpul cantarul.
 
Reply
#8
Din experienta mea, principala restrictie in cazul alegerii unui tamper este legata de pret. Cui nu i-ar placea un Reg Barber? Big Grin Dar ...

Dpdv functionalitate, diferenta intre convex si plat e minima imo. Convexitatea e MICA, abia sesizabila. Nici vorba sa produca efecte majore, negative sau benefice. E o usoara nuanta, nu o culoare diferita.

Despre necesitatea de a alege dimensiunea potrivita s-a discutat. Mai departe sint preferinte, gusturi personale. Cum vorbim despre o scula pe care o vom folosi zilnic, chiar de mai multe ori pe zi, e important sa ne placa, estetic vorbind, si sa o simtim bine la mana, ca feeling. Adica manerul sa nu fie nici prea lung nici prea scurt, nici prea gros nici prea subtire, daca nu ne place raceala nu alegem maner metalic samd
 
Reply
#9
Eu sunt surprins de pretul foarte mare al tamperului VST! Probabil si ei au fost Smile si acum si-au revenit putin, adaugand bonus o sita VST gratuit.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
Azi am primit "cadou" un tamper MOTTA si ca sa nu fie singur, a venit si cu un pahar gradat.

[Image: img0376ij.jpg]

F. Frumos lucrat, greu, 364 gr.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#11
(31-08-2012, 21:12)sorin2505 Wrote: Azi am primit "cadou" un tamper MOTTA si ca sa nu fie singur, a venit si cu un pahar gradat.

Ai grija sa nu-l speli cu apa prea fierbinte ca se duc gradatiile. (am patit lucrul asta exact cu paharul din imagine)
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
#12
(04-09-2012, 10:04)G. Serban Wrote: Ai grija sa nu-l speli cu apa prea fierbinte ca se duc gradatiile. (am patit lucrul asta exact cu paharul din imagine)

Merci frumos pt. sfat. Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#13
Tamper dinamometric! Cine foloseste asa ceva poate sa spuna daca este nevoie sa-l calibreze dupa ceva timp, si cum se calibreaza?
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
#14
Buna ziua,

pentru aceasta site http://www.mag-pro.ro/romanian/529022.html este bun tamperul de 58 mm? Sau trebuie mai mare?
Mentionez ca este vorba de Gaggia Evolution.
Multumesc!

Dan
Gaggia Evolution, OPV, sita VST Ridged 15 gr, teava Rancilio Silvia, Gaggia MDF, tamper inox, termometru, latiera inox 600 ml
La Pavoni Dolce Espresso Pid
 
Reply
#15
Aceeasi sita de la ei , am facut tamper de 58,4 mm si e perfect !
Gaggia Evolution&PID+Eureka Mignon Specialita 16CR+tamper bronz homemade
+Hario Mini tunat (stepless si centrat)
 
Reply
#16
(21-03-2013, 11:54)geosm Wrote: Aceeasi sita de la ei , am facut tamper de 58,4 mm si e perfect !

Merci. Deci totusi, cel de 58 mm e mic!?
Gaggia Evolution, OPV, sita VST Ridged 15 gr, teava Rancilio Silvia, Gaggia MDF, tamper inox, termometru, latiera inox 600 ml
La Pavoni Dolce Espresso Pid
 
Reply
#17
Am eu fix de 58mm (cf. baietilor de la Concept Art, care sunt seriosi) si vine perfect pe o sita VST ce are ca recomandare 58.4. Faza e ca de cele mai multe ori se spune generic "58mm" fara alte exactitati si se ofera de fapt un tamper de 57 virgula ceva... Vezi ca a adus si importatorul Lelit, mai nou, tamper de 58 pentru Lelit-urile de 58. Existand si tampere pentru Lelit-ul de 57, separat, banuiesc ca exista o diferenta clara intre ele. Sper sa pun mana pe unul odata sa-l masor sau sa primim un feedback.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#18
Am lucrat si eu cel de la motta si dupa o vreme a inceput sa i se invarta manerul in gol. Practic filetul interior nu era metalic si 'sarea'
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
Reply
#19
Al meu e f. ok, nu se misca deloc.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#20
Well, am intrat si eu aici mai mult sa las un anunt pentru cei interesati.
Acest site din China vad ca are o gramada de accesorii si chiar tampere, pe langa cafea verde boabe, etc. Anyway ma repet pentru cine e interesat am vazut si preturi bune desi nu ma pot pronunta cu privire la calitate. Dar o oferta variata poate fi un punct de plecare.
http://www.aliexpress.com/wholesale?Sear...fee+tamper&catId=0&initiative_id=SB_20130509232909
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#21
Pare "neserios" rau site-ul, tamperul se numeste in unele cazuri "tample" in alte cazuri hammer
Iar statia de tampare se numeste "coffee powder supporting seat" Smile
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
#22
Entonii... doar cunosti poporul frate chinez. NU ii comparam cu producatorii de Bezera, Gaggia sau alte nave spatiale dar eu cred ca la "tample" se pot pricepe. In plus doar stim multe lucruri le fac ei si Apple & friends le aduc si le vind pe pietele lor. Eu am comandat un set frumos de ceai. Partea neplacuta e ca lucrurile luate de acolo vin in termen de o luna si mai bine.
"tample" pe care l-ai dat exemplu chiar avea un pret bun insa mare atentie era de aluminiu. Doar stainless steel ptr doritori.
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#23
(10-05-2013, 11:09)Entonii Wrote: Pare "neserios" rau site-ul, tamperul se numeste in unele cazuri "tample" in alte cazuri hammer
Iar statia de tampare se numeste "coffee powder supporting seat" Smile

Am cumparat de cateva ori de la chinezi, in special de pe ebay si, de fiecare data am primit ce ma asteptam sa primesc. ce au avut toti in comun este o engleza foarte proasta...

Cel mai mult conteaza ce asteptari ai pentru a nu fi dezamagit...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#24
Exact. CHiar acum vorbesc cu unul pentru o comanda si nu ma inteleg cu el. El n-are exact marfa din poza doar ceva similar insa engleza cred ca e de pe google translate.
Cert e un lucru: faptul ca in majoritatea cazurilor e cu "free shiping" iar pretul e jos ma face sa mai incerc.

Iata inca un exemplu: http://www.aliexpress.com/item/Conical-c...31230.html

Competitve... :-).
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#25
Da, este clar, am pus doar ghilimele, nu si smiley.
Este amuzant, tre' sa recunoasteti: coffee powder supporting seat. C'mon. Smile
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
#26
Imi permit sa ma laud cu noul meu tamper 58mm, handmade Tongue
inox superfinisat la baza, maner de textolid
310 grame


Attached Files Thumbnail(s)
           
Crema fie cu voi !
Gaggia MDF + Gaggia Evolution + site nepresurizate + tamper 58mm handmade + urmeaza..:)
 
Reply
#27
Ce frumos a iesit! Poate faci si in serie, la comanda (pe aria Bursa).
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#28
(14-06-2013, 10:07)Lyvyoo Wrote: Ce frumos a iesit! Poate faci si in serie, la comanda (pe aria Bursa).

Multumesc Liviu !
Mi-ar face placere sa facem productie Smile dar nu eu l-am facut eu tamperul, doar comanda si specificatiile. Si a "venit" mai greu...din lipsa de materiale si acces la utilaje..dar vedem. M-am gandit si eu la asta.
Crema fie cu voi !
Gaggia MDF + Gaggia Evolution + site nepresurizate + tamper 58mm handmade + urmeaza..:)
 
Reply
#29
Stie cineva daca manerul dinamometric Concept Art este compatibil cu talpile Lelit?
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibrik Soy C4G
 
Reply
#30
Nu e. Am incercat eu sa iau doar manerul si sa folosesc baza, dar nu sunt compatibile, din pacate
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)