Hello There, Guest! Login Register


Unde ai baut o cafea buna in Romania?

(14-06-2013, 07:25)honciucmihai Wrote: ...domnisoara ce se ocupa acolo a facut scoala la BSOC...
Eu zic ca este un bun inceput, iti lumineaza putin calea catre ceea ce trebuie sa faci.Rolleyes
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Am incercat Origo in weekend. Am servit espresso si flat white, amble facute din SO Panama.
Espresso a fost acru, acel gen de acru care in flat white laptele a avut un gust usor de alterat. Sad
Daca se experimenteaza profile de prajire pe cheltuiala clientilor, nu pot decat le urez succes. Eu revin la anul, daca mai e deschis.
Apoi fetele au dorit zahar pentru cappuccino, nu au fost refuzate, dar a trebuit sa ne servim singuri.
 
Reply
Am scris si mai sus, daca simtiti ca e ceva in neregula cu produsele, returnati si cereti altul sau nu platiti. Ce pot sa fac eu acum in acest caz? Deja in cafenea e o alta Panama (iar precedenta a fost foarte laudata), nu pot reface shot-ul sa vad daca e problema tehnica sau umana iar laptele e din alt lot.
Mai ales in weekend, cand este aglomerat, este foarte posibil ca sa uitam sa aducem zaharul la masa, ajutand un coleg sau preparand alta comanda. De aceea, zaharul, ca si apa de baut, sunt puse in fata barului, pentru a putea fi accesate de orice doritor.
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
Reply
Am fost si eu in duminica aceasta la Origo cu soția si doi amici. Comanda: un espresso, un capuccino si doua flat white făcute toate din Panama. Feedback bun de la toți.
Fie ai avut ghinion, fie gusturile sunt diferite.
Am așteptat si noi o vreme buna pentru un al patrulea pahar de apa, insa la un moment ne-am ridicat si l-am cerut de la bar. Nu ne-a stricat experiența si ne vom întoarce cu mare placere la Origo.
Nota: cred ca am fost de vreo 15 ori pan acum la Origo. Feedback-ul este in medie foarte bun.
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
Reply
(14-06-2013, 07:25)honciucmihai Wrote: S-a deschis , pe str. Matei Voievod , o micuta cafenea "The Coffee Box " unde se serveste cafea de la SarkisCafe , momentan doar Chocolat dar totul este la inceput , domnisoara ce se ocupa acolo a facut scoala la BSOC ,este invatacel asa ca va rog fiti ingaduitori !!!

Azi am fost la The Coffee Box - pe Matei Voievod 63 A
Atmosfera placuta si o cafea excelenta.
Desi folosim aceeasi cafea (Sarkis - Chocolatte) Georgiana a facut o cafea mai buna ca mine Wink si asta ma pune pe ganduri...
Cred ca trebuie sa trec si eu pe la BSOC.
Daca aveti drum prin zona, intrati, MERITA !
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
Am deschis si eu azi usa Coffee Box fiind in apropierea serviciului.
In primul si in primul rand am fost placut surprins de inventivitate. Coffee box este o cafenea atipica, ingenios construita pe ideea de carton. Fiecare piesa de mobilier, scaun, masa, sofa, draperii, tava de servit sunt toate construite din carton. Cestile, cafeaua, espressorul, rasnita din fericire nu.
Locatia e mica, dar plina de personalitate. Fetele foarte amabile si deschise la discutie.
Cafeaua bine preparata si buna. E prima oara cand am ocazia de a gusta Chocolat. E un blend reusit.
E o locatie de vizitat.
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
Fiind in trecere prin Brasov, venind dinspre Bucuresti si cu o pofta nebuna de o cafea buna (aproape de sevraj Smile ) pt ca in Bucuresti am ajuns la Origo dupa 20:30, cand ei inchid espressorul, am intrat saptamana trecuta la Cafeteca in Brasov.
Locul foarte fain amenajat, vintage / industrial, atmosfera foarte faina, plin de lume, multi tineri. Prajitorul ala in fata barului e de efect. Cafeaua, blendul lor (parca Costa Rica, Ethiopia si inca o origine, pe care nu mi-o mai amintesc) e foarte buna. Am servit un ristretto si un capuccino. Ristretto extras foarte bine, capuccino facut minunat, crema de lapte foarte faina, dulceaga, frotata cum trebuie.
Nedumerirea mea e urmatoarea: am intrebat de single origins pt ca am vrut sa testez mai multe tipuri, iar tipa de la bar mi-a zis ca doar blendul lor il pot servi. Astazi am conversat pe facebook cu ei, si le-am sugerat sa prepare si single origins. Mi-au raspuns ca dispun de trei rasnite si de aproximativ 10 single origins ...
Cineva din Brasov poate confirma chestia asta ? Pt ca ceva nu se leaga ...
La Marzocco Linea PB, Mazzer Vulcano, Rocket Boxer, Mahlkonig Vario, Wilfa Svart
 
Reply
Esti sigur ca era ristretto si nu espresso clasic de 30ml din 7g? Mai rar ristretto in cafenelele din Romania.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Hmmm, acum ca ai pus intrebarea, stau sa ma gandesc. Nu imi mai amintesc. Eu am cerut ristretto, e posibil sa fi fost espresso. Oricum, extractia a fost buna.
Ma mananca sa aflu daca au intr-adevar 10 origini, asa cum mi-au spus pe facebook. Desi, m-as mira sa fie chiar atatea. Mai ales ca in cafenea mi s-a spus ca pot consuma doar blendul lor Smile
La Marzocco Linea PB, Mazzer Vulcano, Rocket Boxer, Mahlkonig Vario, Wilfa Svart
 
Reply
Trebuie sa va zic si eu cum au decurs lucrurile la Cafeteca.
Am ajuns pe la Brasov weekendul trecut, am dus copilu' la aventura parc. Pe urma un premiu pentru taxu, mergem la cafeteca.
Multe de zis. Meniul bagat intr-un cilindru de plexiglass, cu straturi de mizerie pe suport. Nu urme de praf ci jeg.
Am zis ca asta e, mai vintage... Vine o domnisoara si zic ca as bea o cafea buna, un espresso. M-a intrebat daca vreau scurt sau lung Sad. Am zis ca vreau espresso nu americano. Am lamurit ce as bea. S-au comandat 2 espresso double si un cappuccino. Am intrebat ce cafea beau si a zis ca blendul lor. punct.
A plecat sa prepare si m-am tinut dupa ea. A rasnit pe loc, punct favorabil. N-am prins tamparea si daca a clatit grupul, as zice ca nu, espressorul nu arata prea bine. Ma rog. Am vazut extractia. Am primit o cafea supraextrasa RAU de tot, abia picura pe tot parcursul extractiei. Am zis ca nu ma ambalez astept rezultatul in ceasca. Au de vanzare aeropress, filtre de aeropress si rasnite manuale hario si handpresso.
Am iesit sa astept cafeaua, a venit, nu am putut s-o beau. cauciuc si pamant ars au fost aromele si gusturile pe care le-am putut identifica. Cappuccino era facut cu topping de caramel (desenul ala de spirala pe spuma si facut stea cu creionul ala de latte art) iar lingurita de langa ceasca de cappuccino era mizerabila in partea care o bagi in gura.
Am analizat si lingurita mea, era ok, am intors-o si unde scria ikea adancit in lingurita era o depunere galbena.
Experienta mea la Cafeteca a fost una NASOALA. Cafeaua oribila.
Ce mi-a placut a fost probat-ul ala frumos in mijlocul cafenelei. Pacat de el.
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
Ciudat, la prima vedere pare exact locul in are NU "ai baut o cafea Buuuna..."
La a doua vedere se confirma.Big Grin
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
putin "off topic" dar on topic totusi Smile
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
@petrisor.
Ca unul care a trecut pe la Cafeteca de cel putin 10ori/an (mai putin anul asta) as putea sa-ti spun ca intr-adevar ptr espresso folosesc blend-ul lor. Au avut des probleme cu prajitul. Consumul in locatie e destul de mare, permanent e aglomerat. Si atunci e de inteles. In cateva randuri am vazut si un aparat de prajit de marimea Hottop cu care incearcau sa rezolve problema.
In anii trecuti aveau pe pereti in niste containere cafea din diferite origini iar la bar chiar la vanzare in borcane Ikea. O data am luat Ethiopia Yrgacheffe.
Eu am avut neplaceri legate de personal, dar asa cum o persoana nu a fost destul de amabila si lipsita de tact intr-un anume moment, asa alta data o alta a fost de doua ori mai atenta si serviabila. Legat de cafea insa nu am avut de comentat si va fi probabil si anul asta un loc unde voi ajunge cu mare placere. Sper insa sa nu am parte de experienta lui Entonii.
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
Probabil ca au single origins pt take away, dar nu servesc acolo.
Persoana care m-a insotit saptamana trecuta, a mers din nou ieri. A cerut un espresso, i-a adus ceasca plina de cafea. A returnat-o si a cerut un "espresso". Fata de la bar l-a intrebat cum il vrea, iar el a raspuns: "ca la carte". Din nou, a primit aceeasi zeama lunga ...
Degeaba ai locul si utilajele necesare, daca nu investesti putin in barmanul care prepara cafea (barman, ca barista cu siguranta nu-i!). Dar, daca locul e plin si au vanzari bune, dai ce se consuma in masa ...
Si atunci, stau si ma intreb: extractia reusita care am baut-o eu, a fost coincidenta ?
La Marzocco Linea PB, Mazzer Vulcano, Rocket Boxer, Mahlkonig Vario, Wilfa Svart
 
Reply
Well, daca era asa cum spui eu personal nu as mai fi amintit de Cafeteca. Insa am fost placut impresionat de fiecare data. Ar fi pacat ca acum lucrurile sa se degradeze. Dar banuiesc ca e vorba despre criza.
Eu cand am cerut ceva mi s-a adus facut 'ca la carte'. Mie chiar mi-ar parea rau.
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
@okayo, probabil a fost o intamplare experienta prietenului meu. Mergi si mai incearca, si spune-ne noile impresii. Eu le mai dau o sansa si o sa mai merg la ei cand voi avea drum prin Brasov.
La Marzocco Linea PB, Mazzer Vulcano, Rocket Boxer, Mahlkonig Vario, Wilfa Svart
 
Reply
Sa stiti ca nu am exagerat, au fost murdare linguritele si meniul si espressorul. Cafeaua a fost nimic altceva decat un amar cauciucat. Acea barista nu era barista. Eu nu voi mai trece pe-acolo, e la fel cu un lavazza sau illy de oriunde din orice oras.
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
Well am sa mai merg dar daca scad nivelul e strict problema lor. Eu ma duc intr-un loc in general de placere nu din sadism. De cand cu Origo, Coffee box, cafe tabiet, Cafepedia cred ca exista destule locuri ok de petrecut timpul. La Cafeteca insa e o altfel de atmosfera ce inca nu se regaseste prin alte locuri pe care le-am vizitat.
Pana una alta eu as mai merge cu placere aici mai aproape la Coffee box si pentru loc dar mai ales pentru cafea.
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
sunt din Brasov, dar am fost o singura data sa beau cafea la Cafeteca de pe Hirscher/Dinicu, in vara anului trecut, dupa ce, de cateva ori cumparasem boabe verzi;
am scris despre asta; copiez de acolo:
shot-ul mi s-a parut din cafea tinuta cu forta in al doilea crack, sau poate, cu ramasite de la shot-uri trecute (mi s-a parut obosit si... negru - pacat, era pe un Aurelia);

o cafea buna e inca pentru multi, doar o cafea bauta in conditii placute;
ori Cafeteca, ofera asemenea conditii;
dar fondul problemei e cu totul altul si tine de o cultura a cafelei care la noi nu exista;
o cafenea care sa-mi placa nu ar trebui sa fie un sit tematic gen local medieval, caffe italia, design de fitze, divan oriental si narghilea etc., functie de cererea turistica...un patron care viseaza si se straduie si niste barmani care nu pot mai mult...
cand vor functiona la noi cafenele populare, un fel de "ospatarii" pentru cafea, unde cafeaua se prepara cu har si se bea pur si simplu, sau cand campioni barista prepara espresso in strada, atunci vom putea vorbi de o cultura autohtona a cafelei;

(27-06-2013, 18:50)okayo Wrote: ...Dar banuiesc ca e vorba despre criza.
da, dar nu criza... economica Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
Astazi am ajuns si eu la "The Coffee Box" ..Am baut o cafea buna, chiar pe gustul meu. Atmosfera este foarte prietenoasa si mobilierul inovator, un local intim as putea spune. Am incercat pentru prima data blendul "Chocolatte" de la Sarkis,cu siguranta voi cumpara si pentru acasa, am facut cunostinta cu Paul Ungureanu (era in trecere) si l-am vazut si pe Mihai Honciuc(venise sa aprovizioneze)...Am schimat cateva vorbe si cu domnisoara Georgiana despre aparatele din dotare...Cu siguranta voi reveni cat mai curand.
Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.
 
Reply
(30-06-2013, 22:24)chitsro Wrote: Astazi am ajuns si eu la "The Coffee Box" ..Am baut o cafea buna, chiar pe gustul meu. Atmosfera este foarte prietenoasa si mobilierul inovator, un local intim as putea spune. Am incercat pentru prima data blendul "Chocolatte" de la Sarkis,cu siguranta voi cumpara si pentru acasa, am facut cunostinta cu Paul Ungureanu (era in trecere) si l-am vazut si pe Mihai Honciuc(venise sa aprovizioneze)...Am schimat cateva vorbe si cu domnisoara Georgiana despre aparatele din dotare...Cu siguranta voi reveni cat mai curand.

Pe la ce ora ai fost ?
Am fost si eu Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
in jur de 13 30
Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.
 
Reply
Cateva consideratii interesante despre The Coffee Box si la Ernest pe blog.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
La Antik, in Neptun, cafea la ibric.
Am baut si anul trecut, la fel de buna. Cafeaua zic eu ca era una turceasca la cutie (se gasea prin Gima, am recunoscut-o dupa gust Smile), dar foarte fin macinata si cu caimac serios.


Attached Files Thumbnail(s)
   
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Spre comparatie, asa doar de amuzament, cum arata aceasta tema a locurilor unde ai baut o cafea buna, pe forumul German de cafea (10 arii si mii de subiecte) Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Bine zis "de amuzament" :-)
La Cimbali + Casadio + Aero Press
 
Reply
Origo, again.
Aeropress "standard" cu noua cafea de la Tim, preparata de fata de acolo... a fost mai interesanta cea preparata de Ernest data trecuta (varianta inversata, dar si alta cafea).
Placut ambientul.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Am fost sambata dimineata la cupping la Origo, 6 cafele noi, castigatoare din punctul meu de vedere 3 africi, dar cea mai misto a fost Tanzania.
De cand a rasnit-o Vali am zis ca o sa-mi placa Smile. Multe fructe.
Hai sa pun 2 poze,
una cu toate cafelele incercate:

   

si una cu preferata mea:

   
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
(09-07-2013, 11:35)Entonii Wrote: Hai sa pun 2 poze,
Cumva incercai o colposcopie la tanti din spate? Tongue
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Nu stiu de ce sunt pozele intoarse Confused
Le-am editat, le-am micsorat si rasucit dar se pare ca nu m-am priceput.

Este destul de evaziv raspunsul? Smile
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 3 Guest(s)