Hello There, Guest! Login Register

Unde ai baut o cafea buna in Romania?

Spre rusinea mea inca nu am ajuns la Origo, din cauza unor motive personale, independente. Dar cu prima ocazie chiar le voi propune si un interviu pentru Espressoman, mai ales ca ma dotez cu tehnica de la zi la zi. Urmeaza lavalierele Smile

Altfel, vreau sa-i felicit pentru calitatea espresso-urilor pe cei de la The Coffee Project Timisoara, unde se bea proaspat prajita de la hasebean.co.uk si pe Olivo Cafe din Cluj, unde se bea de asemenea proaspat prajita, oamenii avand agregat in dotare! Desigur, si berea neagra a completat frumos cele doua espresso baute acolo, cu espressomanii clujeni Smile

Esential este ca lucrurile incep sa se miste in tara si in aceasta directie! Si odata ce managerii calici sau neinformati vor vedea ca locurile unde se bea cafea de calitate prospera, vor capata curaj.
Lelit Bianca, Honne Slim ~ In vacanta: Kinu + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 

Reply
Subscriu pt Cafe Olivo, unde ne-am intalnit Smile
Rocket Boxer, Mahlkonig Vario, Obel Mito

Reply
Fiind aproape de serviciu am zis sa incerc. Coffee Tabiet (cafenea pe Pache Protopopescu pe langa Foisorul de foc) - m-au atras cuvintele "cafea proaspat prajita". Ma asteptam sa vad un prajitor, insa nu. Este adusa de la un prajitor industrial (Dolce Nera am vazut pe ambalaj). Am zis sa gust daca tot am facut efortul sa merg si n-a fost rau de loc, ba din contra o surpriza placuta. Un blend. Comparabil cu ce am baut la Origo sau Cafeteca. Nu pot zice cat de proaspat era prajita in zile/sapt. (desi tipul mi-a zis ca este) dar a fost buna cu crema de crema si latte art de om pasionat. As clasa-o chiar mai sus de Cafepedia.
Am deschis si o mica discutie cu cel care mi-a preparat-o. Nu stia de grupul de pasionati cafegii, stia insa de Liviu si intrase candva si pe aici. A ramas suprins sa afle ca exista pasionati dotati cu espressoare, tampere, pitchere in cautare de cafea buna. Am luat si o "gramajoara" de 200gr boabe de test din blendul lor. Sa vedem.
Gaggia Classic + rasnita Vario + Vst 18gr + pitcher Motta + set cesti cafea ;)

Reply
Ce preturi aveau per kg? Pe mine m-a batut mult timp la cap un distribuitor al lui Gourmet sa-l includ si pe el in lista prajitoriilor. Am facut o degustare dar nu a fost nimic spectaculos, desi cafeaua era bunicica. Am lasat insa generic in acea lista si dolce nera (aka gourmet). Intre timp omul a spus ca va aduce micro loturi si alte nebunii dar deocamdata niciun semn...

Kenia AA era dulce, se macina foarte greu chiar si cu Vario pe maxim (probabil verde a fost veche) si arata asa:

Reply
Well, eu am apreciat pe barista. Am cerut sa miros cafelele... O cafea proaspat prajita miroase cumva. Am ramas un pic dezamagit. Ba chiar am intrebat daca acel domn Sherif nu aprovizioneaza si Real ( au cafea vrac de mai multe soiuri... Nu am avut curajul sa iau la cum miroase... Destul de ciudat). Daca tot am intrat si barista a fost amabil am zis sa nu ma ard cu boabele si am comandat o cafea (capucino). Ne-am intretinut vorbind de cafele proaspat prajita, oamenii pasionati, probleme legate de criza, etc. Cafeaua mi-a placut iar din crema si inimioara am dedus ca e vorba de un pasionat. Espressorul pe care lucra era La Spatiale. Am dat sa platesc si mi-a zis si mi s-a parut foarte amabil... Ca nu-i datorez nimic. Atunci am luat boabele. Sunt uniform prajite, mirosul nu e pregnant, e abia sesizabil, in dubii ca ar fi proaspat prajita insa sunt normale ca infatisare nu ca in exemplul tau. Am sa o gust in week-end sa vad... Mi-a zis ceva tipul... Ca orice cafea de pe piata are potential de a fi buna. L-am intrebat cum, si una robusta? Nu, totul tine de curatarea aparatului, ca o face destul de des si ca atunci cand o face simte miros de acid care la un aparat necuratat se transmite in cafea. Asta a fost parerea lui.
Am plecat oarecum indatorat de amabilitatea lui dar placut impresionat.

Reply
Tot de la Gourmet luase si Cosminp cafea verde, atunci cand a postat acele poze. Practic in exemplul meu s-a verificat calitatea boabelor verzi prezentate de el.

Reply
(06-06-2013, 22:18)okayo Wrote: ... Mi-a zis ceva tipul... Ca orice cafea de pe piata are potential de a fi buna...
Asta e adanca rau... Confused
Pe de alta parte, filozofic vorbind, daca educi lumea astfel inca o posirca sa fie perceputa ca "best of", s-a adeverit potentialul. Big Grin

Macar a fost amabil, sa luam partea buna. Puteai sa-l indrumi catre BSOC ca sa-i intorci amabilitatea.
Quamar M80DR, ex-PL043MMI, M38, Brikka, ibric, AeroPress... and V60/Hario Buono

Reply
BSOC nu cred ca poate sa educe barmanii ca tot ce e cafea ambalata este naspa. Spun asta pentru ca patronul barmanului are contract cu Moak/Lavazza/Julius Meinl etc. iar plata stagiului de pregatire vine "de sus"... In plus "bietii campioni" nu se pot pune rau cu marile lanturi de distributie caci si-ar taia craca de sub picioare cu tranning-urile. Dar in particular oamenii stiu foarte bine cum sta treaba Smile

Faptul ca noi pe forum ne-am asumat statutul de talibani/revolutionari si ne permitem orice afirmatie, fara constrangeri sau cenzura, asta e altceva.

Reply
(06-06-2013, 23:20)Lyvyoo Wrote: BSOC nu cred ca poate sa educe barmanii ca tot ce e cafea ambalata este naspa....
Nu a zis nimeni asta. Dar cand poti vedea si altceva, doar daca nu ai miros si gust poti continua sa crezi ca toate cafelele sunt la fel. Sau ca orice cafea are "potential" Big Grin

Eu sunt mai optimist de felul meu si cred ca se poate face educatie in sensul asta. Si chiar daca patronul are contract cu lanturile de distributie, pot introduce usor usor si altceva. S-ar putea sa aiba surpriza sa constate ca vin clientii pentru cealalta cafea.Smile

Reply
Totusi, lantul de distributie i-a dat patronului o atentie de 3000E/contract si la o eventuala mirosire a unei cafele straine patronul pierde si banii astia si aparatele din custodie. Majoritatea se risca sa bage o cafea ordinara din metro nu una proaspata. Cu toate ca la 5lei/espresso se castiga 150Euro/kg!!!

Pe viitor, poate optimismul tau, al meu, al colegilor forumisti, al cititorilor neinregistrati, sa mai schimbe ceva in cafenele! Origo e un exemplu la fel si Olivo Cafe din Cluj, The COffee Project din TM, si ar mai fi...

Reply
Liviu am omis ceva din raspuns. Pretul.
Cafeaua era 7 ron, 100gr boabe m-a costat 12ron, ca la cafeteca doar ca acolo e prajita in cafenea iar aici luata din punga. Am mai facut acum ceva timp greseala de-a crede ca Yrgacheffe luata de pe Hasbean e acelasi lucru cu Yrgacheffe luata la Starbucks. Sper sa nu fie cazul si acum.

Reply
M-am trezit sa-mi beau cafeaua si nu am mai avut rabdare sa termin boabele de Kenya la Ecuator(nu m-a prea dat pe spate nici curgerea nici gustul) asa ca le-am scos din rasnita si le-am pus pe cele de cafenea. Rasnit perfect cu tendinte de a sari peste puc, curgerea m-a impresionat... O pot compara cu Java, galapagos de la Sarkis. Cred ca am avut norocul sa cad pe solutia optima fara sa mai fie nevoie de incercari intermediare. Crema, gust in cana suficient de patrunzator. Pentru mine o surpriza placuta. Trebuie incercata. Daca imi voi mentine parerea e foarte probabil sa caut cafeaua asta direct la producator. Am sa pun si cateva poze cand ajung la serviciu.

Reply
Poza cu extragerea de dimineata

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Am ajuns si eu la Origo in urma cu o saptamana. Era cat pe ce sa vina si Liviu, ne-am intalnit la Sarkis Smile. Am baut confort blendul, minunat. Dupa aceea un shot de single origin, in ziua aceea aveau Ethiopia. Am baut si un capuccino, tot din confort blend. Localul este amenajat minunat, servirea este ireprosabila, amabilitatea oamenilor de acolo este foarte mare, iar standardul de calitate este ireal (vorba unui concetatean de forum Smile ). Cand si daca voi avea o cafenea, Origo va fi exemplu de inspiratie, de "asa da!".
Rocket Boxer, Mahlkonig Vario, Obel Mito

Reply
Ca sa continui si eu aventura in lumea cafelei am facut si eu ieri o vizita la Origo,pot spune ca pentru prima am baut o cafea asa cum trebuie sa fie, -flat white din confort blend(etiopia si inca ceva) ,puternic si aromat ..m-am uitat 3 4 minute inainte la ea ..am povestit putin si cu barista de serviciu,insa cafeaua pentru acasa e foarte scumpa 55 de ron 250 de grame,aproape dublu fata de orice prajitorie ...voi reveni cu placere si weeknd-ul viitor Big Grin

ps: servirea a fost impecabila cum ma asteptam

Attached Files Thumbnail(s)

Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.

Reply
Am fost si eu ieri la origo si am luat un dublu espresso single origin (kenya)...servirea foarte buna dar cafeaua nu mi-a placut. Din intamplare kenya am si eu acasa, luata de la ecuator. Totusi diferenta dintre ele a fost enorma....a mea seamana foarte mult cu celelalte cafele pe care le-am incercat iar a lor...a avut un gust foarte puternic si...aproape acru... Din cate am inteles experimentau cu diferite profile iar daca eu l-am prins pe cel acru...ghinionul meu. Flat-white cu kenya a fost foarte bun...nu stiu ce s-a intamplat cu espresso-ul meu. Ma mai duc...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler

Reply
Desigur, gusturile fiecaruia nu se discuta. Dar mai este o chestiune - cand esti la inceput in espresso te obisnuiesti foarte greu cu aciditatea unei cafele, avand impresia o buna perioada de timp ca bei cafele "acre". Asa am patit si eu si am observat in cazul multora. Personal, dupa o perioada de un an de baut cafea proaspat prajita, am devenit chiar fanul cafelelor acide.

Reply
Posibil...pana acum am incercat columbia, brazilia si papua, de la sarkis, si ethiopia si kenya de la ecuator...nici una nu s-a apropiat de cea bauta acolo. Logodnica zice de cele facute acasa ca sunt prea tari si acre...desi mie nu mi se pare si imi plac foarte mult.. oricum ma mai duc pe la origo...nu scapa ei asa repede de mine... Tongue

Reply
Quote:
Quote:" Asa am patit si eu si am observat in cazul multora. Personal, dupa o perioada de un an de baut cafea proaspat prajita, am devenit chiar fanul cafelelor acide. "

Subscriu !
Cafeaua fara un pic de aciditate mi se pare plictisitoare pentru espreso .
Pentru combinatii cu lapte , insa , o prefer.
 LaMarzocco GS/3-AV, K30 Vario, Honne Slim, Kinu M48, Acaia Lunar, BravoTools, Hottop kn-8828b-2k+/Artisan mod.
 (Lelit PL41TEM, Expobar DB, Vibiemme Super 2B/PID, Gagia MDF, Vario Home, Macap M4D, Kinu M68 manual/electric)

Reply
Cafeaua facuta acasa cu gaggia classic si hario mini nu poate sa fie la fel de buna ca cea facuta cu un espressor si cu o rasnita profesionala. Gaggia classic nu are o stabilitate termica foarte buna in timpul extractiei datorita boilerului de 100ml.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola+PID, Mahlkonig Vario, La San Marco SM95, Kinu M68, cantar Brewista, V60, Aeropress, Hario mini  

Reply
(11-06-2013, 08:58)Cosmin Wrote: Cafeaua facuta acasa cu gaggia classic si hario mini nu poate sa fie la fel de buna ca cea facuta cu un espressor si cu o rasnita profesionala. Gaggia classic nu are o stabilitate termica foarte buna in timpul extractiei datorita boilerului de 100ml.

SmileSmileSmile

Stiu...tocmai d'aia vreau sa mai incerc..daca nu imi arata si mie nimeni cum trebuie sa iasa o cafea buna facuta acasa...Angel

Reply
Cosmin, sa stii ca pana dobandesti ceva experienta in cafea, nu ai cum sa simti mare diferenta intre aceeasi cafea facuta corect acasa la Gaggia Classic de exemplu si alta la niste scule profesionale de bar. Intre shot-uri va fi o diferenta, dar nu ceva catastrofal. Am exersat lucrul asta la un eveniment intr-un mall, acum doi ani, cu Flori, Paul si Papajacques. Doar un degustator cu experienta a simtit ceasca facuta la profesional.

Reply
Eu cand am mers la coffee project in TM simteam niste arome mult mai definite in ceasca decat acasa la fel si cand am schimbat espressoru si am trecut de la classic la Pavoni. Pe langa espressor mai este si rasnita. Una profesionala eu zic ca da o calitate mai buna in ceasca decat Ascaso meu sau hario. Ai dreptate ca ai nevoie de cateva shot-uri baute pentru a simti diferente.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola+PID, Mahlkonig Vario, La San Marco SM95, Kinu M68, cantar Brewista, V60, Aeropress, Hario mini  

Reply
Nikso imi pare rau ca nu ti-a placut kenya. Este pentru prima oara cand o avem in oferta de sine statatoare pentru ca stim ce "ii poate pielea", pe partea de espresso. De aceea, vom adauga tot ca SO si o cafea din Panama pentru a balansa un pic meniul. Doar ca aceasta mai trebuie sa stea un pic, fiind prajita ieri (spre deosebire de kenya prajita pe 5.06).
Data viitoare, cand crezi ca e ceva in neregula cu produsul, cere refacerea lui sau inlocuirea cu altceva. Si sa nu va fie jena sa spuneti ce nu e in regula (cel putin la noi in cafenea) ca dorim feedback de la clienti, doar asa putem evolua. H
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  many more

Reply
Smile
Frumos din partea voastra. I-am zis fetei, care a servit cafeaua, cum mi s-a parut.

O sa mai trec pe acolo pentru a-mi stabili niste puncte de reper pentru espresso...Angel

Reply
(11-06-2013, 11:38)Ernest Valentin Wrote: ... ca dorim feedback de la clienti, doar asa putem evolua. H
Eu as fi interesat de modul in care Aeropress-ul facut la voi arata ca un V60 (semana cu un ceai la culoare/transparenta). A fost foarte bun, dar nu stiu ce sa-i fac sa-mi iasa si mie la fel. Reteta clasica la Aeropress are alte rezultate...Sad

Reply
Legat de aeropress am avut aceeasi dilema. S-a corectat in cazul meu cu gradul de rasnire putin mai gros ca eapresso dar putin mai fin ca drip. Incearca cu 15 gr cafea la 200 ml apa la 90 grade. Sper sa iti iasa ce trebuie.
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc

Reply
Interesant...
Rasnirea era OK, dar retetele erau cam cu 20g cafea/"unitate" (in presa cred ca intra 30-40g cafea macinata intr-o unitate, vorbind de volum). Adica abia aveam loc de amestecat si obtineam undeva in jur de 50ml de cafea concentrata.

Timpul total (la Origo) era cam de 2 minute (cu tot cu extractie).
Din pacate nu am luat presa cu mine, asa ca voi incerca abia in weekend.

Reply
(11-06-2013, 11:24)Cosmin Wrote: Eu cand am mers la coffee project in TM simteam niste arome mult mai definite in ceasca decat acasa la fel si cand am schimbat espressoru si am trecut de la classic la Pavoni. Pe langa espressor mai este si rasnita. Una profesionala eu zic ca da o calitate mai buna in ceasca decat Ascaso meu sau hario. Ai dreptate ca ai nevoie de cateva shot-uri baute pentru a simti diferente.

Eu te-am cunoscut ca un om care s-a infipt destul de bine in acest domeniu. Deci ai trecut de perioada de acomodare si de acumularile initiale. Foarte putini fac aceasta diferenta in mai putin de un an.

Reply
S-a deschis , pe str. Matei Voievod , o micuta cafenea "The Coffee Box " unde se serveste cafea de la SarkisCafe , momentan doar Chocolat dar totul este la inceput , domnisoara ce se ocupa acolo a facut scoala la BSOC ,este invatacel asa ca va rog fiti ingaduitori !!!
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn

Reply

Forum Jump:

Browsing: 2 Guest(s)