Hello There, Guest! Login Register


Poll: Care da rezultate mai bune
You do not have permission to vote in this poll.
VST
45.53%
56 45.53%
IMS
54.47%
67 54.47%
Total 123 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Site de precizie IMS si VST

(08-09-2020, 16:01)Vlad80 Wrote: Salut. Eu am sita IMS E61 Nanotech 16/18g 58mm (care e putin mai mare) si se potriveste pe portafiltrul naked (si cel normal) de la Lelit-ul meu.
Multumesc pentru raspuns!

A folosit cineva sitele superfine de la IMS? As vrea sa stiu daca ajuta la ceva.
Multumesc!
Lelit Bianca V2, Honne, Kinu M47 Phoenix, Bravo Tools, Felicita Arc, VST baskets
 
Reply
(09-09-2020, 18:36)alchemist Wrote: A folosit cineva sitele superfine de la IMS? As vrea sa stiu daca ajuta la ceva.
Multumesc!

O folosesc pe cea de 18/20g. Din ce am observat la acelasi grad de macinare si la acelasi in/out curgerea e mai lenta fata de sita originala a aparatului marind durata extractiei (undeva la 33-34 secunde la un shot care curgea in 30sec). Relativ la gust, mie personal mi se pare ca este mai clar gustul, dar nu am mai testat si alte site. Iti permite sa macini mai grosier si sa scoti mai mult in evidenta notele fructate din anumite cafele.

Ca un dezavantaj gasesc curatarea ei dupa shot  - pare ca lateralele pucului se lipesc mai tare si pucul nu iese complet si iti lasa destul de multa cafea pe laterale. De asemenea intre filtrul de metal si fundul sitei se aduna microparticule pe care nu le poti scoate decat cu un detergent de cafea.
Bezzera Magica S MN PID, Eureka Mignon Specialita
 
Reply
A testat cineva sitele :
B702TFH24NT - nano-coating 16/18g
B702TH24SF - superfine 14/16g
Cum sunt extractii si de unde le-a achizitionat ?
Multumesc
 
Reply
Eu am B702TFH24NT. Mie imi place, comparativ cu sita stock e mai buna. Si stratul nano-coating ajuta la curatare, nu trebuie deloc spalata. Am descoperit un “sweet spot” la 17gr de cafea, altfel tot ramaneam cu pucul lipit de dus.

Am si eu o curiozitate: daca iau o sita mai adanca, pot pastra acelasi grad de rasnire pt mai multa cantitate de cafea? Citisem pe undeva ca asa ar fi gadite sitele VST, e la fel si aici?

Ideal as folosi o sita de 16gr in portafiltrul fara fund si una de 20gr in cel dublu. Se poate sa am aceleasi rezultate fara sa umblu la rasnita?
Lelit Elizabeth | Eurika Mignon Specialita | Bravo Tamper | Kribli | VST 
 
Reply
Sunt sanse sa nu-ti intre o sita de 20g in portfiltrul standard. 

Exista foarte postari utile despre site si rolul lor. Pe scurt, se recomanda site cu multe gauri,700+, si suprafata perforata mare, celor care prefera cafea prajita mai light si care "cere" o macinatura mai fina fara efecte adverse pe parte de gust in timp ce sitele cu mai putine gauri se potrivesc cu o cafea mai bine dezvoltata. 

Din acest motiv nu ar trebui alese sitele pe criterii estetice sau altele asemanatoare, pana nu se defineste directia dorita din punct de vedere al gradului de prajire.
 
Reply
Tocmai am testat o sita tripla, incape. (are 28 inaltime).

Intrebarea mea era daca in acelasi tip de sita, doar inaltimi diferite, poti lucra cu acelasi nivel de rasnire, sau trebuie ajustat in functie de cantitatea de cafea.
Lelit Elizabeth | Eurika Mignon Specialita | Bravo Tamper | Kribli | VST 
 
Reply
Salutare,

Am montat recent o sita de dus IMS 200 E61 si am observat ca am inceput sa am foarte mult channeling(jeturi foarte fine care stropesc peste tot) si cam toate puck-urile se lipesc de sita. Folosesc aceeasi dozare ca si cu sita stock: 17IN cu o sita IMS NT 14-16g.

Practic, toate retetele s-au "dereglat" si parca nu mai scap de channeling.

A mai patit cineva asta?

Multumesc!
Lelit Bianca V2, Honne, Kinu M47 Phoenix, Bravo Tools, Felicita Arc, VST baskets
 
Reply
Pentru început dozeaza mai puțin pana nu se mai lipește, adițional coboară levierul mai ușor a.i aspirația/evacuarea sa fie mai lentă.
Dacă vrei o doza de 17(+) schimba sita
 
 
Reply
Salutare! Azi mi-a sosit de la Barshaker sita VST de 20 grame. Comparativ cu IMS Nanotech 18-20 grame (tot de la Barshaker) am observat ca cu VST curgerea este mult mai lenta. Este o diferenta de 8-9 secunde intre ele (cu IMS 19 grame in aveam extragere de 29-30 secunde si 38-39 grame out, pe cand cu VST, aceleasi setari am ajuns la 38 secunde).
Lelit Bianca + Gaggia Classic Pro / G-Iota +  Eureka Mignon Specialita 15 BL, sita VST 20 gr. Bravo Tools
 
Reply
Mai folosește cineva site ims în defavoarea vst?
Sau ca să fiu mai exact : care este sita favorita pt extracția de zi cu zi?

Eu găsesc diferențe mari între cele 2 site datorita specificațiilor diferite : diametru/nr gauri, forma etc.
Cu toate astea, simt ca sita ims este un fel de cenușăreasa, dar nu știu cu ce cafea/prajire sa o folosesc?
 
 
Reply
pai observ ca le ai pe ambele...
diferente mari? în ce sens?
eu tocmai ce mi-am comandat VST de 18 g si 20g dar nu ma intreba de ce Smile)
am vazut ca sunt f apreciate
 
Reply
(02-03-2021, 21:47)distrugatorul Wrote: eu tocmai ce mi-am comandat VST de 18 g si 20g

De unde? Smile
Lelit Elizabeth | Eurika Mignon Specialita | Bravo Tamper | Kribli | VST 
 
Reply
de pe hasbean
nu cred ca am facut vreo afacere..m-au costat 290 lei si se mai adauga taxele vamale ca vin din uk
dar pe baarshaker nu am gasit decat de 22g si 25g si din cate am citit astea merg doar pe filtru naked
 
Reply
Eu folosesc alternativ ims baristo pro/vst si nu am gasit diferenta in gust. Rasnesc cu Kinu, poate pe cele electrice se simte o diferenta.
 
Reply
(02-03-2021, 21:47)distrugatorul Wrote: pai observ ca le ai pe ambele...
diferente mari? în ce sens?
eu tocmai ce mi-am comandat VST de 18 g si 20g dar nu ma intreba de ce Smile)
am vazut ca sunt f apreciate

Diferentele intre site sunt reale. Cand am avut ocazia prima data sa testez cateva site ims/vst concomitent am fost foarte mirat. In schimb shower head-ul nu mi s-a parut sa aiba vreun impact, totusi am fost curios si am testat tot ce am gasit pe piata ca sa fiu sigur  Big Grin
ECM Synchronika cu robinet, DF64V + SSP, M47, ECM S-automatik 64
in trecut: df64, K30, Vario Home, Bezzera BB005, si Bezzera Mitica Top
 
 
Reply
Pe ims scot mai multa aciditate din cafea.
Vst aduce corp mai mult.
Curgerea pe ims este uneori haotica (în funcție de cât de veche este cafeaua) dar gustul nu are f mult de suferit, vst în schimb nu iartă: la o curgere inegala pe sita, cafeaua devine greu de băut.

Ca o concluzie personala, cred ca ims merge bine cu cafele medium și mai sus, iar vst cu restul.
 
 
Reply
Pina acum am folosit o sita Nanotech Sita IMS E61 Nanotech 18/20g 58mm (barshaker.ro) 
Din dorinta de a incerca un gust nou zilele trecute am cumparat una Superfine Sita IMS E61 Superfine 18/20g 58mm (barshaker.ro) 
Ieri am folosit-o pentru prima data. Conform asteptarilor a trebuit sa risnesc mai grosier iar gustul a fost mai acid si mai fructat. 
Si acum o intrebare. Am observat ca numai dupa o utilizare acea membrana s-a indepartat de partea metalica a sitei. Este normal acest lucru? Afecteaza extractiile?
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
(15-03-2021, 16:45)Gabi_M Wrote: Pina acum am folosit o sita Nanotech Sita IMS E61 Nanotech 18/20g 58mm (barshaker.ro) 
Din dorinta de a incerca un gust nou zilele trecute am cumparat una Superfine Sita IMS E61 Superfine 18/20g 58mm (barshaker.ro) 
Ieri am folosit-o pentru prima data. Conform asteptarilor a trebuit sa risnesc mai grosier iar gustul a fost mai acid si mai fructat. 
Si acum o intrebare. Am observay ca numai dupa o utilizare acea membrana s-a indepartat de partea metalica a sitei. Este normal acest lucru? Afecteaza extractiile?
Da astea asa sunt, si nu afecteaza gustul sau extractia
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
Multumesc MyR
Inseamna ca nu ramine decit sa experimentez si sa ma bucur de gusturi noi.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
(15-03-2021, 17:10)Gabi_M Wrote: Multumesc MyR
Inseamna ca nu ramine decit sa experimentez si sa ma bucur de gusturi noi.

De exemplu in showroom pe un LM KB90 un grup cu nanotech si una cu superfine. ( avem alte preferinte noi intern, si din acest caz cam toti angajati au un grup dedicat Smile)) )
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
Ce site, showerheads recomandati pentru Gaggia Classic 2019 (shower holder din inox) ?

Intreb pentru ca am vazut tot felul de filmulete contradictorii si ar fi util sa vedem cateva pareri cu ce a adus un avantaj fata de cele stoc si cam care ar fi feedback-ul

e.g. : https://www.youtube.com/watch?v=UOVKeBvVacA
 
Reply
Sita de dus originala. Am incercat si IMS si cu mesh, dar nu mi-au placut. Confirm ce se vede in acest video.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
(19-03-2021, 20:48)Zaheyu Wrote: Sita de dus originala. Am incercat si IMS si cu mesh, dar nu mi-au placut. Confirm ce se vede in acest video.
Subscriu. O dau jos când fac curățare cu puly.
Gaggia Classic 2013, Eureka Mignon Specialita 15BL, Cafflano Kompresso, Aeropress
 
Reply
Am mai spus pe “aici”... cu portafiltrul montat si sub presiune curgerea are sigur un alt profil fata de testarea pe “liber”. Parerea mea...
Lelit Victoria PL91T, Kinu M47, Eureka Mignon Specialita 17NX - Red
 
Reply
Si mie mi se pare ca sita de dus originala picura foarte bine, pe toata suprafata, uniform.

Dar e drept ca nu am incercat cu IMS. Am facut asta la modelul GC 2015 si acolo sita IMS parea ca face mai bine treaba.
Gaggia Classic Pro PID | Kinu M47 | Sette 270 | Arco
 
Reply
Doar aceasta sita am incercat si apa curge cu presiune si inegal comparat cu sita originala. Asta pt ca este convexă. Stransa prea putin pierde apa pe lateral. Am facut deducția ca poate duce la degradarea pucului si chanelling.[Image: cb937123534a0e50b24799bf97a10b1e.jpg]
Gaggia Classic 2013, Eureka Mignon Specialita 15BL, Cafflano Kompresso, Aeropress
 
Reply
Multumesc de feedback. Cumva se cam confirma ce aparea in filmulet cu privire la sita de dush. In concluzie e un upgrade discutabil.
Dar site de portafiltru care intra pe portafiltru stoc ati incercat si daca da care au fost mai ok ?
 
Reply
A testat cineva site IMS pe Gaggia Classic 2019 ? daca da, care au fost mai ok.
 
Reply
Când inca beam cafea prajita alternativ, foloseam aceasta sita. Puneam +18g, insa in ultima vreme, rar mai vede portafiltrul in detrimentul sitei "originale" in care pun 16g si cafea cu un grad de solubilitate ridicat.[Image: bce56dd18c9bf849eed49586c85b55ad.jpg]
Gaggia Classic 2013, Eureka Mignon Specialita 15BL, Cafflano Kompresso, Aeropress
 
Reply
Eu folosesc in cea mare parte site IMS si B70 2T H26,5 M imi place cel mai mult. Rezultate foarte bune cu 19g.

Eu am luat de la kfea.ro dar se gaseste parca si la barshaker si probabil si la altii.
https://www.kfea.ro/ims-competition-b70-...dubla-58mm

Am incercat si superfine, nanotech, editii mai vechi...

Trebuie sa experimentezi...
Gaggia Classic Pro PID | Kinu M47 | Sette 270 | Arco
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)