Hello There, Guest! Login Register

Poll: Care da rezultate mai bune
You do not have permission to vote in this poll.
VST
44.68%
42 44.68%
IMS
55.32%
52 55.32%
Total 94 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Site de precizie IMS si VST

(24-03-2021, 20:36)danMarius Wrote: Eu folosesc in cea mare parte site IMS si B70 2T H26,5 M imi place cel mai mult. Rezultate foarte bune cu 19g.

Eu am luat de la kfea.ro dar se gaseste parca si la barshaker si probabil si la altii.
https://www.kfea.ro/ims-competition-b70-...dubla-58mm

Am incercat si superfine, nanotech, editii mai vechi...

Trebuie sa experimentezi...

Nanotech te referi la astea : https://barshaker.ro/B702TFH24NT?keyword=ims%2058&category_id=0

?

Reply
Acel tip, da. Doar ca sunt mai multe dimensiuni.
Gaggia Classic 2019 PID | Kinu M47 | Sette 270

Reply
Revin si cu feedback din teste proprii pe GCP 2019:

- Shower screen IMS GA 200 IM ( acelasi comportament ca cel gasit in fimuletul expus mai sus): sub cea originala ca performanta, lasa urme in puc. Probabil ca trebuie imperecheata cu un alt shower holder care are altfel distribuite iesirile decat cel stoc. Daca cineva are o experienta corecta pe GCP este invitat sa impartaseasca detaliile din setup.

- Sita portafiltru IMS (https://www.elektros.it/gb/en/2-cups_fil...-h245.html), echivalenta cu cea stoc la dimensiune. Asigura o curgere uniforma, si un gust mai pronuntat decat cea stoc. Diferentele nu sunt foarte mari insa.

Reply
Salut, ce sita single recomandați?
Am primit de doua zile una avx de 10g https://barshaker.ro/AVX-Precision-Filte...R-10g-58mm și nu știu ce fac cu ea dar în 15 secunde am 60 de ml in pahar. Folosind aceeași cafea și aceeași macinatura, dar 7g, in coșul single cu care a venit aparatul curge mult mai încet (25 ml in 30 s).
Culmea că în sita single originala văd urme de channeling, in avx pucul arata chiar ok.

Reply
(01-04-2021, 18:11)macgyverx86 Wrote: Salut, ce sita single recomandați?
Am primit de doua zile una avx de 10g https://barshaker.ro/AVX-Precision-Filte...R-10g-58mm și nu știu ce fac cu ea dar în 15 secunde am 60 de ml in pahar. Folosind aceeași cafea și aceeași macinatura, dar 7g, in coșul single cu care a venit aparatul curge mult mai încet (25 ml in 30 s).
Culmea că în sita single originala văd urme de channeling, in avx pucul arata chiar ok.
Din experienta mea cu sita AVX (eu folosesc una double de 18gr) pot spune ca e nevoie de o macinatura mult mai fina decat sitele standard. Eu o folosesc in paralel cu o sita IMS si mi se pare ideala pentru cafele prajite mediu-light, pe cand cea IMS permite macinatura mai "grosiera" si se intelege perfect cu cafele prajite mediu sau mediu plus.
Cred, deci, ca e nevoie sa macini mai fin pentru a avea curgere in parametri, dar cred ca poate aduce un plus de gust (la double cel putin).

Reply
Mai fin nu pot merge cu râșniță mea. Ciudat pentru că avx-ul pare că are găurile mai fine decât celelalte site pe care le am.

Reply
Si eu am avut aceeasi experienta cu sita de 10g AVX. Cere o macinatura mai fina dar nu asta a fost problema mea, pur si simplu nu-mi placea deloc rezultatul in ceasca. De asta sta pe bara de cateva luni...

Prefer sita La Marzocco/VST de 7g. Constructia asta:
https://au.lamarzoccohome.com/coffee-mac...am-basket/
Gaggia Classic 2019 PID | Kinu M47 | Sette 270

Reply
(19-03-2021, 22:30)Dimitriyus Wrote: Doar aceasta sita am incercat si apa curge cu presiune si inegal comparat cu sita originala. Asta pt ca este convexă. Stransa prea putin pierde apa pe lateral. Am facut deducția ca poate duce la degradarea pucului si chanelling.[Image: cb937123534a0e50b24799bf97a10b1e.jpg]

Vroiam sa scriu si eu ceva asemanator: am montat ieri, pe un Lelit PL042 TEMD, sita IMS Competition CI 200IM filtru dus. Pare la ani lumina dpdv al prelucrarii, fata de sita originala dar, comparativ cu aceasta, este mult mai subtire (si deci mai usoara) si, daca ii strang surubul central prea mult, din convexa se face concava si atunci incepe sa curga si prin margini. Am desfacut surubul iar acum pare mai bine. Dar rezultate spectaculoase fata de sita stock nu am avut (pana acum Big Grin).

Reply
Am primit portafiltru de la Lelit cu site pt single si double. Ar trebui sa cumpar altele IMS/VST? sau sunt ok si cele cu care a venit espressorul?
Lelit MaraX | DF64 | Timemore Black Mirror 
Past: Lelit PL81T Grace

Reply
(11-08-2021, 13:06)RazvaNNN Wrote: Am primit portafiltru de la Lelit cu site pt single si double. Ar trebui sa cumpar altele IMS/VST? sau sunt ok si cele cu care a venit espressorul?
Cred ca merita sa incerci si alte site. De regula cele de la producatorii de echipamente nu sunt chiar cele mai bune site. Eu sunt fan VST deci iti recomand acest brand dar sa stii ca si IMS e OK si mult mai ieftin.
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 

Reply
(11-08-2021, 13:06)RazvaNNN Wrote: Am primit portafiltru de la Lelit cu site pt single si double. Ar trebui sa cumpar altele IMS/VST? sau sunt ok si cele cu care a venit espressorul?

Vad ca ai pe 57mm, gasesti IMS dar nu si VST,dar poti lua si ascaso care e f bună. Sita dubla stock nu e cine stie ce, dar cea tripla Lelit (18-21g, cea care vine cu portafiltrul botomless) e chiar ok
Lelit PL81T, ​Kinu M47 Phoenix
​​​​​​Deplasare: Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 

Reply
tot incerc si nu prea iese cafeaua sa curga corect... mereu sare si pe langa, si ma gandesc sa nu fie de la sita?

Reply
(13-08-2021, 08:08)RazvaNNN Wrote: tot incerc si nu prea iese cafeaua sa curga corect... mereu sare si pe langa, si ma gandesc sa nu fie de la sita?

esti sigur ca nu e de la garnitura? incearca sa strangi mai tare portfiltrul
Mazzer Super Jolly + Rancilio Silvia

Reply
da, aia era problema, era garnitura noua si nu strangeam suficient de tare portafiltrul

Reply
Revenind la site, tocmai ce mi-au venit si mie 2 site noi, de la IMS, modelele din imagine. 

Momentan am testat-o doar pe cea mai mare, si anume B702TCH28.5E (18-22 grame) -> pe care am testat-o cu 18 si cu 19 grame, so far. Rezultatul este foarte evident mai bun decat sita stock de la rancilio.  Big Grin

Am luat si modelul B702TH26.5M (16-20 grame) -> mai mult de curiozitate, si posibil pentru doze mai mici de cafea. Nu am apucat s-o testez inca, dar ma astept si aici la rezultate ok. 

Am vrut initial sa comand si versiunea NT (tratata cu nanoquartz) dar am renuntat, ca din review-urile pe care le-am gasit, nu m-a dat pe spate. 

All in all, sunt foarte multumit de achizitie Smile 

[Image: 20210930-123134.jpg]
Mazzer Super Jolly + Rancilio Silvia

Reply
Vin si eu cu o intrebare...recunosc fara sa citesc post cu post tot acest thread.
Vreau sa iau o sita, preferabil IMS pentru un dozaj de 8-9-10 grame si una pentru un dozaj de 14-16 grame.
Pentru cafea city, city+ ,  full city.
Cam care sunt modelele testate si preferate de voi?
Izzo Alex duetto 2, mazzer super jolly, cuptor cu gaz home-made

Reply
Pt doze mici ai site conice:

gaggia 14 g basket (aia cu 7 gauri pe margine nu 5)
rancilio basket (sita dubla nu tripla)
ims superfine varianta de 16 g

Pentru sita single, ai cea mai buna La marzocco dar iti trebuie un inel adaptor cand torni cafeaua si un tamper de 41mm. Amandoua se pot face la imprimanta 3d ieftin.

Reply
Va salut,
Ca sa ma pot bucura de mai multe cafele pe zi fara sa-mi sara inima am cumparata o sita mai mica de la IMS de 14 gr. Dar ca sa scot cantitatea dorita de 28 gr intr-un timp de ~30 sec trebuie sa rasnesc foarte fin. Atat de fin cat trece cafea macinata prin sita. Nici gustul nu prea e placut, foarte aspru, parca e coaja de copac.
Ati mai patit asa cu sitele mici? Sau poate problema e de la rasnita mea care nu macina unfirom la grad asa de fin. Am o Eureka Mignon Manuale cu cutite de 50.
Va multumesc pentru sugestii

Reply
(29-11-2021, 15:00)cristian.h Wrote: Va salut,
Ca sa ma pot bucura de mai multe cafele pe zi fara sa-mi sara inima am cumparata o sita mai mica de la IMS de 14 gr. Dar ca sa scot cantitatea dorita de 28 gr intr-un timp de ~30 sec trebuie sa rasnesc foarte fin. Atat de fin cat trece cafea macinata prin sita. Nici gustul nu prea e placut, foarte aspru, parca e coaja de copac.
Ati mai patit asa cu sitele mici? Sau poate problema e de la rasnita mea care nu macina unfirom la grad asa de fin. Am o Eureka Mignon Manuale cu cutite de 50.
Sugestia mea este dacă ai probleme cardiace și nu vrei să-ti sară inima nu mai bea deloc cafea bea apă sau ceai sau dacă bei și spui că î-ti dăunează sănătății bea mai puțin și extrage un espresso corect fără compromisuri de calitate, succes!! cât mai multe shot-uri!!!???
Lelit Mara X,Eureka XL,Macap M42M,Lelit 41TEM,Lelit 043 MMI

Reply
Salutare!

Imi puteti recomanda, va rog, 2 site pentru Gaggia Classic Pro?
Pentru double si single. Pentru double folosesc 15-16g de cafea.

Multumesc!

Reply
Ai o greseala in tehnica, si anume ca tu vrei sa scoti in @30s. Timpul asta de 25-30s e gandit pentru doze de 18-20g. Teoretic tu ar trebuii sa rasnesti identic ca pentru reteta cu 18-20g si, logic, sa ai un timp mai scurt pentru extragere, @15-20s. Conform nevoilor tale ai doza fixa la 14g, asa ca trebuie sa te joci cu celelalte variabile (inclusiv timpul) si sa urmaresti gustul din ceasca.
- Kinu M38, Lelit PL41LEM [basket IMS B642TH22, showerhead IMS], nivelator Motta 57.5mm;
- Comandante C40 Mk3, Hario V60 01, AeroPress, Bialetti Fiammetta.

Reply
(04-12-2021, 19:22)Fanfan Wrote: Timpul asta de 25-30s e gandit pentru doze de 18-20g. 

Nu pare sa fie asa, daca consultati standardele elaborate de Institutul national pentru espresso italian, p. 7

Personal, folosesc cosulete IMS Baristapro pentru 15 g.  De obicei, extractia dureaza 27-32 sec.  Consider ca un timp de extractie de mai mic de 20 sec creaza mai multe probleme decat ar putea sa resolve.
Eureka Olympus KR E & Blow Up, Ceado E5 SD, Comandante C40 M3, Kinu M47 Simplicity
Profitec Pro 800, Profitec Pro 700 & Flow Control, La Pavoni Europiccola & Piston Pressure Kit 
Quest M3s, Gene Cafe CBR-101 & Dimmer, Gene Cafe Bean Cooler
Am folosit:  VBM Domobar Junior 2B

Reply

Eu lucrez de ani de zile cu doze de 15g. Totuși, nu toate cafelele se pretează la doze mici. Încearcă o cafea mai solubila și un timp de contact mai mic, 23s-27s. Ai grija la prepararea pucului, nu neglija WDT. În cazul dozelor mici lucrurile se complică, după cum ai văzut. Nu mai pune atâta preț pe timp, urmărește să ai ratio 1:2 sau chiar 1:1.5 la început. Target ul este să obții un shot ok în prima fază și de acolo pleci cu fine-tuning spre gustul care te satisface pe deplin.
Pentru informatii personalizate avem nevoie de tipul cafelei, presiunea și temperatura setate, apa folosită, modul de extracție și descrierea extracției de 18g (ce îți place la ea). Bei cu lapte sau preferi simplu?
Sette 270 Wi, ProBarista DF64, Crem ONE Profiler, VST all range, OCD v2, AVX 58.5 mm, VST Tamper, Kazak Tamper 58.4mm, WDT Red Leverer Tool Needle Powder Dispenser

Reply
In plus imi permit sa sugerez ca, pentru cafelele cu prajire mai light, cu solubilitate mai lenta, sa folosesti un cos cu suprafata perforata mai mica.

Fluxul de apa prin puc este incetinit, ceea ce ajuta la o erodare mai lenta a acestuia, la o solubilizare mai buna a compusilor din macinatura si o extragere mai completa a a solubilelor cafelelor folosite.
Personal folosesc asemenea cosuri, deoarece am observat diferente notabile, la curgeri si gusturi, intre extractiile in care am pus macinaturile in site cu suprafete perforate diferite.

Ex: cosuri identice ca marime, dar cu suprafete gaurite diferite.

[Image: gh94ccM.jpg]
 BUGSTER; EK43S; Honne S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)

Reply
Greseala a fost sa urmaresc un timp de extractie de 30 sec. Face sens, rasnesti mai fin, cafeaua devine mai solubila deci e nevoie de un timp mai scurt. Am scos pana la urma raportul 1:2 in cam 25s de la prima picatura, am redus preinfuzia la 5s, si a disparut gustul acela aspru.
Dar totusi este o diferenta de gust intre doza de 14 si cea de 18, desi nu pot sa spun ca una e mai buna ca cealalta.
Nu am un vocabular suficient, dar probabil nici papilele gustative antrenate ca sa pot descrie cum simt cele 2 cafele. Cea de 18 gr avea un echilibru perfect intre dulce, aciditate , amareala. Desi nu simteam niciuna dintre aromele fructate listate pe pachet imi placea cafeaua, eram multumit cu ea. La 14 gr am simitit ceva vag o aroma de cirese amare, dar parca ii lipsea ceva, era mai slaba. Am vrut sa incerc la mijloc cu 16 gr dar pana sa nimeresc gradul de rasnire corect am terminat pachetul.
Am folosit o etiopia de la dropshot, dar am uitat cum se numea lotul si am aruncat punga dupa ce am terminat-o.

Reply
Quote:In plus imi permit sa sugerez ca, pentru cafelele cu prajire mai light, cu solubilitate mai lenta, sa folosesti un cos cu suprafata perforata mai mica.
Fluxul de apa prin puc este incetinit, ceea ce ajuta la o erodare mai lent a acestuia, la o solubilizare buna a lor din macinatura
si o extragere mai completa a solubilelor cafelelor folosite.
 foarte corect Smile
 cam care ar fi model , firma niste site de genul? IMS superfine? 
 Ma apucai sa beau light si nu le dibuiesc, probabil secretul ar fi o sita din asta, ca sa nu fa prea fina macinatura.

Reply
Cea mai accesibila, ar fi cea de mai jos:

https://www.kfea.ro/ims-b68-2t-h24-5-sita-dubla-58mm

Mai sunt sitele EP-HQ dar sunt ceva mai greu de gasit in zona UE.
cafe: +4u ts, atom 75, olympus hs, bunn g9
home: aeropress, v60, xeoleo ghost

Reply
(10-12-2021, 14:37)dev Wrote: Cea mai accesibila, ar fi cea de mai jos:

https://www.kfea.ro/ims-b68-2t-h24-5-sita-dubla-58mm

Mai sunt sitele EP-HQ dar sunt ceva mai greu de gasit in zona UE.

e buna sita asta, insa la doze de 17-18-19 grame . Am incercat cu 14-15 g si ramane cam mult spatiu dupa tampare rezultand un puc foarte moale.

Reply
Ramane loc de puck-screen, ceea ce e bine cu o cafea prajita mai light.
cafe: +4u ts, atom 75, olympus hs, bunn g9
home: aeropress, v60, xeoleo ghost

Reply
Quote:Quote:In plus imi permit sa sugerez ca, pentru cafelele cu prajire mai light, cu solubilitate mai lenta, sa folosesti un cos cu suprafata perforata mai mica.
Fluxul de apa prin puc este incetinit, ceea ce ajuta la o erodare mai lent a acestuia, la o solubilizare buna a lor din macinatura
si o extragere mai completa a solubilelor cafelelor folosite.
 foarte corect 

incep sa ma contrazic singur.
Pina la urma este pe dos. Adica daca am o cafea light, da, vreau sa extrag mai bine, ( pt ca e light si se extrage mai greu) dar nu extrag marind timpul sau incetinind ( timpul este variabila cea mai putin importanta in ecuatie) , o extrag macinand mai fin. Macinind mai fin infund sita, deci in final vreau sa am o sita care sa curga mai usor decat una standard. 
recapituland, dpmdv :
- cafea normala de espresso Brazilia cat cuprinde,lalala prajita mediu sau putin peste: sita standard sau o sita low flow gen IMS superfine . Macin "normal" sau putin mare sa nu am over extraction si incetinesc putin flow-ul
- cafea prajita light - sau light mediu ( cu care ma ambitionez sa fac espresso desi stiu ca nu iese prea bine): sita ce permite un overflow sau un flow usurat, pt ca am macinat mai fin si nu vreau sa blochez extractia. Toate sitele IMS /VST normale sunt pe aici, de aia userii spun: ia uite domnule, pot macina mult mai fin cu ea. Pai da, pt ca are un flow permis mai mare decat standardul.
 Ca sa fiu sincer, nu este de la mine citire, am mai studiat putin si cam asa vorbesc bajetii pe alte forumuri. Daca teoria asta e gresita, puteti sa va dati o parere.
 Deci ,una peste alta, nu imi cumpar superfine cum am avut initial intentia.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)