Hello There, Guest! Login Register


Sita BPLUS

#61
Ms Tvtv, Mihai.
O sa iau de 57.3. Sa vad ce și cum.
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#62
(15-12-2021, 15:34)Laddu Wrote: In schimb curatenia ramasa la urma, e suficienta ca sa justifice investitia

Si eu am ramas stupefiat de curatenie, ma asteptam sa mai treaca ceva cafea dinspre puc deasupra sitei, dar e curata. Mai dau cateva secunde drumul la apa prin grup si sunt doar cateva fire de cafea adunate acolo...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#63
Faceti o masuratoare cu refractometru la 5 extractii cu si 5 fara, si apoi trageti concluziile.  Asta daca gustul e placeboo sau se lasa influentat. Stiu ca TDS/EY nu e in mod real un indicator de calitate in ceea ce priveste gustul, dar e o unitate de masura obiectiva cand vine vorba de vazut si masurat diferente.

Pe De forum s-a constatat o marire de 1-2% EY cu bplus  (pe Decent espresso) pe alta masini nu s-a facut testul.

Eu il folosesc cu succes de 1 an jumate, si acu 2 ani foloseam mesh-uri din inox taiate de mine la dimensiune.
 
Reply
#64
(15-12-2021, 17:25)Darsidius Wrote: Faceti o masuratoare cu refractometru

Eu din pacate nu am inca. Nu ma pot convinge sa cumpar...

Ma intreb cand vom vedea direct sita de dus din mesh, desi nu rezolva problema curateniei, rezolve pentru cei care nu au loc in sita si de mesh.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#65
(15-12-2021, 19:55)Laddu Wrote:
(15-12-2021, 17:25)Darsidius Wrote: Faceti o masuratoare cu refractometru


Ma intreb cand vom vedea direct sita de dus din mesh, desi nu rezolva problema curateniei, rezolve pentru cei care nu au loc in sita si de mesh.


Matrix scrie pe ea.


[Image: 1bd9975a11972928347684cdc8290c17.jpg]
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
#66
La multi ani! Daca are cineva una de vanzare sunt amator...PM. Multumiri!
 
Reply
#67
La colegul Tudor pe site.
Expobar Brewtus IV+pulsor, Niche Zero, VST 18/20g, Bravo Tamper & Distribution Tool, Felicita Arc Scale
Gaggia Baby Millennium+PID, Kinu M47, site IMS, nivelator Motta 58.5, Espro Calibrated Tamper 58.35
 
Reply
#68
(01-01-2022, 19:39)Bibib Wrote: La multi ani! Daca are cineva una de vanzare sunt amator...PM. Multumiri!

Eu am varianta asta si e ok .
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#69
E vreo diferenta intre mesh-ul de la coffee sensor si cel de la BPLUS?
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
Reply
#70
Este o foarte mare diferenta. Cel de la coffee sensor nu e mesh, este o sita de 0.2mm, cel de la bplus (si copiile de pe aliexpress) sunt o impletitura de fire de ~1.5mm
Unul nu face ce face celalalt, au utilizari diferite.
DE1Pro v1.4, Bentwood Vertical 63, Kinu M47 v2, Aeropress, The Force Tamper
  
 
Reply
#71
versiunea noua, este si pe 58mm

https://coffee-sensor.com/product/stainl...i-cremina/
 
Reply
#72
@Adriahno, cred ca vorbesti de primul, din vara...
Cele actuale, livrate in ultima luna, sunt facute dintr-un mesh daca nu identic, cel putin foarte similar cu bplus.
 
Reply
#73
Dacă vorbești de cele de pe aliexpress, da știu, am și eu Smile
Spuneam ca e diferența între cea de pe coffee sensor și celelalte. 
Am luat doua de pe Aliexpress, una dintre ele având un strat foarte fin aplicat pe una dintre părți.
Nu știu dacă sunt diferențe în gust dar faptul ca îmi păstrează grupul curat, face toti banii.
DE1Pro v1.4, Bentwood Vertical 63, Kinu M47 v2, Aeropress, The Force Tamper
  
 
Reply
#74
Exact,partea cu grupul curat e wow, la gust e greu de zis. Și e fain că pucul ramane uscat și intreg,cade mai ușor in knock box.
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#75
Da ți mi un link de pe ali pls
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#76
www.aliexpress.com

Caută "espresso puck screen".

P.S. - Nu găsesc nimic pe 57 de mm.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#77
(03-02-2022, 10:45)Adriahno Wrote: ...având un strat foarte fin aplicat pe una dintre părți.

Un strat de ce ?
 
Reply
#78
Tot un strat metalic insa mult mai fin.
Uite poze de pe ambele parti ale sitei:
[Image: iOU5pYr.jpg]
[Image: aMSbsTQ.jpg]
DE1Pro v1.4, Bentwood Vertical 63, Kinu M47 v2, Aeropress, The Force Tamper
  
 
Reply
#79
Acea e diferența de mărime mesh(ochi) între 50-150 microni

Mai există și de 100 microni.
Roest L100+, Pavoni full mod+kinu, various brewers and 4 kettles, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
#80
Looks pretty mesh to me.            
Asta e sita, iar astalalta e mesh.
 
Reply
#81
Ca sa nu o mai lungim, bplus si flair are sarma mai subtire si gaurile de dimensiuni mai mici (ochi mesh). La bplus e de 50 sau 100 microni, la ce areti in pozele de mai sus sunt de 150 sau mai mult.

Daca sunt diferente in ceasca? nu stiu, probati si scrieti.

Stiu ca un test la bplus versus china era sa te uiti in lumina puternica prin sita mesh. La bplus nu se vede lumina la alea chinezesti da.

[Image: 3CNOMtA.jpg][Image: vDiRdQc.jpg]
 
Reply
#82
Eu am chinezească de pe Ali de 150um și 2 mm grosime (de la un coleg de forum care a comandat-o de la chinezi și a modif pt 57,3mm) si daca ma uit în lumină nu se vede prin ea
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#83
Mi-a venit si mie mesh-ul comandat de pe Coffee Sensor. Ma uit la bec prin el si se vede lumina(destul de multe puncte de lumina). Ma uit si la geam(spre lumina naturala) si tot se vede lumina prin el. 
2 avantaje vad deocamdata la el:
1. Pucul ramane frumos si intreg;
2. Grup mai curat. 

Am avut ocazia sa experimentez cu mesh-ul si un asa channeling incat mi-am stropit tot aparatul, asta cu o cafea destul de dificilaBig Grin. Deci un mesh nu te scuteste de pregatirea cu atentie sporita a pucului.
Now: Lelit Bianca V2; Kinu Phoenix; Eureka SD
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#84
Sa fi atent ca daca folosesti sita mesh iti ia cam 1.7mm din spatiu intre cafea si sita de dus. 
1.7mm de headspace se traduce cam in 1.5-2g de cafea, e foarte posibil sa nu mai ai loc unde sa se umfle pucul cand primeste apa asa ca o ia razna.  Poti verifica cu o moneda, sita de dus la bianca/e61 este de 10mm adancime, atat intra intr-o sita de cafea.
 
Reply
#85
M-am gandit la treaba asta abia dupa vreo 3 extractii. Nu mai tin minte daca pe sita de 20g sau pe cea de 18g am patit acel channeling. Important e ca de acum voi folosi doar sita de 20gBig Grin. Merci de info!
Now: Lelit Bianca V2; Kinu Phoenix; Eureka SD
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#86
Orice sita foloseste, scade doza cu 1.5g minim, sau fa testul cu moneda.

Adica: sita 18g doza 16.5g
sita 20g - doza 18.5g
 
Reply
#87
Dada, am uitat sa specific ca folosesc sita de 20g pt 18g cafea.
Now: Lelit Bianca V2; Kinu Phoenix; Eureka SD
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#88
La fel fac si eu.
Folosesc sita VST de 20 g in care pun doar 18 g peste care pun filtru pt puc de la Flair la care grosimea este de 1.7 mm si se vede lumina prin el.
MaraX <> FlairPro2 <>EurekaSD <> BravoTools <> KinuM47Clasic <> FellowStaggEKG <> HarioSwitch <>Paragon Nucleus<> Refractometru <
 
Reply
#89
În concluzie, merita achiziția unei astfel de site?
 
Reply
#90
(24-02-2022, 21:11)Amatoruldecafea Wrote: În concluzie, merita achiziția unei astfel de site?

Pentru mine da ! Adica:
- grupul ramane curat, mai erau colegi care se plangeau de puc lipit de grup, acum nu mai este cazul;
- am impresia ca accepta cafea rasnita mai fin si de asemenea cred ca mi-a reduc channeling-ul;
- parca si gustul e schimbat in bine;

Dezavantaje:
- ai un instrument suplimentar de curatat;
- lumea zice ca sita absoarbe ceva caldura si ca scade temperatura la puc, nu stiu ce sa zic aici, eu nu am simtit nimic;

Deci pe ansamblu eu ma gandesc sa mai cumpar una, de rezervat Smile
Nu pot sa compar cu variantele echivalente de pe piata, e posibil sa aiba aceleasi efecte, la pret mai rezonabil !
DUO DE/XL/KINU/BRAVO/KRIBLI
past:SAB HX E61/ANFIM
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)