Hello There, Guest! Login Register

Sita BPLUS

Cred ca se ridica/crapă pucul în sita. Nu stiu ce se întâmplă.
Cu 20 nu e bine iar cu 18 e ok.

(22-10-2021, 16:01)distrugatorul Wrote: Eu nu am patit asa ceva cu shower screeen de la Bplus si sita vst de 18g si am pus in ea de la 17 la 20 de grame. Posibil sa nu fi fost tampare corecta si deci chanelling daca spui ca era ca la robinet Smile))
Folosesc tamper și nivelatorul de la Bravo
MaraX <> EurekaMignonSDCrom <> BravoTools <> KinuM47Clasic <> FellowStaggEKG <> AeroPres

Reply
(22-10-2021, 15:42)Kosti Wrote: A doua încercare a fost cu o cafea degazata, cam 1 luna de la prăjire și când pun 20g curgerea este ca la robinet indiferent de gradul de rasnire.

asta nu e de la sita
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Bravo Tools, Lunar 2021, V60/April Brewer+Xeoleo 200W Ghost Burrs, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47

Reply
Nu e o regula ca daca folosesti tamperul de la bravo va iesi totul ok si fara chanelling. Daca cafeaua nu e distruibuita uniform in sita inainte de tampare tamperul bravo nu poate repara zic eu.
Repet eu la o sita de 20 g pun si 22 g si nu curge ca la robinet cu Bplus decat daca rasnita e setata asa.
Si sincer nu cred ca sita de la Flair e mult diferita sau inferioara celei de la Bplus

Reply
(22-10-2021, 16:38)distrugatorul Wrote: Si sincer nu cred ca sita de la Flair e mult diferita sau inferioara celei de la Bplus

Defapt cica sunt aceleasi site. Bplus le produce pentru Flair. A scris cineva pe HB.
I Roest I VAM/Arrarex I BWT Bestmax Prem. I EK43s Titus I Kinu M47 I V60 I Aeropress I

Reply
(22-10-2021, 16:38)distrugatorul Wrote: Nu e o regula ca daca folosesti tamperul de la bravo va iesi totul ok si fara chanelling. Daca cafeaua nu e distruibuita uniform in sita inainte de tampare tamperul bravo nu poate repara zic eu.
Repet eu la o sita de 20 g pun si 22 g si nu curge ca la robinet cu Bplus decat daca rasnita e setata asa.
Si sincer nu cred ca sita de la Flair e mult diferita sau inferioara celei de la Bplus
Încearcă și tu cu cafea degazată 1 luna și vei obține garantat efectul special de robinet / borș .
Toper Cafemino 1kg + TC4s, Brewtus, Gaggia Mini extra spring+Pid, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Kinu Phoenix, 1Zpresso JE-PLUS, Niche Zero, Mahlkonig K30 & Vario 

Reply
Am incercat si de 1 luna si de 2 luni.. si nu am obtinut efectul respectiv. Si nu sunt vreun maestru la prepararea cafelei. Sunt incepator

Reply
Singura modificare în ultimile 4 luni este aceasta sita de dus de la flair și cafeaua folosita.

Cu 20 g în sita VST și fără sita de dus flair e ok.

Cu 20g în sita VST și sita de dus flair nu e ok. Am făcut 4 extracții cu aceleasi rezultate.

Cu 18g în sita VST și sita de dus flair ca și curgere e ok.

Am sa mai încerc odată.(dacă s a pus 22g în sita VST de 18 + sita de dus bplus)

Îmi doresc sa pot pune 20g în sita VST + sita de dus de la flair.
MaraX <> EurekaMignonSDCrom <> BravoTools <> KinuM47Clasic <> FellowStaggEKG <> AeroPres

Reply
Cu sita ai luat din spatiul necesar pucului ca sa se umfle si sa se satureze.

Un proprietar de Flair ar putea face rapid un clip foarte relevant care arata cat se umfla pucul si cata forta are aceasta expandare, putand chiar impinge grupul in sus de pe basket, chestie care e mai greu de vizualizat/demonstrat la un PF cu baioneta.

Reply
(22-10-2021, 17:35)renatoa Wrote: Cu sita ai luat din spatiul necesar pucului ca sa se umfle si sa se satureze.
Când scoteam portafiltru de pe grup se simtea ca era tensionat. La capăt era împins în jos de asta am încercat cu 18 g.

Dacă nu se satureaza atunci apa trece mai ușor?

Cum la @distrugatorul încape 22+bplus în sita de 18?
E ceva de la rasnire? Kinu meu vs ce folosește el?

Încă o observație
Când întorceam portafiltru sa cada Pucul ieșea foarte ușor. Îl întorceam și cădea fără sa scutur, perfect întreg.
Trecea apa pe lângă Puc, pe margine?

Reply
(22-10-2021, 17:41)Kosti Wrote: Dacă nu se satureaza atunci apa trece mai ușor?
Nu, pentru ca nu are loc sa se destinda. Nu are pe unde sa mai treaca apa. Nici cafeaua nu se poate extinde cat are nevoie.
(22-10-2021, 17:41)Kosti Wrote: Cum la @distrugatorul încape 22+bplus în sita de 18?
Vezi la cafeaua folosita. O prajire light scade volumul ocupat de cafea, in timp de una accentuata creste semnificativ volumul.
In cazul de fata limitarea la tine este data de volum.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Quamar M80DR, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono

Reply
Atunci ar trebui sa curgă greu nu 50 out în 18 sec din 20 in .

Reply
La mine incape 20 gr in sita de 18 gr vst + Bplus incercata la mine acasa. Am incercat si sita de 20 gr VST in care am pus 22 gr  si a functionat fara probleme (fara sita Bplus ca nu eram acasa). 
Deci daca a incaput 20 gr in sita de 18 VST + Bplus m-am gandit ca ar fi aceeasi chestie cu sita de 20+2 gr

Cum la @distrugatorul încape 22+bplus în sita de 18?
E ceva de la rasnire? Kinu meu vs ce folosește el?

nu am idee care este cauza dar e vorba de 20 gr+bplus in sita vst de 18 gr (dupa cum spuneam 22 gr am pus in vst de 20 fara probleme dar fara Bplus ca nu aveam dar ma gandesc ca trebuie sa fie acelasi lucru ca pe sita de 18 VST)

Reply
Dupa rasnire WDT, lovire ușoară a portafiltrului de blat pe un prosop, nivelare tampare pt 20 g +sita de puc flair extracțiile erau rele iar pucul avea mici zone pe partea de jos uscate.
Fără sita de puc flair ieșirea ok.

Am eliminat lovirea portafiltrului de blat am pus 20g + sita flair iar curgerile sunt super.
Pucul arata asa
fără zone uscate.

Lovirea ușoară a portafiltrului de blat după WDT o fac ce când fac eu cafea (aproape un an) . [Image: de9cb72f4868e1d3fc0517449b672411.jpg][Image: 08fd20e452064148375fcf19f8f26228.jpg][Image: fd33a6f4509c38323bad0b95d72bd17a.jpg]

Reply
Salutare,

Folosesc sita/mesh-ul bplus de o saptamana si as dori sa va impartasesc parerile mele.

Context:
2-3 shot-uri zilnic, macinare cu Honne, extrase pe MaraX(pe treapta 2 de temp, adica max) cu reteta 20IN/40-45 OUT la 92-94C in 30-40s, sita VST 20g, apa Aquatique(2l).
Macinarea o fac direct in PF normal(lasat la incalzit in grup, dar fara sita pusa in el), apoi il bat de masa in plan vertical de 2-3 ori(pun un prosop dublu pe masa, pentru atenuarea socurilor), pentru nivelare, si tampez cu Bravo de 2 ori, avand PF-ul asezat de un suport de tampare de la Barista Space.

Bun, sunt convins ca deja ma confundati cu domnu’ presedinte Smile, asa ca trec direct la diferentele de gust rezultate in urma aplicarii bplus:
- gust mult mai intens si mai clar
- gust mai dulce
- biter spre 0
- chanelling spre 0
- puck-ul este solid si nu lasa mizerie in PF
- nu sunt amator de PF naked, dar am incercat, de curiozitate, si am observat mult mai putina ‘mizerie’ decat inainte.
- grupul ramane mult mai curat

Am folosit 3 cafele pentru experiment: PJ Ethiopia Boji, Yume Costa Rica La Tirra si Manhattan Etiopia Shondisha(sau cum, spanac, ii ziceSmile)

Ca si concluzie, pot zice ca acum ma intreb daca mai are rost sa fac upgrade la espressor(poate doar pentru posibilitati de profilare), asa de multumit sunt de rezultat.

Toate bune!
Lelit Bianca V2, Honne, Kinu M47 Phoenix, Bravo Tools, Felicita Arc, VST baskets

Reply
am intalnit si romani fericiti  Smile
la mine pe Leva, diferenta e si mai mare pt ca are un debit huge si agresa grav pucul
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Bravo Tools, Lunar 2021, V60/April Brewer+Xeoleo 200W Ghost Burrs, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47

Reply
Salutare,
Scuzați dacă s-a mai discutat, dar pt un Pf de 57mm ce soluții sunt?
Ms
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 

Reply
Astepti sa scoata tudor pentru toate marimile.

Reply
Lasal pe Tudor ca ne prinde apocalipsa.

Intri aici selectezi custom option, bagi ce dimensiuni vrei si e free shipping:

https://www.etsy.com/at/listing/10672227...ef=hp_rv-3&frs=1&variation0=2272713317

Bplus stock are mesh de 150 microni cu o grosime de 1.7mm.

Reply
AMR o saptamana
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...#pid166592

Reply
Mulțumesc de răspunsuri, aștept de la Tudor.

Reply
Eu am cumparat 3 buc. de aici, cu aprox 4 USD/buc, avand incluse in pret taxe vamale si tva. Am luat de 50, 100 si 150 microni. Au venit foarte repede, comandat pe 16oct, aduse de postarita la usa pe 10nov. Sunt aproape sigur ca sunt aceleasi ca si Bplus, Flair, etc, doar ca neinscriptionate si evident, in mai multe variante de marime a ochiurilor sitei, dupa preferinte. La cantitati mai mari, nu cred ca depaseste 1USD / buc...

Dupa doar 2 zile de folosinta a celei de 150 de microni, nu pot spune ca am observat diferente semnificative. Curgerea la fel ca si inainte, cu precizarea ca in astea 2 zile am rasnit cu M.Kony, la care nici inainte nu aveam niciodata channeling (rasnire cu boabe in cos + Kribli + tamper Bravo). Am tras fara preinfuzie din padela, doar straight, cu presiunea reglata  din opv la 6.5 bari (in extractie). La prima folosire am observat un drop semnificativ de temperatura, sesizabil usor dupa gust. La urmatoarele am lasat-o la incalzit in portafiltru si s-a mai atenuat problema asta. Ma rog, nu o vad chiar ca pe o problema, pentru ca asta se poate regla din temperatura aparatului, cea a sitei fiind o constanta usor de intuit dupa cateva utilizari. Avantajul principal, grupul curat. Urmeaza sa mai experimentez, s-ar putea ca la rasnirea cu M Major, care in general necesita mai multa atentie la prepararea pucului, posibil sa apara mai multe avantaje.
[Image: kCl3Tzl.jpg]
[Image: 8UHfPmt.jpg]
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press

Reply
Cristi, ai comparat side by side cu Flair si Bplus de zici ca sunt aceleasi? ai tras si shot-uri?

Reply
(11-11-2021, 17:13)vladdooo Wrote: Cristi, ai comparat side by side cu Flair si Bplus de zici ca sunt aceleasi? ai tras si shot-uri?

Nu. Doar din poze am intuit ca cea de 150 e aceeasi si nu cred ca ma insel. Dar cel mai bine confirmam saptamana viitoare.
*Am editat mai sus, ca sa nu existe suspiciuni pana la un comparativ fizic.
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press

Reply
Am o intrebare legata de workflow, sper ca nu sunt off-topic.
Cum se face "recuperarea" sitei? Lovesti in manerul de pe knock-box si ramane acolo? Se lipeste pucul de ea? Te frigi la degete?
DF64, Mazzer Mini 58mm | Lelit PL41TEM, La Pavoni Europiccola 1979

Reply
Ideal e sa ai destule site cate bauturi prepari odata. Eu am 2 una de la Bplus si una de la Normcore (pt ca fac cel mult 2 bauturi odata) si le pun la incalzit pe amandoua odata cu portafiltrul. 
Cand arunc pucul odata cu el cade si sita. Pucul de cafea arata exemplar iar shower screen-ul la fel.
Pt mine cel putin face toti banii

Reply
Intorci pe laveta sau servetel usor portafiltru si iti cade singur bplus, apoi arunci pucul.

Reply
Am primit si eu sitele de la Tudor, excelenta prezentarea!

Gustul mi s-a parut usor mai clar, dar e posibil sa fie placebo. In schimb curatenia ramasa la urma, e suficienta ca sa justifice investitia, chiar daca gustul nu se schimba de fapt in realitate. 

[Image: qaDN7twl.jpg]
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic

Reply
Salutare,
Eu am un lelit cu grip de 57, folsesc sita ascaso. Ce mărime de sita tre sa imi iau, am observat ca sunt 2 pe 57mm.
Ms

Reply
Oriunde până la 57.3 mm.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic

Reply
(15-12-2021, 15:56)d2florin Wrote: Salutare,
Eu am un lelit cu grip de 57, folsesc sita ascaso. Ce mărime de sita tre sa imi iau, am observat ca sunt 2 pe 57mm.
Ms

Daca e Ascaso aia de 14-20g (BS2174), merge cu 57.3mm
Si ca nivelator merge doar ala de 57, pentru ca 57.5 nu intra.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Quamar M80DR, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)