Hello There, Guest! Login Register


Rugaminte ref. espressor de max. 1.000 lei

#1
Buna ziua tuturor,

Vin catre Dumneavoastra, mult mai cunoscatori decat maine intr-ale cafelei de calitate, cu rugamintea de a ma ajuta in achizitionarea unui espressor mai ieftin, si anume unul care sa nu depaseasca o mie de lei.

Va multumesc inca de pe acum pentru sfaturi si sper ca nu-mi veti lua in nume de rau rugamintea.

Numai bine,

George
 
Reply
#2
https://barshaker.ro/Espressor-AVX-EMTB1 - foarte ok entry-level. Dar ideal ar fi sa aveți și o rasnita.

Sent from my SM-N986B using Tapatalk
ExpobarBrewtusIV, NicheZero
 
Reply
#3
(25-05-2021, 13:33)realboghi22 Wrote: https://barshaker.ro/Espressor-AVX-EMTB1 - foarte ok entry-level. Dar ideal ar fi sa aveți și o rasnita.

Sent from my SM-N986B using Tapatalk

Multumesc mult!
 
Reply
#4
Colegul de mai sus nu a accentuat destul de apasat cuvantul rasnita

Daca intentionati sa va aventurati cu cafea macinata, "caramida" la vid, sau orice alta varianta de macinatura, ma tem ca dati banii de pomana pe espressor.
Totul incepe cu o rasnita decenta. Iar urmarea nu e musai sa fie espressor.
 
Reply
#5
(25-05-2021, 14:03)renatoa Wrote: Colegul de mai sus nu a accentuat destul de apasat cuvantul rasnita

Daca intentionati sa va aventurati cu cafea macinata, "caramida" la vid, sau orice alta varianta de macinatura, ma tem ca dati banii de pomana pe espressor.
Totul incepe cu o rasnita decenta. Iar urmarea nu e musai sa fie espressor.
Corect!

Sent from my SM-N986B using Tapatalk
ExpobarBrewtusIV, NicheZero
 
Reply
#6
(25-05-2021, 14:03)renatoa Wrote: Colegul de mai sus nu a accentuat destul de apasat cuvantul rasnita

Daca intentionati sa va aventurati cu cafea macinata, "caramida" la vid, sau orice alta varianta de macinatura, ma tem ca dati banii de pomana pe espressor.
Totul incepe cu o rasnita decenta. Iar urmarea nu e musai sa fie espressor.

Multumesc mult. Foarte interesanta, ultima fraza din raspunsul Dumneavoastra. Puteti dezvolta, rogu-va?
 
Reply
#7
E legat de clasica regula din forum, intai rasnita si apoi restul. Aici am scris cateva vorbe.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
(25-05-2021, 16:04)Lyvyoo Wrote: E legat de clasica regula din forum, intai rasnita si apoi restul. Aici am scris cateva vorbe.

Multumesc. Citit articol. Incerc sa asimilez informatia, ceea ce nu este chiar usor pentru un novice.  Smile

Am adresat rugamintea de dezvolta pentru ca m-a intrigat ideea ca ceea ce urmeaza nu e "musai" sa fie un espressor.
 
Reply
#9
George, nu e nevoie neaparat de espressor,  adică ai putea încerca alte metode, alternative,  de extracție. 
Ți am trimis mesaj in privat.
 
Reply
#10
(25-05-2021, 17:15)Ctig Wrote: George, nu e nevoie neaparat de espressor,  adică ai putea încerca alte metode, alternative,  de extracție. 
Ți am trimis mesaj in privat.

Salut tuturor. Am descoperit recent (ieri) acest forum și încerc să mă familiarizez cu domeniul.

După cum am citit (sunt recunoscător pentru sfaturi), voi începe cu cumpărarea unei râșnite. 

Mi-ar folosi dacă ați putea indica niște resurse pentru studiul metodelor alternative de extracție menționate mai sus. Deocamdată un esspresor este în afara bugetului meu.

Nu știu dacă ar trebui să fac un topic nou cu acest post.
 
Reply
#11
Nu e nevoie de topic nou, despre metode alternative exista un intreg subforum... timp sa ai sa il explorezi...

Pana de curand la intrebari despre metode alternative sugeram V60 si Aeropress in 99% din cazuri.
Acum, de vreo cateva luni, as zice ca un Kompresso le acopera pe ambele, si in plus poti scoate si un espresso decent cu el, si ar trebui sa fie promovat ca instrumentul principal de intrare in domeniul acesta.
Ramane de vazut cu ce rasnita il imperechezi...
 
Reply
#12
Mulțumesc de răspuns, renatoa.

Bazat pe ce am citit pe aici, evaluez între: Comandante C40 și Kinu M47 Simplicity.

Dar nu îmi dau seama pe ce baze aș putea să fac diferența fiind complet novice.

În primă fază o voi folosi pentru cafea turcească, moka pot, french press, etc.
Nu am V60 și nici Aeropress, abia citesc despre ele (nu știam că există acum o săptămână Huh  ).
 
Reply
#13
(31-05-2021, 19:17)cristi.marian Wrote: Mulțumesc de răspuns, renatoa.

Bazat pe ce am citit pe aici, evaluez între: Comandante C40 și Kinu M47 Simplicity.

Dar nu îmi dau seama pe ce baze aș putea să fac diferența fiind complet novice.

În primă fază o voi folosi pentru cafea turcească, moka pot, french press, etc.
Nu am V60 și nici Aeropress, abia citesc despre ele (nu știam că există acum o săptămână Huh  ).

Foarte simplu.
A. Gasesti un coleg alternist, in localitatea de unde esti. Iei o punga de cafea buna si te duci la el in vizita si preparati si gustati V60, aeropress, ibric, french press, kompresso si alte minunatii.
B. Faci acelasi lucru, dar la una dau mai multe cafenele.

Astea sunt musai inainte sa cheltui leu pe orice echipament.

Intre timp si in paralel te documentezi pe forum despre cafea, rasnire, apa, temperatura, etc.

Raspund si la PM
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#14
(31-05-2021, 19:17)cristi.marian Wrote: ...
Bazat pe ce am citit pe aici, evaluez între: Comandante C40 și Kinu M47 Simplicity.
...

Raspuns gresit... sau citit prea selectiv... sau PM-uri tendentioase... Tongue
In fine banii tai, treaba ta... dar sa stii ca am vorbit cu un evreu si mi-a zis ca la ei se prapadesc de ras cand aud ca li se atribuie lor vorba aia cu "sunt prea sarac..." , cica romanu care a scos-o nu cunoaste evreii deloc Wink
 
Reply
#15
Mulțumesc, renatoa și slavic1983. Mă întorc la studiu.
Aveți un magazin (încercat) de unde se poate lua/comanda cafea bună ?
 
Reply
#16
(31-05-2021, 19:59)renatoa Wrote: [...] am vorbit cu un evreu si mi-a zis ca la ei se prapadesc de ras cand aud ca li se atribuie lor vorba aia cu "sunt prea sarac..." , cica romanu care a scos-o nu cunoaste evreii deloc Wink

Corect. Românu' de fapt cumpără cea mai ieftină chestie, o bricolează d-o iau dracii, apoi se bate singur pe spate și se consolează că ce a luat e bun... chiar dacă trebuie legat din când în când cu sârmă. Apoi se uită la neamț și moare de ciudă că n-are și el "sculă", dar mai leagă odat' junghiu' lui cu sârmă, se bate iar pe spate și-i trece.

Kinu și Comandante sunt top. Kinu Simplicity e best in class, mai ales cu cuțitul de brew. Îți dă voie să faci atât espresso cât și filtru sau orice altceva. Există însă variante de compromis, a la Timermore și tot așa. O să apară pe forum și o suită de manuale dintr-un group buy, care poate va merita. Rămâne de văzut.

Eu am ales Kinu și nu m-am uitat înapoi. Am avut și Phoenix, acum am Classic. Ambele excelente. Recomand cu maximă căldură, mai ales Phoenix-ul. Există acum unul ca nou de vânzare aici, pe forum, cu 600 de lei. Cât o mai fi.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#17
(31-05-2021, 21:23)TVTVTV Wrote: Corect. Românu' de fapt cumpără cea mai ieftină chestie, o bricolează d-o iau dracii, apoi se bate singur pe spate și se consolează că ce a luat e bun... chiar dacă trebuie legat din când în când cu sârmă. Apoi se uită la neamț și moare de ciudă că n-are și el "sculă", dar mai leagă odat' junghiu' lui cu sârmă, se bate iar pe spate și-i trece.

Kinu și Comandante sunt top. Kinu Simplicity e best in class, mai ales cu cuțitul de brew. Îți dă voie să faci atât espresso cât și filtru sau orice altceva. Există însă variante de compromis, a la Timermore și tot așa. O să apară pe forum și o suită de manuale dintr-un group buy, care poate va merita. Rămâne de văzut.

Eu am ales Kinu și nu m-am uitat înapoi. Am avut și Phoenix, acum am Classic. Ambele excelente. Recomand cu maximă căldură, mai ales Phoenix-ul. Există acum unul ca nou de vânzare aici, pe forum, cu 600 de lei. Cât o mai fi.

Cu tot respectul, cred că exagerezi disprețuindu-i pe cei care nu dispun de un buget confortabil sau doresc să exploreze într-o anumită direcție. Mai cred că modelele de Kinu pe care le recomanzi nu ar exista dacă nu ar fi avut loc explorările de care vorbesc, determinate de curiozitatea de a înțelege bine cum funcționează sistemul cutare de râșnire și ce se întâmplă cu cafeaua.
Ai aflat sau te interesează de ce Metallisk râșnește prost?
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
#18
Pentru ca e "metalisk" unde nu e musai, dar in schimb unde trebuie... caramida...
 
Reply
#19
(31-05-2021, 21:23)TVTVTV Wrote: Kinu și Comandante sunt top. Kinu Simplicity e best in class, mai ales cu cuțitul de brew. Îți dă voie să faci atât espresso cât și filtru sau orice altceva. Există însă variante de compromis, a la Timermore și tot așa. O să apară pe forum și o suită de manuale dintr-un group buy, care poate va merita. Rămâne de văzut.

Eu am ales Kinu și nu m-am uitat înapoi. Am avut și Phoenix, acum am Classic. Ambele excelente. Recomand cu maximă căldură, mai ales Phoenix-ul. Există acum unul ca nou de vânzare aici, pe forum, cu 600 de lei. Cât o mai fi.

Mulțumesc TVTVTV pentru recomandare, am început un topic nou pentru râșnița. Kinu este prima mea opțiune.

Ce aduce classic in plus, in afara de satisfacție personală cum ai scris in alt thread ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Reply
#20
(01-06-2021, 01:52)Neuzeitlich Wrote: Cu tot respectul, cred că exagerezi disprețuindu-i pe cei care nu dispun de un buget confortabil [...]

Ai înțeles greșit. Făceam referire la unele remarci ale lui Renato, care tinde spre a recomanda insistent soluții excentrice. Aceste soluții necesită unele compromisuri mai incomode (DIY), din rațiuni de preț. De aici până la a fi acuzat de dispreț este cale lungă, my friend.

Plus că haide să fim sinceri, vorbim despre 750 de lei aici, nu despre 750 de euro. Eu înțeleg ideea de orientare către produsul mai rentabil, dar din experiență personală există o limită minimă sub care mai rău faci atunci când cobori.

@cristi.marian: Classic este construit integral din inox, deci este mai solid. În afară de asta este mai greu, deci vibrează mai puțin în timpul măcinării, fiind cumva mai plăcut în mână. Vis-a-vis de alinierea cuțitelor, eu îl găsesc identic cu Phoenix-ul pe care l-am folosit un an de zile. De aceea zic că la prețul pt. forum, Kinu este extraordinar.

Pe de altă parte, dacă au o soluție mai bună pt. tine băieții de pe acest thread (ceva la preț similar, complet metalic și cu caracteristici similare ale măcinăturii), merită să mergi pe sfatul lor.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#21
Ca sa intelegi mai bine contextul istoric... am ajuns aici acum vreo ... 7 ani... de la acest articol:
https://www.espressoman.ro/rasnitele-de-...utilitate/

... si avand la vremea aia trei hobby-uri la activ, din care doua erau cu desfacut si imbunatatit, poate mi-am facut o impresie gresita, care unele proiecte care apar sporadic o fac sa persiste pana azi, ca acesta ar fi un forum de meseriasi bricoleuri, nu de cumparatori/consumatori...
 
Reply
#22
Am și eu hobby-uri multiple, unele care necesită bricolare constantă. Numa' zilele trecute ce mi-am făcut singur revizia la mașină, și nu din lipsă de bani. Acestea fiind zise, dacă îmi cere cineva un sfat de cumpărare în legătură cu un domeniu pe care-l stăpânesc, nu-i recomand varianta care necesită bricolare decât dacă îi subliniez acest caveat. Altfel îi recomand, în ordine: ieftin, mediu, scump, SH și bricolat. Așa mi se pare de bun simț.

TL;DR: nu sunt împotriva bricolării. Sunt împotriva glorificării ei.

Unii oameni chiar au resurse pt. un Phoenix, ffs. Nu le trebuie un Skerton modificat cu sudoarea frunții, când ei nu știu să schimbe o priză.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#23
(01-06-2021, 14:50)TVTVTV Wrote: @cristi.marian: Classic este construit integral din inox, deci este mai solid. În afară de asta este mai greu, deci vibrează mai puțin în timpul măcinării, fiind cumva mai plăcut în mână. Vis-a-vis de alinierea cuțitelor, eu îl găsesc identic cu Phoenix-ul pe care l-am folosit un an de zile. De aceea zic că la prețul pt. forum, Kinu este extraordinar.

Mersi, TV pentru răspuns.

Gasesc undeva informații despre mecanismul de râșnire (alinierea cuțitelor, etc.) la cele 3 modele Kinu ?

Nu zic ca nu sunt importante și celelalte caracteristici (material, greutate, ergonomie) doar încerc sa îmi dau seama pe ce se dau banii in plus.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Reply
#24
Un tabel comparativ dintre cele trei modele, gasesti pe kinugrinders.com. Te ajuta sa vezi diferentele importante dintre cele trei.
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
#25
Pe scurt, cuțitele sunt identice, construcția interioară este identică. Diferența între Classic/Simplicity și Phoenix este că:

- primele două au axul port-cuțit susținut de două elemente metalice masive, care se auto-centrează pe corpul râșniței;
- Phoenix-ul are axul susținut de două elemente spițate, din plasic.

Repet: din experiența mea, ambele modele macină identic.

Ca fapt divers, unui coleg i s-a crăpat plasticul la Phoenix, în partea superioară. Este prima și singura reclamație de acest gen. Dacă a mai pățit cineva, rog să mă corecteze.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#26
Am văzut într-adevăr pe site-ul lor :

‘Auto-centering full metal mechanical construction’ la simplicity și classic.

Explicațiile lui TVTVTV m-au ajutat sa înțeleg ce vor sa zică cu asta și ca nu e doar marketing…


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)