Hello There, Guest! Login Register

Rasnita Niche Zero

Arata foarte bine. Cat ar costa sa faci unul si pentru mine?
Strietman CT2 | Niche Zero | M47 brew | Aeropress | V60

Reply
Nu merg slefuite marginile, spre interior, ca sa "agate" mai bine boabele?
factory g106, m47, ims, kazak accessories, fluid bed roaster

Reply
(29-11-2019, 09:58)Laddu Wrote: Arata foarte bine. Cat ar costa sa faci unul si pentru mine?

Gratis, vorbim pe PM.

(29-11-2019, 10:07)dev Wrote:  Nu merg slefuite marginile, spre interior, ca sa "agate" mai bine boabele?

Ceva de genul asta?
[Image: IxebqWk.png]

Am testat azi dimineata, este mai bun decat copia de la Eureka. Nu mai raman boabe pe disc, blocate de margine.
Brewtus IV | Eureka Olympus 75

Reply
Oare nu e prea mare gaura? Nu ne faci un video cu capacul deschis sa vedem cum intra boabele?
Mi-e teama ca intra prea multe boabe deodata si mereu va exista o forta de impingere/apasare asupra boabelor, exceptia fiind la final. Lucru ce teoretic ar rezulta in macinaturi diferite.

Cel putin comparativ cu modelul prezentat in video(NFC) gaura de la tine pare mai mare.
Echipament actual:Lelit PL92T, Niche Zero
Echipamentul vechi: Lelit PL81T, Gaggia Baby, Saeco Poemia cu PF naked facut la strung, Kinu M47, Lelit PL043MMI, Hario Skerton 

Reply
Pe mine m-a dus cu gândul la asta:

[Image: MSLM6EK.jpg]
Lelit PL91T + Lelit PL72

Reply
Un film cu rasnirea:

Reply
Pare ca ar merge deschiderea ceva mai mica. Parca la final, se aude o ultima boaba cu o pauza inaintea ei, deci e posibil sa faca popcorn intre cutit si NFC

Reply
Am facut o varianta cu deschiderea mai mica, parca se comporta mai bine. A trebuit sa reglez si rasnita catre mai fin.

[Image: 49Od3KL.png]

Reply
Arata mult mai bine.
Echipament actual:Lelit PL92T, Niche Zero
Echipamentul vechi: Lelit PL81T, Gaggia Baby, Saeco Poemia cu PF naked facut la strung, Kinu M47, Lelit PL043MMI, Hario Skerton 

Reply
Pare mai buna varianta asta.
Poate incerci sa o asezi intoarsa pe cealalta parte, in ideea ca poate planul inclinat ce actioneaza ca panta scufunda boaba, dar cel ce actioneaza ca rampa lanseaza spre capac boabele ce nu au cazut...
Intorcandu-l, nu mai ai efectul pozitiv al pantei, dar macar vezi daca rampa te incurca si poti eventual face o versiune doar cu panta, fara rampa, sau chiar cu o buza mai ridicata in locul rampei, care sa prinda boaba (evident, totul raportat la sensul de rotatie)
Lelit Bianca + Honne Espressoman Edition, Cafflano Kompresso + Kinu M47

Reply
Arata foarte bine. Nu incarci schita pe net, sa o putem lua si noi? Multumesc!
Expobar Brewtus IV | Niche Zero | Kinu M47 | Brewista Scale II | Joe Frex dinamometric | SunCoffee tamper cu autonivelare

Reply
Am pus aici ambele varinte. Exista si format f3d, daca folositi Fusion pot fi editate.

https://www.thingiverse.com/thing:4007828

Reply
(30-11-2019, 13:37)lookas Wrote: Pare mai buna varianta asta.
Poate incerci sa o asezi intoarsa pe cealalta parte, in ideea ca poate planul inclinat ce actioneaza ca panta scufunda boaba, dar cel ce actioneaza ca rampa lanseaza spre capac boabele ce nu au cazut...
Intorcandu-l, nu mai ai efectul pozitiv al pantei, dar macar vezi daca rampa te incurca si poti eventual face o versiune doar cu panta, fara rampa, sau chiar cu o buza mai ridicata in locul rampei, care sa prinda boaba (evident, totul raportat la sensul de rotatie)

Am facut eu modificarile pe care le-ai propus. Fisierele pot fi gasite aici https://www.thingiverse.com/thing:4012034. Sunt foarte curios daca aduc vreo imbunatatire la feed rate-ul rasnitei.

Reply
Arata excelent. Păcat ca nu am imprimanta 3d Smile

Reply
Exista servicii de printare 3D in Bucuresti, doar sa cauti... nu chiar la fiecare copy-shop, dar la unul din 10 da.

Reply
Pana la urma care e versiunea finala, buna? Sau cea mai buna pana la acest moment?
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 

Reply
(01-12-2019, 09:28)Laddu Wrote: Arata excelent. Păcat ca nu am imprimanta 3d Smile

Daca e in Bucuresti treaba, pot sa o printez no cost pana se ajunge la o varianta finala.

Reply
Carrier-ul cutitului extern se sprijina pe 2 arcuri la Niche. La Robur si Kony pe 3 arcuri;atunci cand Robur nu are boabe de jur imprejur-ul cutitului intern carrier-ul cutitului extern joaca-asta duce la scaderea EY.
Slow feed prin device-ul asta are teoretic posibilitatea sa induca acelasi comportament intalnit la surorile mai mari.
A testat cineva ipotez asta?Sau posibilitatea ca reducand popcorning-ul sa imbunatateasca EY?

Reply
La niche nu pare sa joace, chiar dacă sunt 2 arcuri.

Reply
Am incercat ambele variante ale colegului @SwooshMihu. La varianta simpla, timpul de rasnire a crescut considerabil. Macinatura si curgerea sunt ok. Nu stiu daca gaura din disc suporta cafele AA.
Varianta complexa, cea cu rampa, mi se pare mult mai reusita. Timpul de rasnire este scurt, comparabil cu timpul obtinut fara disc, macinatura este ok, curgerea mi s-a parut mai buna (o sa vad in timp), gustul nu s-a schimbat dramatic. Cred ca rampa isi face treaba foarte bine.
Expobar Brewtus IV | Niche Zero | Kinu M47 | Brewista Scale II | Joe Frex dinamometric | SunCoffee tamper cu autonivelare

Reply
Si eu testez momentan varianta cu rampa a colegului @SwooshMihu care a fost suficient de amabil si mi-a printat-o. Inca nu ma pot pronunta daca e diferenta in rezultate, dar timpul de rasnire nu s-a schimbat.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)