Hello There, Guest! Login Register

Neapolitan Coffee Maker

Salut, stie cineva ceva despre acest instrument?

Am citit ca e un fel de precursor al moka pot, dar nu se incinge asa de tare, nu ajunge la temp peste 100 grade Celsius.

https://en.wikipedia.org/wiki/Neapolitan...coffee_pot

Daca a folosit cineva, cum e fata de moka pot/filtru?

Practic apa da in clocot, apoi aparatul se ia de pe foc si se rastoarna - apa e filtrata prin cafea sub actiunea gravitatiei, dar pana da in clocot se strange un pic de abur in puc, deci ar trebui sa fie o bautura mai intensa ca cea de filtru, dar mai slaba ca la moka pot
Cafflano Kompresso, Kinu M47 Phoenix, Saeco Poemia PF depresurizat, Porlex Mini modat stepless, Bialetti Brikka (made in Omegna:) 

Reply
(10-01-2019, 22:56)dragos.stoian Wrote: Salut, stie cineva ceva despre acest instrument?

... Eu mai folosesc cateodata ... daca se intrerupe curentul ... Sad ... ( de ex. aici  #3665 - #3667  )  ...

(10-01-2019, 22:56)dragos.stoian Wrote: Am citit ca e un fel de precursor al moka pot

... E un ... precursor de dupa ibric , iar pentru pasionatii de istoria cafelei , puteti citi aici si despre cuccumella.

(10-01-2019, 22:56)dragos.stoian Wrote: Daca a folosit cineva, cum e fata de moka pot/filtru?

... Folosita relativ corect , ar trebui sa rezulte o cafea mai tare , bine filtrata / limpede si dulce - amaruie ( ... nu amara ) .

... Versiunile de inceput erau confectionate din tabla de aluminiu ( ... mai rar din cupru ) si aveau manere din lemn ...pe cand in vremea noastra , multe au manere din plastic ... in prezent am numai 3 buc - full metal ...

[Image: vhYSGQO.jpg]
Pavoni | Strega | Bosco | Honne | Olympus | ECM | MK III | M47, M68 | Gene ...

Reply
Multumesc! E o diferenta intre ele sau doar design?
Cafflano Kompresso, Kinu M47 Phoenix, Saeco Poemia PF depresurizat, Porlex Mini modat stepless, Bialetti Brikka (made in Omegna:) 

Reply
... Diferentza , cel din stanga este construit dupa original , pe cand celelalte din inox , sunt in pas cu vremea ... in rest nu este diferentza  ( ... doar capacitatea si designul ) .
Pavoni | Strega | Bosco | Honne | Olympus | ECM | MK III | M47, M68 | Gene ...

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)