Hello There, Guest! Login Register

Neapolitan Coffee Maker

Salut, stie cineva ceva despre acest instrument?

Am citit ca e un fel de precursor al moka pot, dar nu se incinge asa de tare, nu ajunge la temp peste 100 grade Celsius.

https://en.wikipedia.org/wiki/Neapolitan...coffee_pot

Daca a folosit cineva, cum e fata de moka pot/filtru?

Practic apa da in clocot, apoi aparatul se ia de pe foc si se rastoarna - apa e filtrata prin cafea sub actiunea gravitatiei, dar pana da in clocot se strange un pic de abur in puc, deci ar trebui sa fie o bautura mai intensa ca cea de filtru, dar mai slaba ca la moka pot
Saeco Poemia PF depresurizat+PF naked, sita dus IMS, Hario Skerton modat stepless, Bialetti Brikka (made in Omegna:) 

Reply
(10-01-2019, 22:56)dragos.stoian Wrote: Salut, stie cineva ceva despre acest instrument?

... Eu mai folosesc cateodata ... daca se intrerupe curentul ... Sad ... ( de ex. aici  #3665 - #3667  )  ...

(10-01-2019, 22:56)dragos.stoian Wrote: Am citit ca e un fel de precursor al moka pot

... E un ... precursor de dupa ibric , iar pentru pasionatii de istoria cafelei , puteti citi aici si despre cuccumella.

(10-01-2019, 22:56)dragos.stoian Wrote: Daca a folosit cineva, cum e fata de moka pot/filtru?

... Folosita relativ corect , ar trebui sa rezulte o cafea mai tare , bine filtrata / limpede si dulce - amaruie ( ... nu amara ) .

... Versiunile de inceput erau confectionate din tabla de aluminiu ( ... mai rar din cupru ) si aveau manere din lemn ...pe cand in vremea noastra , multe au manere din plastic ... in prezent am numai 3 buc - full metal ...

[Image: vhYSGQO.jpg]
Bosco Posillipo | Bezzera Strega | Pavoni Expo | Honne | Olympus KR-E | ECM S64 | MK III | Kinu M47, M68 | Gene CBR 101...

Reply
Multumesc! E o diferenta intre ele sau doar design?
Saeco Poemia PF depresurizat+PF naked, sita dus IMS, Hario Skerton modat stepless, Bialetti Brikka (made in Omegna:) 

Reply
... Diferentza , cel din stanga este construit dupa original , pe cand celelalte din inox , sunt in pas cu vremea ... in rest nu este diferentza  ( ... doar capacitatea si designul ) .
Bosco Posillipo | Bezzera Strega | Pavoni Expo | Honne | Olympus KR-E | ECM S64 | MK III | Kinu M47, M68 | Gene CBR 101...

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)