Hello There, Guest! Login Register

Mypressi Twist

Cumpar Mypressi Twist (de preferat v2 dar nu neaparat). Poae are cineva de vanzare...   Rolleyes
Flair Signature Pro | Elektra MCAL | Cafflano Kompresso | Niche Zero | Kinu M47 Phoenix

Reply
Aici pretind ca l-ar avea in stoc:
https://gourmetcoffeeshop.ro/aparate-caf...twist.html

... desi, pagina aia e inghetata de luni de zile, nu se mai face de mult, si a devenit cult item, trecand de 400$, cand apar prin diverse locuri specializate in lichidari de new old stock.
M-a tentat si pe mine o vreme, dar mi-a trecut Smile
Sunt curios daca il iei cum ti se pare.

Reply
(09-01-2021, 23:19)renatoa Wrote: Aici pretind ca l-ar avea in stoc:
https://gourmetcoffeeshop.ro/aparate-caf...twist.html

... desi, pagina aia e inghetata de luni de zile, nu se mai face de mult, si a devenit cult item, trecand de 400$, cand apar prin diverse locuri specializate in lichidari de new old stock.
M-a tentat si pe mine o vreme, dar mi-a trecut Smile
Sunt curios daca il iei cum ti se pare.

E cam mort acel site... Am gasit in Germania un sh cu 200E dar nu pe forumul lor, ci pe un fel de olx si nu am incredere ca nu-i stricat. Smile
Flair Signature Pro | Elektra MCAL | Cafflano Kompresso | Niche Zero | Kinu M47 Phoenix

Reply
Ca fapt divers legat de site-ul respectiv am plasat comanda. M-au sunat și acum aștept livrarea zilele urmatoare.
Din discuția purtata este V2 și ar mai avea câteva bucăți.
Am cerut livrare cu verificare colet.
Chiar sunt curios dacă apare.
Lelit PL92T, Kinu M47 Phoenix

Reply
Piei, ispita...  Angel

Reply
Sunt și eu interesat. Aștept sa vad dacă îți vine ție.

Trimis de pe al meu MAR-LX1A folosind Tapatalk
Mara X / Kinu M47 clasic / Airscape / V60 / Espro Travel Press  
Kettle Barita Space cu termometru / Cantar Brewista Brew Ratio

Reply
@renatoa, @Dianette, scuze pt tonul colocvial folosit, dar pare ca ambii aveti experienta de espresso pe aparate capabile, nu inteleg ce cautati la astfel de pseudo-espressoare care sufera toate ENORM de lipsa posibilitatii de incalzire a brew-head-ului si shot-urile sunt de o calitate groaznica. Pt calatorii si pt cafele concentrate exista Aeropress Go.
ECM Classika PID (de vanzare), Niche, Mazzer Mini E + SSP brew, QM Rapida 

Reply
Despre calitatea shot-ului la MyPressi, ar fi bine sa frunzaresti un pic netul... altii au alta parere. Wink

Cu incalzirea, tocmai ca forma aceasta compacta, fata de alte portabile, ma ajuta sa il tin imersat in totalitate in apa fiarta pana cand pregatesc pucul... pe de alta parte parerea mea este ca majoritatea este obsedata inutil de stabilitate si temperatura de extractie.
Nu pentru calatori mi-as dori asa ceva, ci pentru acasa, unde Mini G a ajuns sa cam someze, am ajuns sa prefer Flair si Kompresso pentru ... comoditate Smile Grupul de 58 m-a dezamagit complet, total nepotrivit pentru extractii single.

Reply
Am fost sceptic pana la deschiderea cutiei.

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Nu cred ca te asteptai sa gasesti cuie... Big Grin ca doamna aceea care a facut stirile zilele astea, in loc de telefon de 8100 lei...

Offf, cat ma mananca... povesteste-ne ce iese Smile

Reply
(15-01-2021, 15:14)dannib Wrote: Am fost sceptic pana la deschiderea cutiei.

Cum este? Asteptam toti cu sufletul la gura vestile de la tine Smile.

Reply
Din cauza unor probleme personale am apucat să trag doar un shot care oricum a ajuns combinat cu lapte, nefiind băutor de espresso. S-a comportat admirabil mergând pe setările rasnitei făcute pt un PL92T(o Mignon Specialita) al unui prieten, ce a curs a fost mai mult decât decent.
Recunosc că apa pt preîncălzire și shot a venit din PL92T și ar fi mers un pic mai fierbinte dat fiind că absoarbe suficientă căldură Mypressi.
O să revin când apuc să mai testez eventual cu un clip cu un shot cântărit și cronometrat.

Reply
(20-01-2021, 11:09)dannib Wrote: ar fi mers un pic mai fierbinte dat fiind că absoarbe suficientă căldură Mypressi.

Tipul asta de problema nu se rezolva decat cu o preincalzire nerezonabil de lunga, pt utilizare frecventa. Asta e un deal breaker pt mine, la genul asta de aparate. Cu cafea prajita dark, merge (am citit ca si creatorul device-ului recomanda dark), cum mergi spre medium, apare o acreala care nu are nici o treaba cu aciditatea, ci e ceva foarte neplacut.

Reply
Ce pi...sici sa incalzesti, ca e doar o capsula inglobata in plastic, deci care nu pierde masiv caldura, care se prinde in rama PF, masa metalica perfect comparabila cu un portafiltru, dar in minus... !!!
Daca tii rezervorul de apa la fiert cat timp prepari pucul e arhi suficient...

Uite aici un video ce inseamna extractia cu aparatul asta, poate nu toata lumea stie de ce e vorba:

Reply
In momentul respectiv am turnat apa de pe țeava de apă a lilitului pe care am lăsat-o vreo 30sec în mypressi. Ne grăbeam a fost ceva pe fugă. Și apa dintr-un fierbător ar fi mai indicată cred.
Sincer nu regret achiziția. Căutăm unul nou de ceva timp. Și chiar nu caut perfecțiunea din așa ceva.

Reply
Scuzati mica mea cruciada impotriva acestor device-uri. Personal prefer un Aeropress cinstit, cu reteta potrivita, decat orice iese din aceste pseudoespressoare (inclusiv Flair, Robot, pe care le-am folosit, sau 1zpresso -presurizat - sau ROK). Motivatia mea pentru aceasta critica e ca reclama e in mare parte mincinoasa. Se promoveaza un espresso de calitate buna la un device manual si la un pret foarte bun. Da, e espresso, dar nu mi se pare ca aceste device-uri fac un espresso bun. Mi se pare ca se promoveaza aceste device-uri pt incepatori care nu au un reper creat in ceea ce priveste un espresso si nu mi se pare corect fata de cafea. Sau fata de utilizatori. Ok, nu zice nimeni ca lucrurile trebuie sa fie fair, mai ales in marketing, dar am si eu dreptul la propriul meu rant, scuze inca o data Smile

Reply
Sigur, ai tot dreptul, doar ca la MyPressi gresesti.
Nu este presurizat, este o extractie cinstita, il lauda persoane de care merita ascultat, si nefiind pe piata nu poate fi nimeni banuit de reclama mincinoasa.
Din contra, este singurul obiect din lumea cafelei care il cunosc ca avand status de cult item, adica o masa critica de followeri care cer repunerea lui in fabricatie. 
Nu ca m-as numara printre ei, din moment ce inca ezit sa iau unul nou Smile

PS: daca vrei cruciada, incep eu una impotriva clamatei sensibilitati a papilelor unora la variatii de temperatura...
Tocmai am dat peste un review la un espressor nou aparut, care a scos capul si pe aici, se zic vorbe bune despre el, si ... horror... sa vezi acolo temperature "surfing"... autorul articolului, elvetian, foloseste caracterizarea de "russische roulette".
Si, surpriza, la cel testat aici nu se sesizeaza nimeni de asta...
Pai sa nu zic ceva... pe limba mea... de limba altora ? Big Grin

Reply
(20-01-2021, 15:44)renatoa Wrote: Sigur, ai tot dreptul, doar ca la MyPressi gresesti.
Nu este presurizat, este o extractie cinstita, il lauda persoane de care merita ascultat, si nefiind pe piata nu poate fi nimeni banuit de reclama mincinoasa.
Din contra, este singurul obiect din lumea cafelei care il cunosc ca avand status de cult item, adica o masa critica de followeri care cer repunerea lui in fabricatie. 
Nu ca m-as numara printre ei, din moment ce inca ezit sa iau unul nou Smile

PS: daca vrei cruciada, incep eu una impotriva clamatei sensibilitati a papilelor unora la variatii de temperatura...
Tocmai am dat peste un review la un espressor nou aparut, care a scos capul si pe aici, se zic vorbe bune despre el, si ... horror... sa vezi acolo temperature "surfing"... autorul articolului, elvetian, foloseste caracterizarea de "russische roulette".
Si, surpriza, la cel testat aici nu se sesizeaza nimeni de asta...
Pai sa nu zic ceva... pe limba mea... de limba altora ? Big Grin
Da un link sa vaza și ochiul nostru Big Grin
Nu înțeleg de ce te ferești și nu spui despre ce espressor se vorbeste in articol...
Pl41tem+Honne, Kinu

Reply
Chiar asa. Pune un link.

Reply
@cradun: cum sa nu oftez... Smile

http://kostverlorenvaart.blogspot.com/20...-from.html

Posibil matale personajul sa nu iti spuna nimic, dar printre cei care mesteresc in domeniul asta, e o figura... Smile sunt destule postari in blog ca sa ii pui diagnosticul Smile

Reply
Il stiu, la um moment dat umbla cu o valiza cu un Mazzer si cu un Pavoni intr-o camera de hotel...

Ok, dar, pt ca nu stiu olandeza, nu pot sti dc nu cumva spunea "merge pt deplasare, e placut de folosit, dar nu pot sa scap de acreala dc nu il las cel putin 20 de minute in apa fierbinte" :p

Reply
Daca nu stie trucul cu baut zeama de varza inainte de cafea...  Tongue

Reply
(24-01-2021, 16:00)renatoa Wrote: Daca nu stie trucul cu baut zeama de varza inainte de cafea...  Tongue

... Si daca nu se imbata in fiecare seara ? ... Cool Big Grin ...
Pavoni | Strega | Bosco | Honne | Olympus | MK III | Gene ...

Reply
(24-01-2021, 15:56)cradun Wrote: Il stiu, la um moment dat umbla cu o valiza cu un Mazzer si cu un Pavoni intr-o camera de hotel...

Ok, dar, pt ca nu stiu olandeza, nu pot sti dc nu cumva spunea "merge pt deplasare, e placut de folosit, dar nu pot sa scap de acreala dc nu il las cel putin 20 de minute in apa fierbinte" :p
E si e un asiatic care umbla cu un geamantan, in care are o Bianca Big Grin
Pl41tem+Honne, Kinu

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)