Hello There, Guest! Login Register

Lelit PL 92 T Elizabeth

Ce rețeta folosești?
<La Pavoni Europiccola Lusso > < Elektra MCAL > < 1957 Eureka Rapallo vintage lever> < Kinu M47> <Macap MC7> < Aeropress > <V60> < Brewista smart scale >

Reply
Calitativ verde sigur este. Mai departe depinde de gusturi.
Vezi acest topic https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...ave-coffee
Lelit Bianca, Honne Slim ~ In vacanta: Kinu + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 

Reply
@LUCIAN.C

Cred ca în cazul tău, problema este (dacă se poate vorbi despre problema doarece de gustibus...) ca ai gustul format de la cafele comerciale și ai avut aspectari nerealiste de la cafea de specialitate.

In general, cafele menționate de tine, sunt cafele foarte prăjite di cu materia prima de calitate slaba. Cu acel nivel de prăjire, caracteristicile specifice ale materie prime este omogenizat. Exista acel gust puternic amaruie de cafea pe care cu toți o cunoaștem. Eventual gust de fruct și flori vine prin adaosori, care nimic adaugă la valoare cafelei.

Sa fiu clar: nu este nimic greșit în a consuma cafea comerciala. În italia se consuma la greu și suntem cu toți fericiți.

Cafea de specialitate, însă, cere o materia prima de calitate, cu trasabilitate și o prăjire complet diferit de cafea comerciala. Gustul pe care o obții este destul de diferit, și, foarte probabil, neplăcut dacă ești obișnuit cu cafea comerciala (sau sa nu vb de italiana).

Primul gustul pe care o vei simți la o cafea de specialitate pregătită ca la carte este aciditate (care mult o confunde cu acreala). Este cum dacă ai pus zeama de lămâie în cafea. Următorul, dacă folosești cafele naturale, este fermentatul. Gustul de fructat / floral este mult mai greu de detectat, fiind nevoie de antrenament.

Din acest motiv eu recomand tuturor, înainte sa își cumpere un echipament scump, sa încearcă cafele de la cafenele de specialitate pt a înțelege dacă asta își doresc. Știu ca nu ești din București și nu știu dacă unde ești găsești asa ceva, dar îți recomand să încerci.

Daca tot nu te împaci cu cafea de specialitate, atunci, sa nu vinzi aparatul, poți sa iei un Lavazza / Kimbo / Segafredo boabe și sa folosești echipamentul pe care o ai (uitate în secțiune de miscele italiene pt inspirație).

Ps. Cred ca deja ai peste 10 postari și poți sa pui anunțul pe bursa forumului, dacă dorești
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)

Reply
Aparatul este deja pus la vanzare pe forum si pe olx . Oricum comentariul tau (micrenda ) m-a ajutat foarte mult pentru ca imi dau seama din ce in ce mai bine de ceea ce imi place si ceea ce trebuie sa fac. 
P.S.  acum 1 ora am desfacut si o punga de Ethiopia Y. - rezultatul fiind o cafea cu gust acrisor ....pentru mine de nebaut ca sa nu zic altfel...

Reply
DaveC a pus primul video la noul Elizabeth. Din ce se poate vedea (auzi) pare mai silentioasa ca variantele precedente.

https://www.youtube.com/watch?v=lpCo1ORQXJk

Reply
Cred ca au pus pompa de MaraX

Reply
Parca MaraX tot mai silentioasa mi se pare, dar stim ca sunetul inregistrat prin microfon poate diferi de realitate. Sau este altundeva amplasat la MaraX.
Lelit Bianca PL162T V2(Lelit PL 41 TEM), Eureka Atom Specialty 75 (Lelit PL 43 MMi)

Reply
(30-06-2020, 21:47)Lyvyoo Wrote: Cred ca au pus pompa de MaraX

Asa citisem si eu prin commenturi de la alte videouri. Ramane sa vedem restul video.urilor si sa citim recenzia completa care va urma

Reply
Si rampa de crestere in presiune e diferita, la V2 (care il am eu) in 3 secunde ajunge presiunea la 3 bar, apoi creste repede pana la 11 bar. Din video se vede ca versiunea noua, avand boilerul de abur oprit (adica fara a face pi folosind boilerul de aburi) presiunea creste la 2 bar cam in 10s apoi creste spre 10bar.

Reply
Review-ul complet a aparut, impreuna cu multe video-uri sa-l sustina.

Plusuri majore: 
  • Greatly improved programming and additional functions in LCC
  • Pump is now the ultra quiet vibration pump (X-Pump) as in MaraX
  • Expansion valve improved and relocated for ease of brew pressure adjustment

https://coffeeequipmentreviews.wordpress...elizabeth/

Reply
Se pare ca V3 va ajunge inca din iulie la clienti...cel putin din afirmatiile lui Dave Corbey.
Lelit Bianca PL162T V2(Lelit PL 41 TEM), Eureka Atom Specialty 75 (Lelit PL 43 MMi)

Reply
Ceva experimente noi legate de folosirea presiunii joase din boilerul de aburi, in shot-ul de espresso:

Reply
M-am uitat la toate videoclipurile postate de Dave Corbey legate de Elizabeth V3 si sunt chestii interesante aduse de cei de la Lelit. Acum, sunt curios la ce anume se poate face upgrade de la V2 (varianta care o detin), ce anume merita si la ce preturi. Asa la o prima strigare as zice LCC-ul si pompa, dar i-as ruga pe colegii cu mai multa experienta sa isi expuna parerile Smile
Si o intrebare - orice upgrade se poate face doar la service-ul din Bucuresti? Trebuie sa recunosc ca nu ma incanta f tare ideea de a trimite espressor-ul pe ruta Cluj-Bucuresti, dar daca e musai, facem sa fie bine Smile
Multumesc anticipat de sugestii, sfaturi, opinii.
Lelit Elizabeth PL92T, Kinu M47 Phoenix

Reply
Din informarea primita, a ajuns V3 in Romania! Este vorba de varianta din review-ul lui Dave Corbey - https://sway.office.com/YUuIpMmQlYAFkxIO?ref=Link 

Update-uri hardware:
https://drive.google.com/file/d/1E0ba4hR...sp=sharing

Update-uri software:
https://drive.google.com/file/d/1cW6VAc5...sp=sharing

Importatorul spune ca va ramane acelasi pret pt espressomani si in V3, 5500 cu reducerile clasice.

Reply
(13-07-2020, 16:15)Lyvyoo Wrote: Din informarea primita, a ajuns V3 in Romania! Este vorba de varianta din review-ul lui Dave Corbey - https://sway.office.com/YUuIpMmQlYAFkxIO?ref=Link 

Update-uri hardware:
https://drive.google.com/file/d/1E0ba4hR...sp=sharing

Update-uri software:
https://drive.google.com/file/d/1cW6VAc5...sp=sharing

Importatorul spune ca va ramane acelasi pret pt espressomani si in V3, 5500.

Merci pentru ultimele informatii despre Elizabeth. Am sa vorbesc cu importatorul sa vedem ce upgrade-uri/update-uri se pot face si in ce conditii (timp, costuri, etc.).

Reply
Woooaw, arata bine la ce stie. Ciudat cum acum 3 saptamani le-am intrebat clar si frumos pe importator daca o sa primeasca Elizabeth V3 si inca le-am trimis si descrierile lui Dave Corbey si mi-au zis ca nu au cunostinta de asa ceva. Si uite, dupa 3 saptamani deja primesc noile versiuni... stiu ca am Bianca dar poate ramaneam la Elizabeth cu jumatate de bani si mici diferente in afara de look. Elizabeth este un aparat foarte potent si un pic prea marginalizat pe nedrept pe langa aratoasele Bianca si MaraX.

Reply
Am vorbit cu importatorul (foarte de treaba domnul cu care am povestit) si inca nu se stiu exact preturile si toate piesele care o sa fie disponibile pentru un upgrade de la V2 la V3. Dar dansul o sa se intereseze si pentru cine doreste o sa ofere informatiile respective.
In alta ordine de idei, am aflat, cu ocazia acestei discutii, ca orice reparatie/upgrade/update/etc. se poate realiza si service-ul partener din Sangeorgiu de Mures, jud. Mures, ceea ce pentru mine, personal, e un lucru bun, nefiind nevoit in caz de ceva (orice) sa trimit aparatul pana la service-ul din Bucuresti.
@Lookie - e posibil ca acum 3 saptamani sa nu se fi stiut exact cand vine noul Elizabeth pentru ca informatiile primite de importator sunt foarte recente.

Reply
@Vlad80 Probabil asa este, nu zic nu. Cred ca Lelit pana in ultimul moment nu erau siguri daca dau drumul la 92T V3 sau le mai testeaza. Asa inteleg mai bine multiplele amanari de  livrare Elisabeth in luna iunie, trecand apoi in iulie.

Reply
(13-07-2020, 16:15)Lyvyoo Wrote: Din informarea primita, a ajuns V3 in Romania! Este vorba de varianta din review-ul lui Dave Corbey
...
Importatorul spune ca va ramane acelasi pret pt espressomani si in V3, 5500 cu reducerile clasice.

Salutare, si bine v-am gasit, acesta fiind primul meu post pe espressoman!

Confirm cele de mai sus, ieri am primit-o pe Elizabeth, si este V3, confirmat dupa serial number 266589; toate serial numbers, incepand cu 266583, au ultimele modificari.

Totodata, si pretul este cel de mai sus, 5500 (5506 in cazul meu, dar totusi, reducerea este acolo).

Urmeaza sa postez si in topicul de prezentare a noilor membri, dar am sa mai astept cateva zile sa ma obisnuiesc cu aparatul, fiind primul din aceasta categorie (vin de la un automat).

Toate cele bune!
Lelit PL92T Elizabeth V3 | Eureka Mignon Specialita 17NX

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)