Hello There, Guest! Login Register


La Pavoni Europiccola Lusso vs Professional Lusso

#1
Salutare dragilor!

Va rog ajutati-ma sa iau o decizie, sunt la rascruce.
Mi s-a pus pata pe Europiccola si pe Professional Lusso, citind cateva review-uri, dar am zis ca hai sa intreb si pe cunoscutii din domeniu.

Am cerut parerea a doi prieteni, A - are o cafenea de top in oras, face probabil cea mai buna cafea, si B - a luat locul 3 la ceva concurs national de extractii parca, in fine - el e pe horeca dar face si reparatii (a reparat inclusiv Europiccola).

Prietenul B mi-a spus ca espressorul isi merita banii, sa il iau cu incredere, l-a folosit de cateva ori si ii place si lui mult.
Bucuros si incantat pana vine parerea prietenului A...
Acesta imi spune ca aparatul nu e asa formidabil cum se spune, ca doar faima e de el si sunt espressoare mult peste el pe piata... (ce-i drept el nu a lucrat cu el).

Acuma nu stiu ce sa fac, sunt confuz si putin dezamagit. L-am rugat sa imi spuna ce aparate sunt peste si a zis ca revine dupa ce se uita putin.

Intr-adevar Europiccola nu scoate 9 bari cat se zice ca e presiunea ideala dar sa fie asta un motiv?

Daca e sa merg pe Europiccola, se mai naste o intrebare: merita diferenta de cateva sute de lei dintre Europiccola si Professional Lusso? 

Multumesc mult, astept cu nerabdare si interes maxim parerile voastre!
 
Reply
#2
Bună,

In acest forum exista mai multe persoane care au La Pavoni (eu fiind unul dintre ei), și vei primi mai multe sfaturi (poate foarte diferițe între ele).

Punctul meu de vedere este asta:

1) La Pavoni este o mașină frumoasa, cu un design reușit și se integrează bine în bucătăria.

2) prețul lui nou este cam scump, din părerea mea. Din păcate în România nu prea se găsesc second hand (in afara, în Germania sau Italia, se găsesc destul de ușor la preturi accesibile).

3) nu ai spus nimic despre rasnita, care este elementul esențial înainte de orice espressor. Știu ca este complet contro-intuitiv, dar o cafea buna o face o rasnita bună, nu un espressor bun (si o cafea proaspăta prăjită si de calitate, ceva între 35-50 RON / 250g).

4) ar fi bine de știut ce cafele îți plac mai mult, dacă cu lapte sau fără, etc.

In general, din părerea mea, La Pavoni nu este indicata pentru cine face mulți cappuccino (se pot face, și eu fac in fiecare zi, doar ca cu alte mașini este mult mai ușor, cu Pavoni ai nevoie de mai multa îndemânare).

Faptul ca presiunea o controlezi cu mana prin lever-ul este un mare plus.
Un minus este faptul ca temperatura este fixa și nu poate fi schimbata.

Un aparat bun pt începători, de calitate și cu un control decent ale temperaturii este Lelit PL41TEM, care are un control electronic (PID) ale temperaturii și care costa nou în jur de 2100 RON (cu reducerea de forum). Dar nu are appeal-ul lui Pavoni :-)
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#3
Nu are rost sa mai asculti opinia "prietenului" A , daca este bazata pe cautari pe internet, sansele sa fie corecta sunt fix 50%.
Ori stii ceva fara sa apelezi la gogu, ori taci din gura.
Asta nu inseamna ca nu exista ceva mult peste, dar uite ca aici avem topic despre pavoni, iar despre ele nu avem... niste motive trebuie sa existe... Wink

Daca merita diferenta, nu dumneata poti decide... fiecare are propriile interese si prioritati.
Fa un tabel cu diferentele, incearca sa uiti cat costa Lusso, si intreaba-te singur pe cinstite, la fiecare rand din tabel... "asta chiar nu ma intereseaza, asta e nice to have, as da maxim atat pe ea, asta e must !..." si la sfarsit fa suma si compara. Se cheama analiza swot Wink
 
Reply
#4
(17-11-2018, 20:20)micrenda Wrote: Bună,

In acest forum exista mai multe persoane care au La Pavoni (eu fiind unul dintre ei), și vei primi mai multe sfaturi (poate foarte diferițe între ele).

Punctul meu de vedere este asta:

1) La Pavoni este o mașină frumoasa, cu un design reușit și se integrează bine în bucătăria.

2) prețul lui nou este cam scump, din părerea mea. Din păcate în România nu prea se găsesc second hand (in afara, în Germania sau Italia, se găsesc destul de ușor la preturi accesibile).

3) nu ai spus nimic despre rasnita, care este elementul esențial înainte de orice espressor. Știu ca este complet contro-intuitiv, dar o cafea buna o face o rasnita bună, nu un espressor bun (si o cafea proaspăta prăjită si de calitate, ceva între 35-50 RON / 250g).

4) ar fi bine de știut ce cafele îți plac mai mult, dacă cu lapte sau fără, etc.

In general, din părerea mea, La Pavoni nu este indicata pentru cine face mulți cappuccino (se pot face, și eu fac in fiecare zi, doar ca cu alte mașini este mult mai ușor, cu Pavoni ai nevoie de mai multa îndemânare).

Faptul ca presiunea o controlezi cu mana prin lever-ul este un mare plus.
Un minus este faptul ca temperatura este fixa și nu poate fi schimbata.

Un aparat bun pt începători, de calitate și cu un control decent ale temperaturii este Lelit PL41TEM, care are un control electronic (PID) ale temperaturii și care costa nou în jur de 2100 RON (cu reducerea de forum). Dar nu are appeal-ul lui Pavoni :-)

Mersi frumos de raspuns Smile revin si eu cu reply...

2. Am gasit cu discount de forum la 2000 lei Europiccola si vreo 2700 Professional Lusso, deci este ok.

3. Rasnita de acum este un Krups GVX2 de 200 lei (imi propun sa iau una mai buna dupa ce imi revin financiar cu esporessorul Smile) ) Cafea iau mai nou de la prajitoria Olivo din Cluj, 40 lei 250 gr si imi place mult...

4. Da, iubesc cappuccino si flat white, dar imi propun sa incep sa descopar si espresso clasic.

As avea o intrebare, este chiar asa important controlul temperaturii..? 

Mersi inca odata!

(17-11-2018, 20:27)renatoa Wrote: Nu are rost sa mai asculti opinia "prietenului" A , daca este bazata pe cautari pe internet, sansele sa fie corecta sunt fix 50%.
Ori stii ceva fara sa apelezi la gogu, ori taci din gura.
Asta nu inseamna ca nu exista ceva mult peste, dar uite ca aici avem topic despre pavoni, iar despre ele nu avem... niste motive trebuie sa existe... Wink

Daca merita diferenta, nu dumneata poti decide... fiecare are propriile interese si prioritati.
Fa un tabel cu diferentele, incearca sa uiti cat costa Lusso, si intreaba-te singur pe cinstite, la fiecare rand din tabel... "asta chiar nu ma intereseaza, asta e nice to have, as da maxim atat pe ea, asta e must !..." si la sfarsit fa suma si compara. Se cheama analiza swot Wink

Multumesc de raspuns! Smile 

Da, prietenul A nu cred ca a cautat nici macar pe net, nu stiu de unde stie dar nu pare documentat bine despre Europiccola, ci mai degraba pare ca e foarte sigur pe faptul ca sunt espressoare mult peste acest model in aceeasi bani...

Referitor la diferentele dintre Europiccola si Professional Lusso, v-am intrebat deoarece eu nu reusesc sa identific niciuna in afara de acel ceas...M-am tot uitat si la unu si la altul dar nu imi dau seama...sper ca cineva priceput sa ma lamureasca...

Mersi!
 
Reply
#5
6 pagini in urma, prin martie, s-a dezbatut ultima oara aceasta dilema:
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...9#pid89779

Si nu cred ca va fi ultima oara... Smile

Sincer, pentru o espressomana, in functie de cat se simte de... delicata Smile eu as recomanda Flair. Motivele le-am expus aici:
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...2#pid95792
 
Reply
#6
Referitor la diferentele dintre Europiccola si Professional Lusso, v-am intrebat deoarece eu nu reusesc sa identific niciuna in afara de acel ceas...

Diferenta principala e boilerul dublu ca si capacitate de pe Professional. Daca merita sau nu, asta numai tu poti decide. Boilerul mai mare teoretic iti va permite sa spumezi mai bine, dar ca posesor de Europiccola, nu pot spune ca ma plang de puterea aburului, e suficienta. In plus, evident, mai multa apa <=> mai multe shot-uri, dar pentru asta vei avea musai nevoie sa gasesti o solutie sa racesti grupul (aici discutiile sunt multe, dar solutii bune se gasesc)

Eu il am de mai putin de un an, cumparat de nou tot de la importator. Acum daca ar fi sa aleg din nou, probabil ca as alege modelul profesional, dar doar pentru ca intre timp m-am convins ca Pavoni-ul cel mai probabil nu il voi vinde niciodata (sau ma rog, asa cred eu acum), deci capactitatea mai mare a boilerului ar fi fost buna asa just in case, mai ales acum ca mi-am pus radiator pentru racirea grupului care imi tine temperatura destul de stabila de la un shot la altul.

Pe mine unul m-a ajutat mult video-ul asta sa inteleg experienta cu un levier.

Legat de ce zice prietenul tau, daca ar fi sa-ti recomand ceva, as zice ca mai degraba Lelit PL41TEM e o alegere mai safe pentru un incepator. Sa inveti sa scoti shot-uri bune e un proces lung si migalos, si daca te poti focusa pe mai putine variabile o sa progresezi mai repede. Pe Lelit presiunea e fixa, temperatura o setezi tu din PID la cat vrei, iti ramane doar sa te focusezi pe cafea (macinatura, gramaj, distributie in portafiltru, etc). Si tine cont ca si acestea nu sunt aspecte triviale deloc. Stai sa vezi ce distractie e la alegerea unei rasnite ...

Pe de alta parte, Pavoni e cea mai buna investitie pe care am facut-o pana acum in aparatura, by far  Smile  Dar e un grad mare de subiectivism in afirmatia asta, si nu stiu daca l-as fi apreciat la fel de mult daca nu as fi avut mai intai un aparat clasic cu pompa.
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
#7
(17-11-2018, 23:34)fmmirel Wrote: Referitor la diferentele dintre Europiccola si Professional Lusso, v-am intrebat deoarece eu nu reusesc sa identific niciuna in afara de acel ceas...

Diferenta principala e boilerul dublu ca si capacitate de pe Professional. Daca merita sau nu, asta numai tu poti decide. Boilerul mai mare teoretic iti va permite sa spumezi mai bine, dar ca posesor de Europiccola, nu pot spune ca ma plang de puterea aburului, e suficienta. In plus, evident, mai multa apa <=> mai multe shot-uri, dar pentru asta vei avea musai nevoie sa gasesti o solutie sa racesti grupul (aici discutiile sunt multe, dar solutii bune se gasesc)

Eu il am de mai putin de un an, cumparat de nou tot de la importator. Acum daca ar fi sa aleg din nou, probabil ca as alege modelul profesional, dar doar pentru ca intre timp m-am convins ca Pavoni-ul cel mai probabil nu il voi vinde niciodata (sau ma rog, asa cred eu acum), deci capactitatea mai mare a boilerului ar fi fost buna asa just in case, mai ales acum ca mi-am pus radiator pentru racirea grupului care imi tine temperatura destul de stabila de la un shot la altul.

Pe mine unul m-a ajutat mult video-ul asta sa inteleg experienta cu un levier ...
https://www.youtube.com/watch?v=ztgGUO8QwOA

Legat de ce zice prietenul tau, daca ar fi sa-ti recomand ceva, as zice ca mai degraba Lelit PL41TEM e o alegere mai safe pentru un incepator. Sa inveti sa scoti shot-uri bune e un proces lung si migalos, si daca te poti focusa pe mai putine variabile o sa progresezi mai repede. Pe Lelit presiunea e fixa, temperatura o setezi tu din PID la cat vrei, iti ramane doar sa te focusezi pe cafea (macinatura, gramaj, distributie in portafiltru, etc). Si tine cont ca si acestea nu sunt aspecte triviale deloc ...

Pe de alta parte, Pavoni e cea mai buna investitie pe care am facut-o acum in aparatura... by far  Smile  Dar e un grad mare de subiectivism in afirmatia asta, si nu stiu daca l-as fi apreciat la fel de mult daca nu as fi avut mai intai un aparat clasic cu pompa.

In regula, mersi tare mult, m-ai lamurit Big Grin

Cel mai probabil voi merge pe Europiccola...dar mi s-a pus pata si pe Kinu m47 si nu am idee de unde sa o iau...
 
Reply
#8
Am vazut ca ai gasit raspunsul aici.

Daca te grabesti, poti arunca un ochi si la Apollo, mai ales ca viitor utilizator de Pavoni. Pare un concurent serios pentru Kinu, dar din pacate, din cate stiu eu nu sunt useri pe forum care sa fi comandat rasnita asta sa ofere niste impresii, e destul de noua pe piata.
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
#9
(17-11-2018, 23:49)fmmirel Wrote: Am vazut ca ai gasit raspunsul aici.

Daca te grabesti, poti arunca un ochi si la Apollo, mai ales ca viitor utilizator de Pavoni. Pare un concurent serios pentru Kinu, dar din pacate, din cate stiu eu nu sunt useri pe forum care sa fi comandat rasnita asta sa ofere niste impresii, e destul de noua pe piata.

Am inteles...
Pai nu as sta cateva luni dupa o rasnita, mai ales ca acum am ceva slabut si vreau sa iau un espressor saptamana care urmeaza.
Si Apollo dintr-asta ai idee unde gasesc?

Mersi!
 
Reply
#10
https://www.bplus.biz/products/apollo-ma...nd-grinder

Tine cont ca se livreaza din taiwan deci trebuie sa adaugi TVA si taxe vamale la pret

LE: mai studiaza threadul asta pentru alternative:
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...e-espresso
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
#11
(18-11-2018, 00:07)fmmirel Wrote: https://www.bplus.biz/products/apollo-ma...nd-grinder

Tine cont ca se livreaza din taiwan deci trebuie sa adaugi TVA si taxe vamale la pret

Multumesc. Aia nu ar fi o problema, il iau pe firma si deduc TVA-ul. Taxele vamale sunt de cateva zeci de lei. Problema e sa nu vina intr-o luna Big Grin ma uit acusi
 
Reply
#12
Bună,

Încerc sa răspund la unele dintre întrebările tale:

1) diferența între europiccola si professional este dimensiunea boilerului (1,6 L vs 0.8 L). Este de ajutor când faci lapte doarece un boiler mai mare îți da mai multa "inerția" dar diferența nu este foarte mare. Faptul ca umpli mai rar este un avantaj și el.

2) Temperatura este importanta? Exista o emisiune care se numește "ce spun românii": nu este emisiunea mea preferata dar dacă ar întreba lumea "cum este cafea" pe primul loc ar ieși "amara". Din fericire aceasta informație este falsa: o cafea de calitate poate avea o gama mare de gusturi. De la "acida" de la cafele la altitudini mari (ex. Kenia), la "dulcegi" (ex. Honduras) sau "ciocolatii" si "corpolenta" (ex. Cafele sudamericane). Este posibil sa modifici caracterul unei cafelei schimbând temperaturi apei. Dacă o cafea este prea acida pt gustul tău la 91 de grade, poți sa urci temperatura pana la 95 de grade, si o sa au un gust diferit (mai spre ciocolatiu, cu aciditate ma scăzută). Dacă urci prea mult temperatura vei ajunge sa ai cafele prea amare, "arse".

Partea buna este ca La Pavoni are o temperatura, la prima extracție, destul de ok. Dacă faci prea multe extracții, temperatura poate urca prea mult și va trebui sa aștepți. Este de ajutor sa instalezi un termometru sau niște benzi de temperatura pt a estima care este temperatura grupului și sa îți faci niște puncte de refer.

Dar vreau sa fie clar ca este vorba de finețe-uri. O cafea bună, cu o rasnita bună si un espressor (Pavoni, Lelit, etc.) îți vor da o cafea peste 99% dintre cafele care poți sa bei în București.

3) Spumare laptelui: nu este ușor, va trebui sa îți faci mana. Eu am "spionat" niște persoane mult mai bune decât mine pana când m-am prins de niște "secrete" :-). Cu Pavoni este un pic mai greu, doarece, asa cum este projectat, aceasi apa care se folosește pt cafea se folosește și pt aburi (fără nici un întrerupător sa treci de la un mod la alt). Mai mult, chiar nu ma explic de ce, italieni care fac La Pavoni, au decis sa instaleze o duza de abur cu 3 gauri si, la începutul, a fost un coșmar sa frotez (spumez) cu ea. Salvatorul meu a fost @bubucalu care ma sfătuit sa închid o gaura cu un scopitor, si acum este mult mai bine.

4) rasnita: este cel mai important lucru. Chiar mai mult decât espressorul. Dacă încă nu ai cumpărat, oprește-te si nu lua rasnita de 200 RON. Dacă o ai deja, asta este, poți s-o folosești pana când vei face upgrade-ul, dar este posibil ca vei avea cafele cam cu aceasi gust, in general spre amar/ciocolatiu (ciocolatiu și amar sunt doua gusturi similari dar nu egali. Primul este o caracteristica, apreciat de la uni, altul este în general un defect ale extracții gen temperatura prea ridicata, rasnita limitata, gauri in puc de cafea, etc).

Daca ai un buget limitat, încerca să pui o parte consistenta al bugetului la rasnita. Știu ca pare un no-sense, dar chiar face diferența.

Cineva a racomandat un Kinu M47 si cu bună dreptate: este o rasnita foarte bună în range-ul lui de preț. Costul lui, cu reducerea de forum, este 1000 RON si își merita fiecare bănuț.
Dar în cazul tău (nick-ul cu care t-ai înregistrat pare sa fie feminin) este posibil sa existe o problema: este o rasnita manuala destul de rapida dar care are nevoie de o forță destul de ridicata. Eu pot s-o folosesc destul de ușor dar soția mea nu prea poate. Asta este un punct care trebuie sa fie ținut aminte înainte de a lua în considerare o rasnita manuala.

5) cum se cumpără Kinu-l: pe acest link găsești o serie de formulări cu toate oferte speciale pt forum.

https://www.espressoman.ro/reduceri-la-e...i-rasnite/

Poti sa scrii pe formularul dedicat lui Kinu și ei te vor contactat la următoarea comanda de grupa (este fabrica care se ocupa de organiza aceasta comanda de grupa). Plata se face doar înainte sa fie livrat produsul direct la contul fabricii.

Kinu M47 se vinde în afara cu circa 330 EUR / USD, dar, doarece fabrica are sediul în România și are o legătură speciala cu acest forum, s-au organizat în trecut (și, în linea generala la fiecare 6 luni) un group buy si prețul lui este scăzut la 1000 RON. Asta este o reducere cam substanțiala si, pentru mulți espressomani, fundamentala pt a întra în lumea cafele de specialitate.

6) Bonus: chiar in zilele astea Kinu a anunțat un nou model de rasnita "M47 Traveller". Are aceasi diametrul la cuțite și o forma un pic diferita (mai scurta) și, mai important, un preț de lista mai mic, 219 EUR/USD. Inca nu se știe dacă va fi oferita la un preț redus pentru comunitatea noastra (și nici prețul) dar este posibil ca în câteva luni sa avem știri interesante (possibil in ianuarie, dar nu știe nimeni).

La Pavoni vs Lelit PL41TEM: este o alegere personala. Cu La Pavoni va trebui sa muncesti un pic mai mult dar este o mașină cu un stil bine definit, arate bine, și, mulți pasionați o au ca a doilea masina in casa. Este cum când ai o mașină familiara in casa, dar din când în când iesi si cu cabriolet. Mulți dintre noi au reușit sa scoate niște cafele memorabile cu Pavoniul si de acest motiv are mulți pasionați, dar cere un efort mai mare la început, cu multe trial si erori.

Sper ca am fost de folos.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#13
Salut si mersi mult de reply. Da, este de mare folos Smile

Sunt barbat. Magda e numele de familie Big Grin (nu-ti cere scuze, sunt obisnuit, e ok Smile) )

Referitor la rasnita, am deja pe cea de 200 lei, nu e ce trebuie...
Am pus ochii pe Kinu m47, am cautat peste tot sa o cumpar dar bineinteles ca am si vazut de ce nu se gaseste... (pare ca se poate cumpara de pe saitul lor la pret intreg de 1300 lei, am testat pana la pasul de plata).

Da, am inteles ca o rasnita buna e cruciala si vreau sa o iau cat mai repede gasesc una buna. Eventual daca stii ceva similar care gasesc in stoc pe aici te rog sa imi spui.

Cat despre espressor, cred ca ma duc pe La Pavoni Europiccola.
Mi-a mai spus un prieten (prietenul B de mai sus) ca el nu si-ar mai lua espressoare cu pompa din asta clasica la 50 Hz pe motiv ca nu-i place cafelei sa fie extrasa cu fluctuatii (cele 50 de fluctuatii pe secunda, cum e la 50 Hz curentul), si el si-ar lua oricand La Pavoni care are extractie constanta si reglabila.

Deci pasul urmator e sa iau o rasnita si espressorul, saptamana aceasta care vine... sper sa le gasesc in stoc, ma roade tare Smile)
 
Reply
#14
Sfatul meu este: dacă ai o rasnita deja, poți s-o folosești pana când îți vei lua una mai buna. Vei aprecia diferența în momentul upgrade-ul.

Diferența între preț întreg și preț cu reducere este destul de mare și ar putea s-o folosești pt a face un curs de barista, sa mergi pe professional, sa cumperi cafea bună sau pt o serie de acesori de care vei avea nevoie (tamper, nivelator, latiera, cantar, etc.).

In plus, este posibil sa devine disponibil și M47 Traveller.
Asta pt ca ai deja rasnita si nu îți costa nimic s-o folosești pana când ajunge ceva mai performant.

Daca ești din Cluj, îți sfătuiesc sa treci și pe la prajitorie Yume: băieți de acolo sunt foarte cordiali și îți vor da multe sfaturi. În plus, cafea lor este foarte bună (iau des de la ei).

Idea cu stock nu este încă clara: este posibil ca nu mai au stock pt M47 cu reducerea sau poate au, dar doar la preț întreg (rasnite la preț întreg au prioritate). Personal nu îmi este încă clar dar nu m-am interesat în mod specific. Un email la fabrica te poate lămuri.

Ultimul lucru important: fiecare nou Barista are cam 200 cafele proaste care aștepta să fie extrase. Mai repede le voi scoate, mai repede vei prinde cele bune. Îți doresc mare succes.

Ps. Desore 50 Hz este prima data ca am auzit asa ceva. Exista mii de motive pt a alege un Pavoni (zgomot mai mic, mecanica simpla, design, profilarea de presiunea, etc.) dar 50Hz chiar este o noutate.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#15
Micrenda foarte bune sfaturi, jos pălăria!

Am mai auzit-o pe asta cu herții, nu cred că într-un blind test se poate face diferența. Și oricum dacă aia e o grijă pui pulsor în circuit și ai rezolvat-o.

Dar e posibil că în doi ani să apară pe piață espressoare cu profilare de frecvență Smile)
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#16
(18-11-2018, 01:12)otniel.magda Wrote: Mi-a mai spus un prieten (prietenul B de mai sus) ca el nu si-ar mai lua espressoare cu pompa din asta clasica la 50 Hz pe motiv ca nu-i place cafelei sa fie extrasa cu fluctuatii (cele 50 de fluctuatii pe secunda, cum e la 50 Hz curentul), si el si-ar lua oricand La Pavoni care are extractie constanta si reglabila.

Daca am avea un topic cu perle, cred ca multi ar vota asta pentru perla anului Smile Smile
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#17
Cred ca prietenul B facea referire la dezavantajele aparente ale unei pompe vibratoare

Uite aici de ex se testeaza efectul unei astfel de pompe vs o pompa rotativa
https://youtu.be/o2W5SnXR3-s
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
#18
Ma minunez cata "weird science" a acumulat "prietenul" tau B, sper sa nu fie imaginar...  Tongue

Daca se documenta un pic, ar fi aflat ca baza interconectarii retelelor de energie electrica este sa fie sincronizate in frecventa, si 50 Hz-ul de dupa revolutie, dupa ce ne-am legat la sistemul european, este atat de stabil ca unele ceasuri ieftine nici nu mai pun cuartz, iau secunda din retea si nu au un minut pe an eroare... 
Pretul acestei stabilitati in frecventa este fluctuatia de tensiune Wink ea este marimea care este variata ca sa se asigure stabilitatea frecventei.
 
Reply
#19
(18-11-2018, 10:57)renatoa Wrote: Ma minunez cata "weird science" a acumulat "prietenul" tau B, sper sa nu fie imaginar...  Tongue

Daca se documenta un pic, ar fi aflat ca baza interconectarii retelelor de energie electrica este sa fie sincronizate in frecventa, si 50 Hz-ul de dupa revolutie, dupa ce ne-am legat la sistemul european, este atat de stabil ca unele ceasuri ieftine nici nu mai pun cuartz, iau secunda din retea si nu au un minut pe an eroare... 
Pretul acestei stabilitati in frecventa este fluctuatia de tensiune Wink ea este marimea care este variata ca sa se asigure stabilitatea frecventei.

Nu, nu este imaginar Smile) cum ziceam, mi-a zis ca are locul 3 pe țara pa extracții.. no, in fine..și mie mi s-a părut puțin weird.
 
Reply
#20
(18-11-2018, 01:12)otniel.magda Wrote: el si-ar lua oricand La Pavoni care are extractie constanta si reglabila.

Presiunea constanta in cazul LaPavoni e data de constanta fortei cu care apesi tu pe levier...si pana sa ajungi la constanta aia, e nevoie de muuuuulte shot-uri trase pentru a antrena "memoria musculara"... iti spun asta doar ca sa nu te amagesti.

Sunt posesor de LaPavoni si e o masinarie extraordinara in banii aia...parerea mea Smile

Daca ai posibilitatea sa cumperi pe firma, pe site-urile din italia gasesti Professionalul in jur de 500 eur (nu se plateste TVA-ul)

Si da, eu iti recomand Professionalul...pe Europiccola umpli boilerul odata la 3-4 double shots (datele oferite de fabricant nu sunt chiar reale in privinta numarului de shot-uri trase pe fiecare)...pentru mine cel putin a fost un avantaj important in favoarea Professional-ului. Plus treaba cu presiunea aburului de care ti-au mai zis colegii.

Gandeste-te cu Europiccola, daca ai musafiri si vrei sa tragi cateva shot-uri succesive...degeaba racesti grupul si il aduci la temperatura optima...in timpul ala boilerul nu se raceste destul cat sa adaugi apa, trebuie sa o fierbi sa nu fie socul de temperatura prea mare...si nu e distractiv.

Eu zic ca pt cineva care are un singur espressor, LaPavoni Professional e mai potrivit, in ce priveste usurinta in exploatare...

Rasnita de 200 lei nu te va ajuta deloc sa scoti un espresso WOW cu el. Kinu e o alegere buna.

Saaau... eu voi scoate la vanzare rasnita manuala "RoK Grinder" din dotare, dupa ce imi ajunge Eureka Specialita luata de Black Friday (sper eu in cateva zile). E o rasnita manuala "de masa"...mai usor de utilizat decat Kinu, cu toate ca performantele acestuia din urma e posibil sa fie superioare in ce priveste macinatura.

Cheers!

LaPavoni Milano '15, RoK grinder
|||   Lelit MaraX   |||   Eureka Mignon Specialita   |||    YUME beans :)   |||     -----     ("fostele": LaPavoni Professional, RoK manual grinder)
 
Reply
#21
Criteriile pot fi si inverse... eu am dat pavoni pentru ca nu imi placea cum baltea apa in el si nu imi convenea sa il umplu dimineata doar pentru doua shoturi, si apoi sa il golesc de 1.5 litri de apa... nu prea e pelerinaj de musafiri la noi Smile
Manometru se poate pune si la europicola cu 100 lei.
Azi as vrea un open boiler exact ca sa nu mai am treaba cu chestia asta cu umplutul cu apa in exces.
 
Reply
#22
Eu nu as fi ingrijorat in legatura cu socul termic. Scoti aburul pana nu mai iese nimic, desfaci capacul, pui apa rece si ii dai drumul. Altii racesc grupul prin imersiune intr-un bol cu apa de la frigider si nu s-a intamplat nimic (zic ei). 

Manometru de boiler gasesti la aprox 20 de euro (adaptor inclus) plus transport, cu carcasa metalica, spre deosebire de cel cu carcasa de plastic negru cu care vine Pro-ul (ma refer la manometrul de boiler).

Pe de alta parte, Europiccola e ceva mai simplu de scurs, cand vrei sa nu stea espressor-ul cu apa in el, pt cei cu pitici pe creier cand e vorba de metal leaks.

Nu zic nici Europiccola, nici Pro (nici Gran Romantica Smile, tine de buget pana la urma. 

Pavoni mi se pare un espressor care ofera maxima satisfactie si conditiile obtinerii unor rezultate excelente (de parca nu s-ar mai fi scris deja, dar mai zic si eu, ce sa fac), dar e nevoie si de maxim de atentie, implicare, documentare, ceea ce, in mod realist, sunt resurse de care nu dispunem in fiecare zi.

Daca e sa consideram ca scopul espresso-ului de specialitate (dpdv al consumatorului) este sa identificam notele specifice fiecarei cafele (si sa ne bucuram de experienta prepararii si degustarii), atunci Pavoni are cu siguranta acest potential, intr-o masura mai mare decat alte espressoare la un pret similar sau chiar mai mare. 

Pretul se plateste in efort si atentie. 

Daca obiectivul e o bautura cu corp si cofeina si utilizatorul nu prea are rabdare sau disponibilitate de a invata, probabil ca un PL41TEM ar fi mai potrivit.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#23
Si mai zi despre faptul ca e cam dificil de reprodus o bautura pe Pavoni, din cauza ca nu apesi mereu exact la fel pe levier, preinfuzia nu o lasi mereu exact la fel, temperatura nu este la virgula niciodata la fel intre shoturi, etc etc. Tragi 5 cafele si daca nimeresti doua identice la gust sa zici mersi.

Este un aparat pentru oamenii care exploreaza dar nu este pentru pretentiosi. Eu zic ca mai strici si cafea pe el, iar daca mai platesti si 60-80 ron pe 250 grame nu stiu cat de ok este, cu toata experienta dobandita, tot nu ai control deplin. Din cauza asta multi au trecut de la Pavoni la alte aparate: Mina, Londinium, Strega cu care poti sa reproduci mai usor.
 
Reply
#24
(18-11-2018, 13:44)Zwanger Wrote: Si mai zi despre faptul ca e cam dificil de reprodus o bautura pe Pavoni, din cauza ca nu apesi mereu exact la fel pe levier, preinfuzia nu o lasi mereu exact la fel, temperatura nu este la virgula niciodata la fel intre shoturi, etc etc. Tragi 5 cafele si daca nimeresti doua identice la gust sa zici mersi.

Este un aparat pentru oamenii care exploreaza dar nu este pentru pretentiosi. Eu zic ca mai strici si cafea pe el, iar daca mai platesti si 60-80 ron pe 250 grame nu stiu cat de ok este, cu toata experienta dobandita, tot nu ai control deplin. Din cauza asta multi au trecut de la Pavoni la alte aparate: Mina, Londinium, Strega cu care poti sa reproduci mai usor.
Am zis de asta...sau cel putin de apasarea pe levier Smile

Da...ai si cafele ratate...dar pt asta s-a inventat latte-ul

Nu cred ca exista aparat pt pretentiosi in zona asta de pret...si in zona de 2000 EUR sunt discutii legate de raportul pret / calitatea obtinuta, oricum Smile

Da, e potrivit pentru experimente, si poate sa iti aduca o doza de frustrare destul de mare...dar e fun Smile Subscriu, daca se cauta constanta si simplitate, reducerea variabilelor, etc...look elsewhere.



LaPavoni Milano '15, RoK grinder

(18-11-2018, 13:20)renatoa Wrote: Criteriile pot fi si inverse... eu am dat pavoni pentru ca nu imi placea cum baltea apa in el si nu imi convenea sa il umplu dimineata doar pentru doua shoturi, si apoi sa il golesc de 1.5 litri de apa... nu prea e pelerinaj de musafiri la noi Smile
De ce, Doamne, sa il golesti de apa?

LaPavoni Milano '15, RoK grinder
|||   Lelit MaraX   |||   Eureka Mignon Specialita   |||    YUME beans :)   |||     -----     ("fostele": LaPavoni Professional, RoK manual grinder)
 
Reply
#25
Fiindca in interior e verde si dupa o zi pute a balta?  Confused Huh
Cu toata curatirea, degeaba...
 
Reply
#26
(18-11-2018, 13:44)Zwanger Wrote: Si mai zi despre faptul ca e cam dificil de reprodus o bautura pe Pavoni, din cauza ca nu apesi mereu exact la fel pe levier, preinfuzia nu o lasi mereu exact la fel, temperatura nu este la virgula niciodata la fel intre shoturi, etc etc. Tragi 5 cafele si daca nimeresti doua identice la gust sa zici mersi.

Este un aparat pentru oamenii care exploreaza dar nu este pentru pretentiosi. Eu zic ca mai strici si cafea pe el, iar daca mai platesti si 60-80 ron pe 250 grame nu stiu cat de ok este, cu toata experienta dobandita, tot nu ai control deplin. Din cauza asta multi au trecut de la Pavoni la alte aparate: Mina, Londinium, Strega cu care poti sa reproduci mai usor.

Da, sa folosesti Pavoni poate fi frustrant.

La pret triplu (Strega), mai scapi de ceva frustrare.

Daca platesti de 6 ori mai mult (Londinium), scapi de ceva mai multa frustrare.

Si daca platesti de aproximativ 14 ori mai mult (Mina), te relaxezi de tot...
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#27
Cu La Marzocco GS3, devii direct ca Dalai Lama :-)
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#28
Sau mergi in oraș și lași pe alții sa își bată capul Smile
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#29
Sau treci pe Aeropress, acolo esti sigur ca nu ai reproductibilitate si deci nici macar un stres.
Fiecare zi e altfel .Big Grin
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#30
(18-11-2018, 14:59)renatoa Wrote: Fiindca in interior e verde si dupa o zi pute a balta?  Confused Huh
Cu toata curatirea, degeaba...
???...al meu nu pute a balta???

Ce apa pui in el? Si ce model e...pre- sau milennium? Poate la pre-milennium era un alt material folosit la boiler?...

LaPavoni Milano '15, RoK grinder

(18-11-2018, 15:11)micrenda Wrote: Cu La Marzocco GS3, devii direct ca Dalai Lama :-)


LaPavoni Milano '15, RoK grinder
|||   Lelit MaraX   |||   Eureka Mignon Specialita   |||    YUME beans :)   |||     -----     ("fostele": LaPavoni Professional, RoK manual grinder)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)