Hello There, Guest! Login Register


Group Buy sita/mesh Bplus

#61
comanda de grup ramane valabila pt cei care doresc
inca suntem destul de multi care vom merge pe bplus
o sa dau comanda cand produsele vor fi disponibile pe site - ar trebui cam pe marti din ce mi-au zis cei de la bplus
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#62
(17-10-2021, 12:10)distrugatorul Wrote: Pai daca exista cineva care produce autohton ar fi suprer tare ...sa anunte aici. Sa scuteasca oamenii de cheltuieli suplimentare inclusiv cheltuieli de transport.

Pai a anuntat, doar ca ifosele astea de corporatisti cer un pret pe masura, sa va usture... la voi orice rahat trebuie tratat ca un tuning de ferrari...
 
#63
Rog pe Liviu sa ia masuri si sa il baneze pe individul acesta
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#64
Stie renatoa ce stie...personal as spune MAXIM poate avertizat pentru language dar banat? Really ?
Eu apreciez ce spune si asta este realitatea !
Costul de productie al sitelor este MULT mai mic decat orice pret B+. Asta este purul adevar.
Si da eu lucrez de exemplu cu batch-uri mic, nu pot face 1000 si nici nu este cost effective si sa si blochezi un teanc de bani pentru o dimensiune care poate de exemplu nici nu va se va cere / vinde.
De aici si costuri mai mari de productie, dar nu ajungi in veci la 33 usd plus shipping baieti.
Nu are legatura cu ce ma ocup sau cu group buy, e doar o idee a unui user de echipamente de cafea.
May God be with us.
 
#65
Se neglijeaza (cu buna stiinta sau nu) costurile reale. Care includ si taxe, impozite, chirii, echipamente. Si de multe ori altele de proiectare si testare - care inseamna salarii pentru oameni care nu produc in mod direct ceva care se vinde. Eu stiu ca nu le bem si nici nu avem nevoie de ele, dar ele exista la furnizorii care vand oficial.
Fara sa emitem factura ne permitem din start un pret cu 19% mai mic.
Asa ca poate nu e intocmai corecta comparatia. Iar salariile “dincolo” nu sunt de 300$ pe luna.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
#66
ok, atunci o sa fiu si eu off-topic, macar sunt off-topic pe thread-ul meu

long story short: am solicitat in deschidere sa pastram discutiile legate de produsul in sine pe celalalt thread, am pus si link.
deci pot aprecia ca e doar rea-vointa ce s-a intamplat mai departe. aici e un thread de group-buy - pt cei care nu stiu, functioneaza la modul: cine vrea sa cumpere posteaza asta, cine nu, nu posteaza nimic.

long story long:
am devenit un forum combo de reddit si olx: discutii dezlanate, troli, reclama la cafea si echipamente si vanzari de SH.
unii din voi nu stiti, dar marea parte a discutiilor interesante s-au mutat demult pe grupuri inchise de whatsapp si la fel si group-buys de accesorii si cafea din afara.
eu am continuat sa postez pe forum ca sa aiba si altii acces la ele.
renatoa apreciez ca esti minimalist si cauti mereu solutii practice si ieftine, dar esti prea pe stilul anti-vaccinistilor: nu ma vaccinez eu, ca stiu de ce, sa nu se vaccineze nimeni si duci campanii legate de orice. probabil esti super-suparat si pe cei de la Renault ca vand Logan, o Dacie mega-scumpa...
TudorP: ti-au spus baietii din aprilie pe celalalt topic ca tu vinzi o tabla gaurita, nu o alternativa la bplus. puteai sa vezi atunci oportunitatea ca un mic antreprenor ce esti, acum a aparut acest group-buy si "ai sarit pe trend". Doua lucruri vreau sa-ti mai transmit: 
- stii bine ca nu o sa poti scoate intr-o luna mesh-ul, pe vremurile astea. daca il scoti si e macar pe acolo cu bplus, eu promit sa cumpar 3 luni doar cafea din tabloul de reduceri al forumului, ca sa sustin prajitorii locali
- legat de sustinut micii antreprenori: si forumul este al unui mic antreprenor, daca vrei sa walk the talk, treci pe la casierie si ocupa-ti locul in tabloul de reduceri, nu mai face piggy back.
Referitor la "overpriced": da, asa e: bplus e overpriced, dar cam tot ce tine de domeniul asta tip hobby e overpriced, inclusiv cafeaua - dar macar sa fie buna.
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#67
vladdooo, apreciez informatiile si pozitia ta clar prezentata.
Daca imi permiti:
1. Intrebarile despre tabla mea sunt cu mult inainte de acest group buy.
Idea de a face mesh-ul a fost exprimata de catre cineva, sa ii zicem X, care mi-a expediat inclusiv chiar un mesh facut de B+ cand nici macar nu fusese lansat produsul oficial, de catre un bun prieten din lumea cafelei (nu roman). Era un prototip al B+ cred, putin mai subtire decat varianta finala, de la cineva prieten cu ei.
X dorea sa vada ceva cu pret normal pe piata US si Europeana, dar facut de mine. Deci crede-ma ca acest topic nu are nici macar 1% legatura cu idea de a face o extindere si pe mesh. Iar go with the flow este ceva normal in business, problema este cand nu mergi cu flow-ul si o tii pe a ta, cand trend-ul este cu totul altul. Gresesc?
Am intervenit aici dupa ce s-a cerut banarea unui user pe motiv ca isi exprima (asa cum a fost exprimarea mai agresiva), parerea. Atat.
2. Cand am un lead time, nu este inventat. Deobicei : productia - 2 saptamani si expedierea - tot 2. Desigur ca pot interveni multe, cum a fost cu ultimul meu transport, care il loc de 2 saptamani a durat o luna doar shippingul. Deci ai dreptate ca shit happens.
3. Am primit o oferta de la micul antreprenor, care a fost de 2-3 ori mai mare lunar decat ce cer coffeesnobs sau HB. Deci am refuzat. Cred ca am dreptul. Nu inteleg ce inseamna piggy back, imi pare rau.
4. Cu overpriced, ai pefecta dreptate.

Pozitia mea initiala a fost clara zic eu, mi s-a cerut un lead time si daca scot sau nu mesh.
Am spus clar cine este axat pe group buy, are tot dreptul si good luck.
Nu vad nimic rau in diversitate. Cred ca toti isi au locul pe piata.

Cu stima vladdooo.
May God be with us.
 
#68
Eu nu cred ca s-a cerut ban pt un user pt exprimarea unei opinii ci pt agresivitate care nu are ce cauta pe forum.
In al doilea rand tot ce are legatura cu cafeaua e foarte scump si overpriced. Sa nu-mi spuneti ca un Dalla Corte sau La Marzocco care se vinde la preturi ametitoare de mii de euro chiar valoreaza atat. Aiureli...
Cu toate astea majoritatea le cumpara si sunt foarte putini useri care au pasiunea sa creeze espresoare sau rasnite artizanale. Iar unora nu le place pur si simplu. Le prefera pe cele shinny si overpriced.
Sunt useri care castiga de 10-15 ori cat altii si nu vad de ce trebuie sa existe refulari de genul celei de mai sus. Sa fie supusi oprobiului public ca au salarii mari si prefera sa plateasca 300 lei pe o bucata de metal prelucrata frumos? Asta nu am mai auzit...
Iar daca. exista cineva care poate sa faca B+ in Romania sa scrie frate aici pe forum. Da eu synt ala si pot sa le fac... Dar nu ca la romani...sa vezi ca a iesit dar nu e chiar ca aia, seamana dar nu conteaza ca merge si asa.
Poate la unii merge si asa dar nu la toti
 
#69
multumesc, Tudor, pt raspunsul civilizat
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#70
(17-10-2021, 20:55)renatoa Wrote: Pai a anuntat, doar ca ifosele astea de corporatisti cer un pret pe masura, sa va usture... la voi orice rahat trebuie tratat ca un tuning de ferrari...

Renatoa - multumim ca ne stropesti din avion, avionul construit de tine in curte probabil!

Din pacate naravurile si frustrarile din trecut nu se schimba odata cu vremurile. A invinovati si cataloga aproape lenininst o categorie de oameni, care apropo de antreprenoriat contribuie cu toate veniturile in alb la stat, doar pentru ca vor sa isi cumpere un Dalla Corte in loc de un Krups, un GS3 in loc de un aparat sudat acasa, o sita X in loc de sita Y mi se pare sincer rusinos pentru nivelul oamenilor de pe acest forum. Nu e vorba de suspendare dar e rusinos!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#71
De nu am mai fi asa sensibili... Și dacă nu va tu dat seama renato are ceva dintrun părinte ajuns la o anumita vârstă care vrea doar binele și uneori ne mai și alinta.. Are și el părțile rele cred. Eu ca simplu observator cel mai agresiv răspuns a fost al lui Liviu.. Nu ma asteptam, îl vedeam ca pe un harmonizer. Mi au plăcut răspunsurile lui Vladooo și Tudor, argumentat fără atacuri la trecut frustrări etc,.. Sa lăsăm astea pt psiholog.
Ms
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
#72
Acum nu are rost să îl 'crucificăm' pe colegul @renatoa! Consider că suntem oameni în toată firea și pentru o exprimare mai 'plastică' nu e cazul pentru atâta tam tam! Nu zic că e ok dar cred că ar trebui să ne deranjeze mai mult hate-ul de pe forum decât o exprimare nefericită!
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
#73
Poti sa ma si suspenzi, ca studiile tot aia o sa va spuna "romanu nu are educatie financiara"

Cand dai niste bani, cati or fi, pe ceva despre care nu ai idee cat a costat sa fie produs, asta denota si altceva mai grav, ca nu ai idee prea mare despre valoare muncii proprii, si notiunea banului muncit.
Iar cand faci asta cu bani imprumutati, atunci chiar ca nu ai minte de loc.
Si sa fie clar ca nu e nici o frustrare, imi pot permite orice se vorbeste pe forumul asta, poate un anumit prajitor isi face curaj sa marturiseasca ca i-am oferit finantare cand era putin cam stramtorat. 
Doar ca nu mi-a picat salariu de 4 cifre imediat dupa absolvire, si am crescut afacerea pas cu pas, logic si sanatos, incat "suta" are aceasi valoare pentru mine si acum ca atunci cand eram stagiar.
Apropo, un vestic mediu apreciaza "suta" mai mult decat un roman, ce spune asta ? Vorbesc de aceasi suta, in aceasi valuta.
 
#74
Colegul @renatoa nu cred ca are nevoie de mine ca susținător sau avocat, își poate susține, singur, argumentat punctul de vedere, însă, contribuția lui cu know-how cred ca sustine comunitatea poate la fel de mult ca toate reducerile de pe acest forum. Sunt suficienți colegi care au învățat de la a prăji cafea, pana la a construi un prajitor sau a scoate de la cuptor o pâine, know- how care la alții se plătește la ora.
Dar… ce sa-i faci, progresismul pătrunde peste tot Smile
Bugster+Honne, Kinu
 
#75
Bv Cosmin, eu pâine am învățat sa fac de la renato și cu ajutorul lui Mihai și sorrinetta, sfaturi f prețioase am primit, dar renato m-a suportat cu întrebările mele puerile...
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
#76
Este evident ca renato are multa experienta in spate in domeniu si nu doar in domeniu. (paine si alte nebunii)
Dar asta nu justifica atitudinea pur "romaneasca" superioara. 
Si noi cei cu putina experienta stim ca multe din echipamente sunt over priced. Nu trebuie sa fii extrem de destept sa iti dai seama ca o bucata de metal prelucrata nu are cum sa fie 5-6000 euro. Cu toate astea nu avem nici talentul nici disponibilitatea de a suda acum o varianta artizanala.
Eu sunt convins ca experienta a venit odata cu varsta nu s-a instalat la 20 de ani si de atunci raspandeste in jur intelepciune.
 
#77
@renatoa - vezi?! daca ne straduim si alegem cu mai multa atentie cuvintele ies postari mai pe "limba" acestui forum, in care ne exprimam convingerile despre un accesoriu / aparat cu mai multe argumente si fara sa jignim pe nimeni. Eventual chiar pe topicul dedicat daca aici initiatorul nu si-a propus o dezbatere. E deranjant sa iti doresti o chestie si in loc de argumente contra civilizate sa primesti in nas o catalogare "ba moldovene, stai jos". Asta ca sa ii traduc lui d2florin gravitatea afirmatiei lui renatoa (sunt nascut in Focsani, stiu ce vorbesc cu acest gen de atitudini).

Consider ca pe acest forum respectul reciproc trebuie sa primeze, indiferent de pozitia sociala, job, ocupatie.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#78
Ms de traducere Smile, acum știu ce a dorit sa zică renato Big Grin,, asta e buna rău, wtf, naivul din mine întelesese total altceva cred ca se datorează ca sunt din partea de nord est a României, numita și regiunea Moldovei Smile.
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
#79
(18-10-2021, 13:42)renatoa Wrote: Poti sa ma si suspenzi, ca studiile tot aia o sa va spuna "romanu nu are educatie financiara"

Cand dai niste bani, cati or fi, pe ceva despre care nu ai idee cat a costat sa fie produs, asta denota si altceva mai grav, ca nu ai idee prea mare despre valoare muncii proprii, si notiunea banului muncit.

[...]

Să înțeleg, Renato, că ai acces la conturile noastre bancare și știi exact ce educație și deprinderi financiare are fiecare dintre noi? În caz contrar, de ce ne-ai cataloga drept corporatiști cu ifose?

Eu vin dintr-o familie de ingineri, unde pe vremea lu' Piticu' se rezolva mai totul la strung, la freză sau cu ajutorul vreunui alt utilaj. Și acum, atunci când crapă ceva prin casă, scoate taică-miu tabla de inox, ciocanele de tinichigerie și câteva dornuri și nituri ca să repare ceea ce s-a stricat. Lucru care este de apreciat, evident, dar mie unul mi s-a luat de chestii care arată ca scoase din fund. Drept urmare cumpăr cel mai ieftin lucru de calitate pe care mi-l permit.

Dacă tu ești OK să faci cafea la un "espressor" făcut din table și ce ai mai găsit pe la REMAT, you do you. Dar lasă-i pe alții să se bucure de chestiile lor "corporatriste", așa cum și ei te lasă pe tine să te bucuri de MacGyver-ismele tale. Nu de alta, da' deși te apreciez, mi s-a luat și mie de intervențiile tale seci vis-a-vis de cum se poate țigăni nu știu ce chestie care costă "o cârcă de bani" pe net, când unii d-abia găsesc timp să-și ridice copiii de la școală.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
#80
(18-10-2021, 15:15)Lyvyoo Wrote: ...
Consider ca pe acest forum respectul reciproc trebuie sa primeze, indiferent de pozitia sociala, job, ocupatie.
+1
Doar despre asta este vorba. Respect reciproc!
Sa ne respectam alegerile, gusturile, preferintele! Pe forumul asta sunt oameni uniti de o pasiune, de o placere, de o emotie, oameni care se documenteaza in diferite directii si care pot impartasi comunitatii informatii pretioase, valide. Atitudinea asta, la mare moda in România, in care îi luam peste picior pe cei cu care de fapt ar trebui sa legam un dialog, atitudine care se resimte si pe forum, nu poate aduce ceva bun, constructiv. Asta e motivul ptr care discutii serioase se poarta pe grupuri, cum zicea Vladdooo, ceea ce este foarte nociv comunitatii. Poate totusi ne revenim.
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
#81
Cat hate... Oare de ce cel renumit prof de la electronica din Iași și a făcut singur un osciloscop... Oare ca nu avea bani.. Pfff. Nu mai atacati atât.

BTW ego is mai enemy Big Grin
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
#82
(18-10-2021, 16:54)d2florin Wrote: Cat hate... Oare de ce cel renumit prof de la electronica din Iași și a făcut singur un osciloscop... Oare ca nu avea bani.. Pfff. Nu mai atacati atât.

Sula și prefectura, Florine.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
#83
You know nothing John snow, as scoate dicționarul sa îți arat traducerea Smile))
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
#84
Eu sarisem peste informatia ca o sa incerce sa fabrice TudorP in Romania chestia asta. Daca o face Tudor, astept sa o faca el, ma retrag de la group buy, am cateva produse cumparate de la el si am fost mereu multumit de produsele luate de la el, dar mai ales de suport.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
#85
inteleg ca sita de la Flair e out of stock
am rugamintea ca discutiile nelegate de group buy sa fie mutate pe topicul celalalt
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#86
Asa pare. Si mie imi apare anulata comanda la Flair.

Bplus - au dat o estimare pentru cand revine in stock la ei?
Gaggia Classic 2003 | Eureka Mignon Specialita | Macap M2M | Kinu M47 Phoenix
 
#87
saptamana asta si aprox o saptamana ar face apoi pe drum
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#88
am dat comanda, maine ar trebui sa primesc factura
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#89
Am primit tracking no, azi pleaca coletul.
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#90
07:29 Ora locala  |  A ajuns in sediul de sortare DHL BUCHAREST - ROMANIA BUCHAREST - ROMANIA
documentele de vama le-am trimis duminica, inca nu am primit suma de plata pt tva+taxe vamale
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)