Hello There, Guest! Login Register


Filtre nepresurizate Gaggia

#31
Bun venit pe forum!

Detaliile le ai pe topicul dedicat acestei modificari - http://www.espressoman.ro/forum/Thread-T...-pe-Gaggia

P.S. De unde acest ID? Smile Esti fanul acelei cafele?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#32
Buna Liviu !

Multumesc de prmire in comunitatea voastra. Ma cheama David, iar Davidoff e porecla mea de mult, si userul meu de cand am prins un calculator in fata. Pe vremea cand nu stiam/nu-mi permiteam rasnite sau un espressor cat de cat pentru a-ti prepara singur un espresso bun, ma "delectam" si eu cu un Davidoff 57 dark roast..si pe vremea aia mi se parea cafea buna Smile
Crema fie cu voi !
Gaggia MDF + Gaggia Evolution + site nepresurizate + tamper 58mm handmade + urmeaza..:)
 
Reply
#33
Harta preturilor si a profiturilor pe o sita de 14g Smile

Focsani: 9.2 lei

Cluj: 15.02 lei

Bucuresti: acelasi produs, stropit cu aghiasma - 35 lei

Foamea creste in functie de localitatea unde locuieste stomacul vanzatorului...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#34
Preturi ok la Focsani, a lucrat cineva cu ei? Sunt seriosi?
 
Reply
#35
(14-03-2014, 08:20)astinga Wrote: Preturi ok la Focsani, a lucrat cineva cu ei? Sunt seriosi?

Sunt...am achizitionat de la ei doua picuratoare, si nu am avut probleme.
Un mare minus ar fi faptul ca livrarea prin curier, costa prea mult (25 lei)
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
Reply
#36
Salut,
Acum ca am espressorul, a venit randul sa fac celelate achizitii. Azi am inceput cu o sita Marzocco de 7g(sper sa fie marzocco pt ca altceva decat cuvantul vanzatorului nu am) despre care mi s-a spus ca e compatibila cu un Gaggia Classic.
Am luat una asa mica pt ca imi place sa beau multa cafea iar dupa 5 espresso zilnic, probabil "mi-ar lesina inima"/.
Acum cand sa o montez a intrat destul de greu dar a intrat Big Grin dar dupa ce am pus si cafea si am dat sa prind PF in espressor nu intra. Am dat cafeaua jos, am scos sita si am montat-o din nou iar de aceasta data a functionat dar putin mai greu decat cu sita standard.
De la prima utilizare mi-a iesit un espresso mult mai bun decat cu sita presurizata pt cialde (o foloseam pe aceasta pt ca era mai mica). Zatul era mult mai compactat si nu mai baltea apa in el iar espresso nu mai curgea asa repede ca apa de la robinet...
Acum intrebarile pe care le am:
Este aceasta sita compatibila sau nu cu Gaggia Classic, pt ca nu vreau sa stric fortand pf in espressor?
Este sita marzocco? Din ce am cautat pe google nu am gasit forma aceasta la marzocco.
Este aceasta forma de sita cea mai buna pentru o una mica de 7g?
Multumesc anticipat.
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#37
De unde ai luat-o? Nu este forma clasica LaMarzocco/vst
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#38
(21-03-2014, 20:13)Lyvyoo Wrote: De unde ai luat-o? Nu este forma clasica LaMarzocco/vst
30 de lei @ Coffee-Shop (str. Academiei nr. 2)
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#39
Ori este poza din profil neclara ca si unghi ori nu este vorba de sita aceasta http://www.caffea.ro/accesorii/sita-cafe...zocco.html

Imagine marita aici.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#40
(21-03-2014, 20:50)Lyvyoo Wrote: Ori este poza din profil neclara ca si unghi ori nu este vorba de sita aceasta http://www.caffea.ro/accesorii/sita-cafe...zocco.html

Imagine marita aici.
NU, sigur nu este aceasta. Sita pe care am cumparat-o este conica si nu are cosulet cum este cea de pe site.
Tocmai din cauza acelui cosulet nu am vrut sa cumpar sita gaggia care avea exact acest cosulet si am crezut ca nu se tampeaza bine intrucat ramane un strat subtire de cafea din cauza acelei borduri. Fiind conica mi se parea ca apa se distribuie mai uniform in sita.
Din ce vad acum pe site, sita pe care o am seamana mai mult cu sita Gaggia iar sita Gaggia, pe care mi-a aratat-o, seamana cu cea Marzocco. Sad( Daca ar fi asa, de ce am problema cu PF? Ciudat...
Nu apucasem sa ma informez despre site-le pe care le au pe site. Eu vroiam sa cumpar tamperul Motta, pe care stiam ca nu il au pe stoc (cel putin asa scria pe site) dar am zis totusi sa incerc, poate il au in magazin. Cu aceasta ocazia am cumparat si niste cafea Brazilia dar de care nu prea sunt multumit avand o tenta de acreala dupa racire.
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#41
Roaga-i sa ti-o schimbe...

Iar cafea, nu mai cumpara decat proaspat prajita. Degeaba dai banii pe "origini" daca nu sunt proaspat prajite. Cu alte cuvinte, identifica prajitoriile.

Si inca ceva - iti cumperi sita, dar neavand rasnita, nu iti va folosi la nimic, ba din contra, cafeaua gata macinata va curge si mai aiurea.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#42
Multumesc pentru raspuns.
In concluzie, PF nu trebuie sa intampine niciun fel de rezistenta sau sa intre putin fortat in esspresor atunci cand sunt puse site after market?
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#43
Diametrul de 58mm este foarte intalnit in domeniul espressoarelor profesionale, iar in ceea ce priveste sitele fiecare producator si le-a adaptat la portafiltrul/grupul sau, cu eventuale diferente de ordin micrometric. Sunt destul de rare cazurile, dar exista, cand ceri o sita de 58mm si nu se potriveste. De obicei apareau probleme la adancimea portafiltrului atunci cand cumparai o sita foarte mare (gen 18-20-22g). Dar daca tot esti din B, ia portafiltrul cu tine si asigura-te la fata locului de compatibilitate totala.

Rezistenta la infiletare va intampina, mai ales in cazul tau cand espressorul este nou si garnitura mai rigida. Dar daca nu curge apa la extractia unui espresso, pe o granulatie fina a cafelei, inseamna ca e totul ok.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#44
Salutare
Vreau si eu 2 site nepresurizate pt. Gaggia Classic de 7gr. si 14gr. care din cele enumerate pana acum sant mai bune caci sau enumerat vreo 3 tipuri?Vst se pot achizitiona si la noi sau numai de pe extern?
 
Reply
#45
Eu am luat de aici. Sunt mult mai bine fabricate decat cele presurizate care vin in pachet cu GC.
O sa-ti trebuiasca si o sita blind + detergent de spalare.
Un detergent pot sa-ti vand eu, a trebuit sa iau 2 ca sa "fac" comanda minima. Am cel putin o data pe saptamana un drum de Arad...
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#46
amarok ți-am trimis un pm in legatura cu detergentul.
 
Reply
#47
(12-05-2014, 03:17)amarok Wrote: Eu am luat de aici. Sunt mult mai bine fabricate decat cele presurizate care vin in pachet cu GC.
O sa-ti trebuiasca si o sita blind + detergent de spalare.
Un detergent pot sa-ti vand eu, a trebuit sa iau 2 ca sa "fac" comanda minima. Am cel putin o data pe saptamana un drum de Arad...

salut,

in primul rand sunt incepator in domeniu.

mi-am luat si eu doua filtre nepresurizate de la Bazzera dar pe langa faptul ca intra mai greu(am gaggia classic) nici rezultatele nu sunt foarte bune. Am obtinut rezultate mai proaste decat cu cele presurizate originale.
Oare nu etanseaza corect si pierd presiune? cam care ar mai putea sa fie greselile pe care le fac?

am scos tamburusul de plastic din portafiltru. nu prea mai stiu ce sa fac!

mersi,
Florin
Gaggia Classic,Lelit Pl043MMI
 
Reply
#48
1. Se folosesc FARA piesa de plastic pentru sitele presurizate.
2. Gradul de macinare trebuie sa fie mai fin.
3. De intrat intra putin fortat, dar de scos ajunge muchia blind-ului inserata intre muchia sitei (de 1 sau 2 cesti) si iese usor.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#49
Eu tin tumburusul de plastic si la filtrele nepresurizate si nu am nicio problema... Poate din cauza lui mai cad cateva picaturi dupa oprirea extractiei dar nu m-a deranjat. In concluzie, trebuia sa-l scot si eu?
Tot sita Bezzera folosesc si eu dar la mine este foarte buna. Poate ai avut ghinionul sa fi cumparat una cu probleme. La cat costa pot fi intalnite si rebuturi.
De asemenea, sitele presurizate sunt facute ca sa mascheze o cafea veche, o cafea rasnita sau prajita de mult timp, care in mod normal cu o sita nepresurizata nu ar face in vecii vecilor o crema "ca la carte".
Este foarte posibil ca acesta sa fie motivul pentru care rezultatul tau nu este bun.
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#50
(30-05-2014, 19:14)amarok Wrote: 1. Se folosesc FARA piesa de plastic pentru sitele presurizate.
2. Gradul de macinare trebuie sa fie mai fin.
3. De intrat intra putin fortat, dar de scos ajunge muchia blind-ului inserata intre muchia sitei (de 1 sau 2 cesti) si iese usor.

nu prea inteleg eu ce este cu sita blind. este deja un post in care s-a discutat acest subiect?

la gradul de macinare clar o sa mai umblu putin.

(30-05-2014, 19:19)MANU Wrote: De asemenea, sitele presurizate sunt facute ca sa mascheze o cafea veche, o cafea rasnita sau prajita de mult timp, care in mod normal cu o sita nepresurizata nu ar face in vecii vecilor o crema "ca la carte".
Este foarte posibil ca acesta sa fie motivul pentru care rezultatul tau nu este bun.

da, am folosit cafea mai veche. maine imi vine de la Bucuresti 100% arabica prajita proaspat si o sa mai fac un test.
Smile de abia astept.
Gaggia Classic,Lelit Pl043MMI
 
Reply
#51
Tumburusul de plastic nu mai are ce cauta in portafiltru dupa schimbarea sitelor. Deci Manu, arunca-l Smile

Sita blind se foloseste la operatiunea de backflush, o data la cateva luni cu detergent special si saptamanal sau mai des doar cu apa fierbinte. Subiectul este aici.

florin2528, sitele nu au nimic, majoritatea fiind cam la fel in afara de cele de precizie mai scumpe. Cu rabdare, cand va veni cafeaua proaspat prajita vei vedea diferenta. Respecta tutorialul de pe blog si foloseste un gramaj constant (15g de exemplu), mergand cu rasnita spre mai fin pana obtii o curgere de 60ml in 25-30 de secunde. Acum iti dai seama mai bine cat de mult conteaza rasnita in ecuatia unui espresso, alaturi de o cafea proaspat prajita.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#52
(30-05-2014, 19:29)florin2528 Wrote: nu prea inteleg eu ce este cu sita blind.
Poti folosi si un cutit cu lama mai solida la o adica. Eu prefer o alta sita datorita marginii rasfrante si a rigiditatii, astfel e mai usor sa faci o parghie care sa ridice sita din portafiltru. Pe de alta parte asa am vazut ca proceda si cel ce prezenta o procedura de spalare backflush si mi s-a parut o idee buna... Tongue
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#53
Salut!
Incerc sa achizitionez un Gaggia Dose, insa nu-mi dau seama daca sitele din imagine sunt presurizate sau nu. Ma poate ajuta cineva, va rog?
[attachment=1746]
 
Reply
#54
(18-08-2014, 02:01)Julia Wrote: Salut!
Incerc sa achizitionez un Gaggia Dose, insa nu-mi dau seama daca sitele din imagine sunt presurizate sau nu. Ma poate ajuta cineva, va rog?

Bine ai venit!
Uite un articol. Privite de sus toate sitele par a fi nepresurizate.
 
Reply
#55
(18-08-2014, 02:01)Julia Wrote: Salut!
Incerc sa achizitionez un Gaggia Dose, insa nu-mi dau seama daca sitele din imagine sunt presurizate sau nu. Ma poate ajuta cineva, va rog?
Cred ca sitele au mai putina importanta, pot fi luate separat de diverse dimensiuni
 
Reply
#56
(18-08-2014, 02:01)Julia Wrote: Salut!
Incerc sa achizitionez un Gaggia Dose, insa nu-mi dau seama daca sitele din imagine sunt presurizate sau nu. Ma poate ajuta cineva, va rog?

Iar o sa ne urecheze Liviu ... Tongue
Acum daca tot ai intrebat sa-ti si raspund: La sitele mele nu prea poti sa-ti dai seama daca sunt presurizate sau nu. Huh
Intrebarea ce trebuie sa o pui e daca merita sa achizitionezi un GD:
http://www.espressoman.ro/forum/Thread-G...tie-dozare
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#57
Multumesc pentru ajutor.

Totusi, o sa raman la Dose. L-am gasit SH la un pret bun si momentan nu-mi permit altceva. M-am gandit ca mai bine imi iau o rasnita decenta decat un alt model de espressor.

Piese de schimb comand de pe net (am vazut site-urile mentionate pe forum) sau puteti sa-mi recomandati eeventual un magazin din Cluj?
 
Reply
#58
Mag Pro e din Cluj, au tot ce iti doresti in materie de piese, precum si site Gaggia, latiere, steam wand in caz ca ai nevoie etc.
May God be with us.
 
Reply
#59
Poza trebuie sa fie cu verso-ul sitelor, pentru ca au un strat dublu, ciuruit in interior si cu o singura gaura pe exterior. Ca sa nu cumperi degeaba alte site...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#60
Multumesc. Intre timp am primit GD-ul si a venit cu 2 site nepresurizate Smile.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)