Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

Cate secunde ar fi potrivit pentru o astfel de cafea?
ECM Synchronika cu robinet, DF64V + SSP, M47, ECM S-automatik 64
in trecut: df64, K30, Vario Home, Bezzera BB005, si Bezzera Mitica Top
 
 
Reply
(28-09-2018, 15:01)Lyvyoo Wrote: Pare prea scurta preinfuzia de 6 secunde pentru o cafea prajita medium light cum este acea Guji de la Claro. Posibil sa aiba aparatul un debit prea mare la actuala presiune setata? Mai departe pucul se satureaza putin prematur, finalul inegal fiind inevitabl. Poate o doza mai mare de 19g imbunatateste aspectul...
Era o extractie numai buna de profilat Smile

Cred și eu că o cantitate mai mare rezolva din probleme, am folosit doar 14gr, cam asta și intentionam, să mai reduc gramajul... Oare să-i dau un pic mai fin?
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
La cum simt eu pe rasnita mea, Claro nu are probleme de dezvoltare a cafelelor desi la culoare arata destul de deschis, light sa spunem. Sunt unele cafele cu aceeasi culoare care trosnesc in rasnita ca lemnele in foc. A invatat multe baiatul asta care se joaca pe prajitor Smile)  Cu toate acestea, e nevoie de atentie la preparare pentru ca nu ne aflam in cazul SArkis, unde crema si curgeri de manual ies si daca extragi legat la ochi.
Pe Expobar, cand nu aveam profilare, ma ajuta mult acea preinfuzie putin prelungita pe Brewtus, cam de 10 secunde, si incercam mai departe sa ies din tipare si sa ma duc si in 30-35s per total, cu doza fixa mereu de 19g si cu jonglare in macinatura. Pe cafele mai light si bine degazate, aveam succes. Acum fara min. 40 de secunde nu mai trag, datorita controlului pe debit.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
La ce te referi cu "preinfuzie", cât timp las levierul în prima poziție (la jumate)?
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
Cred ca Lyvyoo se refera la preinfuzia clasica E61, data de constructia grupului. Ce se mai poate face ar fi sa o lungesti coborand maneta in pozitia din mijloc unde opreste pompa, dar nu depresurizeaza camera. (se discuta si pe HB), aka preinfuzia saracului  Big Grin  M-am mai jucat cu asta pe cafele dificile, mi se pare ca m-a ajutat, dar n-am experimentat asa de mult cat sa-mi fac o impresie mai clara.
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
[Image: HgvRJYr9mDHh29A8XKqRrUWrd3FP3-XiSENsbvFr...4-h1298-no]
Si ce daca-i dupamasa, merge un flat white. doar ii vineri Ddd Weekend fain tuturor!
Baratza Sette 270w | Rancilio Silvia E | Chemex | French Press | Moka Pot
into the wilds:  Cafflano Kompresso
 
Reply
Stiti ca joaca asta cu maneta la mijloc pe E61 merge doar daca este legat la retea. Altfel curge ceva apa din termosifon si cam atat, nu va pacaliti ca o sa controlati preinfuzia.
Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
(28-09-2018, 21:48)Mesmer Wrote: Stiti ca joaca asta cu maneta la mijloc pe E61 merge doar daca este legat la retea. Altfel curge ceva apa din termosifon si cam atat, nu va pacaliti ca o sa controlati preinfuzia.

Poate cuvântul potrivit ar fi "pre-umezire"...
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
controlati fara PF pus in grup si vedeti.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Nu recomand nici eu, nu există această manevră pe e61 cu  vibratoare decat ca speculare sa spunem. Mie mi s-a părut nasol rau shot-ul cand am incercat, amar...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Neața cu o nou test ...i-am dat un pic mai fin și-am nimerit un 14,5gr pe cântar...

ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
... " Neaaaatza ...



[Image: fAkAHkT.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Guatemala naturală de la narcoffee, pe repeat de vreo două săptămâni.[Image: gqP4IOw.jpg]
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
(25-09-2018, 09:06)flipu2k Wrote: Mai este Guatemala la narcoffee? Nu am gasit acum 


O guatemala naturala excelenta

[Image: FTIojDo.jpg]
Nuova Simonelli Appia 2 Compact , Nuova Simonelli MDX on demand, Brewista scale, Espro calibrated tamper, IMS teflon
 
Reply
Ultima dată nu am mai găsit nici eu, luasem înainte mai multa.
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
... Buna dimineatza ...



[Image: Z4yNGv0.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(26-09-2018, 14:11)Lyvyoo Wrote: Nu stiu de unde sa incep...  Smile
[Image: grk7SPT.jpg]

update? Smile
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
[Image: ymSSdSL.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Homemade pistachio macaroons? 1
 
Reply
(02-10-2018, 11:37)dev Wrote: Homemade pistachio macaroons? 1

... No , ar fi prea complicat ... powered by LIDL ... Cool ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Mai bine nu intrebam....

Angry
 
Reply
O cafea light, si la propriu si la figurat. Pun si linkul spre ea, pentru o descriere in engleza, caci cea de pe pachet nu o pot descifra.
https://coffeecollective.dk/shop/farmer/halo/
Very complex coffee with a light, delicate acidity. Aromas of peach, rose hip and lilac. Organic. [Image: oE2oQhF.jpg]
 
Reply
Nu inteleg cui folsoeste genul asta de informatie:
Quote:We have paid 286% above market price ($4.95/lbs FOB).

286% fata de care market price? In final ei vand cafeaua prajita cu 60$ pe kg.
 
Reply
Pai asa te fac sa-ti justifici cei 60$ per kg. Simti ca ai contribuit la fair trade...
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
@Zwanger

fa o poza cu boabele, te rog
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Sper sa-ti fie de folos. Cafeaua e prajita pentru filtru, asa imi cumpar mare parte din cafele. Cei de la CC au optiunea de a alege, brew/filtru sau espresso roast. Am incercat sa fac doua poze cu lumina diferita ca sa vezi ce diferenta e in poze.[Image: 4OnqrtA.jpg][Image: rFlzcht.jpg][Image: IkrazVu.jpg]
 
Reply
nu stiu daca m'as incumeta sa beau asa boabe, ca espresso.

de ce intrebasem, voiam sa fac o cumparatura la CoffeeColective dar presupun ca ei sunt prea light pentru mine.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Probabil ca profilul espresso e mai inspre medium-ul obisnuit.

Faina prajirea.
 
Reply
(02-10-2018, 13:49)maki Wrote: nu stiu daca m'as incumeta sa beau asa boabe, ca espresso.

de ce intrebasem, voiam sa fac o cumparatura la CoffeeColective dar presupun ca ei sunt prea light pentru mine.

Poti oricand sa comanzi prajire espresso. Am avut de la ei mai multe pungi de prajire espresso si se extrage foarte usor, insa pentru gusturile mele care au nevoie de flori si fructe, prefer prajirile pt filtru.

Intr-un top facut la repezeala, cele mai crude boabe au fost de departe Gardelli, cu care nu poti sa scoti shoturi echilibrate pentru ca din cauza a cum abordeaza cafeaua are gust de coaja de grapefruit de care nu poti sa scapi.  De la el nu as mai cumparata, poate pentru filtru, dar nu pt espresso.

In rest preferatii mei raman fara doar si poate Hayb/CoffeRepublic astia prajesc cel mai ciudat, insa au de departe cele mai complexe si aromate cafele.  Nu am gasit la nici un alt prajitor notele din cafelele lor. Si inca nu am reusit sa aflu daca prajesc pe loring sau nu.

CoffeColective sunt foarte buni, au multe cafele, au aceasi cafea procesata natural sau spalata Smile asta gasesti mai rar.

Tim Wendelboe prajeste bine, evident (defapt prajesc cei doi prajitori ai lui) dar foloseste foarte multe Kenii care sunt foarte dulci, unele aduc a prajitura de chec cu ciocolata, umplut cu gem dulce acrisor de visine, cirese, afine. Mie nu imi plac cafelele lui pentru ca sunt prea usor de extras, sunt dominate de o dulceata exagerata in comparatie cu ceilalti producatori. Ce mai urasc la kenii in general, faptul ca sunt mai dense ca lichid, ca un vin invechit.

Square mile prajeste foarte medium, am avut de la ei cafele pt filtru sau pt espresso, cafelele lor prajite "pentru" filtru sunt cam ca si cafelele de la CoffeeColective pentru espresso.  Daca ati consumat cafea prajita de Pressco atunci cam asa prajesc si cei de la Square Mille, doar ca au cafea mai buna.

Eu vreau sa iau cafea de la DaMatteo sa vad cum e, urmatoarea comanda va fi de la ei sau de la Hayb-polonezi.
 
Reply
(01-10-2018, 22:11)vladdooo Wrote:
(26-09-2018, 14:11)Lyvyoo Wrote: Nu stiu de unde sa incep...  Smile
[Image: grk7SPT.jpg]

update? Smile 

Pana acum am tras asa:
- Kenya de la Yume  - foarte foarte buna, nu recunosc fructele dar are un echilibru tare misto intre aciditate , corp si lipsa bitter, chiar pe extractii lungi, de 50s
- azi dimineata am desfacut Ethiopia Kayon Mountain, tot de la ei, dar n-am apucat sa trag shot-ul ideal caci mai trebuia sa reglez putin rasnita .Oricum avea arome gen ferment, si mai buna decat Kenya... 
- Lugat-ul frantuzesc e prajit cam tare desi nu arata cand te uiti la poze, iar in aeropress e un dezastru pe bitter  
- Burundi de la Claro e inca vie dupa mai mult de o luna, cu ajutorul profilarii bineinteles, dar o voi trece pe Aeropress la birou. Ramane o referinta din oferta lor actuala.
- Ethioia JIgesa de la Origo nu am testat-o inca, fiind prea proaspata.
- Panama Geisha de la Yume... o curiozitate satisfacuta. Prajirea este mult prea light pentru espresso, oricat ai trage pe profilare cu macinatura de ibric si 96 de grade, la extarctie de 60 de secunde. Prajirea este pentru filtru si nu recomand sa o irositi in espresso. Am baut un filtru cu Raducanu si Bubucalu si acolo e altceva, avea o finete aparte, un corp delicat, insa nu era din categoria exploziilor florale, asa cum n-am mai baut o Panama Gheisha de cand cu group buy-urile de la Sapid. Merita ca si experienta dar nu va asteptati la cosuri de fructe si flori.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 11 Guest(s)