Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

[Image: MpMQJyR.jpg]


Sarkiscafe chic
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
Kenia AA + Lelit de sus până jos.[Image: cff1d3b7835a8a8cbd61337b85559426.jpg]
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
... Buna dimineatza ... ( a venit frigul ... Cool ... )



[Image: EqAYXo9.jpg]

[Image: RXnldJk.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Credeam ca ai trecut la desenat oameni de zapada acum... Smile
 
Reply
E vanator, s-a deschis sezonul la gaste si rate de cateva zile.
 
Reply
eu nu ma uit la ce mazgaleste acolo, ma uit primprejur....numai bunataturi!!!
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
Nu stiu de unde sa incep...  Smile
[Image: grk7SPT.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Geisha, si spune-ne si noua cum e Big Grin
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
Daca luam cutia metalica ca reper, scumpa.

@Lyvyoo De obicei incepeai cu cea mai aerisita....
 
Reply
Eu vad doar cafele românești. 26_2
 
Reply
Tu esti roman de import sau de export?
 
Reply
Daca imi spui si unde are sediul prajitoria cu punga albastra, iti dau si tie una. Hint: Marasesti sau Adjud...

La cate cafele romanesti bune am baut in ultima perioada, de la diverse prajitorii, sa pui capul in pamant si degetul in ... jos, nu e decat o fitza de Austria gen snitel vienez vs snitel romanesc. 
Eu ma mandresc cu fapul ca avem in Romania mai multe prajitorii artizanale decat in tarile dezvoltate din Europa. Intre atatea zeci (spre 100 in 2019) sunt si multe foarte slabe dar oricand putem pune pe masa 10-15 nume cu sortimente foarte bune. In cercurile restranse chiar se vorbeste de o cota de 4% a cafelei proaspat prajite in Romania.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Trebuie sa ai niste repere bune, zic si eu, mai ales cand ai un aparat cu robinet, nu? Trebuie sa recunosc ca sunt cafele foarte bine cotate sau prajitori foarte bine cotati (Gardelli) care au dezamagit total cu o cafea de care te rugai sa iasa ceva, cu gust ce tine 2 minute dupa fiecare inghititura de coaja  de grapefruit.  Sunt multi de pe lista respectiva pe care i-am incercat si inca ii incerc si care nu m-au dezamagit cu nici o cafea.



http://nordicroasterforum.com/2018/09/24...ults-2018/
 
Reply
Sunt de acord si e in natura noastra sa exploram cat mai mult si chiar se fac group buy-uri la noi pe forum in acest sens, stii... Dar pe un forum de specialitate nu isi au loc catalogarile astea extremiste. Se poate spune altfel... "dupa gustul meu, nu am gasit o cafea in Romania care sa imi placa". Suna diferit? Eu zic ca da..
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Asa e, ai dreptate. Am gasit cafele care sa-mi placa in Ro la mai multi prajitori, si nu doar 1-2 ci mai multe. Problema de care m-am lovit putin a fost (si asta este doar un exemplu aproximativ) din 10 pungi de cafea prajita de la 3-4 prajitori, mereu imi placeau 1-2, maxim 3, iar restul erau asa, sa treaca. Cred ca o parte din prajitorii din Ro se lovesc de problema procurarii cafelei verzi de top, care merge spre prajitoriile imense din alte tari. O parte vine si la noi, nu zic nu, insa la noi mai ajung si cafele care nu prezinta potential maxim.  Cum ar fi sa ofere Tim Wendelboe o cafea mediocra, face de 2-3 ori miscarea asta si ii fug clientii (zic de aia mari care se aprovizioneaza de la el).  Cred ca va deveni tot mai greu sa procuri o cafea verde buna, din cauza ca se consuma mult, iar plantatia nu produce suficient.

Insa daca recitesc ce am scris acum 1 secunda imi dau seama ca tine de gusturi. Probabil cafelele de la prajitorii nordici se muleaza mai bine pe gusturile mele.  Trebuie vazut si incercate in detaliu, poate iti plac, poate nu.

Multumesc ca mi-ai mai deschis ochii.
 
Reply
Orice prăjitor din lumea asta are acces la cafea verde de calitate, daca vrea. Singurele excepții ar fi nanoloturi sau cei care lucrează exclusiv cu un fermier.
 
Reply
(26-09-2018, 14:11)Lyvyoo Wrote: Nu stiu de unde sa incep...  Smile
...

Eu as zice ... Jigesa
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
Liviu, cand gusti din punga albastra Smile , poate ne scrii ceva impresii..Vad ca MaxiCoffe livreaza cu vreo 20 Eur in Romania.
CREM ONE Profiler; Compak E8; Sculptor 078S; Kinu M47; VST18-20gr.
Ex: LELIT PL62S(kit profilare CS), Mazzer SJ
 
Reply
Au si mai interesante:

https://www.maxicoffee.com/cafe-grains-n...16186.html
 
Reply
un coleg mi-a adus din state, cafea destul de des laudata pe HB

[Image: 2uMsEo2.jpg]

[Image: dhMjAbl.jpg]

[Image: IUNbWuc.jpg]

[Image: XmeaRUs.jpg]

gust clasic italian, as zice. ciocolata si ceva nuci, zero aciditate si/sau amareala.

acum cativa ani, as fi zis ca e cafeaua perfecta, acum insa - lipsteste complexitatea gustului. posibil sa o blenduiesc cu ceva Etiopie, pentru a-i da un pic de complexitate a gustului.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Ia cu prajitura. Ne Maki, pentru binele cafelei nu mai trage cu sita single.  Poti incerca doze de 14-15 grame pe sita dubla. Sita single iti ingreuneaza viata, extractia.
 
Reply
... Lollocaffe ...




[Image: XuKK4jH.jpg]

[Image: l4RrSwI.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(27-09-2018, 10:44)Zwanger Wrote: Ia cu prajitura. Ne Maki, pentru binele cafelei nu mai trage cu sita single.  Poti incerca doze de 14-15 grame pe sita dubla. Sita single iti ingreuneaza viata, extractia.

mm, e sita dubla, ESPRESSO PARTS HQ 14G RIDGELESS STYLE DOUBLE PORTAFILTER BASKET
sincer, una din cele mai reusite site, ever (cand vorbisem cu baietii de la Synesso, au zis ca de fapt, e sita lor Big Grin )
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Caffè Federal - Barcelona
16g - Columbia

[Image: f5da462502c5142386b7bd5ad8d89708.jpg]
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
Sa mai sarim si parleazu'. Incepem cu joc de glezne si o incalzire usoara pana se mai "matureaza piesele".

[Image: cZgGgQD.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
mmarius, te-ai intrebat vreodata de ce cafelele tale nu au nici o pata pe suprafata cremei?
 
Reply
... bis ...


[Image: wZxRzGq.jpg]

[Image: i4s0xl6.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
@Zwanger
Deoarece plating-ul meu NU accepta pete, este un "signature" cum bine ai observat! Smile Este o consecinta a unei extractii uniforme, deci rezultatul vizual nu poate fi altfel decat uniform. Big Grin

Glumesc desigur. Sincer nu mi-am pus problema asta (uneori mai iese si patata), insa atat timp cat curgerea pe naked este in regula (cat pot eu sa evaluez, nu am pretentii de guru), iar shot-ul obtinut satisfacator olfactiv si gustativ, nu am dat importanta.
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
Așa emoționat eram că era să uit de ceașcă...

Test IMS Superfine 14/16gr - BS1537 (ECM Classika PID) cu Etiopia Guji de la Claro iar sita de la Barshaker.

ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
Pare prea scurta preinfuzia de 6 secunde pentru o cafea prajita medium light cum este acea Guji de la Claro. Posibil sa aiba aparatul un debit prea mare la actuala presiune setata? Mai departe pucul se satureaza putin prematur, finalul inegal fiind inevitabl. Poate o doza mai mare de 19g imbunatateste aspectul...
Era o extractie numai buna de profilat Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 5 Guest(s)