Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

Nu, am doar 2 cești.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
Sarkis amore
[Image: lTDWP3t.jpg]
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Ce roșiatica arată Smile e don temperatura culorii sau chiar asa arată
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
De cand ne umileste Raducanu cu arta lui nici nu ma gandesc sa mai postez pentru aspect.
Gustul insa, pacat ca nu iese in poze ca i-ar placea si lui.  Shy
Malawi+Panama+Columbia, toate  full city si prajite separat.
Amestec memorabil pentru espresso

[Image: tSgz6i0.jpg]

si excelent pentru cappuccino.

[Image: gMBFcgP.jpg]
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
(12-07-2017, 09:24)Mihai.B Wrote: Ce roșiatica arată Smile e don temperatura culorii sau chiar asa arată

chiar rosiatica a iesit, si pe mine m-a nedumerit un pic treaba asta Smile
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
(12-07-2017, 10:01)maki Wrote:
(12-07-2017, 09:24)Mihai.B Wrote: Ce roșiatica arată Smile e don temperatura culorii sau chiar asa arată

chiar rosiatica a iesit, si pe mine m-a nedumerit un pic treaba asta Smile

Doar se numeste "amore" blendul Smile
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
Ala e noul Kinu? pozat subtil pe fundal
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Cum dai tu tot din casă? Îți arăta cafeaua, deci ești offtopic.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
"Custom blend" claro Big Grin[Image: o09opWZ.jpg]
 
Reply
nu vreai sa faci un master class pe youtube? Big Grin
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
(12-07-2017, 10:43)vladdooo Wrote: Ala e noul Kinu? pozat subtil pe fundal

e urata foc
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
(12-07-2017, 22:11)vladdooo Wrote:
(12-07-2017, 10:43)vladdooo Wrote: Ala e noul Kinu? pozat subtil pe fundal

e urata foc

Multumesc pentru aprecieri!  Confused
Nu este nici nou nici vechi. Exclamation
Este mecanismul din rasnita mea M68 (noua), bagat intr-un corp vechi de kinu, caruia i-am atasat un motor iar acum rasnesc electric. 
Am schimbat doua surse. Cu prima am rasnit 20 de grame in 11 sec iar acum in 5-6 sec. 
Eu tot insist sa am o rasnita electrica cu cutite conice, cu RETENTIE ZERO si performanta.
Acum ma bucur de caracteristicile de gust ale extractiilor cu macinatura obtinuta cu cutite conice si le compar cu cele rezultate din rasnita k30 cu cutite plate. Lucrurile evolueaza continuu.
Dupa ce voi termina experimentarile o voi costuma corespunzator, o voi inscrie la un concurs de frumusete si poate va urca pe podium.  Tongue
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
mie personal chiar imi place cum arata acum.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Cappuccino din Ethiopia Benko Michicha de la Claro

Buna ca espresso zilele astea, cu note de grapefruit, caise si aciditate placuta, insa in dupa-amiaza asta am avut pofta de cappuccino, ceea ce e rar.

[Image: b48130828d739411d0c1bd48d9743690.jpg]
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
frumos!

oare cand si mie o sa mi se primeasca asa arta in ceasca...
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Unei tipe, usor aroganta si "foarte priceputa" intr-ale cafelei, dupa un espresso reusit, zic eu, i-am SERVIT si un cappuccino Big Grin[Image: VIyxrcw.jpg][Image: lJSACfH.jpg]
 
Reply
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
)))
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
De aur [Image: emoji1.png]
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
De weekend.
Cafflano Kompresso, Clever Dripper, Kinu M47, Brewista Kettle.
 
Reply
Raducanule... zilele iti sunt numarate, dar vad ca administratorii forumului nu iau masuri sa te dea afara... asa ca poate reusim macar sa te ofticam putin
[Image: 6693e8f0139c8696e29c8f1db6c483bb.jpg]
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
eu serios ma intreb cum vi se primesc asa desene cu laptele, la mine nici in ruptul capului nu vrea. stiu ca de vina's manile, dar nici chiar asa!
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Am redescoprit sitele VST!
Dupa luni de zile de utilizare a unei site IMS de 20 de g, de ieri am scimbat cu una similara de la VST.
Efectul, uluitor! 
Faptul ca VST-ul cere o macinatura mai fina , care pusa in IMS blocheaza curgerea, modifica simtitor si profilul de gust in ceasca.
Am pastrat reteta de preparare identica (exceptie macinatura, normal).
Culoare, consistenta si aspectul curgetii sunt si ele diferite.
Pentru o imagine plastica, pe o scala de la 1 la 10, intensitatea gustului la IMS ar fi pe la 7, iar la VST la 10. Asta la un amestec din cafele prajite city+ si full city, la peste doua saptamani de la prajire. 
Cei ce au un setup performant pot incerca! 
Vor avea surprize placute!

[Image: MVRmKmc.jpg][Image: WKbYClU.jpg]
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Setup performant,de la ce, in sus..? Smile
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
organon Wrote:Setup performant,de la ce, in sus..? Smile

chestia cu Quod licet Iovi, non licet bovi Smile
cei mai multi au gaggia, lelit si m38/m47 - dotare standard;
plus site VST, bine-nteles...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
(16-07-2017, 13:05)organon Wrote: Setup performant,de la ce, in sus..? Smile

Nu as face aprecieri in acest sens, adica "de la ce in sus" .
As spune mai degraba aparate capabile sa faca anumite lucruri.

Concret, am zis ca macinatura de la VST bocheaza aparatul daca o pun in sita IMS.
Deci, rasnita trebuie sa fie capabila sa produca o astfel de macinatura incat simpla modificare a suprafetei bazei prin care cafeaua extrasa curge, sa produca diferente de debit.
Sitele IMS au o suprafata gaurita mai mica decat cea a sitelor VST.
Daca sita se comporta ca un restrictor atunci rezistenta pucului trebuie, in mod obligatoriu, sa adauge o rezistenta hidraulica in consecinta, care sa asigure o curgere cu un debit de 30 g in 25 de sec (sa zicem), indiferent de suprafata gaurita prin care curge jetul de cafea extrasa.

Concret, sita VST are suprafata gaurita mai mare deci, "cere"  o macinatura mai fina pentru un puc cu rezistenta hidraulica mare, pe cand la sitele IMS au suprafata gaurita mai mica si necesita o macinatura mai mare, pentru o rezistenta hidraulica a pucului mai mica.
Asta inseamna o rasnita care sa produca o macinatura cat mai uniforma pe care sa o poata repeta oricand .

Daca rasnita poate, atunci si expresorul trebuie sa tina pasul. 
Daca debitul este dependent de modul in care se dizolva solubilele din puc, iar dizolvarea este, la randul ei, dependenta de fluxul de apa care strabate pucul si de temperatura, atunci expresorul trebiue sa fie capabil sa repete debitul si temperatura la fiecare extractie in parte.

Cam asa as completa afirmatia mea care a inclus aprecierea "setup performant". 

Oricine isi poate da seama daca are sau nu o asemenea dotare daca poate percepe diferente in timpul curgerii si in gustul din ceasca, atunci cand face chiar si cele mai mici modificari in reteta de preparare.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
eu am sita EP HQ 14g si VST 18g. după gust prefer net VSTul, chiar si vizual cafeaua curge mai uleioasă, DAR ca simplitate în folosire, EP câștigă detașat.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
(16-07-2017, 19:50)maki Wrote: eu am sita EP HQ 14g si VST 18g. după gust prefer net VSTul, chiar si vizual cafeaua curge mai uleioasă, DAR ca simplitate în folosire, EP câștigă detașat.

Intre IMS si VST nu este absolut nicio diferenta in utilizare. Manopera este identica. 
In cazul tau nu stiu la ce te referi.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
pe Silvia daca nu faceam WDT pe VST aveam channeling 9 extracții din 10. pe EP n-aveam treabă.

pe Scala inca nu am comparat.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
(16-07-2017, 20:20)maki Wrote: pe Silvia daca nu faceam WDT pe VST aveam channeling 9 extracții din 10. pe EP n-aveam treabă.

pe Scala inca nu am comparat.

Huh
Din toata experienta pe care am acumulat-o pana in prezent, nu am vazut in sita un motiv de nereusita a extractiei (nu am lucrat decat cu site originale, IMS, VST si LM).
In opinia mea, chaneling-ul ar putea sa apara din cauza sitei doar daca gaurile ar avea dimensiuni diferite si daca distributia lor nu ar fi uniforma, adica o sita neconforma, cu defecte.

In cele mai multe cazuri, de vina pentru acest fenomen sunt calitatea macinaturii (fractiile care rezulta in urma procesului, proportiile dintre acestea si distributia in masa macinaturii) si manopera de preparare a pucului.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 8 Guest(s)