Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

India+Costa Rica+Sumatra luata din Amsterdam.
Prajire dark, separata la fiecare soi, pe 17 martie, pana la aparitia petelor de ulei.
Cand am baut cappuccino in cafeneaua Celor de la Brandmeester's nu vazusem boabele.
Am fost impresionat maxim de gustul bauturii si am intrat in discutie cu barista.
Au prajitorie proprie si prajesc doar in SC.
Acasa am vrut sa vad daca pot reproduce gustul din cafenea. Espresso nu mi-a placut. Gustul muult prea intens de ciocolata amaruie. Bun, dar nu in preferintele mele. Gust doar in zona ciocolata dark, fara complexitate si echilibru.
Pentru cappuccino altceva. Daaa, a iesit! Sotia a fost convinsa ca am pus zahar!
Cu cutitele plane de la K30 gustul a fost mai dur dar cu cele conice de la KinuM68 dulceata a dominat.
Voi incepe si eu sa experimentez zona aceasta a prajirii in SC, macar pentru combinatiile cu lapte.

[Image: T0pJZTM.jpg][Image: gavFYvN.jpg][Image: rDzcFuF.jpg][Image: RNCvcjv.jpg][Image: wVV6W9h.jpg][Image: RaFlhmr.jpg][Image: CaShMdP.jpg][Image: NP76Yv0.jpg][Image: d54KDCk.jpg]
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
@Radu, folosesti si distribuitor si tamper dinamometric?
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
(13-04-2017, 08:52)maki Wrote: @Radu, folosesti si distribuitor si tamper dinamometric?

Chiar daca i se atribuie o asemenea functie, pe obiectul acela nu il numesc distribuitor.
Distributie inseamna sa aranjez uniform particulele de difrite marimi in toata masa de cafea macinata, lucru care nu se realizeaza cu acest obiect care doar mangângâie cafeaua la suprafata.
Este insa, cu siguranta, o scula foarte utila pentru nivelare. Rapida si eficienta!
Da, fac nivelare fara a presa macinatura prea tare in portfiltru.
Am fixat inaltimea dispozitivului doar cat sa asigure o imprastiere uniforma a macinaturii, cu realizarea unei suprafete perfecte, plane, dupa care folosesc tamperul.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
hm, okay. dar distribuitia cum o faci? wdt?
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
(13-04-2017, 09:38)maki Wrote: hm, okay. dar distribuitia cum o faci? wdt?

WDT fac numai la KinuM68 si asta dupa ce rastorn paharul in portfiltru.
In pozitia in care cele doua se afla in poza, nu fac decat sa le rasucesc de doua maxim trei ori.

[Image: t0f76Lt.jpg]

Si doua shoturi Panama Geisha mix din o sarja city si una full city, degazate 2 sapt.

[Image: Zy7ylBr.jpg]

BR 1:3 , 20 g macinatura, timp 28 sec, rasnita K30. Aici fac doar RDT fara WDT.
Gust echilibrat, fara excese dar foarte complex in arome. Dulceata, ciocolata, flori si fructe, toate la un loc.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
mulțumesc, mai am de învățat/practicat Smile
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
[Image: XUpnMKJ.jpg]
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
@bubu

...e SF...? sau e pe bune... [Image: biggrin.gif] ...ori poate mi-a scapat mie prea mult Cointreau la pranz... [Image: huh.gif] ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
razultat final in lumina mai buna Smile
Efectul de crema e dat de degazarea insuficienta.
[Image: C9qMNCn.jpg][Image: j2gOaEY.jpg]
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
Da , gata ...mi-am revenit...alta viata  - chiar ma gandeam daca o vei bea pana la urma  asa de neagra... [Image: biggrin.gif] ...adica numai sa te tina fierea... [Image: biggrin.gif]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Buna dimineata....Soare [...] , sau...nu e Soare de serviciu azi ??? [Image: biggrin.gif] ...[Image: OJCcqzC.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Cu efecte speciale, El Salvador Pena Redonda
[Image: a22b423ab623f5fec61d9de3687e8187.jpg]
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
Va doresc tuturor un " Paste fericit !!! "...[Image: OHyKqKO.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Din categoria cafelelor "alintaroma"
Panama Geisha o explozie de arome!

[Image: cwVTDvW.jpg]

Si cappuccino duuulce, cu ciocolata la greu din Brazilia (de la Renatoa, prajita full city cu colegul Bogdan Georgescu)+India, CostaRica, Sumatra (prajite dark, cu pete de ulei, de cei de la Brandmeester's)

[Image: 5QXCnFy.jpg]
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Ethiopia Magarrisa de la Assembly. Nu vă pot da detalii prea multe legate de cappuccino, pentru că nu l-am gustat. 

Dar în espresso are niște arome interesante, în schimb și un pic de bitter de care nu am reușit să scap. Nu chiar my cup of tea, că tot e prăjită în Londra. 

[Image: Cappuccino-Ethiopia-Assembly-Londra.jpg]

Edit: @RaduCarutasu - Panama Geisha este din ce ai luat verde de la Sapid?
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
@RaduCarutasu si rdumitrescu: foarte foarte reusite pozele, felicitari!
ECM Synchronika | Ceado E37s | Niche Zero | Comandante | Kalita
 
Reply
Am prins si iarna din primavara asta. Mai multe aici: http://joyridecoffee.ro/2017/04/05/home-cappuccino/

   
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
(21-04-2017, 08:53)G. Serban Wrote:  http://joyridecoffee.ro/2017/04/05/home-cappuccino/

Tarziu am vazut si cafeaua! Wink
Minunate!
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
cappucino si cacao cu lapte pt copii.
pe orice fel de vreme, latteartul rezista.
[Image: f032cfb6529eeeb624a39d8a34d4fc65.jpg][Image: 4adb820ec6adb3073f9eeb67bd9c477f.jpg]
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
prim shot pf naked Smile , Costa Rica Tarazzu, 20g in/40 ml out, timp extractie 30 s
[Image: bxwA4Gc.jpg]
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
[Image: IGr3eFa.jpg]hmmmm lime din plin
Dalla Corte Studio | honne | kinu m47 | fellow stagg | acaia s |
 
Reply
[Image: UBT76tg.jpg]. Papua noua guinee o cafea acida
 
Reply
poate va intrebati cum a facut salvador dali pictura cu ceasurile, a turnat mai multa vopsea si a dat pe dinafara.
[Image: 9a542b051daec5129fc2b1abe984971a.jpg]
si cafeaua mea tot din salvador
[Image: 5e88df47d54f473c210600b99dfcd787.jpg]
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
Interesanta alaturarea!
Nu m-am gandit la asta cand am mai dat pe afara cu laptele! Shy
Azi insa, mi-a reusi:

[Image: 94kZ8HC.jpg]
[Image: H6FTMBR.jpg]
[Image: ShLrRXf.jpg]

Si doua shoturi memorabile:
Mallawi + Panama Geisha:

[Image: jTdSbib.jpg]
[Image: AnV3W5i.jpg]
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Cat de sexi pot fi spouturile astea!!!!!
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
Nicaragua prajita de o saptamana.
20 g in, 40 ml out.
[Image: y2rfNKv.jpg]
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
Guatemala St. Paula
18g in portafiltru
Extracție inceputa la 93 grade
Durata 22 secunde
Gust accentuat de nuci la 4 zile de la prăjire Smile
[Image: af2cc8c41cf42ef80f8d9216d8a63e03.jpg][Image: 59f9cf1fe4470823b630990e6ea1da35.jpg]

Sent from my E6653 using Tapatalk
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
gs3 sau expobar?
par identice dar daca faceti zoom pe textura laptelui se vede o omgenizare mult mai fina la gs3... oare de ce? Smile
[Image: 656d025749be4f6576ff45d37558a8d3.jpg][Image: a8e475b7e4ce3814ef29986af9863bcd.jpg]
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
...de ce oare...de ce oare...? Stai ca ne vine randul si noua la GS3 , toate la timpul lor... [Image: biggrin.gif] ... ( oricum tu meritai ca desenezi frumos... [Image: biggrin.gif]  )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
iti multumesc pt incredere... dar cu o lacrima in coltul ochiului iti spun ca nu e al meu gs3-ul, dar randul sper sa mi vina la un moment dat Smile
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 7 Guest(s)