Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

Buna dimineata...[Image: Rhubp4B.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Neatza! Smile
Cepro-Yanesha Organic GR.1-Peru by BluBean
ECM Automatik 64 | V60 | Aeropress

 
Reply
Lyvyoo ,uitandu-ma eu la clipul postat de tine ,chiar ca rasnita face totul!Asa ca tre sa ma misc odata,ce naiba! Smile
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
Noo, obiectivul si ceva trucaje de editare video  Smile)
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Dar timpul e timp.Un minut de curgere, ca la carte, fara blonzire....E clar, trebuie sa fac ceva in luna urmatoare cu vanzari cu tot,nu mai e vreme de pierdut.Piticii au trecut vartos la treaba. Smile
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
Organon, scrie in clip ca e Slow Motion!  Smile  Timpul tot aprox. 25s este, dar aparatul reda imaginea "in reluare", ca si cum ar lovi Bruce Lee oponentii si aia se prabusesc lent Smile - https://youtu.be/cWj-zU8koes?t=20s
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Astai ca si intrebarea aia: Daca eu cand am avut 6 ani sora mea avea jumatate din varsta mea, cati ani are sora mea daca eu acum am 38 ? Dacă te gândești că are 19 ani atunci esti in slow motion....
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
Ori sora e 4ever young, ori e sora lui Highlander  [Image: tongue.gif]
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Aia era sora sefa... [Image: biggrin.gif] ...

Slow motion = atunci cand incerci sa prizi melcul ....si melcul tzusti.... [Image: biggrin.gif] ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Hard Core Ristretto: Brazilia Santa Maria, prajita pe 19.03.2017, 16,5gr in / 22gr out (brew rate 1,3), 91*C, timp extractie (intimplator) in 25s, fara preinfuzie.
Zero (!!!) amara, corp cit cuprinde, ca un ulei gros, ciocolata cu alune! TOP!

[Image: DS6QjPc.jpg][Image: 4WEpVHY.jpg]
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
Gata , m-am facut de ras! Angel Smile Oricum ar fi insa ,ce am vazut, am vazut bine,curgerea e intr-adevar perfecta.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
Ce poate sa aduca in ceasca o rasnită cu cutite conice, nu poate una cu cutite plane; dar si invers este la fel de adevarat!
Panama Geisha full city+ (de la noi -Florescu) dupa aproape cinci zile de la prajire incepe sa arate ce poate.
20 g de macinatura 57 g de cafea, macinata cu Kinu M68. Temperatura si timpul de extractie se vad pe expresor.
Rasnita cu Kinu M68 aduce in ceasca o cafea cu gust foarte clar de ciocolata, usor sarata, un buchet de iasomie si putin strugure hamburg. O combinatie de exceptie.
Acest profil de prajire, cu K30, nu reliefeaza prea bine iasomia, accentueaza mult ciocolata si este perfecta pentru cappuccino.
Cafeaua este insa prea buna ca sa o stric cu lapte. Va fi bauta doar espresso si macinata, deocamdata, cu cutite conice. Pe masura ce evolueaza, s-ar putea sa fie mai buna rasnita pe cutite plane; am mai avut astfel de cafele.

[Image: TtAujTQ.jpg]
[Image: tru8vY4.jpg]
[Image: TzjMsXO.jpg]
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
ca de obicei, frumos!
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Somnoros am inceput ziua cu o Nicaragua Cerro de Jesus procesata yellow honey, microlot 2016, ultra vascoasa, catifelata, dulceata incredibila de sirop de ananas, ceva iz de migdala cu miere de albine si stafide subtile. Un deliciu la superlativ pt. prajirea extra light care m-a speriat teribil in prima faza.
16,4 gr in - 31,1 gr out, 29 secunde.
[Image: iZnvaqS.jpg]
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
offf, imi faceti pofta Big Grin
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Asta ar fi cafeaua recomandata la fiere...bineinteles in viziunea mea... [Image: biggrin.gif] ...[Image: hnuNfHs.jpg]

Chiar ma duc sa o execut ....afara pe banca ( in casa ....fumatul e interzis la parter [Image: biggrin.gif] ...)
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
din cate stiu alcoolul si tigarile sunt foarte bune la sanatate in general, nu doar la fiere Smile)
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
(02-04-2017, 10:53)bogdan_geor Wrote: din cate stiu alcoolul si tigarile sunt foarte bune la sanatate in general, nu doar la fiere [Image: smile.gif])

- Dar nu si obligatorii , poti incerca insa ..., ceva cola si mezeluri , afumaturi , carbogazoase, grasimi hidrogenate / halogenuri , edulcoranti , noxe auto. etc...de fapt nu prea stiu ce NU ar fi si nociv ( doar daca traiesti in vf. muntelui la schit ) si te hranesti exclusiv Bio , dar pe vazute - nu pe auzite. In definitiv de la ceva trebuie sa ti se traga nu...? [Image: biggrin.gif] ...
Acum , vorbind si serios , cred ca in special cantitatea e cea care face rau / eventual ucide si un lucru bun si sanatos in cantitate mare face rau ( oricat de bun ar fi el ) , prin analogie si relele , intro-o cantitate mica...nu sunt asa de daunatoare cum se crede , insa abuzul...sau lipsa franei in conducere , poate duce si la accidente...
In ce ma priveste , prefer sa ma otravesc cu ceva ce stiu / cunosc si imi si place ...nu cu ce-mi servesc altii pe post de Eco si produse sanatoase , bogate in pesticide si azotati - nitriti / hormoni - antibiotice. Oricum nu scapa nimeni de chestiile astea...si inca ceva , alcoolul e singura " otrava " , recunoscuta de organism si neutralizata de ficat ca atare , diminuand procesele metabolice si procesand alcoolul mai intai...ce scapa trece in sange... [Image: biggrin.gif] si urca la neuron unde topeste usor tecile de mielina neuronale  - mai ales pe cei uzati , alcatuind sinapse noi. De aceea consumatorii , nu sunt neaparat mai destepti , dar opereaza mai rapid info. in absenta balastului usor defect... [Image: biggrin.gif]...e discutabila povestea..

K de obicei , tot ce este f.bun este ori ilegal , ori imoral sau ingrasa... [Image: biggrin.gif] ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Levo, "conjudetene", poti deschide si un topic nou intitulat: "Cum arata bautura si tigara ta de azi". [Image: ba.gif]
No ofance please!
 
Reply
Sau: cate stelute are cafeaua de azi Smile
 
Reply
Pai daca cu flori nu va place , cu ce sa o pun cu coliva si prescuri...ca tot suntem in post...??? [Image: biggrin.gif]

Oricum si asa , e de manastire / abatie...de post... [Image: biggrin.gif]...adica nu contine...chestii...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Voi va bucurati de festival, asa ca eu ma uit cum inverzeste padurea printre cate un cappuccino.
   
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
Ne omoriiii cu privelistea
Dalla Corte Studio | honne | kinu m47 | fellow stagg | acaia s |
 
Reply
[Image: 50860a8107ebd3ba379d9228d2044983.jpg]
La Bucharest Coffee Festival. Ethiopia Yirgacheffe de la Distecco, La Marzocco Linea Mini, Baratza Sette, Puq press, Acaia si lapte Dorna eco.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
Un blend de Brazilia, Columbia, Guatemala si Ethiopia, prajit in stil italian, 15 gr in  - 29gr out in 29 secunde
[Image: 6l0c9rk.jpg]
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
După mai multe încercări, parcă-parcă se distinge ceva...


Attached Files Thumbnail(s)
   
Lelit 41TEM+43MMI+XMC013+PL100, IMS CI200, Ascaso filter, Motta 35cl+thermo.
Hario Skerton, Clever Dripper, AeroPress, French press, V60, Moka pot, cezve.
 
Reply
Affogatto. Costa Rica Tarrazu San Rafael peste inghetata de vanilie[Image: f1af1f4d5b34be4c9e0d736abe4ced9b.jpg][Image: 2df029a51ca49a712b25bebb9bafaa56.jpg]
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
Hai.... asa pofta de inghetata cu cafea nu am avut niciodata. De incercat, curand.
 
Reply
E buna tare si cu inghetata , dar parca mai trebuia ceva...ghici ce... [Image: biggrin.gif] ...( nu e scortisoara ) dar , eu cafele nu mai postez , pentru ca nu ma mai lasa colegii...in viitoarele sedinte de spirtiism , voi mai exorciza si alte retete de vara , cu o dilutie considerabila a intaritorului , raportata la caldura de afara... [Image: cool.gif] .
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Eu am bagat si 10ml de sambucca. Affogatto coretto.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 6 Guest(s)