Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

Sau sa mergi pe duble de 18-19g
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
El Salvador cu lapte
Nuova Simonelli Oscar; La Pavoni Europiccola (EN); Mazzer Super Jolly; M38
Behmor 2020SR
 
Reply
Dritan din Navodari :Smile

Bravo!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(31-03-2016, 10:42)CosminC Wrote: 10g Sarkis Guatemala, 92.5 grade pe termometru grup, 24 s. Ce ar trebui sa fac sa nu mai stropeasca sita in portafiltrul naked?

doza 10g in ce sita? IMS-ul acela de 17g?!
mi se pare foarte putin!
de fapt, si aspectul cremei e destul de 'lesinat' - mie-mi pare subextractie (cate grame de lichid extras?) si evident, channeling...
cu o alta doza si dupa ce o sa faci o distributie ok, cu tampare blanda si egala (asta-i opinia mea...), merita sa indici si greutatea lichidului extras!

altfel,
- daca tii mult la doza asta, incearca macar sa strangi din macinatura, sa obtii un aspect ok de saturare puc dupa preinfuzie; adica fundul sitei sa se umple uniform cu picaturi inainte de a incepe curgerea; daca dureaza 28-32s e cu atat mai bine;
- dar eu as merge pe macinatura mai grosiera (rezultat mai putin amar la temperatura ok) si pe doza de macar 16g, sau, cum spunea Lyvyoo, 18-20g! cu 32-40g lichid;
- ca exercitiu de contracarare, ai putea incerca un ristretto bine dozat: 18g uscat si 18-24g lichid;
in cat timp? conteaza doar sa nu depasesti un 35s de ex. pentru ca apare amarul si gustul neplacut, nu al supraextractiei ci al "zacutului" cafelei in apa fierbinte si presiune mare (acel cooking);
(la masinile cu levier si arc, acest lucru nu se intampla, pentru ca presiunea si temperatura scad spre sfarsitul extractiei; de aceea la aceste masini, timpul e un parametru neglijabil!)
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
Multumesc pt raspunsuri! Am facut un test cu sita single originala, in general folosesc o sita IMS in care pun 19g, scot cca 40-50g de lichid. Am si acolo aceeasi problema cu stropii, am incercat si sa uniformizez cafeaua in portafiltru dupa rasnire
ECM Synchronika Antracit, Eureka Olympus 75HS, Kinu M47
 
Reply
Dupa rasnire incearca sa lovesti portafiltrul in lateral cu podul palmei. Manevra cu degetul "nsew" sau cum se mai numeste, nu este neaparat cea mai eficienta. Distribuirea defectuoasa, tampata char cu un dinamometric perpendicular pe puc duce la zone cu densitati diferite de cafea de unde rezulta channelling adica extractii neuniforme si tasnituri.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
Incerc maine dimineata
ECM Synchronika Antracit, Eureka Olympus 75HS, Kinu M47
 
Reply
Cum a mers? Nakedul este cea mai buna metoda de diagnosticare pr baristi.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
Mosul sta cu ochii pe voi Smile


Attached Files Thumbnail(s)
   
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
[Image: a13c0c3de00c52bfbc1391827f785e1f.jpg][Image: 558a113eda88208da28fe875d2c97267.jpg] Columbia Supremo si cheesecake.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
Un cappuccino foarte "marinimos"  Ae
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Costa-Rica (Claro) vazuta din balcon.

   
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
[Image: ce158faf81f56a77d8bd61246dbbd2c0.jpg]

Columbia de la Yume si duza Tidaka cu 4 gauri.
Cu ocazia asta ii multumesc lui RaduCarutasu pt ideea pe care mi-a indus-o, si anume duza cu 4 gauri Smile
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
Nu se poatem e un trucaj, dupa 3 luni de Brewtus si o zi cu duza tidaka 4holes nu ai cum sa ajungi la asa ceva.  Angry
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
G.Serban, cafeaua aia zici ca așteaptă ursul sa vina sa o bea. superba priveliștea... Acolo locuiești?
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
(08-04-2016, 12:44)Lyvyoo Wrote: Nu se poatem e un trucaj, dupa 3 luni de Brewtus si o zi cu duza tidaka 4holes nu ai cum sa ajungi la asa ceva.  Angry


crezi ca doar tu ai calculator puternic pe care merge photoshop-ul? Smile
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
(08-04-2016, 12:44)Lyvyoo Wrote: Nu se poatem e un trucaj, dupa 3 luni de Brewtus si o zi cu duza tidaka 4holes nu ai cum sa ajungi la asa ceva.  [Image: angry.gif]

Asta sigur nu e trucata !!!!!!  
Contrast si culoare , mai trebuie mana !!!!!
Cu Tidaka 4 gauri , soya !


Attached Files Thumbnail(s)
   
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
Uite bogdan_geor, om cinstit aici, nu umbla cu procesoare si procesare  Smile 

Cred ca ar trebui sa facem pe forum un premiu nobel pentru latte artisti si as numi fara rezerve "Premiul Radu Carutasu in latte art", mentorul nostru in home latte art.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Miscela,MacchinaMacinatoreMano
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
Flat White at sunset [Image: smile.gif]

_DSC1508
                                                                                   Ceado E37s | Expobar Office Leva (HX)                                                                                                                Tidaka Epico | IMS | VST | ONA OCD | Motta & Rhinowares  | Cafelat | ACME, D'Ancap & Inker  | Hario scale
 
Reply
   
Asta ca sa nu ziceți ca m-am lăsat... Smile
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
Pfoa, ce petlițe avem noi acolo?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Numai de la 3 în sus Smile)
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
Si o Guatemala Flor de Coban de la Stravagante ... asa ca de inceput de weekend.
[Image: APuQnDC.jpg]
[Image: FDmPjrH.jpg]
 
Reply
Gust?
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
Deocamdata am gustat-o doar cu lapte si mi se pare excelenta. Maine dimineata o sa-i simt si gustul adevarat intr-un espresso. Pare corpolenta si cremoasa.
 
Reply
(15-04-2016, 19:53)bogy Wrote: Deocamdata am gustat-o doar cu lapte si mi se pare excelenta. Maine dimineata o sa-i simt si gustul adevarat intr-un espresso. Pare corpolenta si cremoasa.

Daca este prea cremoasa, nu cred ca in ceasca va curge o cafea cu un maxim de gust .
Crema abundenta inseamna degazare insuficienta iar gustul este afectat intr-un mod nu neaparat favorabil descoperirii aromelor mai fine . Crema are un gust destul de fad, de amar si acopera nuantele delicate ale shotului.
Desi foarte multi colegi de forum iau cantitatea de crema drept etalon pentru clasificarea unei extractii reusite , personal am ajuns sa evit sa consum boabele care dau o curgere prea pufoasa si rezistenta.
Ca la bere ! Gulerul de spuma este bun daca este de doar 2 degete (orizontale) deasupra si nu umple tot paharul .
Dar, acest aspect face parte din optiunile personale .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
20g Guatemala Flor de Coban, 42g in ceasca, temp 92 grade, 9 zile de la prajire (eu zic ca e degazata)
[Image: 6CVERdR.jpg]

Dulce, echilibrata, fina, curgere cremoasa
 
Reply
Oho, este degazata si numai buna de preparat !
Se si vede , arata intr-un mare fel .
Bănuiesc ca si gustul este pe masura, Guatemala fiind o cafea deosebita .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
[Image: fa043c9c3f5a8f6a38a5894752e40380.jpg]
                                                                                   Ceado E37s | Expobar Office Leva (HX)                                                                                                                Tidaka Epico | IMS | VST | ONA OCD | Motta & Rhinowares  | Cafelat | ACME, D'Ancap & Inker  | Hario scale
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 9 Guest(s)