Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

(26-02-2016, 09:26)Mariano Wrote:
(25-02-2016, 20:24)Gozmin Wrote: Multumesc. Ma simt foarte bine dupa aprecierile voastre. Nu credeam ca pe lângă senzatiile gustului, cafeaua mai poate însemna si o comunitate plina de oameni caldurosi si senzatii de bine dpdv psihic. Si totul de la o cafea ...

Foarte frumos, aceeasi senzatie si la mine, locuiesc intr-un oras de multi ani, si nu credeam ca mai exista oameni minunati, sa-ti dea "camasa" daca ai nevoie, sa-ti dea un sfat din experienta lor in care au investit bani si multa munca! Si totul de la o cafea.....
Si daca ne intrebi sotiile, ele nu ne cred nebuni desi inloc sa bem bere cu baietii, noi bem cafea cu baietii, nu ne tunam masinile dar dam bani pe site, duze, OPV-uri si PID-uri. Ori sunt ele dragute si ne inteleg, ori nu suntem noi nebuni. Oricum, sotia mea este o intelegatoare Smile
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
Primul cappuccino în 2 săptămâni Smile

18g de Sarkis Amore, curgere în 45 de secunde. Cantitatea de lichid din cană a fost de 27g.

Interesant este că shotul nu avea deloc gust de supraextras. Avea corp, aciditate, cremă. Prima picătură a fost la 12s (din care am considerat 6 la timpul curgerii). E ceva un pic diferit de când am mărit cantitatea de cafea, întrucât e al doilea shot "supraextras" care are gust foarte bun. Poate pentru că nu am decât 27-30g la final.

Legat de lapte, încep să mă descurc mai bine cu duza de pe La Pavoni. Am luat de pe internet o duză cu o singură gaură care se zvonește că ar face minuni. Amuzant ar fi să-mi iasă cum trebuie frotarea până să ajungă duza.

[Image: 71602556cb1cc14e7a4ddd20cff41120.jpg]
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
(26-02-2016, 14:16)rdumitrescu Wrote: Primul cappuccino în 2 săptămâni Smile

18g de Sarkis Amore, curgere în 45 de secunde. Cantitatea de lichid din cană a fost de 27g.

Interesant este că shotul nu avea deloc gust de supraextras. Avea corp, aciditate, cremă. Prima picătură a fost la 12s (din care am considerat 6 la timpul curgerii). E ceva un pic diferit de când am mărit cantitatea de cafea, întrucât e al doilea shot "supraextras" care are gust foarte bun. Poate pentru că nu am decât 27-30g la final.

Legat de lapte, încep să mă descurc mai bine cu duza de pe La Pavoni. Am luat de pe internet o duză cu o singură gaură care se zvonește că ar face minuni. Amuzant ar fi să-mi iasă cum trebuie frotarea până să ajungă duza.

[Image: 71602556cb1cc14e7a4ddd20cff41120.jpg]

despre ce duza e vorba ?
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
(26-02-2016, 14:39)Bcc Wrote: despre ce duza e vorba ?

http://www.ebay.com/itm/1-Loch-Duse-fur-...985578883?
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
Nu astupi 2 din cele 3 si faci si tu minuni ? Smile

Mie nu imi prea iese... Sad fac intr-un vas de inox obisnuit cilindric, diametrul cam cat inaltimea, de 500g, in care pun 150g de lapte rece de la frigider.
Bag asa cum am vazut pe net, doar nasul, si dau gaz doua cam ture.
Suiera, bolboroseste, invarte... dar in final ajunge sa dea in clocot si spuma prea putina Sad
 
Reply
Din ce am găsit pe internet, duza asta cu 3 găuri cu care vin La Pavoniurile este foarte dificil de folosit. Deci de putut se poate, doar că nu-i ușor. În nici un caz nu e ușor ca pe un espressor zdravăn. Mai toți care fac latte art pe La Pavoni au duză cu 1 gaură. Nu sunt nicidecum expert, dar cred că 150g de lapte în vas de 500g e puțin. 

Dacă dă în clocot este mult prea târziu. Temperatura finală a laptelui ar trebui să fie pe la 60 de grade din ce știu. Contează mult și unghiul în care pui duza în latieră. Eu înclin destul de mult latiera, aî țeava de abur e aproape în linie cu ea. Scufund doar capul duzei și o țin la maxim 1cm de marginea latierei.

Prima parte a frotării (stretchingul) durează cam 10 secunde pe espressorul meu, și volumul laptelui crește cu cam 30% (1cm în latiera mea). Când ajung pe la 30 de grade scufund un pic mai mult duza și dau aburul la maxim, încercând să produc vârtej cât mai puternic. Modific un pic și unghiul cănii față de țeavă. Cred că ajunge chiar paralel cu axa latierei, tot la cam 1cm de margine.

Încep să închid robinetul pe la 45 de grade și temperatura finală e cam 60.

Acum, s-ar putea să fi irosit timpul amândurora, căci nu am obținut până acum microfoam cum trebuie Big Grin

Uite un link care mi-a fost de folos: http://coffeesnobs.com.au/milk-froth-bub...print.html

La espressoarele noastre nu poți mișca în mai nici o direcție țeava de abur. Ar fi fost mai plăcut un unghi mai spre 90 de grade, dar aia e. Or ști ei de ce l-au făcut așa.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
Bun tare lotul acesta de Ethiopia de la HotSpot .! 
Nu m-am putut abtine si de dimineata am extras 
   

un shot single 
   

imediat dupa unul dublu 
   

iar la final am facut si un cappuccino 
   
toate delicioase !
Nu am mai pus grame secunde , picatura , temperatura deoarece toare sunt dupa retetele scrise in celelalte postari .

Extractii reusite tuturor !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
(27-02-2016, 10:24)RaduCarutasu Wrote: Bun tare lotul acesta de Ethiopia de la HotSpot .! 
Nu m-am putut abtine si de dimineata am extras 


un shot single 


imediat dupa unul dublu 


iar la final am facut si un cappuccino 

toate delicioase !
Nu am mai pus grame secunde , picatura , temperatura deoarece toare sunt dupa retetele scrise in celelalte postari .

Extractii reusite tuturor !

Radu, ce brand e prima ceasca de single? pare foarte buna cu peretii aia grosi. merci
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
(27-02-2016, 10:41)bogdan_geor Wrote: Radu, ce brand e prima ceasca de single? pare foarte buna cu peretii aia grosi. merci

Prima , a doua si a treia sunt acelasi model de la Inker . 
Le-am cumparat de la Origins din Bucuresti si au costat cam 45 de lei bucata ( si farfurie in pret ) :
   

Iar goala arata asa :
   
Volum 40 de ml ( plina )
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
18g El Coyegual
28 secunde
91 grade

   
   
   
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
Mor ca INCA nu pot face floricelele lui Radu si nu numai ale lui , dar ... ... va veni si acea vreme !!!!!!
Oricum este primul capuccino cu Vibiemme 

Costa Rica Tarazzu San Rafael    Caturra,Catuai  cam veche (prajita pe 11.02) prajita intre light si city , DEV 2'25'' exit la 17'25'' / 200 grd

  Extrasa in 27 sec la 90grd (93 Eric) lapte Dorna 3,5 frotat ''meserias'' .Insa pe duza dupa frotare a ramas lipit lapte (aspect care nu se intampla la Lelit) inainte de a o curata trebuie sa umezesc putin laveta in rest LA MAI MARE si O ZI FRUMOASA VA DORESC   !!!


Attached Files Thumbnail(s)
       
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
Bcc ,
orice drum incepe cu primul pas , iar tu l-ai facut !  Big Grin
VBM poate mult si la capitolul microspuma .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Desene cu scortisoara


Attached Files Thumbnail(s)
   
-= BFC Classica 2 grupuri, Rasnita WEGA MAX M-7.5,Tamper Motta, Latiera Motta =-
 
Reply
(27-02-2016, 11:15)RaduCarutasu Wrote:
(27-02-2016, 10:41)bogdan_geor Wrote: Radu, ce brand e prima ceasca de single? pare foarte buna cu peretii aia grosi. merci

Prima , a doua si a treia sunt acelasi model de la Inker . 
Le-am cumparat de la Origins din Bucuresti si au costat cam 45 de lei bucata ( si farfurie in pret ) :


Iar goala arata asa :

Volum 40 de ml ( plina )

merci, vazute de sus nu pareau asa mici. nu s ar potrivi la mine pt ca eu extrag 40-50ml, deci ar fii pline ochi sau mai rau pe dinafara Smile
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
Eram sigur ca Bcc va pune Eric-ul pe Vibiemme :Smile  Cred ca esti primul espressoman care purn eric pe un DB. Sa revii pe un topic separat legat de constatarile tale in acest sens. Chiar sunt curios ce citeste un termometru Eric pe un DB..
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Aici

admin edit
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
(27-02-2016, 15:31)Lyvyoo Wrote: Eram sigur ca Bcc va pune Eric-ul pe Vibiemme :Smile  Cred ca esti primul espressoman care purn eric pe un DB. Sa revii pe un topic separat legat de constatarile tale in acest sens. Chiar sunt curios ce citeste un termometru Eric pe un DB..

mie mi se pare foarte bine ca l-a pus.
ma mir ca nu au fost altii inainte, sincer.
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
Pai e bine, desigur...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(27-02-2016, 15:31)Lyvyoo Wrote: Eram sigur ca Bcc va pune Eric-ul pe Vibiemme :Smile  Cred ca esti primul espressoman care purn eric pe un DB. Sa revii pe un topic separat legat de constatarile tale in acest sens. Chiar sunt curios ce citeste un termometru Eric pe un DB..

sa vezi acu scandal la fabrica vibiemme ca nu arata eric ca pid-ul din dotare... demiteri in masa, greve...
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
(27-02-2016, 18:11)bogdan_geor Wrote:
(27-02-2016, 15:31)Lyvyoo Wrote: Eram sigur ca Bcc va pune Eric-ul pe Vibiemme :Smile  Cred ca esti primul espressoman care purn eric pe un DB. Sa revii pe un topic separat legat de constatarile tale in acest sens. Chiar sunt curios ce citeste un termometru Eric pe un DB..

sa vezi acu scandal la fabrica vibiemme ca nu arata eric ca pid-ul din dotare... demiteri in masa, greve...

Sa inteleg ca vrei sa faci misto ?
PID arata ce vrei tu sa arate asta pentru cultura ta de espressoman (vezi f.04 din settings) si in al doilea rand daca vrei sa cante manele face si asta , insa pentru asta chiar intra multi in greva !!! Tongue
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
Salut. Cafeaua de seara. Brazilia Mogiana - Clarocafe, 15,2 gr, 25 sec., crema lapte din ce in ce mai reusita. Din păcate încă nu am cesti. Am pus putina cacao pentru a amplifica gustul de ciocolata amaruie. [Image: 1ef9ca43e1deaf6fd0624540bdb7d3c7.jpg][Image: bc92ea81847cd4eac054c3eeef05d4c6.jpg]

Nu stiu cum sunt altii, dar mie îmi place din ce in ce mai mult ceea ce este in ceasca. O sa-mi fac timp sa le fac sa arate si bine.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
Contează gustul nu neaparat aspectul. E drept ca și asta contează și împachetează frumos toată tehnica de preparare.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
(27-02-2016, 18:38)Bcc Wrote:
(27-02-2016, 18:11)bogdan_geor Wrote:
(27-02-2016, 15:31)Lyvyoo Wrote: Eram sigur ca Bcc va pune Eric-ul pe Vibiemme :Smile  Cred ca esti primul espressoman care purn eric pe un DB. Sa revii pe un topic separat legat de constatarile tale in acest sens. Chiar sunt curios ce citeste un termometru Eric pe un DB..

sa vezi acu scandal la fabrica vibiemme ca nu arata eric ca pid-ul din dotare... demiteri in masa, greve...

Sa inteleg ca vrei sa faci misto ?
PID arata ce vrei tu sa arate asta pentru cultura ta de espressoman (vezi f.04 din settings) si in al doilea rand daca vrei sa cante manele face si asta , insa pentru asta chiar intra multi in greva !!! Tongue

mai radem si noi, ca doar n om sta suparati toata ziua. pt cultura mea de espressoman, stiu ce face pid ul, dar merci pt initiativa de a ma educa Smile
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
(27-02-2016, 20:06)bogdan_geor Wrote:
(27-02-2016, 18:38)Bcc Wrote:
(27-02-2016, 18:11)bogdan_geor Wrote:
(27-02-2016, 15:31)Lyvyoo Wrote: Eram sigur ca Bcc va pune Eric-ul pe Vibiemme :Smile  Cred ca esti primul espressoman care purn eric pe un DB. Sa revii pe un topic separat legat de constatarile tale in acest sens. Chiar sunt curios ce citeste un termometru Eric pe un DB..

sa vezi acu scandal la fabrica vibiemme ca nu arata eric ca pid-ul din dotare... demiteri in masa, greve...

Sa inteleg ca vrei sa faci misto ?
PID arata ce vrei tu sa arate asta pentru cultura ta de espressoman (vezi f.04 din settings) si in al doilea rand daca vrei sa cante manele face si asta , insa pentru asta chiar intra multi in greva !!! Tongue

mai radem si noi, ca doar n om sta suparati toata ziua. pt cultura mea de espressoman, stiu ce face pid ul, dar merci pt initiativa de a ma educa Smile

  Acesta este un forum serios in care se dezbat cunostinte despre preparatul cafelelor si tot ceea ce tine de acest aspect , lumea discuta aici aspecte mai mult sau mai putin tehnice insa in totalitate in sensul intelegerii cum sa facem sa extragem cea mai buna cafea .Sunt convins ca exista si forumuri 'de ras' insa cu certitudine acesta nu e unul dintre ele.Eu acum cateva luni beam otrava cu E uri prin plastic si acum chiar degust arome florale din una sau alta cafea prajita de mine , pentru asta port respect acestui forum si voi ataca pe oricine ne 'persifleaza'.
  Consider ca exprimarea mea este doar justa nu si agresiva .
   Iar de destins putem si noi dar nu cu poante de genul ca intra Vibiemme in greva ca masoara cineva Eric , chiar nu inteleg si sunt putin basicat >dar deja se pierde prea mult cu discutii in afara forumului !!
   O seara frumoasa la toata lumea !
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
(25-02-2016, 17:03)rdumitrescu Wrote: Sarkis Amore - 18g(mulțumesc, @Bcc) curgere 31s.

Față de 14g cât foloseam înainte, corpul este mai intens, fără a fi mai amar. S-au păstrat aciditatea și notele, poate chiar sunt mai evidente.

[Image: 80ae409840210873afe4a043ca6cc87d.jpg]

La ce temperatura a fost extractia? Arata foarte bine!
Expobar Brewtus IV-R Mahlkonig Pro M Espresso Grinder TORR Elite Titanium 58.4mm Softconvex E61 Original-Bottomless  IMS E61 Competition Shower IMS Basket Set Competition, ECM Tamper Station
 
Reply
(27-02-2016, 23:35)Bcc Wrote:   Acesta este un forum serios in care se dezbat cunostinte despre preparatul cafelelor si tot ceea ce tine de acest aspect , lumea discuta aici aspecte mai mult sau mai putin tehnice insa in totalitate in sensul intelegerii cum sa facem sa extragem cea mai buna cafea .Sunt convins ca exista si forumuri 'de ras' insa cu certitudine acesta nu e unul dintre ele.Eu acum cateva luni beam otrava cu E uri prin plastic si acum chiar degust arome florale din una sau alta cafea prajita de mine , pentru asta port respect acestui forum si voi ataca pe oricine ne 'persifleaza'.
  Consider ca exprimarea mea este doar justa nu si agresiva .
   Iar de destins putem si noi dar nu cu poante de genul ca intra Vibiemme in greva ca masoara cineva Eric , chiar nu inteleg si sunt putin basicat >dar deja se pierde prea mult cu discutii in afara forumului !!
   O seara frumoasa la toata lumea !

@Bcc te rog lasa aerul de superioritate. Aici oamenii mai si glumesc. Faptul ca ai achizitionat anumite echipamente nu inseamna ca ai mai multa experienta. Fii mai relaxat. Aici ne intalnim sa ne simtim bine impreuna.
Spor la extractii! 57
 
Reply
" Eu acum cateva luni beam otrava cu E uri prin plastic si acum chiar degust arome florale din una sau alta cafea prajita de mine ... "  

Si eu acum doua luni beam Babanu" la 2 litri in pet de plastic si acum sunt un ...sommelier ! Smile. Bcc se pare ca simtul umorului nu e punctul tau forte. Eu am intrat de putin timp in "secta" espressomanilor Smile si am ca iconita avatarul lui radudani ( de la care am invatat o gramada de lucruri) dar mai am , in continuare ,  FOARTE MULTE de aflat. Am citit si citesc in continure mult pe forum si am vazut toate comentariile tale  . Parerea me ( care sigur nu conteaza ) e ca esti un ...Don Quijote al espresso- lui  Smile. Esti mereu in cautarea cafelei perfecte...care cred ca nu exista. Relaxeaza-te un pic !!!!
 
Reply
Bcc, adevarata constatare "PID-ul arata ce vrei tu sa arate" F.04. Adevarul este pe la mijloc Smile
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
Sa revenim la subiect.


"Practice, practice, practice"


Attached Files Thumbnail(s)
   
-= BFC Classica 2 grupuri, Rasnita WEGA MAX M-7.5,Tamper Motta, Latiera Motta =-
 
Reply
scuze, a venit si subiectul Big Grin
18g macinatura, 30g ml, 35sec la 94C.


Attached Files Thumbnail(s)
   
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 7 Guest(s)