Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

(21-10-2023, 13:09)Raducanu Wrote: Ethiopia Daanissa, procesare naturală, prajita de subsemnatul[Image: 8UMtrus.jpg]
Nu știu dacă ai umblat la culori sau nu dar poți jura ca e supa crema de dovleac. Foarte interesanta poza.
Pana si cana îți da impresia de bol.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
(21-10-2023, 12:43)Cip Wrote: În cinstea verii care nu mai pleacă!
.....

Cum ai preparat ?
 
Reply
(21-10-2023, 13:09)Raducanu Wrote: Ethiopia Daanissa, procesare naturală, prajita de subsemnatul[Image: 8UMtrus.jpg]

Arată intr-un mare fel. De unde comandăm și noi?
 
Reply
(21-10-2023, 13:34)vlaicu Wrote: Pana si cana îți da impresia de bol.

Aici noi ii zicem strachina...
 
Reply
Arată intr-un mare fel. De unde comandăm și noi?
[/quote]

https://fluidcoffee.ro/product/shakira-2-2/
Expobar Brewtus IV Rotary Pump | Macap M42M
In WE: Flair Signature Pro Black | Kinu M47 Classic
 
Reply
Momentan nu se poate comanda online, site-ul nu este gata.
Gasiti in cafenea la Fluid

quote=R4du;198329]
Arată intr-un mare fel. De unde comandăm și noi?
[/quote]

https://fluidcoffee.ro/product/shakira-2-2/
[/quote]
 
Reply
O altă încercare (ne)reușită...
   
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
(21-10-2023, 15:02)edri Wrote: Cum ai preparat ?
Timemore Ice Dripper, râșnită cu Kinu m47S la 2.5, extrasă în 3 ore la o rație 1:10 (20:200g). Preparată cu 4 cuburi de gheață și o cutie de apă tonică.
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
Turnare în fir subțire de la înălțime mare pana la 40 g după care debit mare de la înălțime mica pana la sfârșit și amestecat de la exterior către mijloc.

Gust bun dar retro gustul un pic amar.
Tds de 1.4 pt Kinu cred ca e cam mare.

Am sa rănesc mai mare. [Image: 921dea7ad3bd868d27b13a7cb8f43b9a.jpg]
MaraX <> FlairPro2 <>EurekaSD <> BravoTools <> KinuM47Clasic <> FellowStaggEKG <> HarioSwitch <>Paragon Nucleus<> Refractometru <
 
Reply
Nu ai ce face cu temperaturi de 94c pe tehnica asta. Cafeaua are timp de imersie cu toata apa rapida, nu exista timp de asteptare si nu pierde temperatura cum o face la un brew de 3 min cu pauze.

Eu folosesc 90-91C max pt super light stuff, pt medium sau omni 88C, deci parerea mea e ca nu ai ce cauta cu 94c aici, poate 88C punct de start.

Este important sa mentii amestecatul la fel, incepi din exterior sus de pe pereti spre mijloc si la final in jos. Numara cate faci si fa mereu la fel, prea mult amestecat dupa la prea multa agitatie, si gust muddy.
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
[Image: c72b8db1d5279f3ae5377fc90d0b8885.jpg]

Experience coffee as an experience
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
(22-10-2023, 14:52)Darsidius Wrote: Nu ai ce face cu temperaturi de 94c pe tehnica asta. Cafeaua are timp de imersie cu toata apa rapida, nu exista timp de asteptare si nu pierde temperatura cum o face la un brew de 3 min cu pauze.

Eu folosesc 90-91C max pt super light stuff, pt medium sau omni 88C, deci parerea mea e ca nu ai ce cauta cu 94c aici, poate 88C punct de start.

Este important sa mentii amestecatul la fel, incepi din exterior sus de pe pereti spre mijloc si la final in jos. Numara cate faci si fa mereu la fel, prea mult amestecat dupa la prea multa agitatie, si gust muddy.
Mulțumesc.
Asa am sa fac cum faci tu.

La amestecat ajungi cu bagheta pana în vârful filtrului agitând și patul de cafea sau te oprești deasupra patului de cafea și te mulțumești cu agitația făcută de apa care se învârte deasupra?
MaraX <> FlairPro2 <>EurekaSD <> BravoTools <> KinuM47Clasic <> FellowStaggEKG <> HarioSwitch <>Paragon Nucleus<> Refractometru <
 
Reply
Pana jos mereu pana pe hartie.
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
Azi Brazilia, espresso cu Staresso.

[Image: HmIMaVel.jpg]
 
Reply
A mai avut cineva acest blend Tiger Skin Gold?
Am nimerit din prima rasnirea pentru clasica extractie de ratie 2 a zilelor noastre din 18g cafea, insa aceasta de fapt a fost si reteta care mi-a displacut cel mai mult, avand ceva note de amareala care acopereau cam in totalitate gustul exotiv ce este cotat pe eticheta.

Am mai incercat o ratie 1 20g in 20 out in vreo 20 secunde undeva pe la 6 bar dar mi s-a parut usor subextrasa, insa cel mai mult mi-a placut cam pe la 7-8 bar aceeasi ratie in 25-27 secunde.

[Image: Khaq1QM.jpg]
Lelit Anna, William
 
Reply
Brazilia, reteta de azi, prepararea si rezultatul final. Pentru armonie in casa, din cand in cand mai fac si asa Big Grin

[Image: cUiuqkwl.jpg][Image: SIhCeDBl.jpg][Image: CoIcgAGl.jpg]

Si cafeaua mea de azi
[Image: 2Y7Uny2l.jpg][Image: bzXD4owl.jpg][Image: OuJdVgjl.jpg]
 
Reply
Prajita acum doua zile, profil filtru dar nu am mai avut rabdare. Are potential foarte bun. Aciditate mare, zemoasa, juicy, note de flori de citrice, citrice si smochine.[Image: Pr1ayT2.jpg]
Lelit MARA X,  Lelit PL72 William - Hario V60, Sculptor 078,
1Zpresso K-Plus, Kinu Simplicity.
 
Reply
Si azi Bolivia. Desi aveam dubii referitor la explicatiile de pe internet, pentru aceeasi cafea, paharele astea chiar ofera o experienta senzoriala diferita.

[Image: BhMSXGol.jpg]
 
Reply
El Salvador geisha salaverria

[Image: znx4S98.jpg][Image: UJPC6vB.jpg][Image: k95SRHX.jpg][Image: JEDL43g.jpg]
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
Din prima imagine as fi jurat ca e rasnita pe Sculptor. Ai folosit melodripul? Arata foarte aerata si zemoasa. Smile
Lelit MARA X,  Lelit PL72 William - Hario V60, Sculptor 078,
1Zpresso K-Plus, Kinu Simplicity.
 
Reply
Darkwoods Coffee - Ethiopia washed
Ce e special la ea este că a fost ținută în butoaie de burbon până să fie prăjită. Că și gust e departe de o Ethiopia obișnuită fiind prezente note de ciocolată și lichior.
[Image: 3rreBjb.jpg]
Espresso:Stone Mine & Timemore Sculptor 078S/ Felicita Arc
Brew: Kinu M47 classic 
 
Reply
Azi am incercat reteta Jun, prezentata pe iutub de April. Am accesat link-ul prezentat pe acest forum, in topicul dedicat V60, postarea #909.

[Image: Jb468Iel.jpg]
 
Reply
O achizitie buna de la mall Smile

[Image: 3EBLKGI.jpg]
Lelit Anna, William
 
Reply
Fluid, Ethiopia Dannissa. Foarte buna, a castigat mult in corp si dulceata fata de prima incercare. [Image: aIjSFnT.jpg]
Lelit MARA X,  Lelit PL72 William - Hario V60, Sculptor 078,
1Zpresso K-Plus, Kinu Simplicity.
 
Reply
Ignorati inexistenta latte art-ului.

Orange Flirt de la Dak. Foarte foarte buna. Imi amintește de Bale Mountain de la Dropshot, ala bun de acum 2-3 ani(?).

[Image: lSBjoQb.jpg]
Lelit PL41TEM + Eureka Mignon SD , sita IMS 12/18 g / Ascaso 14-20 g
 
Reply
Ethiopia Abyssinian Mocca
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
Arata cam ciudat fara poza…
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Da. Nu mai merge aplicația. Mă trimite direct in browser și de acolo nu pot urca poze...
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
Ethiopia Bombe
[Image: flmDutH.jpg]
Espresso:Stone Mine & Timemore Sculptor 078S/ Felicita Arc
Brew: Kinu M47 classic 
 
Reply
Coffea Circulor, Yemen Qanees.
[Image: CMTBmMj.jpg]
Lelit MARA X,  Lelit PL72 William - Hario V60, Sculptor 078,
1Zpresso K-Plus, Kinu Simplicity.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 6 Guest(s)