Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

Ma tem ca e patronul, nu clientul…
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Ethiopia Bizuneh Woman Project de la DropShot cu o bogăție de arome.

[Image: X0Q3wtJ.jpg]
 
Reply
Cele doua "picaturi" negre la gradul de prajire, inseamna prajire medie dark? Pe site scrie prajire medie complexa Undecided
 
Reply
Astăzi din păcate ultima cafea din punga nu a fost prea buna.
După cum punctul rosu e departe de centru asa era și gustul departe de ceva bun [Image: aa674fe76bb152f43733ca5e903da41e.jpg]
MaraX <> FlairPro2 <>EurekaSD <> BravoTools <> KinuM47Clasic <> FellowStaggEKG <> HarioSwitch <>Paragon Nucleus<> Refractometru <
 
Reply
A mai incercat cineva aceasta cafea? Am facut 4 double shots pana acum din ea, rezultatele bune inca se lasa asteptate Confused Huh

[Image: O5mlo7Q.jpg]
Lelit Anna, William
 
Reply
O am la birou, cu Europiccola și Arco. Am râșnit gros astfel încât picură cafea destul de repede după ce ridic levierul. Presiunea nu a fost mare, nu a trebuit să depun mult efort.

Am obținut rezultate bune cam a treia zi, deși am mai făcut și pentru colegi. La început și mie mi s-a părut harsh și lipsită de vreo aromă, dar la fiecare click mai gros a fost mai bună.
DF64 SSP MP, Lelit PL41TEM | Arco 2-in-1, La Pavoni Europiccola 1979
 
Reply
Multumesc pentru opinie, la mine 4/4 au fost cu 18.5g si ratie 2. 2 shots ieri pe PL72 pana in 25s, azi unul pe PL72 si unul pe Kinu ambele spre 40s, as zice cumva ca marginal prefer timpul mai lung cu macinarea mai fina, zilele urmatoare voi incerca poate si cafeaua spre 20g.
Lelit Anna, William
 
Reply
Am avut aroma aceea florală specifică, completată de aciditate, însă textura a fost de filtru foarte concentrat, chiar dacă am avut multă crema. Măcinătura grosieră și presiunea mică au rezultat într-o corpolență scăzută, dar așa mi se pare că a fost pusă în valoare cafeaua.

Edit, să fiu ontopic, pregătirea unui americano
[Image: 7E4atrt.jpg]
DF64 SSP MP, Lelit PL41TEM | Arco 2-in-1, La Pavoni Europiccola 1979
 
Reply
O Geisha prajita de Pressco la final de noiembrie...surprinzator de buna; o Columbia super echilibrata, cum nu am mai baut in ultima vreme, cu o aciditate lejera specifica fructelor tropicale coapte si o dulceata faina.
[Image: cPOalsB.jpg]
Lelit PL62X MaraX | Niche Zero | Logo Cups
 
Reply
Papa Jacques..... Brazil frutado.
Ușor de extras.[Image: b6c2c6f976d741148c2a69de90106b1e.jpg]
MaraX <> FlairPro2 <>EurekaSD <> BravoTools <> KinuM47Clasic <> FellowStaggEKG <> HarioSwitch <>Paragon Nucleus<> Refractometru <
 
Reply
nu am vazut nici  o postare de la meron coffee... sau nu am gasit eu...cine a cumparat de la ei ..o recomandare ceva.
Lelit Elizabeth , Lelit PL41TEM , Fiorenzato all ground , Comandante  C40 Nitro blade , Fellow stagg ekg 
 
Reply
(18-03-2023, 00:30)ceasca13 Wrote: nu am vazut nici  o postare de la meron coffee... sau nu am gasit eu...cine a cumparat de la ei ..o recomandare ceva.

Cumpara cu încredere. Am avut o Kenya de la ei fenomenală.
 
Reply
(18-03-2023, 00:30)ceasca13 Wrote: nu am vazut nici  o postare de la meron coffee... sau nu am gasit eu...cine a cumparat de la ei ..o recomandare ceva.
Eu am luat destule de la ei, poat si datorita faptului ca stau la cateva minute de prajitorie. Au chiar acum o Kenya foarte buna, mai recomand si Bolivia de pe oferta actuală. Si daca vrei ceva mai funky au un Funky Box, care contine o Columbia foarte buna
 
Reply
KENYA KAPKIYAIGUATEMALA VIDES FAMILYCOLUMBIA DELAGUA
multumesc ..am luat asa
Lelit Elizabeth , Lelit PL41TEM , Fiorenzato all ground , Comandante  C40 Nitro blade , Fellow stagg ekg 
 
Reply
[Image: lvHOO8n.jpg]
Lelit Anna, William
 
Reply
O țâr de Rwanda the la the Coffee shop. [Image: c1ef87bb23d091c1f61b913824dadb6e.jpg]

Trimis de pe al meu SM-S908B folosind Tapatalk
Home kit: Lelit Bianca V2, Eureka SD.
​​​​​​Remote kit: Staresso Mirage Pro, kinu m47 classic.
 
Reply
Mornin' Glory - by Hot Pipes Wink
[Image: al6B0CM.jpg]
Lelit Elizabeth PL92T V2 | Niche Zero | Kinu M47 Phoenix | Bravo tools 
 
Reply
[Image: a7aa2cd8f900f6bcaf5ec84df6a2d98d.jpg]



Sent from my iPhone using Tapatalk
Lelit Elizabeth , Lelit PL41TEM , Fiorenzato all ground , Comandante  C40 Nitro blade , Fellow stagg ekg 
 
Reply
cand incerci ceva nou e bine sa iei de proba cantitati pe principiul "no regret": cate o punga de 250 gr as zice, eventual impartita cu altcineva
am patit-o si eu si alti colegi sa nu ne fie pe plac recomandarile primite
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Am mai luat de la ei acum un an si ceva ... e ce trebuie ..doar ca nu prea am vazut postari despre ei pe forum si tocmai ce au scris mai sus cativa despre kenya -fenomenala
Lelit Elizabeth , Lelit PL41TEM , Fiorenzato all ground , Comandante  C40 Nitro blade , Fellow stagg ekg 
 
Reply
[Image: 88526166508cd0e3612126ab557c4973.jpg]
columbia delagua


Sent from my iPhone using Tapatalk
Lelit Elizabeth , Lelit PL41TEM , Fiorenzato all ground , Comandante  C40 Nitro blade , Fellow stagg ekg 
 
Reply
Right Side Coffee - Mensur's natural
94C 18in 45out 30sec
[Image: i7fgNAWl.jpg]

Right Side Coffee - Helenna's secret
94C 18in 45out 27sec
[Image: u33pJnLl.jpg]
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
interamericancoffee.com/ethiopia-sidamo-shantawene-natural-organic

15gr -> 26gr ... miroase superb, asta e pe gustul meu.
[Image: 52Zknmsl.jpg]
 
Reply
Guido Costa Rica Perla Negra - cred ca mai bine o postam la cafele care ne plac, cred ca este a4a punga avuta

[Image: 2h2qiij.jpg]
Lelit Anna, William
 
Reply
Kenya Bishop, de la cel mai bun prajitor de kenya din cati am gustat pana acum[Image: nYcAxng.jpg]
 
Reply
gand la gand cu Coffea Circulor  Smile
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
De la Yume. 16g la 32 g in 27 secunde plus preinfuzie 8 sec


Attached Files Thumbnail(s)
                   
 
Reply
Artisti! Si fotograful si prajitorul Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(05-01-2023, 00:56)Carmi Wrote: Yume - Costa Rica Chacon si Columbia Abdias

[Image: 0kzrmbJ.jpg][Image: B5i5FtI.jpg][Image: Hf6TZ4M.jpg]

Hello, imi poti spune te rog unde pot gasi ceasca din imagine ?
 
Reply
Cafeaua si ciclismul merg foarte bine impreuna... pentru ca vine week-end-ul, si speram in vreme mai buna, va trimit o cafea "personalizata", cu salutari pasionatilor de cafea si de ciclism! Latte-art-ul de incepator nu se pune.... Smile


Attached Files Thumbnail(s)
       
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 6 Guest(s)