Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

Un peru, prajire buna. Flori de portocala, suc de portocala, prune galbene si piersica alba. Un dans bun intre floral si fructat, delicat. 

Nu mi-a luat decat 30 de incercari/prajiri. 26_2


[Image: 0amQnM9.jpg]
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
[Image: KVdw1HS.jpg]
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
Ei dar ce frumos, îmi fac și eu curaj cu ceva cafea, la marginea pădurii, chiar dacă am uitat acasă cafeaua okish, am luat o punga de crema e gusto de dragul vremurilor de demult, am aruncat-o într-o mokapot, laptele făcut cu subminimalul, dimineața răcoroasă în mijlocul pădurii,  cam asta a ieșit.

Am rămas plăcut surprins de cafea și cred ca e timpul sa ma îndrept și către alte moduri de a ma bucura de cafea.
[Image: wZ9R1hM.jpg][Image: kJ7qiIE.jpg]
Home kit: Lelit Bianca V2, Eureka SD.
​​​​​​Remote kit: Staresso Mirage Pro, kinu m47 classic.
 
Reply
Yume, yummy! Smile
[Image: Nwg4d8ul.jpg]
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
O Kenya bomba de afine, intai pe v60 si apoi pe April brewer.

[Image: u1Jhakt.jpg][Image: ty1Gqp2.jpg]
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
[Image: Mq5HWXY.jpg][Image: Co1HVe1.jpg]
Lelit Bianca V3, Cafflano Kompresso, V60, Aeropress, Niche Zero, Kinu Simplicity
Past # Lelit 042 Emi +Pid,
 
Reply
Cafeaua de la ora 16.
[Image: Fs7iv8Rl.jpg][Image: NiA9hkHl.jpg]
Kinu, 18in/36out, 94C.
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
Asa light, de seara tarzie 
[Image: JJ41eGm.jpg]
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
Wild at Heart blend, 19Grams - excelent cu lapte
[Image: u1yA1Hh.jpg]
Lelit PL62X MaraX | Niche Zero | Logo Cups
 
Reply
Un espresso împărțit la doi, ceva light la o oră prea târzie aseară.
A mers bine cu puțin lapte peste Smile

[Image: 42m42gR.jpg]
DE1Pro v1.4, Bentwood Vertical 63, Kinu M47 v2, Aeropress, The Force Tamper
  
 
Reply
[Image: rm3xlSq.jpg]
CREM ONE Profiler; Compak E8; Sculptor 078S; Kinu M47; VST18-20gr.
Ex: LELIT PL62S(kit profilare CS), Mazzer SJ
 
Reply
3+8 ture, cutit de brew, filtre kalita 155 (cutie 50), apa la 45 ppm (20ppm buffer). Prajita acu 5 zile.

O au si la the picky chemist.
[Image: 0jfr1g0.jpg][Image: ihNvr9q.jpg][Image: Wi6iZ22.jpg][Image: c0AF6Qj.jpg]
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
Note foarte puternice de cocos si vanilie
[Image: WR0A1rS.jpg]
Home: Strietman CT2 & Honne
Travel: Cafflano Kompresso / Aeropress / Staresso Mirage & Kinu Simplicity
Past: Gaggia Classic PRO PID & Lelit PL43MMI
 
Reply
(28-10-2022, 08:06)nick326 Wrote: cocos si vanilie

Ciao, @nick326
Sunt curios la ce gradatie rasnesti pentru Strietman cu Honne. Folosesti si hartie sub puck? Eu acum rasnesc la 1 1/2 sau 2 si folosesc hartie + screen cu blooming de 30-40 sec si apoi fast flow.
 
Reply
Salut @sorinetta
De obicei undeva intre 3 si 4 pe Honne; fara hartie sub puck (nu am pus niciodata), dar folosesc un puck screen pentru ca prefer sa scad din gramaj si sa rasnesc ceva mai fin. Curgere de obicei lenta.
O sa incerc si metoda ta
Home: Strietman CT2 & Honne
Travel: Cafflano Kompresso / Aeropress / Staresso Mirage & Kinu Simplicity
Past: Gaggia Classic PRO PID & Lelit PL43MMI
 
Reply
(28-10-2022, 11:12)nick326 Wrote: De obicei undeva intre 3 si 4 pe Honne

Eu prajesc in zona nordic light (Tim W. etc,) si chiar la 1 curge foarte reoede mai ales fara hartie. Nu stiu cum e praita cafeaua folosita de tine dar clar exista mari diferente intre rasnite din pacate. Eu folosesc acum 16 g in baschetul de 18 gr.
 
Reply
Am rasnit acum ceva mai grosier si am facut blooming de 30-40 secunde urmat de o curgere mai rapida.
Mai mult corp, foarte putina claritate in note; un shot ok dar nu se mai identifica cocos aproape deloc.
Home: Strietman CT2 & Honne
Travel: Cafflano Kompresso / Aeropress / Staresso Mirage & Kinu Simplicity
Past: Gaggia Classic PRO PID & Lelit PL43MMI
 
Reply
O kenya neprajita de mine, florala dar soft, gust de apa de porumb fiert cand se raceste la temp camerei:

[Image: VI9Gfsm.jpg][Image: Jg37fEg.jpg][Image: cyMqUSO.jpg]

Si o ethiopia foarte reusita dupa parerea mea (an mort la ethiopia) prajita pe loring de Prolog.

Florala, piersica coapta, super parfumata, clean. Dulceata de ceai negru. Problema la cafeaua asta, nu ai ce face cu ea daca nu impingi extractia. Am primit jumate de punga cadou de la un amic ce are comandante, i-am facut cupping impreuna, am inteles ce gust trebuie sa aiba, asa ca am extras-o pe cutitele de 65mm cu pre-breaker.

24.5% EY/1.75 TDS:

[Image: XcsTJ6s.jpg][Image: CwwcHUD.jpg][Image: 95oBWPB.jpg]
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
In Viena
[Image: rPjRLaw.jpg][Image: 9myL1jr.jpg][Image: Wmaffy5.jpg]
Lelit Bianca V3, Cafflano Kompresso, V60, Aeropress, Niche Zero, Kinu Simplicity
Past # Lelit 042 Emi +Pid,
 
Reply
Inacio Soares de la Manhattan, o cafea interesantă, cu puternic miros de tutun uscat (ca cel ce se gasea la țară), cu gust de ferment și ciocolată. Un corp mediu, aș spune, ca un sirop subțire. Bun!
Am extras 18g/36g 94C 27sec.
[Image: f8egLtAl.jpg][Image: ArsEGuVl.jpg]
[Image: M0MxtF0l.jpg]
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
[Image: oECnmF0.jpg]
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
Un deliciu de la Origo.
[Image: F6BuooU.jpg]
CREM ONE Profiler; Compak E8; Sculptor 078S; Kinu M47; VST18-20gr.
Ex: LELIT PL62S(kit profilare CS), Mazzer SJ
 
Reply
Mahlkonig Kenya 65mm, strabunicu lu ssp 64mm brew burrs unimodal v1 scoase in 2018 de Hansung, adica un plagiat mai bine zis.

Stie cineva ce e incercuit cu rosu?
[Image: j0aI1Gv.jpg]

Timp scurt pentru ca e bloom 2 min si apoi o turnare pana la 1:16.
[Image: 7rSyb8H.jpg]

[Image: CKepexm.jpg][Image: Plxgegu.jpg]
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
@Darsidius: Pre breaker?
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
[Image: L2QQpNf.jpg]o costa Rica luata de la târg. Curios de faina. [Image: prIaqWf.jpg]
Home kit: Lelit Bianca V2, Eureka SD.
​​​​​​Remote kit: Staresso Mirage Pro, kinu m47 classic.
 
Reply
Astazi am terminat ultima punga de la Manhattan. O cafea interesantă cu aciditate de mar rosu si retrogust foarte placut cu remanență foarte îndelungată.
[Image: praj4Rbl.jpg]
[Image: 0YpIsOcl.jpg][Image: D812JoFl.jpg]
18/36 94C 25-27sec.
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
A doua oara cand iau Brasil Frutado de la Papajaques din lotul nou. Este foarte, foarte buna! A avut dreptate Vladdooo.
Si in dreapta o surpriza din partea lui Radu,  abia astept sa o incerc dupa degazare!

[Image: M4Qh7Wi.jpg]
Lelit PL41TEM, Lelit PL43MM
 
Reply
Mi-a venit retur un pachet trimis in Suedia. 
Cafea prajita pe 19 septembrie, de abia acum e la apogeu:


Pe timemore b75 cu kalita 155 ca si hartie, kinu pour over la 3+4
[Image: VNPuB4C.jpg][Image: S725Us0.jpg][Image: jWAZyEf.jpg]
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
[Image: ATsIX9C.jpg] Cafea foarte solubila. Gust de zmeură, aciditate pronunțată. Extrasa cu ssp 64 cast.

[Image: KxmlYsa.jpg]
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
Reply
Burundi de la Barshaker.
[Image: 06ae5c7f6dbdf102b5c46473eb9d2b2d.jpg]
ECM classika pid, Eureka Mignon Specialita 16cr
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 7 Guest(s)