Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

Cafeaua de la ora 15 - Columbia Las Flores de la Pressco iar pentru musafirii care nu se împacă cu aciditatea, blendul Milky Way de la Dropshot
[Image: Wc03tCv.jpg][Image: d8wsxN2.jpg][Image: Ltthhsr.jpg]
Lelit Bianca V3, Cafflano Kompresso, V60, Aeropress, Niche Zero, Kinu Simplicity
Past # Lelit 042 Emi +Pid,
 
Reply
Guatemala Medina-Black Honey
Dintre 37 de vulcani din Guatemala trecută prin cuptor in Bucovina la Suceava și extrasa la mare in Eforie. [Image: 784916f44dee287e11b2ae881007be39.jpg]
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
[Image: EnNkHCx.jpg]
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
O cafea foarte interesanta  Smile  [Image: eZu3sGv.jpg]
Lelit Elizabeth PL92T V2 | Niche Zero | Kinu M47 Phoenix | Bravo tools 
 
Reply
Burundi Bujumbura de la Rosters Coffee.[Image: OA2AwbN.jpg]
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
Columbia Buesaco, Guido
Miros placut de compot de cirese/visine, gust foarte bun, cu o aciditate placuta.
​​17in - 34out in 28sec, plus o preinfuzie á la PL91
[Image: boO3qrF.jpg]
Lelit PL62X MaraX | Niche Zero | Logo Cups
 
Reply
[Image: SBHPOPM.jpg][Image: ZUdfT1D.jpg]
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
S-a scumpit curentul in Norvegia:

[Image: FJza2Ti.jpg][Image: 5Aye7Pp.jpg][Image: EvPFH1u.jpg]
 
Reply
Dupa un espresso dimineata, un cold brew dupa masa.[Image: AP2sMUk.jpg]
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
Se schimba putin lucrurile cand ai setup ul complet

[Image: M89HR5I.jpg]
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
Căldură mare, mon cher!
[Image: g8469ipl.jpg]
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
[Image: 2qeOaI3.jpg]
Lelit Anna, William
 
Reply
[Image: OUxMYc8.jpeg]
Niche Zero (fost Kinu M47), Lelit Elisabeth-PL92T (fost Victoria-PL91T)
 
Reply
[Image: snRGH9e.jpg]
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
KENYA Spălată
Nyeri Karatina AA - MICROLOT de la Kestar

Prune: DA / Lămâie: DAA.
[Image: b15a2fd00f1db44ced77a210e3e9e693.jpg]
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
O cafea pe gustul meu de la Cafeteca
[Image: i4oA5Zj.jpg]
 
Reply
[Image: mGfFvI6.jpg][Image: ChjnWW2.jpg]
Lelit Bianca V3, Cafflano Kompresso, V60, Aeropress, Niche Zero, Kinu Simplicity
Past # Lelit 042 Emi +Pid,
 
Reply
Fain paharul de cappuccino, de unde l-ai luat?
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Pare să fie cel de la Kruve (IMAGINE glass) și s-ar putea să-ți piară interesul destul de repede din cauza prețului. Sunt aproximativ 40-50€ (±) setul de 2 bucăți. Dar sunt faine toate variantele, nu doar cele de cappuccino. Smile
 
Reply
Da, e paharul Kruve, de 200 ml pt cappuccino.
Sunt diverse mărimi, modele.
Am dat 32 $ pe setul de 2 pahare. (a fost o reducere de 8 $de ziua tatălui Smile). Transportul e 10$.
Lelit Bianca V3, Cafflano Kompresso, V60, Aeropress, Niche Zero, Kinu Simplicity
Past # Lelit 042 Emi +Pid,
 
Reply
Java Blawan de la Sarkis

[Image: dELYHbo.jpg]
Lelit Anna, William
 
Reply
Un feedback? Cum ti s-a parut aceasta cafea de la Sarkis?
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
(15-08-2022, 22:20)dragos.stoian Wrote: Un feedback? Cum ti s-a parut aceasta cafea de la Sarkis?

E prima data cand o cumpar si cumva a fost fix exact asa cum mi-o imaginam, seamana cu ce am mai baut din Indonezia sau India, cafele care se gasesc mai greu pe la noi si fara trasabilitate detaliata. Beau rareori cu lapte (a fost buna si cu lapte), deci din prisma degustatului la espresso pot spune ca e o cafea buna, corecta ca prezentare si pret, o procesare clasica probabil prin spalare judecand pe baza aspect boabe/gust, notele predominante sunt de cacao, destul de dulce fara amareala raportat la echipamentul meu si gradul de macinare cerut, aciditate scazuta cat sa fie acolo la un double shot, la doua double shots pe ultima treime se simte ceva mai mult.
Lelit Anna, William
 
Reply
Pune si echipamentul la semnatura cu ocazia asta
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
PANAMA Boquete Finca Bonita Springs

Încă nu am dat de trandafirul din ea dar mai incerc. [Image: 1a7816eee16aed208dbc35d64b053ca5.jpg][Image: 48220bade980568f7dc6602bd633875a.jpg][Image: 4a436dac6b41777d7635ed664a8d6e4b.jpg][Image: c85ed57cd23f2a60a9138a47bfb0ab87.jpg][Image: fabd4af89fc307fe32eb036f79b68950.jpg]
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
[Image: cd6ce3048d539eaec5ccf0b733212974.jpg]
[Image: 57cf3964d707698256aa0a39c1551fb3.jpg]

Diego Bermudez, Manhattan.
Undeva in Buzau.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
(20-08-2022, 08:50)umarianos Wrote: PANAMA Boquete Finca Bonita Springs

Am prajit-o si eu ieri pentru prima data curios fiind de varietalul Laurina si ferma unde se cultiva de asemenea Gesha si WushWush-uri. Am sesizat imediat aciditatea discreta undeva in fundal, foarte interesant, efectul varietalului Laurina cred. In acelasi timp mi se pare destul de complexa si curata pentru o naturala si cred ca are nevoie de timp sa se aseze, eu am dezvoltat-o 45 sec. Cred ca e o cafea care merge prajita destul de light pentru espresso si o gasesc faina pentru cei care cauta o aciditate discreta, subtila cu un body silky, cremos.
 
Reply
(20-08-2022, 11:45)sorinetta Wrote:
(20-08-2022, 08:50)umarianos Wrote: PANAMA Boquete Finca Bonita Springs

Am prajit-o si eu ieri pentru prima data curios fiind de varietalul Laurina si ferma unde se cultiva de asemenea Gesha si WushWush-uri. Am sesizat imediat aciditatea discreta undeva in fundal, foarte interesant, efectul varietalului Laurina cred. In acelasi timp mi se pare destul de complexa si curata pentru o naturala si cred ca are nevoie de timp sa se aseze, eu am dezvoltat-o 45 sec. Cred ca e o cafea care merge prajita destul de light pentru espresso si o gasesc faina pentru cei care cauta o aciditate discreta, subtila cu un body silky, cremos.
Momentan aș zice că "nu face prețul" dar nu mă las până nu ajung la trandafirul promis.
Eu am tinut-o in dev 85secunde respectiv +7C (batch 700gr)
O mai las la odihnit puțin și o zăpăcesc prin alte grupuri (brew grup). Daca tot nu vrea, schimb abordarea prăjirii.
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
Laurina e cafea cu continut scazut de cofeina, adica mai direct, cafea foarte delicata care nu are caractere de amareala, foarte moale.

Are cam 1/3 din continutul normal de cofeina, si nu e decaf.

Prima data a castigat Emi Fukahori   Elvetia in 2018 brewers cup cu o Laurina.

https://europeancoffeetrip.com/emi-fukah...-champion/

Am avut mai multe varietati de Laurina, o cafea mai altfel, indiferent ca e Panama, Brazilia sau altceva. Nu e o cafea potenta, ci ar trebui sa fie foarte smooth si sa nu aiba nici un aftertaste.
 
Reply
[Image: DqSiaUz.jpg]
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 10 Guest(s)