Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

[quote="vdub" pid='104833' dateline='1542833765']
Cantareste bine dar e foarte lent, se hotaraste tare greu. Daca adaug cate 3 boabe la un interval de 3-4 secunde, nu reuseste sa afiseze greutatea totala ci obtin o valoare constanta doar daca fac

Comportament similar am avut și eu până am renunțat la tăvița metalică. Fara nimic pe el sau numai cu suportul de cauciuc pus cântărește mult mai bine. Îl folosesc in general pentru portafiltru. Pentru cântărirea boabelor folosesc unul de înaltă precizie, poate numai Acaia îl egalează dar sigur nu la preț (30 lei). In AVX trebuie sa bat ca să simtă cand pun o boabă . Altfel, la doua puse vede una. Cu ciocăneală diferența este 12,1 grame(AVX) care nu are și a doua zecimală vs 12,15 (noname).
[Image: c07f7b25539ffd46596c063a58d884ee.jpg]
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
Eu l-am luat direct din Asia pe primul de care s-a vorbit pe la inceputuri, doar cu covoras de cauciuc, de 3 kg, si nu are manifestarea asta, pot pune bob cu bob si le numara... cam 6 boabe la gram intra in medie.
Tavita metalica si cadou sa mi-o fi dat, nu o foloseam...
 
Reply
Acaia numara si vantul daca sufli pe el de la o distanta mare (30-40cm). Sau daca dai cu palma deasupra lui sesizeaza. Odata am pus si un fir de par si mi-a aratat.

Pearl este 690 ron fara nici o reducere, iar daca il gasiti la black friday sau sh se poate lua la putin peste 500 ron.

Ok, 500 ron pentru un cantar pare mult (sunt de acord) insa cantarul e folosit la multe, inclusiv cu functia autotare cand fac paine sau prajituri. Incape portafiltru pe el chiar si cu ochii inchisi dimineata, este rezistent la apa, are o sumedenie de functii inclusiv conectarea la telefon si export date pe calculator.

Iar daca stati sa va faceti un calcul, 40 ron cantar bijuterii, 100 ron cantar X, 100 ron cantar Y nu mai aveti mult pana la pretul unui pearl.
 
Reply
"Sărăcia" din linkul de mai jos măsoară ca un campion de peste 1 an și e foarte rapid pentru cat costa.
https://www.amazon.co.uk/dp/B01DGLFVS0/r...9BbDBWRVAC

Sa nu sarim direct la 6-700 de lei pentru un cantar daca nu-i musai.
 
Reply
[Image: O6EEZZ7.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Ratii? 1:2.5 cred ca atat e, temperatura mica, timp mare (49 sec), gust bun, poate ca prea bun.

[Image: iFyGdOp.jpg][Image: rt0nr7g.jpg][Image: lgDjMlX.jpg][Image: xcjLvvu.jpg]
 
Reply
Mihnea, multumesc pentru hint. Azi am incercat fara acea tava care apropo, are vreo 83g insa comportamentul a ramas acelasi.
Am pus 16.2g boabe pe cantar si in timp ce inchideam borcanul, valoarea masurata a inceput sa scada pana la 15.8g.
@dev, seamana cu http://barshaker.ro/Brew-Bar/Drip-Scales...Brew-Scale . Oare gasesc vreo versiune fara logo-uri scumpe? Smile
@Zwanger, la aprox 600 lei nu este exagerat de scump dar suficient cat sa-i ia sughitul pe muritorii de rand ca mine atunci cand vad pretul Big Grin.

Date fiind functiile de economisire a energiei, AVX-ul a fost conceput pentru brew si alte metode alternative care presupun cantarirea cafelei timp de mai multe minute, nicidecum espresso.

EDIT
Rog un moderator sa mute postarea in topicul dedicat, abia acum am realizat ca discutia inceputa aseara a fost continuata acolo.
Multam.
 
Reply
[Image: QOX1IE9.jpg][Image: 8tHKZwI.jpg][Image: VnjvsNy.jpg]

Prajitoria Man vs Machine, prajita acum 6 zile. Nu arata grozav in ceasca (trebuie sa rasnesc o idee mai fin) dar e o cafea buna, foarte florala. Una dintre cele mai bune “prajeli” omniroast de Yirga pe care le-am baut. Am testat si pe V60 si a iesit foarte ok.
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
am baut halo fuafate prajita de la cabra la emozia. geniala!
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Gretos de dulce. Am urcat de la 91 la 93 grade, doza 20.5 g in sita de 17g, nutation  si multa preinfuzie. Am pierdut claritate si arome si cam castigat dulceata. Mie nu imi place.[Image: sNmPwTe.jpg]
 
Reply
(22-11-2018, 14:45)vladdooo Wrote: am baut halo fuafate prajita de la cabra la emozia. geniala!

putem face un groupbuy si la MVSM. la 15 pungi avem freeshipping
DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI
 
Reply
nu stiu daca o prajesc la fel de bine ca La Cabra  Smile
sunt prea multe comenzi in derulare acum, mai ales ca s-a comandat mult si de BF
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Still loving it Heart Ramane una din naturalele preferate chiar si prajita nitel mai tare fata de anul trecut.

[Image: LMtJ9x0.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
... industriala preferata Heart ... mai ales , cand iese putin uleiul din boabe ... Big Grin ...



[Image: RSJLuLD.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(24-11-2018, 11:20)Levo Wrote: ... industriala preferata Heart ... mai ales , cand iese putin uleiul din boabe ... Big Grin ...
+1 ... Big Grin
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
21g extracție ambele

[Image: c180bda67d2d40c84977f29a42d5c79c.jpg]


Sent from my iPhone using Tapatalk
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
... nici macar pe sotie , n-am mai reusit sa o conving sa bea " verzitura " dupa - masa ... Blush ... ( mi-a spus-o  direct ... si fara menajamente ... Cool ... )





[Image: LBHwgVB.jpg]

[Image: SvvyYha.jpg]

[Image: Tgk7Bjb.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(24-11-2018, 11:20)Levo Wrote: ... industriala preferata Heart ... mai ales , cand iese putin uleiul din boabe ... Big Grin ...

Tratament pentru rasnita, previne scartaielile neprevazute Smile).
Mi-e dor de Passalacqua...
 
Reply
Azi m-am hotarat să extrag o industrială (  71 ) productie portugheză ... personal nu stiam ca au o cultură a cafelei atât de bine conturată ... 
[Image: moZ2ve2.jpg][Image: KCecsrj.jpg][Image: o2U2Jfs.jpg]este unul din cele mai populare sortimente de cafea din Portugalia, 19in - 52out la 94c in sita VST 20, gust foarte puternic, corp dens, cremos. Foarte bună si cu lapte.
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
NSFW?
Reported ! Tongue
 
Reply
(24-11-2018, 16:34)Cip Wrote: unul din cele mai populare sortimente de cafea din Portugalia

... Aooolica cum arata ... 25 54
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
... eee ... tare , Buna dimineatza ... Big Grin ... ( cu Passalacqua )



[Image: hEBoEdQ.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Tocmai scoasa din congelator.

[Image: h0rxwIA.jpg][Image: NXQQ0hQ.jpg][Image: gyM7i6e.jpg][Image: BZniOpg.jpg]
 
Reply
... Passalacqua Harem ... round 2 . ( ... la cerere  Cool )



[Image: aghkid8.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Micro prăjiturie arizanala[Image: b28c88d3815d4bb398c008c6dd53856d.jpg]
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
Bravo buimacule! Dupa 3 săptămâni aproape de degazare a mers brici pe profilare, aciditatea fiind la locul ei, fara amar, chiar in extractii de 60s.
[Image: ntXBgvU.jpg][Image: JZNliRD.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
[Image: D4drRrF.jpg]
 
Reply
Una din cele doua ethiopii noi de la Claro
Extrem de fructata 

[Image: yU4gSVT.jpg]
ECM Synchronika | Ceado E37s | Niche Zero | Comandante | Kalita
 
Reply
Pt Levo si fanii blendurilor si cafelelor mai prajite, am dat de acest topic. Poate gasiti ceva ce merita incercat pe acolo. O zic fara pic de rautate.

https://www.kaffee-netz.de/threads/ich-t...st-1584411
 
Reply
... ' Neatza ...



[Image: ehJNl6o.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 9 Guest(s)