Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

[Image: t8taxCgh.jpg]
 
Reply
[Image: 76Bpdsx.jpg]

Foarte gustoasa '' negresa'' asta!!!
CREM ONE Profiler; Compak E8; Sculptor 078S; Kinu M47; VST18-20gr.
Ex: LELIT PL62S(kit profilare CS), Mazzer SJ
 
Reply
The Griffin with an attitude:

[Image: ZvifzbI.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
... si fiecare cu ce cafea ai place ... Big Grin ... ( de azi Borbone Blue ... Cool ... )



[Image: ASiZa8O.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Bulbucei. Observati crema mea densa de cafea prajita pentru filtru. 34 Dar nu va speriati, ca aceasi cafea ajunge si in V60/Melitta si in espresso, defapt conform spuselor unui mare user eu nu ma mai incadrez la espresso cu timpi de 1 minut. [Image: 1d7idUL.jpg]

Facem de-o prajitura? Dimensiunea palniei in partea de jos pe interior 55mm pe exterior 57mm si e conica, creste spre sus, zici ca e facuta pentru portafiltru. Dimensiunea in partea de sus 14cm.

[Image: KYxZHBq.jpg][Image: ElybJk8.jpg]
 
Reply
(20-10-2018, 22:04)vdub Wrote: Esti unul dintre putinii care nu-si fac semnul crucii cand vad o carcasa din plastic Smile). Pot sa fac o lista cu componentele necesare si daca iti convine pretul, iti "modez" o poemie.


As zice sa deschizi un topic - sigur sunt mai multi interesati.
Ai putea sa modezi altceva mai neplasticos?
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Am deja in plan un kit compus din boiler de ~350ml pentru GC si 2 circuite secundare cu restrictoare de 0.5 si 0.6mm pentru pre-infuzie/post-infuzie in stilul Slayer Smile.
Problema este ca majoritatea furnizorilor nu vor sa debiteze tevile din inox cu diametre mari si pereti grosi ( >8mm) asa ca voi fi nevoit sa cumpar 1m liniar de pe OLX.
 
Reply
oferta comerciala? Smile
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
... N-am mai apucat , de dimineatza ...


[Image: nT4Wzsv.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
[Image: nXMoh0r.jpg][Image: sjJkjGo.jpg]
 
Reply
Ai schimbat tabara? Tongue
 
Reply
Nu, trag V60 pe rasnita mare pana cand pot sa-mi comand cutitele SSP. Momentan nu rasneste suficient de fin ca sa pot trage cum vreau eu fara sa supradozez. Extractiile de 25-35 sec sunt prea scurte pentru ea. Apropo, rasnita este stepless si in functie de atingerea cutitelor poate fi reglata sa rasneasca orice (turkish- filtru).
 
Reply
Sa va arat, sa nu va arat...
[Image: TUCJD1c.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
https://www.youtube.com/watch?v=bQhKSD_M-bY&t=43
 
Reply
Exact  - sacrilegiu 57 Be
Kinu M47|La Pavoni Europiccola pre-mill
 
Reply
(23-10-2018, 19:27)Lyvyoo Wrote: Sa va arat, sa nu va arat...

... In sfarsit si o cafea buna ... Cool ...


[Image: Ubxma0m.gif]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(23-10-2018, 19:32)vdub Wrote: ... watch?v=bQhKSD_M-bY&t=43

Ii, icoana facatoare de minuni...
Asa o fi?!
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
Fratee, nu mai are voie omul pe forumul asta sa puna o poza cu o ciorba de potroace acrita cu pelin...

Ca sa nu mai fierbeti, am folosit shot-ul (extras corect) intr-un drink inventie proprie, intr-o pauză la birou Smile

[Image: mFBr158.jpg] 
[Image: pOzAkTI.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Pfui, avusei emotii ...
Daca Lyvyoo schimba cafeaua, noi ce facem?!
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
Daca a inceput pelinul sa acreasca nu-i a buna, e semn rau.
 
Reply
(23-10-2018, 20:06)Lyvyoo Wrote: un drink inventie proprie, intr-o pauză la birou Smile

... Inspirata  inventia  Big Grin ...


[Image: OXNvIWR.jpg]

... Si eu am inceput tot cam asa ... dar , cu Cointreau ...  Wink ... ( one more step - si  ajungem la adevar ... Big Grin ... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Saracul Lyvyoo, cum sa o dreaga si el  Big Grin  Cubano to the rescue
Si daca iese cu schisma ... pick your side  Big Grin
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
Un ek-shot, dar cu anumite limitari 26_2 deocamdata. Zemoasa, bright. Poza trasa cu mullta lumina led pe ceasca, in realitate cafeaua e mai rosiatica. Cafeaua e filter roast (crud) si cu toate astea nu e nici o problema sa obtinem si crema. Dar, nu e ceea ce trebuie inca, e pe partea de subextras.

[Image: vV4RX2U.jpg]
 
Reply
   

Placut impresionat de Tanzania asta, am reusit shoturi mai bune decat cu Black Honey.
Lelit PL41TEM, Kinu M47, Ascaso i-mini i1, Cafflano Kompresso, tamper+nivelator Motta, Bialetti Moka /w IMS.
 
Reply
... Buna dimine( r) atza ... Big Grin ... ( Borbone Blue - BB King )


[Image: M6nJ2wK.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Kayon Mountain Guji naturala de la Yume, uimitoare oricum o trag. Aici într-o setare destul de extremă pt mine - 88-89 de grade, 17 Gr in, 32 out, 34 sec.
[Image: zCaT67i.jpg][Image: OfWqSpE.jpg]
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
Una cu lapte ptr. amiază...
[Image: 4x3P3da.jpg]
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
Dacă tot se poartă lapte (și n-am mai postat de mult).

[Image: 7490bef40c516773edf65f4ae6a46b8a.jpg]
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
Ceva floral de la Muse Coffee (ovisod)
[Image: oAHyII5.jpg]
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
(23-10-2018, 20:19)vdub Wrote: Daca a inceput pelinul sa acreasca nu-i a buna, e semn rau.

Nu, era vorba de unitatile de masura ale aciditatiii in cazul acelei cafele Illy, pelinul fiind limita de jos Smile)))
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 6 Guest(s)