Hello There, Guest! Login Register

Ce tipuri de cafele va plac in mod deosebit si de la ce prajitor(sau brand)?

Mare coincidenta, exact cristalina am deschis astazi si scrisesem unui amic ca e misto  Smile
De fapt, cred ca au avut o postare pe fb care probabil ne-a influentat pe toti si am cumparat in acelasi moment ...
ECM Synchronika + robinet, ECM S-automatik, M47 
in trecut: K30, Vario Home, Bezzera BB005, si Bezzera Mitica Top

Reply
Pentru mine a fost cea mai buna cafea de la Mabo ever, peste cele cu stele, asta datorita nuanțelor fructate ce domină pana si retrogustul. Am baut-o pe bimodala lor Mahlkonig, pe ek-ul lor ce avea cuțite ssp de filtru si pe ek-ul meu de acasa ce avea cutite ssp high uniformity. Câștigă varianta home Smile 
[Image: atgWjgc.jpg]
#Lelit Bianca #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim ~ Vacanta: #Kinu + #Kompresso
Past: #Expobar Brewtus IV #Mahlkonig Vario K30 

Reply
Ethiopia Ayla Bensa de la Papa Jacques. Excepțională, prăjită perfect pentru espresso. Simți din plin gustul fructat specific unei etiopii de calitate. Aceeași prăjire fără cusur, aceeași calitate inconfundabila și în plus un preț imbatabil.
LELIT Bianca ,Honne,ibric Soy, Bravo Tools, Vst 18, 20,25.

Reply
Confirm. În plus, la pj a revenit Rwanda Titus, nu ratați!
Rocket Classic, Profitec T64, Fellow ODE Brew Grinder, Mahlkonig Vario, Kinu M47

Reply
Si mai vin niste cafele saptamana viitoare
Ma pregatesc si eu de o comanda
Lelit Bianca + Compak E8 SSP, Bravo Tools, Felicita Arc, V60/April Brewer+Xeoleo 200W Ghost Burrs, Acaia Pearl, Cafflano Kompresso+Kinu M47

Reply
Beau și eu acum o Rwanda humure , naturala, chair faina, zici ca e italiana Smile crema din abundenta, deloc acida, tare,. E red bourbon.
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270, Sita : Ascaso 

Reply
(09-03-2021, 18:16)SzabiV Wrote: Prajitoria No.1 pentru mine din tara!

[Image: kEfKF49.jpg]

Mi-a ajuns comanda, primul shot de Indonezia Frinsa Estate natural anaerobic e bomba de parfum. Am mai luat Columbia Cristalina si Indonezia Frinsa lactic, presimt un nivel de cofeina ridicat in perioada urmatoare. Smile
ACS Minima, Sette 270, Eureka Atom Specialty 75E

Reply
(22-01-2021, 18:02)Lyvyoo Wrote: Cate ceva din ce am mai baut saptamanile acestea si m-a impresionat:

Probabil cea mai buna cafea din Romania bauta in 2020 / inceput de 2021, o Geisha de la Guido care efectiv miroase a compot de caise si are gustul compotului de caise al mamei, cu dulceata pe fundal... e ceva incredibil. Stiu ca scrie piersici pe eticheta, asa am confundat si eu initial, dar notele pregnante spun eu ca sunt de caise.  Din pacate nu este ieftina deloc (cam 50 / 120g) si mai sunt doar 20kg din cate am inteles. Dar e genul de cafea care merita incercata macar odata in an. 
[Image: kEnHjyb.jpg]

Mi-a placut si mie pt gustul si mirosul incredibile de caise/piersici al cafelei preparate (am avut vreo 3 portii de V60)

Ce nu mi-a placut: boabele miroseau puternic a tutun

Mi-a placut si Rwanda Gatare Yume prajire usoara (tot V60, tot “schimb de experienta”)
Lelit Bianca + Compak E8 SSP, Bravo Tools, Felicita Arc, V60/April Brewer+Xeoleo 200W Ghost Burrs, Acaia Pearl, Cafflano Kompresso+Kinu M47

Reply
Merita un loc in acest topic si Brazilia de la Buimac, o cafea maruntica si diferita fata de multe "Brazilii". Personal sunt mereu amator al boabelor minuscule vs boabe mari gen Pacamara. Bubucalu spunea ca bei din cafeaua asta si nu te mai saturi...se poate spune si asa pentru ca nu ai bitter, ai dulceata cat cuprinde si o nota surprinzatoare de fruct pt o cafea braziliana. Am tras si o Guatemala Aurora, de asemenea prajita mai light decat in trecut, de asemenea cu note fructate, ceea ce e o schimbare de optica in privinta buimacului nostru Smile Bravo si asteptam deschiderea cafenelei!
[Image: H3Wfk5k.jpg]
#Lelit Bianca #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim ~ Vacanta: #Kinu + #Kompresso

Reply
Braziliile Daterra Masterpiece sunt super faine si "altceva", merita incercate! Unde mai pui ca e si low-caf, deci te poti "deda" la mai multe "portii"! Big Grin
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Kinu M47, VST 20g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Precision Pitcher 400 ml

Reply
Am baut si eu acum Brazilia Low Caf de la Buimac, intr-adevar, foarte dulce. A trebuit sa rasnesc ceva mai grosier decat de obicei. Povestea cafelei mi se pare senzationala, ca e rara din cauza ca e atacata mai mult de daunatori din cauza continutului scazut de cofeina (in mod natural, fara nici o procesare post recoltare), wow.
ECM Classika PID (de vanzare), Niche, Mazzer Mini E + SSP brew, QM Rapida 

Reply
Îmi place foarte mult Honduras Naturală de la Yume. Are parfum puternic și gust mai fermentat.
[Image: fdc09df1eea86f5f5fc782ab1784e969.jpg]
Lelit pl41tem, Eureka Mignon Specialita 16cr

Reply
Colegii care ati avut Cristalina de la Presco, cum vi s-a parut cea mai buna in espresso, ce reteta ati aplicat?

Reply
Am spus ca incep sa sterg astfel de postari fara continut care angreneaza altele asemenea si tot asa.
@d2florin din moment ce vorbesc altii si de Kimbo, nu vad rostul postarii tale.

Reply
Chiar nu vad unde am greșit când am zis sa încercăm și de la prajitorii locali.. În fine. Eu zic sa facem un ecosistem al nostru. Gen Apple.. Nu mai zic nimic.
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270, Sita : Ascaso 

Reply
@Lyvyoo, sunt curios, ​​​​​care e diferența între Exquisite de la Kaufland și Kimbo? Big Grin
Gaggia Classic 2012 & Baratza Sette 270.

Reply
(21-03-2021, 21:32)d2florin Wrote: Chiar nu vad unde am greșit când am zis sa încercăm și de la prajitorii locali.. În fine. Eu zic sa facem un ecosistem al nostru. Gen Apple.. Nu mai zic nimic.

Ai gresit ca nu ai scris ce îți place de la ce prăjitor după titlul topicului.

Cât despre șters sunt sigur ca sunt multe postări mult mai pe lângă subiect și care merita mai mult sa fie șterse decat cele câteva off-topic de aici.

Mie mi-au plăcut: pressco baia mare, 112 Tg Mureș, olivo Cluj, narcoffee Cluj și altele neafiliate forumului și chiar as dori sa probez mai multe!
<La Pavoni Europiccola Lusso > < Elektra MCAL > < 1957 Eureka Rapallo vintage lever> < Kinu M47> <Macap MC7> < Aeropress > <V60> < Brewista smart scale >

Reply
Dar nu pricep de unde ideea asta că forumul te obligă cumva să cumperi de la prăjitoria X. Forumul doar oferă un discount pentru anumite prăjitorii, that's all.
Lelit PL41LEM + IMS + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic

Reply
(21-03-2021, 21:32)d2florin Wrote: Chiar nu vad unde am greșit când am zis sa încercăm și de la prajitorii locali.. În fine. Eu zic sa facem un ecosistem al nostru. Gen Apple.. Nu mai zic nimic.

Daca ai de prezentat o cafea care-ti place fa-o fara probleme, nu fa posturi de istetime ascunsa.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.

Reply
Cine are Brazilia low caf de la Buimac si E61 cu vibratoare si cu robinet, cel mai bun rezultat l-am avut azi la 93 de grade pe PID, cu robinetul deschis la 5.5 ml la liber, lasat in pozitie si nemiscat pe parcursul shot-ului. Profilul are o usoara scadere de presiune spre sfarsitul shot-ului, pana pe la 5 bar, ceea ce probabil ii da un plus de claritate.

Reply
Salutare! Pentru cine este mai incepator, ca mine, si inca nu reuseste sa extraga espresso ok din cafelele prajite mai light, vreau sa va recomand ce tot beau eu de vreo 3-4 saptamani, e super dulce, dar si un pic fructata si super usor de preparat: Brazilia Nosa Senhora de la Bob. Momentan nu imi vine sa mai cumpar alta, astept sa ma plictisesc de ea ?

Reply
(24-03-2021, 15:00)Morris Wrote: Salutare! Pentru cine este mai incepator, ca mine, si inca nu reuseste sa extraga espresso ok din cafelele prajite mai light, vreau sa va recomand ce tot beau eu de vreo 3-4 saptamani, e super dulce, dar si un pic fructata si super usor de preparat: Brazilia Nosa Senhora de la Bob. Momentan nu imi vine sa mai cumpar alta, astept sa ma plictisesc de ea ?

Salut. Ce reteta folosesti pentru cafeaua asta? La ce temperatura extragi?

Reply
Doua cafele misto pe radar:
- Burundi de la Claro, despre care am mai pomenit pe aici, pur si simplu da dependenta pt mine, fiind preferata mea din tot stocul de cafea Claro actual
[Image: nWWHc6s.jpg]

- Ethiopia Suke Quto de la Mabo - cred ca e cea mai acida cafea de la ei (daca a ramas acest profil in final), numai buna de jucat in profilare.

[Image: WL1wC4Q.jpg]

Reply
Despre Suke Quto, de la Mabo, recomand un experiment pentru pasionați de filtre.

Faceti un V60 si lăsați-l la răcit. Apoi mirosiți când este aproape rece: pentru mine a fost prima data în viata mea în care am simțit un miros extrem de puternic de "caise".

A fost o experienta foarte educativa pt mine și o recomand.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)

Reply
(01-04-2021, 00:14)Lyvyoo Wrote: - Ethiopia Suke Quto de la Mabo - cred ca e cea mai acida cafea de la ei (daca a ramas acest profil in final), numai buna de jucat in profilare.

[Image: WL1wC4Q.jpg]

as zice ca aici aciditatea pe care ai resimtit o este legata de rasnita/mod de extractie/apa/etc, pt ca la noi a iesit foarte balansata si cu aciditate medie.
profilul pe care il ai tu este cel care a stat pe rasnita la noi si este finalul.
oricum ma astept sa iasa in foarte multe moduri de extractie fiind f versatila si destul de usor de lucrat cu ea.
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe

Reply
Honduras El Puente de la Mabo mi s-a parut plina de gust, cumva in acelasi registru de potenta a gustului ca si acea Nicaragua tot de la Mabo. Cel mai bine mi-a iesit la 93 pe PID, robinetul la maxim (cam 7.5 ml/s) de la inceputul extractiei, 28 de secunde extractia, 1:2. Cu robinetul reglat pentru debit ceva mai scazut (5.5 ml/s), gusturile se amesteca, creste durata extractiei, dar se accentueaza retrogustul fructat/de ferment.

Reply
(09-03-2021, 22:21)razvandumitru1 Wrote: Subscriu pentru Cristalina de la Pressco, magiun de Topoloveni pe branza maturata Smile. Una dintre cele mai bune cafele băute și de mine în ultimul timp. Mi s-a părut ca seamana foarte mult cu Darwin de la Right Side.
Chiar o cafea excepțională, gust ferment din plin si florala, seamana foarte mult cu cea de la Right Side Coffee. [Image: 99e4427787d31b2eab1d4d018dda223d.jpg]
Lelit PL41TEM/Niche Zero/sita Ascaso 14-20gr/tamper Lelit 57.35mm/nivelator pretampare Motta 57mm/naked portafilter/handmade Kribli Grabli/Cafflano Kompresso/

Reply

Forum Jump:

Browsing: 2 Guest(s)