Hello There, Guest! Login Register


Ce tipuri de cafele va plac in mod deosebit si de la ce prajitor(sau brand)?

[Image: e55064d7784aa9f40701337f62957943.jpg]
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Cum era poezia aia, pis, pis, pis te am visat aseară în vis Big Grin te legănai te pieptănat și o cafea savurai Big Grin.
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Nu e pisica, dimpotriva
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Pariez pe Pressco

Ulterior am vazut ca se mai postase Smile
Bianca, Niche, Acaia Lunar, Comandante, V60, Hario Switch, Orea V3, Aeropress, Fellow Stagg
Ex: Lelit PL41TEM, Lelit PL43MMI
 
Reply
Ntz
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Bob. The dog.
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
nu pot sa confirm sau sa neg  Big Grin
as prefera sa se vanda mai greu  Tongue
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
My precious....
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
(04-06-2021, 14:59)vladdooo Wrote: nu pot sa confirm sau sa neg  Big Grin
as prefera sa se vanda mai greu  Tongue

Nu livreaza in tara, you're safe...
 
Reply
din ce vad eu pe site livreaza si in tara
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Daca ia cineva cafeaua din magazin si ti-o trimite mai departe...
 
Reply
In Bucuresti livreaza cu Fan, testat
Pe site la termeni si conditii scrie clar ca livreaza si in tara
Dar na, sigur-sigur tu stii mai bine
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
De la Guido Etiopia Bensa Asefa. Foarte bună, extrem de aromata. Culmea este ca primele 2 pungi deschise la 3 zile de la prajire, nu le-am simțit asa de bune. Apoi am intercalat o alta cafea și surpriza, azi la 3 săptămâni de la prajire, e drept cu preinfuzare, m-a dat pe spate. Acumulase și gaz mult cât a "așteptat". Dar e deosebit de bună, cu arome pregnante și gust fructat intens specific etiopiilor de top.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
Galápagos, SARKIS.
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
S-au schimbat destul de multe cafele la Claro si degustand in paralel si in cafenea si acasa, as zice asa:

Ethiopia Sidama Bensa, campioana noului lot de fructate, cu iasomia in prin plan deci florala in aroma si un compot de fructe in gust, a carui compozitie mi-e greu sa o identic, poate spre caise, cu un touch de ferment (procesarea este Black Honey). Merge bine fara profilare si nu cred ca as forta-o cu preinfuzie lunga, datorita procesarii black honey, pentru ca deja a stat vreo doua saptamani la uscat in coaja si mucilagiul bobului. Eu unul evit profilarea in general pe astfel de procesari, cu exceptia unor pungi pe care le-a prins degazarea ~3 saptamani.

[Image: 58VXvrY.jpg] 

Cea mai light mi s-a parut Guji, o spalata perfecta pt profilare chiar si la o saptamana de la prajire, preinfuzia indulcind acele citrice de pe eticheta

[Image: WiSqn3D.jpg]

Tot la preferinte personale asez si...Java Smile Poate surprinzator dar dupa atatea fructe, uneori simt nevoia de o pauza (doar o punga si atat Smile ) de cafea cu gust si miros de...cafea, conditia fiind sa nu aiba bitter si sa simt ciocolata cu lapte nu ciocolata amaruie. De pe eticheta as sublinia condimentele, indiene chiar, restul notelor nu le-am gasit. Aciditatea aproape lipseste fiind o Java adevarata, dulce, undeva intre alune de padure si ciocolata cu lapte.

[Image: JKjr0vz.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Anticabottega, prăjită de 3 luni, metro iasi.super super faina, rație 1,2.

Sunt curios cum e prăjită de 1 luna.
Doream sa postez în thread ul cu 3rd wave dar e locked Sad.
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Kenya Gatuya de la Guido. E pentru amatorii de aciditate ce era pe vremuri Etiopia Kochere pentru amatorii de ferment Smile
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
Etiopia Sasaba Kercha washed de la Mabo, o fructata excelenta!
[Image: oEnbF87.jpg]
Lelit PL72 William, Lelit PL92T Elizabeth, Kinu Phoenix
 
Reply
Imi puteti recomanda o cafea care e relativ usor de extras si fructata? Nu ma deranjeaza aciditatea Big Grin As vrea sa gasesc o origine buna si aceea sa o cumpar timp de 3-4 luni, m-am saturat sa tot schimb originile Smile) (Sper ca am postat bine)
Rocket R58 - Flow Control + G-iota DF64 + Eureka Atom 75; 1zpresso K-Max, Kettle Klarstein, Flair Pro
 
Reply
(18-08-2021, 22:33)Daniul Wrote: Imi puteti recomanda o cafea care e relativ usor de extras si fructata? Nu ma deranjeaza aciditatea Big Grin As vrea sa gasesc o origine buna si aceea sa o cumpar timp de 3-4 luni, m-am saturat sa tot schimb originile Smile) (Sper ca am postat bine)


Salut

Nu știu dacă este pe placul tău dar acum beau 2 cafele din Columbia de la Pressco care se extrage ușor și are gust fructat-fermentat puternic.
[Image: 728d6a978e33c71d76c2f41479b5b72e.jpg]
ECM classika pid, Eureka Mignon Specialita 16cr
 
Reply
Am cumparat pentru prima oara de la Guido o Columbia si o Etiopia.
Azi am desfacut Columbia si dupa 5 shoturi am
reglat la perfectie (zic eu) rasnita pentru gustul meu si a reiesit in gura un compot de cirese dulci care dupa ducea spre amarui un pic.
18g in 41g out in 31 secunde
[Image: 5r5XmIx.jpg]
Rocket R58 - Flow Control + G-iota DF64 + Eureka Atom 75; 1zpresso K-Max, Kettle Klarstein, Flair Pro
 
Reply
Right Side Florentino Meneguetti - Espritu Santo, Brasil, procesare naturala. Excelenta, notele astea de "Green Mango" si "Apple" m-au impresionat, fructata si fresh, fara exces de ferment, as bea shot dupa shot din ea.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
Merita mentionata pe acest topic, una dintre cele mai reusite cafele de la Sloane, pt gustul meu.
Am baut-o si la festivalul de cafea dar acasa, in linistea prepararii si cunoscand sculele din dotare a iesit cu totul altceva Smile Nu e vorba de Bianca vs Marzzocco Smile))
Cafeaua este o Guatemala atipica pentru aceasta origine, un factor mereu intrigant pt mine caci fugeam de obicei de astfel de origini chiar daca unele tari mi-au dat perceptia peste cap in timp (ex. Costa Rica, Columbia). De la Guatemala ma astept in general la ciocolata multa, nu neaparat amaruie, aici am avut ciocolata cu lapte, fina. De la Guatemala ma astept la zero fructe aici am avut un touch de caise as spune. Nu am citit notele de degustare, ca de obicei. Si tot de la Guatemala ma astept la mai mult corp si o cafea nu neaparat "clean", aici corpul a fost subtil (desigur si din cauza EK-ului cu SSP-uri HU) iar atributele de "clean" si "bright" le pot aseza lejer. Intr-un blind test nu as fi zis ca este Guatemala niciodata.

[Image: JfQtN1H.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Eu am cumpărat-o (guantemala el amate de la Slone) cu ocazia festivalului Slow coffee și am făcut aeropres rasnid cu Kinu folosind cuțitele de brew și a ieșit o cafea super.

Nu am testa o pe espresso.

Ai folosit profilare? Liviu

Ce rație temperatura timp de extracție ai folosit?

Mulțumesc
MaraX <> FlairPro2 <>EurekaSD <> BravoTools <> KinuM47Clasic <> FellowStaggEKG <> HarioSwitch <>Paragon Nucleus<> Refractometru <
 
Reply
O cafea bună am primit de la Coffeerize, Timișoara. Poate cei din zonă ne spun mai multe.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
@Kosti - 92 de grade, profilare cu 12-15 sec de preinfuzie, 19g, 1:2, timp 40-45sec. Am simtit din mirosul boabelor ca ii prieste profilarea si nu am incercat si extractie normala.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Mulțumesc Liviu.
Eu trebuie sa încerc fără profilare deoarece nu o am deocamdată.
MaraX <> FlairPro2 <>EurekaSD <> BravoTools <> KinuM47Clasic <> FellowStaggEKG <> HarioSwitch <>Paragon Nucleus<> Refractometru <
 
Reply
Amnuitat sa pun si aici. Pentru iubitori de filtru. O cafea, pur si simplu wuau.
Dupa mine, peste caisele si piersicile din Bourbon...

[Image: MiuF1yF.jpg]
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
Probabil marti ajunge si la mine. Abia o astept. 
@slavic1983, ce reteta ai folosit si cate clicuri la Comandante? Intreb pentru ca trebuie sa iasa perfecta din prima incercare. Cu asta e pacat de facut teste.
 
Reply
(25-09-2021, 15:49)Eugen16 Wrote: Probabil marti ajunge si la mine. Abia o astept. 
@slavic1983, ce reteta ai folosit si cate clicuri la Comandante? Intreb pentru ca trebuie sa iasa perfecta din prima incercare. Cu asta e pacat de facut teste.

Acum am vazut...
Am folosit "te rog" , 25 lei si "multumesc" la Drip
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 3 Guest(s)