Hello There, Guest! Login Register


Ce inseamna CALITATEA in cafea?

#1
E destul de trist cum reusesc prajitoriile din alte tari sa vanda cafea de calitate la preturi decente fara sa fie micro sau nano lot. La noi e ceva mai greu sa gasesti cafea ok la preturi decente. Treaba cu 3rd wave e nitel mai complicata dar eu sigur nu mai suport cafeaua prajita intens. Aciditatea se mai poate domoli din extractie sau cu lapte dar amareala e greu de invins fara zahar. 

Ultimele cafele prezentate de Levo par sa fie mai aproape de valu' 3 decat de prajirea italiana.
 
Reply
#2
Nu sunt expert dar cred ca faci confuzie între calitatea și standardizarea.

Daca prăjești in stil italian (sau comerciale) este normal ca ai un produs cam standardizat, cu o solubilitate omogenea, perfect pt blend-uri care nu are foarte mare nevoie de tuning.

Cu cafele prăjit light, un stil pe care o găsești la prăjitorie din România, este normal ca găsești cafele mai dificile.

Intra are este: te ar plăcea dacă toate femeile ar fi toate egale? Fără nevoie de un pic de tuning de Ia una la alta? Smile
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#3
Mergand pe comparatia destul de dubioasa cu femeile... cand m-am insurat m-am oprit la una la care am gasit toate calitatile apreciate de mine ... si cu aciditate (speram eu ...) scazuta Smile))
Rocket R60-V; Macap M7D; Kinu M47
 
Reply
#4
(24-02-2018, 16:23)micrenda Wrote: Nu sunt expert dar cred ca faci confuzie între calitatea și standardizarea.

Daca prăjești in stil italian (sau comerciale) este normal ca ai un produs cam standardizat, cu o solubilitate omogenea, perfect pt blend-uri care nu are foarte mare nevoie de tuning.

Cu cafele prăjit light, un stil pe care o găsești la prăjitorie din România, este normal ca găsești cafele mai dificile.

Intra are este: te ar plăcea dacă toate femeile ar fi toate egale? Fără nevoie de un pic de tuning de Ia una la alta? Smile

Te-ai aruncat un pic cam departe. As zice sa incepi cu cafeaua verde care ajunge in Romania si care, cel mai probabil, nu e de cea mai buna calitate. Dup-aia vorbim de experimente 3rd wave pe banii cumparatorilor. 

A cam trecut vremea cu incercatul femeilor si de asta as vrea cafea buna la preturi bune.
 
Reply
#5
Era o gluma faza cu femeile.

Ce am încercat sa explic este ca, cum au explicat persoane mult mai experte pe forum, cu cafele prăjite light este mult mai greu sa ai rezultate constante. Ai riscuri de subdezvoltatare sau sa greșești profilul.

Dacă prăjești italian style atunci este mai puțin probabil (dar nu imposibil) sa ai variantă în rezultate. Dar dacă prăjești mazăre, oricât ai prăji, tot mazăre iese.

Personal mie îmi place aceasta variantă, chiar înăuntru gamei aceasi prăjitor. Îmi place sa simt diferența între un Hunduras, Kenia sau Brazilia. Dacă ar fi tot prăjit foarte tare, ar perde aceasta varianta, si cred ca ar fi o pierdere.

Daca se folosește materia prima slaba, asta este o alta problema, și cred ca merita discutat ferindu-se de generalizări doarece cred ca ar dauna toată o întreaga categorie.

Trebuie sa ținem aminte ca în România, când ceri 7 RON pentru o cafea (fără caramel!) ești privit cam prost de un client ne-educat. Sau când ceri 40 RON pt 250 g de cafea (si nici măcar este Lavazza).

Si nu o spun cu superioritate doarece pana acum 6 luni eram și eu asa.

Când lucrezi cu o piață asa îți vine cam greu sa ai acces la cafele mai scumpe, din fermele mai bune. Asta nu înseamnă că nu trebuie sa criticam un anumit sortiment, un lot, sau un anumit prăjitor care are rezultate slabe. Dar cu grija și fiind cu cât mai obiectiv doarece vorbele pot sa faca foarte rău.

Sper ca am reușit sa m-a explic mai bine.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#6
Cea mai sterila discutie este cea despre cafeaua prajita la noi. Se ajunge inevitabil la "bine si asa decat deloc", "cine esti tu ca sa-ti dai cu parerea" sau "facem si noi ce putem in conditiile din Romania". 

Prajitul acasa sau cafeaua din afara Romaniei e o alternativa.
 
Reply
#7
@dev cred ca am avut deja discuția asta, și chiar nu vreau sa creez un flame.

Discuții devin sterile dace le lăsăm noi sa devina sterile.

Daca tu ar avea o prăjitorie, ce ai face tu diferit? Cum ai face rost de cafea verde mai buna? La ce preț? Cum ai prăji in mod diferit? Cu cât l-ai vinde? Cum vei educa consumatorul?

Sa spui ca prajitori din tara sunt varza nu este deloc constructiv. Și chiar cred ca face rău nemotivat.

Poate ca dacă vii cu niște critice constructive, un prajitor va citi randurioyale și poate va implementa ideile tale, și vom câștiga toti.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#8
Nu-mi baga vorbe in gura ca nu e frumos. Exista prajitorii care fac o treaba foarte buna, unele chiar la preturi decente. Cu toate astea nu te obliga nimeni sa cumperi din Romania si nici nu te forteaza cineva doar sa lauzi.
 
Reply
#9
Ai dreptate @dev, nu ai spus asta și cred ca am citit eu greșit. Am citit din nou și nu ai spus asa ceva. Cer scuze.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#10
forumul e un loc de exprimat ideile in legatura cu un anumit subiect si, spre deosebire de mai multi din forum, eu nu cred ca dezbaterea unor idei trebuie sa sublinieze consensul, uniformitatea, luciul neted al incuviintarii dominate ierarhic etc.!
altfel spus, forumul trebuie sa conțina esențe, nu hartie de impachetat!
si esentele sunt de regula tari; si espresso e o bautura tare, nu?
iar scanteile si flacarile - tinute cu decenta in frau - ajuta la facut lumina...

ca membru al forumului nu ar trebui sa te inrolezi neaparat intr-un carut datator de siguranta, al acceptarii si compromisului de dragul linistii si bunei intelegeri; pentru liniste exista parcuri, cimitire, pilule calmante, chill-out music etc.

nu, nu militez pentru trollificarea forumului!
nesimtirea si marlania o intalnim peste tot in jur, ele sunt blazonul celor ajunsi la bunastarea actuala, dar in aceasta perspectiva trebuie ca forumul sa fie o oaza de liniste? sau e mai bine sa fie viu si dinamic, dar in spiritul intelegerii si tolerantei, al bunului simt!?

bottom line: sa respectam, chiar sa sustinem diversitatea in forum, valul al treilea al cafelei nu e un curent extremist! si adeptii sai nu sunt persecutati si n-ar trebui sa-si faca complexe pentru recunoasterea valorii de catre semenii lor Smile

revenind on topic (cafele comerciale): de cateva luni folosesc miscele italiene cu cafea prajita tare;
cand miscela nu e 100% din cafea dark, e rezultatul unui amestec cu cafea prajita de mine, cam in zona medie (city - city plus), cu o dezvoltare de peste 2:30 min;

nu privesc bautul cafelei (sau cu referire la 'tuning'-ul... femeilor asa cum pare a zice micrenda...) ca un continuu experiment, ca o nevrotica schimbare din floare in floare - ok, sau din fruct in fruct Smile
cafeaua pentru mine - un bautor tare tarziu de cafea - are gust de cafea si cu cat acest gust e mai adevarat, mai echilibrat, cu atat cafeaua e mai buna pentru mine! si ar fi ok sa fie aceeasi, dar stim cu totii ca e o samanta si ca totul se schimba in timp...

si e notabil ca in aceste ultime luni de cafea - asa cum e numita in forum - 'comerciala', am re-descoperit in practica mea, ca mai tot ce e masina si metoda de facut espresso a fost destinata cafelelor mediocre, prajite tare!
cafeaua prajita usor, zisa si 'de specialitate' a stilului nordic, nu are in tehnologia si metodologia italiana clasica un suport adecvat!

si asa cum vad o uriasa deosebire de mijloace si de scop intre prepararea espresso acasa, fata de prepararea in conditii comerciale, vad si o mare deosebire intre tehnologiile de preparare espreso pentru cafele prajite usor, mediu, respectiv intunecat...

dar toate astea exista si au dreptul sa existe si sa fie respectate si daca e sa ne referim la ceva din alta ograda, trebuie neaparat sa schimbam scara/rezolutia! sa acceptam ca e posibil ca lumea, in imensa majoritate, sa fie multumita, daca nu chiar fericita, cu o cafea proasta, prajita tare, fara sa stie ce-i aia espresso de valul al treilea Smile
 
micrenda Wrote:... Daca prăjești in stil italian (sau comerciale) este normal ca ai un produs cam standardizat, cu o solubilitate omogenea, perfect pt blend-uri care nu are foarte mare nevoie de tuning. ...
Cu cafele prăjit light, un stil pe care o găsești la prăjitorie din România, este normal ca găsești cafele mai dificile. ...

poate gresesc, dar imi pare ca n-ai prajit niciodata cafea full city sau mai sus, spre vienna si french roast si nici nu ai incercat sa prepari un espresso folosind un blend bine facut din cafele prajite mai tare, si ele bine facute si de calitate...
nu intru mai departe in argumentari, pentru ca ar insemna sa deranjez iarasi o atmosfera calduta, in care, cum spuneai... "vorbele pot sa faca foarte rau" ( problema mai departe ar fi, cui sa faca rau: celor buni, sau celor rai? sau tuturor, deopotriva?)...
 
dev Wrote:... As zice sa incepi cu cafeaua verde care ajunge in Romania si care, cel mai probabil, nu e de cea mai buna calitate. Dup-aia vorbim de experimente 3rd wave pe banii cumparatorilor. 
A cam trecut vremea cu incercatul femeilor si de asta as vrea cafea buna la preturi bune.
(sublinierea mea)
+1 ...
 
micrenda Wrote:...  cu cafele prăjite light este mult mai greu sa ai rezultate constante. Ai riscuri de subdezvoltatare sau sa greșești profilul. ...
Dacă prăjești italian style atunci este mai puțin probabil (dar nu imposibil) sa ai variantă în rezultate. Dar dacă prăjești mazăre, oricât ai prăji, tot mazăre iese.

nu stiu ce-i aia 'italian style' in prajire, dar o perioada am baut cafele prajite la o torrefazione in Ponte nelle Alpi (nordul Italiei) si n-am gasit nici o asemanare cu cafelele prajite in zona napolitana - Izzo, Passalacqua s.a.

da, asa o fi cu mazarea prajita... oricat, dar daca mananci fasole prajita light, cine stie ce 'iese'... Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#11
(24-02-2018, 16:33)adipanaitiu Wrote: Mergand pe comparatia destul de dubioasa cu femeile... cand m-am insurat m-am oprit la una la care am gasit toate calitatile apreciate de mine ... si cu aciditate (speram eu ...) scazuta Smile))

Buna consideratia .... mai ales ca ai plasat-o in thread-ul cu numele asta ... comercial!  Big Grin  Exclamation Exclamation
 
Reply
#12
(24-02-2018, 18:46)dev Wrote: As zice sa incepi cu cafeaua verde care ajunge in Romania si care, cel mai probabil, nu e de cea mai buna calitate.
Este exact ce ti-am spus eu mai demult ca ai avut un report, anume ca "probabil" toti motociclistii din clanul reprezentat de avatarul tau sunt catalogati drept criminali si infractori, tu fiind unul dintre ei daca ii sustii. E corecta generalizarea asta? Am stat eu de vorba cu tine fata in fata si ti-am vazut atitudinea, cazierul si ce ai in garaj? Cunosc eu atatea detalii despre motociclism incat sa dau curs report-ului si sa iti interzic acel avatar? Sunt tot atatea asemanari in sens larg, cu generalizarea absurda facuta de tine. Ca sunt scumpe multe, da, corect, cam asa costa si afara specilaitatile astea. Asa e si la bere atizanala, am dat recent 42 lei pe doua beri romanesti de top. Dar sa spunem ca "probabil" toti sunt buni, rai, hoti, cinstiti, cu boabe vechi, cu boabe noi, e o generalizare ce denota necunoastere a unui domeniu si vorbire de dragul acumularii de postari, alaturi de o jignire pentru cei care intr-adevar fac treaba si se zbat. Si care mi-as dori sa nu taca si sa inghita iarasi, inclusiv espressomanii antreprenori. 

A nu se intelege ca discutia despre calitatea cafelei de la noi nu este deschisa oricand. Dar sa se prezinte dovezi concrete, studii personale, cercetari , cand se dau asemenea verdicte cu aer de enormitate.

Pentru subiectul La Pavoni vs E61 am creat un topic nou aici. Postarile despre Strega le-am mutat aici.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#13
Daca motociclistii sunt infractori atunci inseamna ca politicienii sunt hoti, preotii catolici pedofili, adolescentii drogati etc. Unele generalizari au un fundament mai solid iar altele nu.

Nu trebuie sa vina nimeni cu dovezi stiintifice privind calitatea cafelei prajite de la noi din moment ce "dovezile" se ascund "in plain sight". Te-ai intrebat vreodata de ce membrii cu vechime prefera cafeaua din afara Romaniei sau aleg sa prajeasca acasa?

Iar daca cineva prefera cafele comerciale, prajitorii din afara sau alege sa prajeasca acasa nu inseamna automat ca jigneste prajitorii autohtoni. Asta e frumusetea capitalismului si antreprenorii locali au optiunea sa-si creasca calitatea serviciilor sau sa se bazeze pe clientii ocazionali care cumpara o data.
 
Reply
#14
(26-02-2018, 09:23)dev Wrote: Te-ai intrebat vreodata de ce membrii cu vechime prefera cafeaua din afara Romaniei sau aleg sa prajeasca acasa?
N-as generaliza aici. Partea cu prajitul acasa e alta poveste, clar.
Insa multe din achizitiile semnificative de cafea prajita sunt cele de grup, gen one shot. E vorba si de diversificare a tipurilor de cafele disponibile la un moment dat (prajitorii mici, locali, au putine tipuri de cafele). Si eu am mai luat (chiar acum am doua pungi de la R&S in casa Big Grin ), dar n-as spune ca ma bazez exclusiv pe cafele din afara.
Si in general aceste achizitii din afara s-au indreptat ori catre prajitorii renumite, ori catre cafele de succes.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#15
(26-02-2018, 09:23)dev Wrote: Nu trebuie sa vina nimeni cu dovezi stiintifice privind calitatea cafelei prajite de la noi din moment ce "dovezile" se ascund "in plain sight". Te-ai intrebat vreodata de ce membrii cu vechime prefera cafeaua din afara Romaniei sau aleg sa prajeasca acasa?

Iar daca cineva prefera cafele comerciale, prajitorii din afara sau alege sa prajeasca acasa nu inseamna automat ca jigneste prajitorii autohtoni. 

Ai facut apel mai in spate catre micrenda sa nu-ti bage vorbe in gura. Asta zic si eu. Nu am spus  ca alegerea cafelelor comerciale este o jignire pentru prajitori ci am spus ca vorbele tale de generalizare sunt o jignire, in primul rand pentru ca vin din partea unui om care nu cunoaste cafeaua de specialitate doar isi da cu parerea. Mai ai multe de invatat in ale cafelei, de testat, de studiat, de degustat pana sa poti emite astfel de judecati de valoare. Intelege lucrurile astea si nu te minti singur ca stii cafea. Chiar nu stii...simplu! Cand o sa stii, pune mana pe telefon si suna oameni din cafea de pe la noi, ca sa porti un dialog pe tema calitatii (atentie, nu am spus gusturi personale ci calitate, asa cum ai afirmat). Si ca sa nu spui ca iti inchid cautarile din prima cu de-al de Razvan Rosu, Marius Nica, Florescu, Mihai Panfil / Ernest Valentin, Alex NIculae, Andrei Bolocan, Radu Manea etcccc., incepe cu prajitorii ce n-au asa cifra mare de afaceri, carora sa le scrii / telefonezi - Buimac, Muse, SunCoffee plus altele si altele, si spune-le opinia ta de mai sus. Nu e nicio rusine sa inveti, indiferent de varsta.

In schimb, poti foarte bine sa spui cu subiect si predicat "am baut cafeaua X de la prajitorul Y despre care am aflat ca e recoltata in anul Z, procesata natural / honey etc, si pentru urmatoarele motive (defecte de prajire, defecte de bob verde, gust ciudat, lipsa arome) eu consider ca nu este o cafea de calitate si nici nu imi place stilul de prajire. Suna altfel, nu?

Multi dintre home roasteri prajesc acasa cafea verde...tot din Romania, ba chiar si de la Cortina / Bestcoffee Smile  Un user "cu mare vechime" al acestui forum imi spunea recent ca mai are loturi verzi de prajit de la 3-4 prajitorii locale. De afara suntem mai multi care am luat cand si cand si vom mai lua, pentru ca e normal sa vrei sa diversifici si sa nu ramai conservator, intr-o lumea a gusturilor.

In 2018 avem 60-70 de pajtorii autohtone, unele cu foarte mare experienta si cafea aleasa pe spranceana, altele in curs de invatare, altele cu hotomani la carma, altele de volum si tot asa... E de la sine inteles ca nu poti sa le bagi pe toate in aceeasi oala, nu numai in cafea ci si in vin, bere, panificatie, dulcegarii etc.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#16
Am inteles mesajul, prajitoriile romanesti trebuie laudate sau criticate dupa studii si aprofundari exhaustive. Daca nu e cu suparare, eu am sa merg pe principiul "fooled me once shame on you, fooled me twice shame on me" si o sa-mi pastrez concluziile doar pentru mine.

Imi cer scuze daca s-a inteles ca as baga toate prajitoriile autohtone in aceeasi oala. Nu asta a fost intentia.
 
Reply
#17
N-ai inteles mesajul...
Ideea este ca poti lua legatura cu fiecare prajitor si cred ca este mai productiv asa. Pot fi erori la prajire, dupa cum poate fi si stilul lui de prajire incompatibil cu ce cauti tu...
Ca sa zic asa, e partea de "garantie" de la electrocasnice, de pilda. Si unde nu renunti complet la acea firma daca produsul a fost defect la un moment dat. Te uiti si la cum s-a remediat, la cum ai fost tratat.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#18
In plus poti scrie cu subiect si predicat ce te-a deranjat si la ce prajitor sa nu fie chiar toti bagati in aceeasi oala. Smile
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#19
Eu recomand discutia in particular cu fiecare prajitor, daca e cazul. Daca nu se remediaza rezonabil sau se intampla des, atunci e OK sa ajungem si la forum.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#20
Sper ca e vorba de rea vointa in a intelege un lucru si nu de putinta.

Cand spui...
 
(24-02-2018, 18:46)dev Wrote: As zice sa incepi cu cafeaua verde care ajunge in Romania si care, cel mai probabil, nu e de cea mai buna calitate.

...nu mai tine de gusturi si de preferinte personale ci de o evaluare a calitatii, care este un lucru OBIECTIV, facut dupa anumite reguli, criterii. Repet nu e vorba de gusturi atunci cand vorbesti de CALITATE, deci iesim din zona subiectivismului fiecaruia legat de o anumita cafea. Cred ca aici faci marea confuzie! Atat timp cat nu spui bazele care au stat in spatele acestei evaluari, am tot dreptul sa fac consideratiile de mai sus.

In concluzie, nu, nu ai inteles.
(26-02-2018, 12:38)Mihai L Wrote: Eu recomand discutia in particular cu fiecare prajitor, daca e cazul. Daca nu se remediaza rezonabil sau se intampla des, atunci e OK sa ajungem si la forum.

Nu neaparat, doar suntem pe un forum. Depinde de subiecte... Uneori e ok sa clarifici initial anumite lucruri direct cu prajitorul (stil de prajire, gusturi ciudate intr-o anumita sarja, lipsa gramaj, neaplicare reducere, intaziere colete, boabe verzi prin pachetul de cafea prajira, indoieli referitoare la alte aspecte pe care stii sigur ca prajitorul le stie). Dar sunt atatea puncte pozitive sau negative pe care le putem discuta aici, mai ales consideratiile asumate ca personale asupra unei cafele.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#21
Poate tu esti mai informat si ne poti scoate la lumina: din cele 60-70 de prajitorii autohtone, pentru cate poti tu garanta ca folosesc cafea verde de calitate si nu dau chix cu prajirea de la o comanda la alta? Asta ca sa inteleg si eu cat de grosolana e generalizarea mea.

Oricum sunt curios de ce ti-a atacat retina ceea ce am scris eu in conditiile in care nu eu am deschis discutia despre calitatea cafelei verzi.
 
Reply
#22
Responsabilitatea materiei prime si a procesului de prajire cade exclusiv in sarcina prajitorului.
De seriozitate nu mai vorbim.  Tongue
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#23
(26-02-2018, 13:13)dev Wrote: Poate tu esti mai informat si ne poti scoate la lumina: din cele 60-70 de prajitorii autohtone, pentru cate poti tu garanta ca folosesc cafea verde de calitate si nu dau chix cu prajirea de la o comanda la alta? Asta ca sa inteleg si eu cat de grosolana e generalizarea mea.

Oricum sunt curios de ce ti-a atacat retina ceea ce am scris eu in conditiile in care nu eu am deschis discutia despre calitatea cafelei verzi.

Sunt cumva 60-70 de prăjitorii recomandate pe aici?

Mi se pare că este o discuție recurentă, prin care apare cineva care a luat de la nu știu ce prăjitorie și i se spune că din moment ce nu prea vorbește lumea de ea pe aici (de ex, nu există thread despre ea), probabil că n-a avut nimeni vreo experiență ok cu ea.

Și dacă se tot poartă discuția, de ce trebuie reluată din nou de la zero?
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#24
Stimabililor, haideti sa vb cu subiect si predicat. Din generalizare sa ajuns aici...
 
 
Reply
#25
@dev - Pai cateva exemple de prajitori ti-am dat mai sus si mai sunt multi altii. 

M-am inflamat pentru ca faci niste confuzii mari si generalizezi, pe un forum de specialitate, iar lasarea in aer a  acestor exprimari seamana la randu-i confuzie, mai ales in randul celor nou veniti de pe calitati italiene gen Lavazza sau germane prajite de 3 ori. Nu intri pe un forum de masini sa spui "toate masinile care ajung in Ro sunt varza calitativ" sau pe un forum de bere sa spui (cum am intalnit candva pe grupul de Facebook despre bere) ca "toate berile produse in Romania sunt praf" si n-au niciotreaba cu cele din afara.

Calitatea este legata indisolubil de boabele verzi. Cum gasim aceasta calitate, invatam spre exemplu din documentele disponibile pe site-ul SCA pe la concursurile de roasting, din sursele serioase in cafea de pe Google si de ce nu, discutand cu acei prajitori in care tu ai incredere, interni sau internationali. Bine, ca cei internationali nu vor sta la discutii pe mail sau telefon despre tema asta, e altceva.

Ca nu ti-a placut o prajire sau alta, aici e alta problema care nu este neaparat proportionala cu ceea ce inseamna calitatea si e subiect separat. Poti avea boabe exceptionale verzi facute praf la prajire, boabe proaste verzi din care s-a scos ceva onorabil pentru amatorii de ciocolata, inconstanta dramatica de la o prajire la alta si cate si mai cate.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#26
Cred ca e destul de evident pentru cine are deja ceva experienta ce fel de calitate a boabelor verzi folosesc prajitorii autohtoni. Asta se deduce prin gradul de prajire ( nu prajeste nimeni excesiv o cafea de calitate), prin preturile practicate si prin transparenta informatiilor. 

Cum a zis si Liviu, poti face din cafea slaba chestii minunate daca stii ce faci, cum de altfel poti praji incorect de light o cafea care nu are acel potential si scoti limonade. Asta depinde atat de "viziunea" prajitorului cat si uneori, dezamagitor, de papilele lui necalibrate. 

Nici nu cred ca putem generaliza ca in Romania se petrece vreo mare tragedie cu calitatea cafelei. Intr un fel suntem norocosi sa avem atata diversitate, avem de unde alege. In alte tari se prajeste mult mai dark si se cer si mai mult bani. E adevarat ca tot in alte tari exista prajitori care reusesc sa livreze o calitate rar intalnita la noi, la un pret foarte corect, vezi Right Side din Spania. 

Trebuie tot asa de bine sa fim corecti si sa ne autoevaluam realist posibilitatile atat tehnice cat si teoretice de a evalua corect consistenta unui prajitor, autohton sau nu. Cum de altfel trebuie sa fim pragmatici cand avem pretentia de consistenta cand cumparam de la un prajitor care nu are un spatiu amenajat profesionist, cu fluxuri, izolare termica, conditii de pastrare ale boabelor verzi. Ca e clar ca o sa avem potentiale surse de inconsistenta de acolo. 

Per ansamblu zic ca piata din Romania e ofertanta si dinamica, suficienta pentru cei care nu au pretentii foarte mari de la cafea. Pentru restul pe langa variantele autohtone  exista piata Europeana Smile
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#27
Prăjitoriile de cafea de specialitate din România au acces la cele mai bune loturi de cafea verde care ajung în Europa și le și importă. Există și loturi cu exclusivitate datorită unui "direct trade" cu contract pentru totalitatea recoltei, dar sunt insignifiante pentru volumele totale, iar exclusivitate nu înseamnă automat și calitate excepțională.
Toate loturile pe care le vedeți aici se pot aduce și unele se aduc în România:
https://hub.cropster.com/store

Atunci când vorbim de calitate, materia primă, prăjirea și serviciile oferite de o prăjitorie sunt trei subiecte distincte.
Evaluarea obiectivă a calității unei cafele verzi sau prăjite necesită cunoștințe avansate - inclusiv despre preparare - și o aparatură pe măsură, dar mai important: este independentă de gusturile personale.
Pe de altă parte, serviciile pot fi evaluate corect de marea majoritate a clienților.

Este clar că gustul personal al fiecărui individ cântărește decisiv în hotărârea de a cumpăra de la prăjitoria ”X” sau ”Z”, cafeaua din Etiopia sau Columbia. Aceasta este esența și frumusețea libertății individuale, dar de aici până la ”evaluare„ și ”verdicte”... zic că este o cale lungă.
Cafea, entuziasm, cunoaștere...
 
Reply
#28
(24-02-2018, 16:17)dev Wrote: E destul de trist cum reusesc prajitoriile din alte tari sa vanda cafea de calitate la preturi decente fara sa fie micro sau nano lot. La noi e ceva mai greu sa gasesti cafea ok la preturi decente. Treaba cu 3rd wave e nitel mai complicata dar eu sigur nu mai suport cafeaua prajita intens. Aciditatea se mai poate domoli din extractie sau cu lapte dar amareala e greu de invins fara zahar. 

Ultimele cafele prezentate de Levo par sa fie mai aproape de valu' 3 decat de prajirea italiana.
Gasesti si la noi cafea prajita mai light. Nu stiu ce asteptari ai dar mie mi s-au parut ok. Si afara nu sunt preturile mai mici. Cel putin nu unde m-am uitat eu

Si mi se pare mai corect in aceste conditii sa dau banii alor mei.
 
Reply
#29
Nu stiu ce cafea ai incercat de afara dar eu nu am primit cafea prajita incorect, boabe cu defecte sau alte probleme. La noi n-am avut doar experiente placute.

In plus, prajitoriile de afara par sa aiba in portofoliu si soiuri mai exotice/rare.
 
Reply
#30
(28-02-2018, 10:16)dev Wrote: Nu stiu ce cafea ai incercat de afara dar eu nu am primit cafea prajita incorect, boabe cu defecte sau alte probleme. La noi n-am avut doar experiente placute.

In plus, prajitoriile de afara par sa aiba in portofoliu si soiuri mai exotice/rare.
Nu pot sa te contrazic. Sunt la inceput de drum si de afara nu am cumparat nimic.

Poti cumpara de la noi ce ti-a placut. Asta in cazul in care nu doresti sa incerci mereu ceva nou

Prajita corect, nu e relativ?
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)