Hello There, Guest! Login Register

Cafenea prajire

Verdele ce ni se vinde noua la kg ar trebui corectat in primul rand cu vechimea.
Ca o medie aproximativa, putem considera ca prin stocare se pierd cam 5 puncte pe an.
As zice ca ne putem considera norocosi daca punem mana pe verde de peste 80pt reale.

Reply
oare asta nu se preteaza la prajire?
https://www.lidl.ro/p/o-bucatarie-in-sti...n-1/p55365
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.

Reply
(08-06-2021, 21:55)Fane Wrote: oare asta nu se preteaza la prajire?
https://www.lidl.ro/p/o-bucatarie-in-sti...n-1/p55365
1800 W
40°C-200°C

Daca îi hackuiesti softul sa urce temperatura până la 240-250°C și rezolvi problema plevei cumva sa nu ardă inside .... ai mai avea de pus niste pale in tambur,
Rămâi la Huky
Gaggia Mini + La Pavoni Profesionale + E61'(Grimac, ECM, SAB)  + Mahlkonig Vario Home + KINU Phoenix M47 +  Sette 270 + San Marco SM92
​​​​​

Reply
In banii respectivi, poti construi un fluid bed.
cafe: +4u ts, atom 75, olympus hs, bunn g9
home: aeropress, v60, xeoleo ghost

Reply
Am incercat in cuptor cu gaz la 255 grade, cu un tambur aprroape identic, si a durat 20 minute pana la un FC vag perceptibil.
Cauza principala este viteza de rotatie prea mica, de 3-4 RPM.
O imbunatatire substantiala a fost cand am manufacturat din plasa un tambur patrat, care facea ca boabele sa se prabuseasca brusc de pe un perete pe altul, la fiecare 10-15 secunde, s-a vazut imediat diferenta de agitare, dar tot nu mi s-a parut o solutie de prajire atractiva.

Acesta de mai sus, daca are vartej de aer cald in interior sa zicem ca ar mai compensa un pic, dar ma indoiesc ca se roteste macar cu 10 RPM cat are Gene. Un video ar putea sa ne lamureasca asupra vitezei.
Daca nu are convectie fortata, adica aerul cald ventilat in interior, nu merita deranjul.
Sau luat unul, testat si returnat in aceasi zi, la Lidl ai libertate mare la faza asta.
Ramane problema cu pleava intr-adevar.

(09-06-2021, 07:40)dev Wrote: In banii respectivi, poti construi un fluid bed.

FB de 250-330 grame, cat ar duce un cuptor ca asta nu e chiar abordabil de catre oricine, stii si tu.
Plus alte hibe care le descoperi in timp, sa ne spuna Fane de ce a schimbat tabara, el a avut FB "de sfert" Smile

Reply
(09-06-2021, 05:50)umarianos Wrote: Rămâi la Huky

iti dai seama ca nu ma gandesc sa inlocuiesc huky... intrebam pt niste prieteni. Smile Tongue
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.

Reply
(09-06-2021, 11:26)Fane Wrote:
(09-06-2021, 05:50)umarianos Wrote: Rămâi la Huky

iti dai seama ca nu ma gandesc sa inlocuiesc huky... intrebam pt niste prieteni. Smile
Aaaaa. Pai dacă e vorba de prieteni, spune-le că merge și la cafea, iese mai în sânge așa puțin dar poate le place.
Gaggia Mini + La Pavoni Profesionale + E61'(Grimac, ECM, SAB)  + Mahlkonig Vario Home + KINU Phoenix M47 +  Sette 270 + San Marco SM92
​​​​​

Reply
Behmor cum a rezolvat problema cu chaff-ul?

Reply
(09-06-2021, 15:41)Fane Wrote: Behmor cum a rezolvat problema cu chaff-ul?
Are o tăviță subt tambur unde ar trebui să o colecteze dar cred că o bună parte se arde fiind în ET.
​​​​​

Reply
(08-06-2021, 10:20)renatoa Wrote: Pentru fanii de Columbii, una buna si una rea: urmeaza un an de recolte deosebite, dar si scumpe.
Nu mai putin de 23 de ferme cu recolte +87 la CoE:

https://cupofexcellence.org/colombia-2021/

... dar cu o medie a pretului de peste 60$ !!! pe kg, depasind pentru prima oara in istoria CoE cafelele din Etiopia, care au avut o medie a pretului inferioara, posibil datorita ofertei mai mari decat in alti ani, peste 30 ferme cu punctaj peste 87.

Cea mai scumpa a fost o Gesha, provenind din ferma lui Pablo Andrés Guerrero Pérez’s, din Buesaco, Nariño, cu un scor de 90.61, vanduta la 135$ !!!
https://javahavanews.com/colombia-cup-of...-magazine/

Vreau si eu o linguritza Smile de boabe... le prajesc la lumanare Big Grin

Scorurile acestea ar trebui sa fie un semn de exclamare apropo de ce se vinde prin targ, sau chiar prin Europa, la punctaje nerealistice.

Cei din Bucuresti le vor putea gusta la Origo, detaliile probabil vor fi publice in cateva zile. Ca idee, mie locurile 3 si 4 mi-au placut cel mai mult din top 5; 11 si 12 din restul. 

E o mica greseala la pret totusi, sunt de 2,2 ori mai mari Smile
Si asta pt ca licitatia se realizeaza la lbs. Practic 1kg = 2,2lbs.
La care mai trebuie sa adaugati, transport si tva. Plus niste analize.
La final o pierdere de prajire, taxe la stat si profit.

Cu toate astea, eu mi-as cumpara cate 1 kg din loturile specificate mai sus, dar sunt gusturi si gusturi Smile
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  multe alte de vanzare 

Reply
Le-am "tradus" la kg, stiind ca lumea nu e prea familiarizata cu livra.
Preturile din articol, de aprox 30$ pe livra le-am translatat la 60$/kg.

Reply
la asta ma refeream "un scor de 90.61, vanduta la 135$ !!!" - ala e pretul pe livra Wink
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  multe alte de vanzare 

Reply
Oups... linguritza mea tocmai s-a injumatatit... nu-i nimic, ajunge si un BOB  Big Grin

Reply
Poate și espresso ?
​​​​​

Reply
Da, il tampezi in picurator...

Reply

Forum Jump:

Browsing: 2 Guest(s)