Hello There, Guest! Login Register

Cafelat Robot

Destul de surprinzatoare absenta unui topic despre Cafelat Robot.

Cateva link-uri pentru cei nefamiliarizati cu aparatul:

https://www.kickstarter.com/projects/caf...ffee-maker

https://www.home-barista.com/reviews/caf...54483.html

http://www.cafelat.com/uploads/1/5/3/6/1...manual.pdf

https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=qxO7rK3Om5E
factory g106, baby+pid+dimmer+bpm+opv, m47, ims, kazak accessories, fluid bed roaster

Reply
Pentru ca seamana prea mult a Rok, si lumea face asocieri ?  Confused Huh
Acum, daca i-am ratat campania... ce sa mai vorbim, de ceva ce nu exista ?

Parca de Flair a suflat cineva ceva... chiar si dupa ce s-a terminat KS.
Si a fost la juma de pret fata de asta ... si mai mic, si mai sexy... la ala m-as fi bagat daca prindeam de veste la timp...

Reply
Seamana in sensul ca nu au boiler fiindca altfel sunt diferente.

E posibil sa apara direct pe site-ul cafelat.
factory g106, baby+pid+dimmer+bpm+opv, m47, ims, kazak accessories, fluid bed roaster

Reply
Seamana... in sensul ca aparentele conteaza, ambele au aceasi alura, cu coarne care se ridica si se apasa, multi nu se uita mai departe de asta, sa vada ca robotul are un portfiltru/sita/grup un pic mai adevarat, si nu din plastic...

Poate sa apara unde vor, daca apare la 3-400 nu va nici un avantaj fata de Flair. Nici macar la pret egal...

Reply
(05-10-2018, 12:30)renatoa Wrote: Seamana... in sensul ca aparentele conteaza, ambele au aceasi alura, cu coarne care se ridica si se apasa, multi nu se uita mai departe de asta, sa vada ca robotul are un portfiltru/sita/grup un pic mai adevarat, si nu din plastic...

Poate sa apara unde vor, daca apare la 3-400 nu va nici un avantaj fata de Flair. Nici macar la pret egal...

Față de ROK, pe care-l folosesc de ceva vreme, uneori cu draci, alteori cu zîne, sînt diferențe mari.
Material (aluminiu peste tot), sită de aluminiu etc. Cred că e ceva mai durabil în timp.
„Portafiltrul” e mult mai înalt, nu trebuie să te mai coțopenești cu-n tub/funnel pe lîngă el, să nu dai cafeaua pe jos cînd o afînezi cu acul ăla.
Cu temperaturile nu știu însă cum stă. E posibil să piardă mai repede gradele, căci tot deschis e deasupra, pînă pui portafiltrul în piston. Are ceasul ăla drăgălaș pe-un braț, să-ți arate că apeși uniform... 
Dar e o bijuterie, are patină. Cam snobisch, dar dacă merge Flair, cred că merge și Cafelat.
Kinu M47, ROK, Expobar Brewtus IV-R

Reply
Pai autorul a devenit renumit ca restaurator de espresoare vintage... a avut de unde sa adune patina Smile

Reply
(05-10-2018, 14:12)Radu Liviu Wrote:
(05-10-2018, 12:30)renatoa Wrote: Seamana... in sensul ca aparentele conteaza, ambele au aceasi alura, cu coarne care se ridica si se apasa, multi nu se uita mai departe de asta, sa vada ca robotul are un portfiltru/sita/grup un pic mai adevarat, si nu din plastic...

Față de ROK, pe care-l folosesc de ceva vreme, uneori cu draci, alteori cu zîne, sînt diferențe mari.
Material (aluminiu peste tot), sită de aluminiu etc. Cred că e ceva mai durabil în timp.
„Portafiltrul” e mult mai înalt, nu trebuie să te mai coțopenești cu-n tub/funnel pe lîngă el, să nu dai cafeaua pe jos cînd o afînezi cu acul ăla.
Cu temperaturile nu știu însă cum stă. E posibil să piardă mai repede gradele, căci tot deschis e deasupra, pînă pui portafiltrul în piston. Are ceasul ăla drăgălaș pe-un braț, să-ți arate că apeși uniform... 
Dar e o bijuterie, are patină. Cam snobisch, dar dacă merge Flair, cred că merge și Cafelat. 

Inainte a ne da cu parerea, era bine sa parcurgem informatia din link-uri.

Corpul exterior si baza sunt din aluminiu in rest tot ce vine in contact cu apa e inox si evident garnituri de silicon.

Pierderile de temperatura sunt normale si oarecum binevenite:

https://www.youtube.com/watch?v=DujS0Wz17aM

Reply
Un detaliu important, un avantaj față de ROK și Flair:
Se desfac și se pot curăța mai ușor toate piesele.
La ROK îți ia ceva obișnuință să scoți sita din silicon (și să vezi ce mișto e la întreținerea săptămînală, să-i desțelenești șuruburile scîrțîinde). La Flair, m-am căznit ceva să-i scot pistonul, mai ales cînd e fierbinte (lucru pe care nu l-am văzut nicăieri pe net și care-i a big no-no).
E mișto scula (asta nu-nseamnă că ROK nu-i mișto; cu Flair am mari îndoieli, pe măsură ce scriu mă umplu de draci și-mi vin idei dă famelist tradițional și sudalme tradiționale și...ah).

(05-10-2018, 15:09)dev Wrote:
(05-10-2018, 14:12)Radu Liviu Wrote:

Inainte a ne da cu parerea, era bine sa parcurgem informatia din link-uri.  

Mea maxima culpa: m-am exprimat aproximativ: nu aluminiu, ci metal am vrut să zic. 
Nu mi-am „dat cu părerea”, ci m-am exprimat în cunoștință de cauză. Mă pasionează scula, o cunosc de ceva vreme, umblu cu espressor manual.

Reply
un pic offtop: ce nu e in regula cu Flair? ma uitam azi la el, asa..
amator home-barista, level 80. echipament La Marzocco (Slayer mod), Mazzer, Sette.

Reply
Asta ar putea sa-ti spuna cine foloseste Flair, pe topicul despre Flair. Smile

Reply
pai @Radu Liviu si are Flair, parca. il invit la o discutie acolo prin acel mesaj Big Grin
amator home-barista, level 80. echipament La Marzocco (Slayer mod), Mazzer, Sette.

Reply
Nu, nu am zis că am. Am testat, am pus mîna pe unul, l-am întors pe toate fețele (apăsat, tras, împins, scos, băgat), dar nu mi-a plăcut.
Am vrut foarte mult să-mi iau, dar pînă la urmă am ales ROK-ul.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)