Hello There, Guest! Login Register


Cafea la ibric

#91
Un ibric pe malul Dunarii. 8 oameni, o singura placere. [Image: 0320c36a11ab794b39487431312a2f41.jpg][Image: 146d6d1cbe42817124d8c599128cc2b0.jpg]
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#92
O singura placere... deci bataie pe ea!!!
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#93
Poti da mai multe detalii? Banuiesc ca nici o rasnita din semnatura nu e implicata.
Un clip ar face cat 1000 de cesti.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#94
O masina prea simpla ca sa iasa o cafea buna... pana la urma doar fierbe apa, ce senzori ar putea avea ca sa stie cand e caimacul perfect ? Confused
Sau nu ma prind eu de subtilitatile unui automat pentru ibric... Huh

https://www.youtube.com/watch?v=iMS6VSw_gxc
 
Reply
#95
Este doar un fierbator de apa care se opreste cand clocoteste apa
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#96
Am citit si recitit posturile si tot nu m-am prins : pana la ce temperatura putem urca pentru o cafea reusita  98 gr C este safe. Am experimentat limitele cu Supremo Rio Magdalena care, n-are  nici un bitter si nu am prins inca gust amar. Totusi la FP este o bogatie mai mare de arome.
 
Reply
#97
Espresso este atat de diferit de ibrik.... Daca la espresso masuram oresiuni, debite, temperaturi etc, la ibrik e cu totul altceva. Ibrikul este o metoda traditio ala, romantica as putea spune. Sa nu ii stricam poezia cu cronometre si termometre.
Simte-l, stai cu ochii oe el, opreste-l timp, savureaza-l.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#98
Spuma/caimacul iti spune totul... cand sa te opresti.
Greu de crezut ca poti avea 98 grade in ibric si sa nu ai tot caimacul pe dinafara... Confused Huh
 
Reply
#99
Adevarul este ca am colectat caimacul si, am masurat zeama care se sifona.Am calculat timp total de infuzie 5 minute si l-am turnat in ceasca calda si umezita peste caimac.

In alta incercare , tot pe timp total de cinci minute, am stat sa nu deranjez caimacul pana la 92- 93 gr C. Cred ca se poate forta pana la 95-96 gr C, nu m-am riscat.Trebuie control mai adecvat al caldurii.

Intrebarea mea de novice, la ce temperatura se desfasoara extractia optima?

Toata smecheria la ibric este sa ai o flacara foarte mica , de lampa de gaz, cu care sa controlezi temperatura de infuzie si, o scula adecvata care sa transmita rapid orica modificare a sursei de caldura.
 
Reply
Nu cred ca poti pune PID pe ibric...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
3 minute tinp maxim. Pune apa la incalzit si pe la 60°C adauga cafeaua, amesteca si cand ai caimac toarna in ceasca. Ceasca rece ca sa ajute la racirea cafelei. Rece=la temperatura camerei.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
Merci. Inseamna ca eu gresesc, eu racesc cafeaua in ibric (cateva picaturi cu apa rece) in scopul sedimentarii mai rapide si apoi o torn in ceasaca calda.
Adica eu vreau sa-mi ramana zatul in ibric, nu in ceasca.

Adaugarea pulberii de cafea peste caimac, in ibric,  imediat ce se formeaza, ar avea vreun farmec ?
 
Reply
Adaugarea cafelei pulbere peste caimac este un mit.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
Merci !
 
Reply
(27-11-2017, 20:00)stefandinescu Wrote: 3 minute tinp maxim. Pune apa la incalzit si pe la 60°C adauga cafeaua, amesteca si cand ai caimac toarna in ceasca.

Salut.
Am citit tot sirul de mesaje si am incercat sa aplic ce am citit, in speta punerea cafelei in apa calda si acoperirea acesteia dupa clocot pentru cateva minute.
Rezultatul a fost dezamagitor: am reusit sa fac acra si chiar un usor gust de vechi sau mucegai(!!!) aceeasi cafea din care bausem mai mult de 300gr si care a fost oricum dar nu acra. Parerea mea este ca exista o explicatie simpla pentru asta, extractia a inceput la temperaturi reduse si asa au ajuns "cele rele" in ceasca.
Eu fac cafea la ibric astfel: cand fierbe apa o iau de pe foc si pun cafeaua, o ameste ce 2-5 ori dupa care o aduc iarasi la la primul clocot si o iau de pe aragaz. O mai amestec maxim 20-30 secunde dupa care o pun direct in ceasca printr-o strecuratoare care opreste zatul - asta e tot.
Un lucru mi-a atras atentia si anume raportul dintre apa si cafea, m-a ajutat intr-adevar sa fac niste verificari si ajustari pentru cazurile cand nu fac cate un ibric intreg si la care stiu dozajul cu precizie.
Multumesc.
Ibric conic marca "Emailul", rasnita manuala[s] din alama mostenita de la bunica [/s]Commandante, aragaz...
 
Reply
Ma indoiesc ca ai macinatura de ibric si o poti strecura...  Big Grin
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Deh
Ce sa mai zicem, daca e si de supermarket se subînțelege de unde vine si gustul ala de mucegai
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
Reply
(03-01-2018, 23:57)Mihai L Wrote: Ma indoiesc ca ai macinatura de ibric si o poti strecura...  Big Grin

Salut.
Cred ca ai inteleg gresit ca astfel se opreste tot zatul, nu asta am afirmat ci o parte din el - daca eram interesat sa filtrez totul as fi folosit hartie de filtru: cafeaua a fost cumparata de la un magazin dedicat si cunoscut de cafea macinata de ei pentru ibric.
Multumesc.

(04-01-2018, 00:04)cyrusct82 Wrote: Deh
Ce sa mai zicem, daca e si de supermarket se subînțelege de unde vine si gustul ala de mucegai

Nu, n-am folosit doar un model pentru ca rezultatul m-a intrigat suficient de mult cat sa vreau sa incerc mai multe: doua au fost de la magazine de cafea macinate pentru ibric de respectivii(2 surse) iar a treia ambalata si cumparata de la supermarket, de firma - toate s-au acrit iar gustul perceput relativ la alte nuante a fost mai rau.

Cred ca totusi ai pierdut esentialul: am baut toate cele 3 modele preparate in stilul meu si au fost OK, cu diferentele de rigoare dar nici una acre sau cu gust de invechit, asta a iesit la suprafata doar cand am pus cafeaua in apa calda si am lasat-o cu o farfurie inca 3-4 minute dupa prima dare in clocot.
Multumesc.
Ibric conic marca "Emailul", rasnita manuala[s] din alama mostenita de la bunica [/s]Commandante, aragaz...
 
Reply
(04-01-2018, 02:35)Cafencu Wrote:
(03-01-2018, 23:57)Mihai L Wrote: Ma indoiesc ca ai macinatura de ibric si o poti strecura...  Big Grin

Salut.
Cred ca ai inteleg gresit ca astfel se opreste tot zatul, nu asta am afirmat ci o parte din el - daca eram interesat sa filtrez totul as fi folosit hartie de filtru: cafeaua a fost cumparata de la un magazin dedicat si cunoscut de cafea macinata de ei pentru ibric.
Multumesc.

 
In primul rand, daca e macinata pentru ibric poti lua lejer o gura de zat fara sa-ti dai seama, asa e de fina. Fiind asa de fina, e cam ciudat cu strecuratul. Mai degraba as decanta-o, desi daca nu preferi zatul mai bine ai merge catre filtru (Aeropress/V60/etc.)
(04-01-2018, 02:35)Cafencu Wrote:
(04-01-2018, 00:04)cyrusct82 Wrote: Deh
Ce sa mai zicem, daca e si de supermarket se subînțelege de unde vine si gustul ala de mucegai

Nu, n-am folosit doar un model pentru ca rezultatul m-a intrigat suficient de mult cat sa vreau sa incerc mai multe: doua au fost de la magazine de cafea macinate pentru ibric de respectivii(2 surse) iar a treia ambalata si cumparata de la supermarket, de firma - toate s-au acrit iar gustul perceput relativ la alte nuante a fost mai rau.

Cred ca totusi ai pierdut esentialul: am baut toate cele 3 modele preparate in stilul meu si au fost OK, cu diferentele de rigoare dar nici una acre sau cu gust de invechit, asta a iesit la suprafata doar cand am pus cafeaua in apa calda si am lasat-o cu o farfurie inca 3-4 minute dupa prima dare in clocot.
Multumesc.    
Pai ori o macinam, ori o luam gata macinata, hotaraste-te... Big Grin
Gata macinata nu e o solutie OK, chiar si tinuta in punga cu supapa i se duce aroma. Poti face un test: pune o lingurita de cafea proaspat macinata intr-un pahar (uscat) si verifica-i mirosul atunci si dupa 1-2 ore. Si vezi si a doua zi.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Daca nu ma insel, reteta lui @stefandinescu este similara cu cea a campionului turc la ibric, Turgay Yildizli. Inainte de espressor executam si eu la ibric, si aplicata corect aceasta reteta nu prea are cum sa dea o cafea acra.
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
(04-01-2018, 09:06)Mihai L Wrote: Pai ori o macinam, ori o luam gata macinata, hotaraste-te... Big Grin
Salut.
Am incercat sa pastrez un echilibru intre informatia data si lungimea textului: am folosit 3 tipuri, 2 de magazin de specialitate la care am fost pentru prima data dupa mai multa vreme si unul de supermarket, pe ultimul l-am folosit la granulatia din punga - evident ca zatul la ultimul este mult mai grosier.
In privinta cantitatilor, atunci cand cumpar macinata nu iau niciodata mai mult de 100gr de la magazinul meu de cafea obisnuit dar am cam renuntat la asta, prefer sa iau boabe si sa fac sport la prima ora.

(04-01-2018, 13:27)mmariusc Wrote: Daca nu ma insel, reteta lui @stefandinescu este similara cu cea a campionului turc la ibric, Turgay Yildizli. Inainte de espressor executam si eu la ibric, si aplicata corect aceasta reteta nu prea are cum sa dea o cafea acra.

Nu contest si nu condamn iar "reteta" e suficient de simpla incat sa poate fi reprodusa de oricine, la mine n-a dat rezultatele scontate si am impresia ca am gasit si explicatia, atat.
Ibric conic marca "Emailul", rasnita manuala[s] din alama mostenita de la bunica [/s]Commandante, aragaz...
 
Reply
Salut, 

Avand in vedere ca parintii sunt bautori de cafea la ibric, doresc sa le fac cadou un ibric de cupru argintat. In urma citirii paginilor thread-urilor legate de cafeaua la ibric de pe acest forum, am observat ca exista astfel de ibrice produse de SOY (i.e. https://soy-turkiye.myshopify.com/produc...3-serves-3) insa la un pret prohibitiv de USD95 + transport. 

In urma cu cateva postari, colegul @stefandinescu a precizat ca a gasit astfel de ibrice la pretul de EUR30, deci la un pret mult mai ok, dar in Turcia). 

Astfel, avand in vedere cele de mai sus, as aprecia daca ati putea preciza de unde as putea achizitiona astfel de ibrice din cupru argintate din Romania sau daca cineva doreste sa vanda un astfel de echipament. 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri, 
Daniel
 
Reply
https://www.antic-shop.ro/antichitati/ca...-argintat/
http://barshaker.ro/AccesoriiBarista/Ibric-Cafea
 
Reply
(01-05-2018, 10:46)renatoa Wrote: https://www.antic-shop.ro/antichitati/ca...-argintat/
http://barshaker.ro/AccesoriiBarista/Ibric-Cafea

@renatoa 

Multumesc pentru link-urile cu produse. Pe acestea le-am gasit si eu inainte de a posta pe forum.
 
Reply
Pai... nu rezulta de nicaieri asta...  Confused Huh
 
Reply
(01-05-2018, 11:55)renatoa Wrote: Pai... nu rezulta de nicaieri asta...  Confused Huh

Asa este. Imi cer scuze pentru aceasta omisiunea. Inainte de a posta pe acest forum am cautat pe site-urile pe care le-ai postat precum si pe site-urile de anunturi din Romania (i.e. olx, lajumate, publi24). 

In plus, pe site-ul postat de tine: http://barshaker.ro/AccesoriiBarista/Ibric-Cafea, nu imi dau seama daca acele ibrice sunt argintate (dupa pret ar trebui?!). In acest sens, le-am trimis un mail pentru informatii.
 
Reply
In Bucuresti in capatul cartierului Colentina exista o comunitate de turci care au destul de multe afaceri (restaurante precum Edessa pentru cine stie, macelarii, brutarii, etc.). Pe la aceste mici magazine am vazut si ibrice turcesti.
Eu am unul achizitionat recent din Istanbul dar este din otel (daca te intereseaza).
 
Reply
(01-05-2018, 12:03)DanielI Wrote: In plus, pe site-ul postat de tine: http://barshaker.ro/AccesoriiBarista/Ibric-Cafea, nu imi dau seama daca acele ibrice sunt argintate (dupa pret ar trebui?!). In acest sens, le-am trimis un mail pentru informatii.

Preturile reflecta ca sunt facute hand made in russia din cupru, vezi niste poze facute dupa modelul Grapes si Simple Dream.
https://imgur.com/6c266cc0-63cc-4103-a010-70a25f12bfed
https://imgur.com/5eavPWE
https://imgur.com/UULuShI
https://imgur.com/fNpUmGO
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
@eugenm 

Mersi frumos pentru informatii. O sa trec intr-o zi prin aceea zona sa vad daca gasesc ceva, dar nu imi fac sperante. 

@MyR 

Multumesc pentru poze. Arata mai bine decat in pozele de pe site. Ibricele sunt facute integral din aluminiu sau in interior sunt placate cu un altfel de material (e.g. cositor)?
 
Reply
Vazand ca subiectul ibricelor turcesti de cupru a ramas inca valabil si confruntandu ma recent cu aceeasi problema, le voi spune bucurestenilor locul de unde le pot achizitiona. Se numeste Efendi Market si este situat pe Sos. Pantelimon nr 89, se gaseste usor si la cautarea pe net sau fb. Sunt mai multe modele, acela mai cunoscut din poza de la pagina 2 a topicului dar si inca vreo trei alte modele. Cand am fost eu, era stocul destul de limitat, doar ibricele de cupru de 300 ml la 28 lei si inca trei modele de ibrice de inox la 35 lei de o ceasca si 45 lei de doua cesti(al treilea model era destul de banal, nu mi amintesc pretul). Eu imi cumparasem ibricul de cupru de la recentul festival de traditii turcesti care a avut loc in parcul Titan, asa ca mi am mai luat doar ibricul de inox de o ceasca care arata destul de bine, eventual pot pune o poza cand ma intorc in Bucuresti. Aveau si cafea turceasca, inclusiv cea de care se vorbea aici mai demult dar nu am fost interesat deci nu stiu pretul sau detalii.

Sper sa fie folositoare postarea mea celor care, citind topicul, sunt in situatia in care am fost si eu, aceea de a si dori ibricul asta turcesc din cupru. Mai ales ca pretul este corect, nu aberatia celor de pe OLX sau alte magazine online.
Pe.De.Dienes 109 N, v60
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)